Skocz do zawartości
FunWorld

Hanna HI713 Pomiar RODI

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Robiłem dzisiaj testy i zdziwił mnie wynik ostatnich kilku pomiarów PO4

26/01 - 0.12

zmieniłem rowa phos

01/02 - 0.04

Tak się spodziewałem. Od tego czasu nie szalałem z karmieniem, ani zmianami w zbiorniku. Małe dawki fito, raz karmione korale, raz ukwiał i acany, kostka dziennie i trochę płatków dla ryb.

dzisiaj (05/02) - 0.09

Zaniepokoił mnie pył osiadły na ściankach buteleczki i postanowiłem sprawdzić też wynik RODI - wyszło 0.16   Dodam, że na TDS mam 0. Buteleczka bez kapsla, ale zawsze dokładnie myję w RODI i mieszam, przez czysty woreczek foliowy (nie sądzę, że to problem). Po testach napełniam kuwetę wodą i zamykam pionowo w urządzeniu. Przed kolejnymi testami płukam świeżą RODI.

 

Zauważyłem, że przy teście RODI bąbelki się bardzo przyklejały do ścianek.

Co może być prawdopodobną przyczyna?

Mi przychodzi do głowy:

1) Reagenty prawidłowo działają tylko w solance

2) Kuweta do wymiany (zabrudzenie?)

3) Wadliwe reagenty (zostawiają pył na ściance jak na zdjęciu) Mieszam około 1:30m Data ważności 2019 rok. Ostatnio wymieniałem na nowe opakowanie.

4) Wątpliwe, ale biorę pod uwagę zabrudzenie z woreczka - używam nowych, przepłukanych w rodi. Wcześniej używałem tej samej metody i również gołym (świeżo umytym) palcem i zawsze miałem wyniki podobne. Wiem, że to wbrew sztuce, ale nie za bardzo uśmiecha mi się płacenie 150zł za kapselek do probówki. No chyba, że ktoś ma do odsprzedania?

z4Pjkutn.png

 

Najbardziej mnie zastanawia to zapylenie na ściankach. Zanim dodam reagent nie ma go. Myślę, że dokładnie mieszam i powinno się rozpuścić. Przez te dodatkowe 3 minuty przed pomiarem z reagentem ten pył się nie rozpuszcza.

 

Dobrze myślę, że najrozsądniej teraz kupić nowe reaganty (przecież i tak będą potrzebne, a to może problem rozwiązać)? Badaliście u siebie RODI? 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam ze zachodzi reakcja chemiczna z tym woreczkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką techniką robisz testy. Mnie nauczył Grześ Dyzma.

Po wsypaniu reagentu intensywne potrząsanie do rozpuszczenia się proszku. Potem kilkanaście sekund powolne przechylanie fiolki żeby pęcherzyki powietrza wydostały się z próbki a nie osadzały na ściankach fiolki. I wtedy dopiero pomiar.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Maksym napisał:

Podejrzewam ze zachodzi reakcja chemiczna z tym woreczkiem.

Spróbuję powtórzyć test z dokładnie wyszorowanym w rodi palcu. Woreczki wymyte dodatkowo rodi nie powinny oddawać nic do wody, bo przecież by się rozpuściły, ale to sprawdzę.

15 minut temu, Roman.P napisał:

Nie wiem jaką techniką robisz testy. Mnie nauczył Grześ Dyzma.

Po wsypaniu reagentu intensywne potrząsanie do rozpuszczenia się proszku. Potem kilkanaście sekund powolne przechylanie fiolki żeby pęcherzyki powietrza wydostały się z próbki a nie osadzały na ściankach fiolki. I wtedy dopiero pomiar.

Jak wyżej. Spróbuję tę metodę. z silnym potrząśnięciem. Wcześniej tego unikałem, aby dodatkowo nie robić na ściankach bąbelków. Mieszałem robiąc coś w stylu ósemek, żeby bąbelek za jednym przebiegiem dwa razy mieszał wodę. Było OK. Może nowa paczka reagentów jest bardziej wymagająca.

To autowygaszanie urządzenia pomiędzy add c1 i add c2 trochę komplikuje sprawę, ale trzeba z tym żyć.

 

Edit:

Dzięki Roman - wygląda na to, że proszek z tej serii gorzej się rozpuszcza i wymaga mocniejszego traktowania. Wyszedł wynik 0.04, czyli mniej więcej to czego się spodziewałem. Brak osadu na ściankach.

Kuwetę lub kapsel i tak chętnie kupię jakby ktoś miał na zbyciu. 

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo używasz tych samych fiolek? Kiedyś zauważyłem ze z czasem pokrywają się ledwo widocznym niebieskim nalotem. Było to na tyle intensywne ze brudzilo na niebiesko watę na patyczku.

Druga sprawa to PO4 w RODi. Sam kiedys mialem podobny problem. Nie znalazlem rozwiazania problemu ale doszedlem do następujących wniosków.

- problem pojawiał się tylko zimą, co mogło by sugerować jakiś dodatek do wody wodociągowej

- nie do końca jestem przekonany, że to fosforany ponieważ podobny wynik (około 0.15mg/L PO4) uzyskałem przepuszczając wodę RODi przez kolejny filtr - tym razem z Phosguardem. Podobne wyniki były przy stosowaniu jeszcze innych pochłaniaczy fosforanów . Być może zabarwienie uzyskuje sie nie tylko od fosforanów.

- pamiętam kiedyś widziałem napisaną informację zę Hanna HI713 nie nadaje sie do wody słodkiej. Później już nie widziałem takiej notatki w instrukcji. A wręcz jest napisane że nadaje się do różnych zastosowań


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Widziałem na youtube gdzieś hanke na po4 i w momencie wyświetlenia c2 facet miesza i nie wygasła po 2 minutach.... Ppszukam tego filmiku. To by bardzo ułatwilo sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tester napisał:

Długo używasz tych samych fiolek? Kiedyś zauważyłem ze z czasem pokrywają się ledwo widocznym niebieskim nalotem. Było to na tyle intensywne ze brudzilo na niebiesko watę na patyczku.

Druga sprawa to PO4 w RODi. Sam kiedys mialem podobny problem. Nie znalazlem rozwiazania problemu ale doszedlem do następujących wniosków.

- problem pojawiał się tylko zimą, co mogło by sugerować jakiś dodatek do wody wodociągowej

- nie do końca jestem przekonany, że to fosforany ponieważ podobny wynik (około 0.15mg/L PO4) uzyskałem przepuszczając wodę RODi przez kolejny filtr - tym razem z Phosguardem. Podobne wyniki były przy stosowaniu jeszcze innych pochłaniaczy fosforanów . Być może zabarwienie uzyskuje sie nie tylko od fosforanów.

- pamiętam kiedyś widziałem napisaną informację zę Hanna HI713 nie nadaje sie do wody słodkiej. Później już nie widziałem takiej notatki w instrukcji. A wręcz jest napisane że nadaje się do różnych zastosowań

Używam ją ponad rok. Problem taki, że sprzedawca z USA mnie oszukał i wysłał bez kapsla. Próbowałem walczyć na ebay, że produkt niezgodny z opisem i uszkodzony, ale niestety wygrał sprawę. Taka to sprawiedliwość w stosunkach USA - Europa. W każdym razie ja używam rok i nie mam pojęcia ile jednostka była wcześniej używana. Bateria była już słaba i wymagała wymiany. Fiolkę czyściłem w międzyczasie patyczkami do uszu z RO. Osadu niebieskiego nie zauważyłem, ale pewnie pomiar C1 by skompensował tę różnicę, bo osad byłby przy obu mierzeniach i w obu przypadkach próbka mniej światła by przepuszczała. Wygląda na to, że Roman dobrze mi doradził i po prostu muszę intensywniej to mieszać niż wcześniej. Sądziłem, że przy takich odczynnikach nie ma tak dużych różnic. Widziałem nawet gdzieś instrukcje nakazującą mieszanie 20 sekund. W nowej instrukcji jest 2 minuty (a co z autowyłącznikiem? Były dwie wersje urządzenia?

 

A co do RODI, to znalazłem taki wątek:

http://www.atlantareefclub.org/forums/showthread.php?t=73793

Jedna z osób pisze:

Cytuj

I was reading phosphates in my RODI with a hanna checker. When I contacted Hanna they told me that the test will only work with saltwater. Don't know if that would apply to the benchtop meter or not.

Czyli dokładnie tak jak pisałeś.

 

Godzinę temu, laszek napisał:

Widziałem na youtube gdzieś hanke na po4 i w momencie wyświetlenia c2 facet miesza i nie wygasła po 2 minutach.... Ppszukam tego filmiku. To by bardzo ułatwilo sprawę.

Tak będę robił. To daje w sumie 5 minut na mieszanie. Czas poświęcony na dokładne wymieszanie i wytarcie fiolki jest lepiej spożytkowany niż na odstanie w urządzeniu. Dzięki

suRMeZyE[1].png

 

 

Edit: Teraz czytam te ostatnie kroki w tej instrukcji i nie ogarniam tego :/

Dwa ostatnie kroki jakby w Chinach napisali tę instrukcję.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ale na tamtym filmiku facet po mieszaniu wsadza fiolke do hanki i czeka 3 minuty. A wcześniej miesza 2 minuty, wyciera fiolke i sprawdza czy nie ma bąbelków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha... Nawet mnie zainspirowałeś kiedyś tym artykułem i kupiłem pół kilograma tego specyfiku. Też zachciałem mieć drukarkę 3D w palcach :)

Jak na razie użyłem do kilku projektów, ale o tym nie pomyślałem. Dzięki za radę. 

Idę wstawić wodę.

 

Polymorph bardzo pomógł też przy złamanym kablu przy laptopie, gdzie nawet Sugru na dłuższą metę nie dawało rady.

 

15 minut temu, laszek napisał:

Ale na tamtym filmiku facet po mieszaniu wsadza fiolke do hanki i czeka 3 minuty. A wcześniej miesza 2 minuty, wyciera fiolke i sprawdza czy nie ma bąbelków.

Ja mam zamiar robić to tak:

1) Odpalam Hankę

2) Wlewam wodę czystą

3) Szykuję otwartą saszetkę

4) Mierzę C1

5) Wsypuję saszetkę, mieszam zawartość i odpalam timer na 1:45

6) Po tym czasie wciskam długo przycisk dalej mieszając.

7) Po około 1-2 minutach  (czyli w sumie 3-4minutach mieszania) dobrze wymieszaną zawartość osuszam czystą ściereczką z mikrofibry

8) Wkładam zawartość do Hanki, żeby zdążyć przed odliczaniem do 0

9) Hanna dochodzi do 0, zaczyna mierzyć i dostaję wynik.

 

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Czyli nie wsadzasz próbki z czysta woda do hanki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, laszek napisał:

Czyli nie wsadzasz próbki z czysta woda do hanki?

W punkcie 4 mierzę C1 - czysta woda z akwarium bez proszku.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Dobry pomysł spokojnie można wymieszac wyczyścic i zdazy odstać

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że kolega też ma tylko jedną fiolkę, mi spadła druga i się stłukła i też walczę z czasem. 

Powinny być dwie fiolki, do jednej lejesz wodę z akwa a do drugiej robisz sobie mieszaninę. Koleś oszukał Cię nie tylko na nakrętkę ale i na drugą fiolkę

3 godziny temu, FunWorld napisał:

W punkcie 4 mierzę C1 - czysta woda z akwarium bez proszku.

 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety masz rację. Rozczarowany jestem tylko, że ebay i paypal uznali, że towar jest pełnowartościowy. Firma z USA chroni ludzi z USA. Kompletnie inaczej wygląda to w przypadku, kiedy klient z USA ma roszczenia do firmy z Europy, ale to inny temat na off-topic.

Wracając do tematu, to tak jest w instrukcji?

Sądziłem, że logiczniej by było używać do pomiaru C1 i C2 tej samej fiolki. Dzięki temu w przypadku nalotu - jak u Testera na przykład - pomiar wyjdzie i tak prawidłowy. Mniej wygodne, ale uzasadnione.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widzę że kolega też ma tylko jedną fiolkę, mi spadła druga i się stłukła i też walczę z czasem. 

Powinny być dwie fiolki, do jednej lejesz wodę z akwa a do drugiej robisz sobie mieszaninę. Koleś oszukał Cię nie tylko na nakrętkę ale i na drugą fiolkę

 

W ten sposób wynik może być przekłamany, wystarczy, że któraś będzie miała inną przejrzystość.

@Funworld

Robie podobnie i jest ok, mieszam około minuty, potem fiolka odpoczywa 3min aby znikneły bąbelki, osady opadły itp.

Wysłane z Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, grzegorz88wroc napisał:

 

Robie podobnie i jest ok, mieszam około minuty, potem fiolka odpoczywa 3min aby znikneły bąbelki, osady opadły itp.

Wysłane z Tapatalka

No właśnie ja tak robiłem i to było niewystarczające przy nowym pudełku proszków. Teraz muszę kraść czas zarezerwowany na odstanie i mieszać w tym czasie. Osady mi nie opadały, tylko automagicznie na ściankach się osiadały jak na zdjęciu wyżej.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.