Skocz do zawartości
Tenshuchiyu

Najtańszy/Najprostszy symulator świtu i zmierzchu

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że jest sporo sterowników DIY do lamp na ledach, o gotowych lampach z ta funkcja juz nie wspomnę.

Jednak w moim przypadku sprawa wygląda następująco. Mam w akwarium oświetlenie 3x24W T5 i chciałbym dodać dodatkową lampkę na ledach głównie po to by rozjaśniała i ściemniała się płynnie o zaprogramowanej porze. Wielu z was w tym momencie powie - zrób belkę power led sterowaną Arduino. Jednak niesie to ze sobą parę konsekwencji.

  • Koszt - jako dodatkowe oświetlenie dające w głównej mierze efekt wschodu i zachodu słońca chciałby ograniczyć budżet do minimum.
  • Wkład pracy - Nigdy jeszcze się nie bawiłem w robienie belki na power ledach. Niby sprawa nie jest skomplikowana ale jednak wymaga dla początkującego trochę czasu i wprawy. Zamówienie od kogoś wiąże się z punktem pierwszym
  • Temperatura pracy - Belki power led wymagają odpowiedniego chłodzenia. W moim przypadku dodatkowe oświetlenie byłoby montowane pod pokrywą gdzie jest dość mało miejsca a trzy świetlówki dają już i tak sporą temperaturę.

Z tych powodów zastanawiam się, czy ktoś już nie robił tego typu lampki na paskach led ? Jak zaznaczyłem wyżej nie zależy mi tu zbytnio na lumenach bo to tylko dodatek do oświetlenia. Paski są tanie, proste w montażu i nie mają zbyt dużej temperatury pracy. Problem jednak z możliwym do zaprogramowania czasowym włącznikiem z funkcją ściemniania i rozjaśniania. Jedyne co udało mi się znaleźć w necie to gotowiec:

https://coolmarket.pl/pl/p/Solar-Engine-Symulator-switu-zmierzchu-z-zegarem,-automatyczny-sciemniacz-/2619

Jednak koszt tej zabawki to około 120zł. Jak do tego dojdą paski led, zasilacz i okablowanie wyjdzie jakieś 200 zł a to sporo jak na dodatek do oświetlenia. Dla tego założyłem ten temat bo może ktoś z was ma jakieś pomysły jak wykonać to taniej albo prościej ?

Myślę, że nie tylko ja chciałbym dodać sobie taką lampkę nad akwarium :rolleyes:


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić czy w ogóle takie coś steruje prądem czy napięciem, przy ledach byś musiał bawić się w transformator i diode prostowniczą żeby to miało racje bytu o ile steruje napięciem. Jak steruje prądem to wszystkie stateczniki i zasilacze nie będą dobrze pracowały, w kondensatorach zbierze się ładunek i wypuści inpuls dopiero wtedy, więc będziesz miał miganie. lepiej poszukaj zasilacza sterowalnego zamiast bawić się w cos takiego. albo poszukaj na aliexpress programator coś w stylu projektu magu, ale już dotowe i do podpięcia, koszt podobny 


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

http://magu.pl/aqma-small-led

zasilacz 12V 1-1,5A (naście zł)  , 3 diody 3W (700mA) + podstawka i jakiś radiator (naście zł) , driver z PWM (9zł) , arduino (naście zł) trochę kabli żeby to zmontować 

opcjonalnie przetwornica STEP-DOWN LM2596ADJ (4zł) żeby obniżyć napięcie z 12 na 8-9V do zasilenia arduino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, silvia napisał:

silvia, nie wiem czego nie rozumiesz w słowach autora "  Wielu z was w tym momencie powie - zrób belkę power led sterowaną Arduino. Jednak niesie to ze sobą parę konsekwencji. "

Więc nie chodzi tu o bezmózgie linkowanie strony magu, lecz o gotowe rozwiązanie i/lub o pomoc w wyborze takiego urządzenia. 

 

Link1

 

Link2


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Co-2 napisał:

silvia, nie wiem czego nie rozumiesz w słowach autora (...)

za flaszkę poskłada mu to kolega elektryk/elektronik z pracy - myśleć trzeba ...

a oba te linki które podałeś - to sa do sterowania taśmami led - żeby to zdziałało na PowerLed - trzeba przerobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silvia Twoja filozofia jest niezbyt trafna.

Ja pytam "Jak tanio/łatwo zrobić..." i dostaję odpowiedź "Znajdź kogoś kto Ci zrobi..."

Gdybym znał kogoś kto mi to zrobi to przecież nie zakładałbym w ogóle takiego tematu.

Twoja propozycja zrobienia lampy na 3 ledach jest ciekawa ale jak na razie dla mnie to czarna magia. A post kup "nazwa niezrozumiała" za "naście złotych" i "nazwa niezrozumiała" za "naście złotych" i to połącz nie pomaga na chwile obecna ni mnie ani komuś kto będzie to czytał w podobnej sytuacji.

Co-2 ten pierwszy sterownik stanowczo za drogi. Drugi już lepiej choć wyjdzie jakieś 80 zł a nie mogę się tam doczytać czy to tylko włącza/wyłącza czy ściemnia i rozjaśnia ?

 


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ten sam sterownik na allegro - z opisem PL - zapytaj sprzedawcę co jeszcze do tego trzeba dokupić żeby to zaświeciło (np. zasilacz bo nie jest dołączony) bo to ma wyjścia "· 5 niezależnych wyjść sterowanych PWM od 0% do 100% (jasność)" a nie gotowe przyłącze do taśmy

http://allegro.pl/sterownik-led-zmierzch-swit-programowalny-usb-12v-i6132922096.html

 

6 minut temu, Tenshuchiyu napisał:

(...) Drugi już lepiej choć wyjdzie jakieś 80 zł (...)

+ wysyłka = razem ponad stówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś myślałem o taśmie ale zrobiłem na power ledach. Mam 9 x 3W ledy na 80% radiator jest chłodny, zajefajny efekt fluo rano i wieczorem. Wschody, zachody mam z aqma.

Nie wiem czy tak to ogarniesz, tanio i gotowiec to raczej nie idzie w parze. Pomyśl na tymi power ledami, polecam


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak jak piszecie panowie, dochodzę powoli do wniosku, że albo tanio albo łatwo. Z gotowców albo sterownik z mojego pierwszego postu albo ten, który pokazał Co-2. Tak czy inaczej lampka taka wyjdzie za około 200zł (jeszcze nie liczyłem dokładnie). Pozostaje montaż pasków led, kabel zasilacz podłączenie do któregoś ze sterowników.

Oświetlenie na power led może wyjść taniej ale jeszcze nie wiem o ile tajniej. Tu jednak łatwo nie będzie. Tak jak wspominałem nie jestem obeznany w temacie. Ostatni raz bawiłem się w tego typu rzeczy na praktykach w technikum dawno temu. A tak to tyle co by dwa kabelki połączyć. Nawet jak już wyczytam wszystko o sterownikach, jaki kupić i jak zaprogramować, kupie ledy polutuje to pozostaje efekt ciepła. U mnie w ReefMaxie boje się, że power led na aluminiowej szynie będzie się za bardzo grzać. A montaż dodatkowego chłodzenia to dodatkowy koszt. I o ile pasywne byłoby spoko ale nie wiem czy starczy miejsca o tyle dodatkowe wiatraczki gdzieś w obudowie nie za bardzo mi się podobają.

 

Możesz Moljzesz mnie poinstruować gdzie dowiem się czym jest Arduino, jak to się programuje i czym jest aqma? Czy na stronie którą wkleił Silvia jest poradnik dla laika od czego zacząć?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie maga nie ale w temacie o aqma masz wszystko na tacy. Mnie tam musieli znosić i uczyć a jak ja dałem rade to śmiem twierdzić że każdy da rade...
Tak na koniec, silvia dał Ci najtańsze rozwiązanie na tacy. Wszystko inne to prowizorka i przekonasz się o tym jak będziesz lutował arduino :) potrzebujesz bajeru, więc sorry to tylko kaprys:) ale zrób to dobrze a nie tanio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tak na szybko :

Arduino jest bardzo prostym (wręcz prymitywnym) komputerem :) wystarczy wgrać gotowy kod/program

arduino programuje się za pomocą kabla USB i programu  np. ARDUINO 1.8.1   https://www.arduino.cc/en/Main/Software

do którego wczytujesz kod od magu (wysyłasz jak ... dane na pena) - cała "procedura" jest opisana dokładnie na stronie @magu :)

jeżeli umiesz "czytać" schematy i masz przeciętne zdolności manualne i wiesz jak posługiwać się lutownicą - to jeden wieczór i masz działający sterownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też polecam arduino. Jeżeli jednak chcesz coś innego, możesz sprobować zastosować takie coś.

Powodzenia


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał możesz tanio kupić takie cudo chińskie:

Pięciokanałowy sterownik oświetlenia led RGB Controller TC420

 

Koszt 27 dolarów z darmową przesyłką do Polski lub u nas za około 200 zł Tu masz opis:

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/technika/oswietlenie/pieciokanalowy-sterownik-oswietlenia-led-rgb-controller-tc42-65281

Tu jest film:

a wygląda tak:

7438912_sterownikled.jpg

 

Ci co mają to sobie chwalą sam nie mam.

Tym cackiem możesz sterować z poziomu komputera i programować sobie indywidualnie czasy włączania i wyłączanie odpowiednich sekcji  sterować wschodami i zachodami.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz film z oprogramowaniem na komputer:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwa chodzi na arduino :) Jeszcze w fazie prototypu i kupy kabelków, ale zadane funkcje realizuje: czyli steruje oświetleniem i temperaturą i przyjmuje rozkazy i wysyła informacje z/do domowego systemu pseudointeligentnego domu. A ponieważ chiskie moduły radiowe do komunikacji z systemem centralnym są takie sobie, to właśnie jestem na etapie wzbogacania akwarium w moduł BT i sterowaniem bezpośrednio z aplikacji w telefonie :) Może za tydzień albo dwa to ogarnę do końca.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dnia 19.02.2017 o 18:58, waldek123blau napisał:

Rafał możesz tanio kupić takie cudo chińskie:

Pięciokanałowy sterownik oświetlenia led RGB Controller TC420

Ci co mają to sobie chwalą sam nie mam.

to jest do sterowania taśmami led

dokładnie o tym pisałem troszkę wyżej - żeby tym sterować PowerLedami trzeba do tego dokupić i podłączyć drivery z PWM

( był na forum temat o tym sterowniku )

(drivery widać to na filmiku który załączyłeś )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak sylvia wszystko się zgadza. Tematem jest

"Najtańszy/Najprostszy symulator świtu i zmierzchu"

a drivery, diody czy inne rzeczy nie. Dlatego opisałem moim zdaniem najprostszy i najtańszy sterownik.

Na dodatek ładnie opakowany i funkcjonalny.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 Właśnie :) ma być Najtańszy/Najprostszy

a na pewno nie jest najtańszy (bo to tylko "arduino z wyświetlaczem") i nie najprostszy

bo żeby mieć bezpośredni dostęp do PWM trzeba to rozebrać i ... przerobić (trzeba umieć się posługiwać lutownicą)

opis co trzeba zrobić - jest tutaj

http://www.tc420.net/connecting-high-power-LEDs-to-the-TC420.php

napisałeś że nie masz - więc możesz po prostu tego nie wiedzieć

powtarzam - to jest (gotowy) sterownik do TAŚM LED a nie PowerLed

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sylvia autor jasno napisał w pierwszym poście:

"Z tych powodów zastanawiam się, czy ktoś już nie robił tego typu lampki na paskach led "

Kto powiedział Ci że lampa będzie na Power Ledach?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.