Skocz do zawartości
Gregorq

Awaryjne zasilanie

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dostałem informacje ze za jakiś tydzień nie będę miał w mieszkaniu prądu od 7-16.
Zastanawiam się jak zabezpieczyć moje 330l. Czy UPS i np dwie pompy cyrkulacyjne RW8 do niego podłączone wystarcza?
Na co zwrócić uwagę? Sytuacje komplikuje fakt ze będę w tym czasie na urlopie... [emoji20]
Edit: akwa jest mocno obciążone. Dużo korali i ryb.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym przede wszystkim podłączył obieg i odpieniacz - żeby napowietrzał, a cyrkulację "jak zostanie mocy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli już to tylko obieg i odpieniacz - policz ile ciągną a potem będziesz widział czy wystarczy mocy tego UPS-a - generalnie na te dwa elementy zawsze warto mieć - nawet na "5 minut" a tak w ogóle to system da radę.

A jak się boisz mega awarii to zrób tak aby przede wszystkim nic nie wylało - ani woda z dolewki ani z sumpa ani z odpieniacza ani z akwa :)

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze sprawdż co się dzieje z systemem przy braku zasilania i ponownym starcie , nawet kilka razy   .
W razie czego sprawdź jakim systemem podtrzymania dysponujesz , jaki możesz załatwić .Jaka była by jego wydajność .
Po tym skalkulował bym co ile prądu zjada ,i tu była by podpowiedz co możesz zostawić z podtrzymaniem a co z sieci .

Ogólnie myślę że ten czas akwarium bez problemu da radę .Byle by wszystko wystartowało jak należy .Zasyfione pompy czy cyrkulatory mogą narobic problemów przy starcie .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę załatwić dwa UPSy 1500va i ewentualnie generator prądu. Przy obciążeniu 100W ten ups wystarczy na ok 1,5h. 

Obieg to ok 50W i dwie cyrkulacje max 50W.

Jakbym podłączył cyrkulację do jednego, a obieg do drugiego to by wystarczyło? Zastanawiam się czy lepiej napowietrzac powierzchnią wody  czy odpieniaczem.

@SU1testy odpalania po awarii juz robilem, mam też opóźniacz na listwie na której jest odpieniacz i dolewka.

Czy jest tu ktos kto ma doswiadczenie po juz przebytej tak długiej awarii zasilania? :)


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na te kilka godzin wystarczy zabezpieczyć obieg główny i ewentualnie odpieniacz. Nie ma potrzeby włączania cyrkulacji. System spokojnie to wytrzyma. Same UPS-y nie są rozwiązaniem. Zbyt krótki czas podtrzymania na wewnętrznym akumulatorze. Po drugie trzeba sprawdzić czy w ogóle obieg i pompa odpieniacza na nich wystartują. Napięcia generowane przez UPS-y nie zawsze współpracują z naszym sprzętem. Lepszym rozwiązaniem jest mały agregat prądotwórczy.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Grzegorz T napisał:

Na te kilka godzin wystarczy zabezpieczyć obieg główny i ewentualnie odpieniacz. Nie ma potrzeby włączania cyrkulacji. System spokojnie to wytrzyma. Same UPS-y nie są rozwiązaniem. Zbyt krótki czas podtrzymania na wewnętrznym akumulatorze. Po drugie trzeba sprawdzić czy w ogóle obieg i pompa odpieniacza na nich wystartują. Napięcia generowane przez UPS-y nie zawsze współpracują z naszym sprzętem. Lepszym rozwiązaniem jest mały agregat prądotwórczy.

Ups załączy się sam a pytanie kto załączy agregat skoro Gregorq napisał że będzie w tym czasie na urlopie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o cyrkulacji bo jest szansa, że ona dłużej pochodzi na tym UPSie.... Pompa obiegowa żre najwięcej prądu u mnie.. 

UPSy są z czystą sinusoidą więc powinny wystartować pompy. Jutro/pojutrze będę testował... 


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Gregorq napisał:

Jakbym podłączył cyrkulację do jednego, a obieg do drugiego to by wystarczyło? Zastanawiam się czy lepiej napowietrzac powierzchnią wody  czy odpieniaczem.

@SU1testy odpalania po awarii juz robilem, mam też opóźniacz na listwie na której jest odpieniacz i dolewka.

Czy jest tu ktos kto ma doswiadczenie po juz przebytej tak długiej awarii zasilania? :)

Lepiej odpieniaczem - prosta matematyka. Policz powierzchnię wody i powierzchnie bąbelków :)

Co do awarii... Swego czasu miałem 320 l z paletkami i 210 l morskiej zupy rybnej. Totalnie przerybione, korale i ukwiały wyłaziły z wody... I co?

Ano jeden idiota z elektrowni pomylił liczniki i odciął prąd od niewłaściwego mieszkania (sąsiedzi sprzedawali mieszkanie i co s tam z elektrownią kombinowali...

Jak wróciłem do domu, na liczniku była plomba... Miła pani z biura obsługi klienta (jeszcze jedna niekompetentna osoba) poinformowała że zerwanie plomby, niezależnie od przyczyn to kara w wysokości....  (nie chcę kłamać, ale kwota była dla mnie nie do zaakceptowania).

Gość z elektrowni przyszedł następnego dnia.  Strat w obu akwariach nie było. Ponad 24 godziny bez prądu i wszystko żyło...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dale napisał:

Ponad 24 godziny bez prądu i wszystko żyło...

O, i o takie doswiadczenie mi chodzilo. Robiles jakies czary mary w tym czasie zeby napowietrzyc wode?


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie chciałem stresować ryb - doszedłem do wniosku, że spokojniejsze będą mniej zużywały tlenu czy brudziły wodę.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gdyby udało ci się załatwić dwa duże akumulatory UPSowe np. 65Ah i je podłączyć do UPSa 1,5kVA. Spokojnie pociągną ci 100W przez 10-15 h. Akumulatory wbudowane w zasilacz to zwykle 2 x 7,2Ah - są za małe na dłuższy czas.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjasnienia:

Akumulator 12V 50Ah to 12*50 VA h czyli 600Wh. Pompy o mocy 100W beda pracowac 600 / 100 = 6h, Pompa o mocy 50W to 600/ 50 = 12 h

Akumulator 12V100Ah to odpowiednia 1.2kWh energii. 

Jesli wiesz ze:

t - wymagany czas pracy

M_o - moc odbiornikow

M_ups - minimalna pojemnosc akumulatora (12V) 

mozesz sobie policzyc:

M_ups = M_o * t / 12

np:

M_o = 100 W

t = 6h

M_ups = 100 * 6 /12 = 50 [ Ah]

 

warto dodac 10-20% zapasu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki !!! Mam UPSa APC z aku 2x12Ah. Do cyrkulacji powinno wystarczyć na 5,5h wg wzoru :)


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Akwa zasilają 2 upsy (1 na każda pompę cyrkulacyjna) i do tego dzień przed wyłączeniem kumpel włączy napowietrzacz na baterie zdobyty w sklepie wędkarskim [emoji4]

Trzymajcie kciuki 02.02 [emoji4]

4f526424e5b83267724fa6fdb4ee380d.jpg394f8c5b8b7ff7e51534cafca187ee9c.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja posiadam coś takiego przy braku prądu wytrzymał przy dwóch rw 8 24 godziny
CoralBox PowerCell for Jebao Battery Pump / DC Pump


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.