Skocz do zawartości
khazad93

Jak zaradzić zadymie z piasku?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Ostatnio kupiłem do swojego zbiornika babkę kopiącą. O ile dobrze pamiętam to jest  amblygobius phalaena (tak mi doradzili w sklepie). Od momentu wpuszczenia cały czas unoszą się w toni wodnej drobiny piasku. Myślałem ze się to uspokoi ale jak widać nie chce. Piasek to blue treasure o granulacji 0.5-1 mm. Zostało mi jeszcze piasku, zamierzam go przesiać przez sitko, dobrze wypłukać odessać stary i wsypać nowy. Pytanie tylko czy ta operacja nie zaszkodzi zbiornikowi a dwa czy ma sens ze względu na początkową już za małą granulację? Zdjęcie babki do identyfikacji:

IMAG0229.jpg

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przemo racja ja miałem to samo i też mam piasek drobnej maści...ale tak jak ona sobie teren ułoży tak już zostanie choć zauważyłem że potrafi to pozmieniać za jakiś czas..
mało tego na noc moskitiera bo inaczej wyskoczy to moja 3babka za 3 miesiące..:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Adi1977 napisał:

Przemo racja ja miałem to samo i też mam piasek drobnej maści...ale tak jak ona sobie teren ułoży tak już zostanie choć zauważyłem że potrafi to pozmieniać za jakiś czas..
mało tego na noc moskitiera bo inaczej wyskoczy to moja 3babka za 3 miesiące..:D

Lubią też nocować zakopane, robią fajnego "nura" w piach i już ich nie ma aż do rana :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nic nie ruszać i poczekać jeszcze parę tygodni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mój okaz trzeciej babeczki,teraz na noc zakrywam baniak
 

 

moim skromnym zdaniem tak jak radził Przemo,u mnie było to samo teraz jest ok jest babeczka 38dzień u mnie ta na 12cm kupiona w erybka Zabrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak nie przejdzie powiedzmy po paru tygodniach to mógłbym zrobić tak jak pisałem czy to nic nie da? Babka będzie od nowa bawić się w budowniczego i znowu będzie zadyma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kolego moim skromnym zdaniem choć mam baniak dopiero 3 miechy i są tu inni co mają większe doświadczenie,to nie wymieniaj piasku babka nawet będzie siała ten grubszy,bo to widziałem u kumpla i też tak zrobił jak piszesz.Zostaw ustanie tylko coś przykryj bo wyskoczy po ciemku u mnie jak pisałem trzecia od 3 miesięcy

Edytowane przez Adi1977 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za pomoc :) U mnie baniak chodzi od wakacji więc też niedługo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam ten piach z BT. Mam inną babke i caly czas w wodzie mam drobne paprochy. Ale to nie piach, tylko detrytus i u Ciebie moze jest tak samo. 

To dobrze, ze babka go uwalnia z piachu, a korale się cieszą.

Adi, Twoja babka jest bardzo chuda, wstrzykuj jej jedzenie w piach. Te rybki są dość nieudolne w lapaniu pokarmu z toni, a z samego piachu w akwarium nie wyżyją. Ja podaje w piach pipetą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz sobie nieco ułatwić życie i ograniczyć ilość paprochów to załóż włókninę filtracyjną na cyrkulator. Tylko pamiętaj by ją wymieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ratowałem się tym że dawałem włókninę do przegrody do sumpa ale zauważyłem że korale zaczęły się mniej pompować, jak by coś im przeszkadzało więc wyrzuciłem ją i teraz jest jak jest ;). Oczywiście włóknina była codziennie wymieniana. Zauważyłem ze ostatnio jak by mniej piasku unosi się w wodzie, więc babeczka zaczęła stopować z zapędami destrukcyjnymi podłoża :) jedynie w sumpie nazbierało się różnego rodzaju dziadostwa i przy najbliższej podmianie trzeba będzie to wyczyścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejsce takiej babki jest w słoiku po ogórkach a nie w akwarium, przynajmniej moja tak skończyła. Jak ma parcie na kopanie to jej nie przejdzie.

Zrobiłem teraz drugie podejście i chyba dobrze trafiłem bo obecna dziabnie piasku trzy razy na godzinę i woda czyściutka.  Film poprzedniej zadymiary.

 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Volf jeszcze tydzień temu miałem tak jak Ty w akwarium. Teraz jest lepiej, lata tylko drobna frakcja i od czasu do czasu coś grubszego jak babka grzebnie mocniej.

Dnia 14.02.2017 o 07:55, Nik@ napisał:

To dobrze, ze babka go uwalnia z piachu, a korale się cieszą.

Właśnie jest odwrotnie.Z korali tylko dunca się cieszy bo jest ładnie napompowana ale reszta jak by marniej od chwili wprowadzenia babki. Ukwiał też się skurczył, ale co do niego mam podejrzenia że się zaczął dzielić bo robią mu się takie wgłębienia na środku i jedna część zaczęła wyraźniej wystawać. Narazie czekam, robię tylko to co zwykle czyli karmię i podmiany raz na tydzień.

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.