Skocz do zawartości
dzym

Węgiel aktywny vs inne absorbery - wpływ na baniak

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą..wszystkie szczepki które wkładam do akwarium bardzo jasnieja...nie tracą koloru normalnie polipuja tyko robią się dużo jaśniejsze niż jak je przynoszę .
Zastanawiam się czy to nie wina nowego węgla. Konsumpcja balinga też mi mocno wzrosła. Miałem ustawione 100 ml na dobę.. .Wczoraj robiliśmy testy i musiałem skorygować dawki do 150 ml żeby parametry były stabilne pomiędzy podmianami wody.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... słyszałem o problemach z węglem na S....

Czy to nie tego czasami węgla używasz?

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... słyszałem o problemach z węglem na S....
Czy to nie tego czasami węgla używasz?
PK

RIP
ja też ten wątek czytałem. Pawła znam osobiście jeśli o jego problemach piszesz.
Węgiel mam zupełnie inny...zastanawiam się nad węglem bo to jedyna rzecz jaka zmieniłem ale równie dobrze problemem może być to że PO4 i NO3 mam zerowe... dziś mierzylem i testy Salifert uparcie pokazują 0.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... widzę Darek że wchodzisz w produkty TM ... ja również  więc w przyszłości będzie z kim pogadać w tym temacie.

Co do zerowych NO3 i PO4 - miałem na zeo wytrzepaną wodę - lps'y kurczyły się w zastraszającym tempie a sps'y praktycznie stały w miejscu.

Obecnie testuję taki zeostart diy i powiem ci że nigdy więcej nie dopuszczę do zer. Odkąd zacząłem podbijać  NO3 i PO4 aby zachować proporcje N:P korale ruszają z kopyta. Używam jeszcze Ballinga FM + kilka pierwiastków diy i korale łapią  już fajnych kolorków ... pomimo wykrywalnych azotanów i fosforanów.

Może spróbujesz preparatu TM Plus NP ( nowość ) który stymuluje właśnie azot i potas w odpowiedniej proporcji.

Te zera właśnie przynajmniej u mnie powodowały bielenie spsów a później utratę tkanki ....

Ja podbijając PO4 z zera do 0.06 w ciągu dwóch dni zaliczam znowu zero więc dozuję codziennie. NO3 lekko wykrywalne ale testuję obecnie ilość pożywki dla bakterii aby trzymał się ten stosunek 16:1 - Już widzę efekty po koralach.

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł, pewnie realnie to zer nie ma. Faktem jest ze u mnie parametry sa tez na zero No3/Po4 ale tez karmie dosx intensywnie. Kolory raczej z serii "jasne".

Puscilbys gdzies indo co Ty tam z tym diy "zeostartem" wymysliles bo widzialem, ze sie nigdzie pochwalic nie chcesz :)

Darek ja mam wrazenie, ze dobrze wystaetowany baniak to podstawa. Tyle co ja u siebie nazmienialem, lalem itd to juz dawno powinienem napisac ze zbiornik wysadzilem.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek - to jest preparat regulujący azotany i fosforany + węgiel potrzebny do utrzymania wszystkiego w odpowiednich proporcjach ... jak już Darkowi pisałem - taki TM Plus NP z tą różnicą że ja chcę jeszcze w to włączyć pożywkę dla bakterii.

Zdaję sobie sprawę że testy do naszego hobby są średnio dokładne ale trzeba się czymś sugerować ...

W/g mnie zachowując śladowe ilości N i P koral wygląda zdrowiej ... a jeżeli kolor nie jest taki jak trzeba to już konkretny pierwiastek musimy  lać i tego się  nie przeskoczy.

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akwarium bedzie tylko na TM. TM dlatego że postawiłem na jedną firmę żeby nie mieszać różnych preparatów z różnych firm. Wychodzę z założenia że TM jest na tyle poważna i doświadczoną firma która ma w ofercie wszystko co jest potrzebne do tego żeby poprowadzić prawidłowo akwarium. Sól...balling..teraz zamówiłem Tropic Marin Pro-coral A- elements i Tropic Marin Pro-coral K+ elements .
Staram się dużo czytać na temat tej firmy i powoli realizuje ich zalecenia.
Co do NO3 i PO4 Salifert nie pokazuje co pewnie nie oznacza że ich nie ma pytanie tylko ile ich jest. LPS-y i miękkie zachowują się normalnie. Ostatnio nawet kupiłem testy żeby robić regularnie co do tej pory zawsze wozilem wodę do sprawdzenia :-)
Krzysiek. Co do eksperymentów to znasz mnie ;-) nie twierdzę że się nie da sam robie różne eksperymenty ale ja znam swoje akwarium i jak coś zmieniam to widzę różnicę. Pewnie tak jak u Ciebie gdybym pisał o wszystkim co robię to już dawno akwarium nie powinno istnieć ;-)

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

R.I.P a z tym preparatem Tropic Marin Plus-NP poczytam i spróbuje zobaczę może właśnie tędy droga.
Widzę po akwarium że czegoś mu brakuje ale jeszcze nie wiem czego. Niby wszystko wygląda zdrowo ale np martwi mnie niewielka ilość glonów wapiennych ktore powinny rosnąć jak szalone a nie rosną.
Po koralach widzę kolory i przyrosty, stopki zalewają skałę ale mam wrażenie że brakuje tzw kropki nad "i" ;-)

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, R.I.P napisał:

To może strontu mało?

PK

Właśnie dlatego zakupiłem Tropic Marin Pro-coral A- elements i Tropic Marin Pro-coral K+ elements

producent podaje 1 max 2 ml na 100 litrów, zacznę od minimalnej dawki i będę zwiększał co miesiąc zobaczymy, może to tędy droga ;-)

Będę dziś w e-rybce jak będa mieli Tropic Marin Plus-NP to też wezmę,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek,mierzysz poziom strontu?...Salifert robi taki test,ale Bog raczy wiedziec czy jest miarodajny...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Iceberg napisał:

Darek,mierzysz poziom strontu?...Salifert robi taki test,ale Bog raczy wiedziec czy jest miarodajny...

nie nie mierzę, nie mam zamiaru popadać w paranoję, nie mam aspiracji na TOTM-a ;-)

a tak poważnie takie mam wrażenie że brakuje jakiegoś składnika i delikatnie badam czego brakuje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze Darek poczytaj o zastosowaniu preparatu NP Bacto Balance byc może lepszy przy zerach.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, R.I.P napisał:

Jeszcze Darek poczytaj o zastosowaniu preparatu NP Bacto Balance byc może lepszy przy zerach.

PK

Czytam,

będę musiał spróbować z każdym preparatem przez miesiąc chyba i zobaczyć na który akwarium zareaguje,

rozciągnie sie to  w czasie bo nie chcę podawać ich jednocześnie żeby nie mieszać bo w końcu zgłupieję i nie będę wiedział co jest lepsze dla mojego akwarium

Mam jeszcze jednego "podejrzanego". zamieniłem 10 litrów siporaxu na 5 kg Seachem Matrix może ta zmiana wyciągneła tak parametry 

Edytowane przez DarekB30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei węgiel stosuję sporadycznie - zależnie od potrzeb, ale na pewno mniej niż 5 razy przez 12 lat. Zdarzyło mi się trzymać węgiel ok 50g przez ponad pół roku w akwarium i nic złego się nie stało(zapomniałem o nim). Było to akwarium ok 25L z dużą liczbą euphylie, Protopalythoa i lobophytonem, który zajmował 50% akwarium + 3-4ryby bez odpieniacza i sumpa. 

Częściej stosowałem purigen lub phosguard i do tych środków jestem bardziej przekonany. Raz w życiu miałem plagę cyjano straciłem 3 SPSy po wybieleniu pierwszego za super poradą dodałem węgiel celem wyciągnięcia "syfu z wody" wyszło oczywiście odwrotnie poleciał chemiclean a potem purigen i phosguard. Zrobiłem raz eksperyment z początku niechcący jakiś rok po urodzinach synka przypomniałem sobie że już od co najmniej półtorej roku nie zmieniałem wody w akwarium więc eksperyment kontynuowałem jako jedyny filtr służył purigen i phosguard. Zaznaczam że ryb nie przekarmiałem, a gdy widziałem że warunki lekko lecą przestawałem karmić na 2-3dni - pojawiły się glony na szybach - ktoś zjadł ślimaka a rozgwiazdy nie wyrabiały. Po około pół roku z 10 rozgwiazd zrobiło się 80 i przez szyby już było coś widać bez skrobania. Eksperyment pociągnąłem blisko 4 lata, w tym były 2 podmiany po 15-20%.  Z tąd moje wnioski akwarysto młody nie wkładaj rąk do wody ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hery napisał:

Ja z kolei węgiel stosuję sporadycznie

 

Godzinę temu, Hery napisał:

Częściej stosowałem purigen lub phosguard

Nie bardzo można porównywać te trzy produkty (no, od biedy purigen i węgiel mają kilka wspólnych cech), każdy z nich służy do czego innego.

Godzinę temu, Hery napisał:

Zdarzyło mi się trzymać węgiel ok 50g przez ponad pół roku w akwarium i nic złego się nie stało6

Węgiel ma dużą powierzchnię i może być niezłym medium dla bakterii (tak jak matrix, siporax itp), no chyba, że użyliśmy go w celu "wyłapania" jakiegoś zastosowanego preparatu chemicznego (np antybiotyku) lub w celu pozbycia się jakichś toksyn (np po padłej rozdymce). To wtedy z biegiem czasu będzie uwalniał to co wcześniej uległo adsorbcji w jego porach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.