Skocz do zawartości
dzym

Węgiel aktywny vs inne absorbery - wpływ na baniak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Znając życie część, jeżeli nie praktycznie "wszyscy" stosują w baniakach węgiel aktywny.

Moje pytanie jest w jakim celu go stosujecie i w zasadzie czy ktoś wie jaki ma on wpływ na wodę. Już mówię dlaczego o to pytam.

Ostatnio miałem okazję porozmawiać z jedną osobą w temacie węgla. Oczywiście przeszliśmy temat, że wyciąga leki, wojna chemiczna SPS vs miękkie, że krystalizuje wodę.....

Właśnie krystalizuje wodę - faktycznie po wymianie węgla na nowy w baniaku 2-3 dni woda wydaje się, krystaliczna i o wiele czystsza niż później.

Spotkałem się już z opiniami, że węgiel tak realnie to właśnie działa 2-3 dni, po czym praktycznie traci "moc".

Dodatkowo mój rozmówca poruszył temat wymiany jonów dodatnich/ujemnych, które wyzwala węgiel i ich negatywnego wpływu. Jako, że chemikiem nie jestem to chętnie bym posłuchał / przeczytał coś więcej w tym temacie.

Generalnie do czego zmierzam.

Chciałbym zastąpić węgiel innymi absorberami - wygooglałem już sobie kilka typów (ale o tym później) - i zobaczyć czy efekt "krystalicznej wody" utrzyma się dłużej, dzięki czemu (przynajmniej przy SPSach), powinno się to objawić jeszcze lepszym przyswajaniem/wzrostem i wybarwieniem SPSów.

 

Podsumowując szukam odpowiedzi na dwa/trzy pytania:

1. Kwestia wymiany jonów dodatnich / ujemnych w baniaku, które powoduje stosowanie węgla.

2. W zasadzie do czego węgiel w baniaku ?

3. Jeżeli nie węgiel to co w zastępstwie

 

Pozdr

Krzysiek

 


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, dzięki za link. Przeczytałem, ale niestety zamiast odpowiedzieć na moje pytania, to tylko dorzucił mi kolejnych :)

1. to ma być w małym czy dużym przepływie ? czy jednak nie ma to znaczenia?

2. zakres działania węgla vs PH

i jeszcze kilka innych :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że adsorbery PO4 na bazie aluminium mają podobną właściwość - krystalizują wodę

... lub ozon.

 

 

Do pytań można dołączyć co z mikroelementów wciąga węgiel i czy powinno się to dodatkowo wtedy suplementować.

A na część pytań odpowiedzi już kiedyś padły na przykład tutaj:

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja coś napisze na temat węgla ,a w sumie zapytam :)

Zastanawiam się czy możliwe,że nowy węgiel w opakowaniu nie do końca szczelnym pochłonął zapach płynów do płukania,proszków (stał na półce w pralni)

i następnie w systemie oddał to do wody. 

Pytam ,bo miałem tydzień temu taka sytuacje , filtr z nowym wkładem trochę zoa,po4-minus i węgiel podłączyłem do systemu  , po czym odpieniacz siadł i nic nie pienił , wyczułem

własnie w odpieniaczu  zapach chemii do prania , wyłączyłem filtr i do pól godziny odpieniek wrócił do normy , dla pewności włączyłem  jeszcze raz filtr i znowu to samo, 

Teraz nie wiem co oddaje , przychodzi mi węgiel do głowy ,w końcu używa się go do oczyszczania powietrza 

 

Dodam tylko ,że węgiel nie stał na tej samej półce co proszki, dobre 4 metry na regale z gratami akwarystycznymi , oczywiście zapach w pomieszczeniu się unosi dosyć intensywny zwłaszcza w czasie prania ,czyli prawie codziennie :) jak moją straszy :D

Edytowane przez Kris81 (wyświetl historię edycji)

8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością węgiel pochłania zapachy. Skoro wyczułeś z odpieniacza zapach proszku, to i musiał to oddać. Pytanie, tak jak napisałeś co jeszcze?

Lepiej tego nie używać. Dobry temat ku przestrodze, bo ja też wiadro z węglem trzymam w miejscu narażonym na zanieczyszczenie tą drogą. Może dodam dodatkowy worek z klipsem dla pewności. 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dzym to teraz namieszałeś :mellow:, od 2002 mam akwarium morskie a od 3 tygodni zacząłem stosować węgiel... nigdy go nie stosowałem, teraz mam bo wszyscy używają... łaj ? :rolleyes:

Na razie nie widzę, niczego na mega plus niż do tej pory miałem - ale to dopiero 3 tygodnie, zobaczymy za 2 miesiące.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgla używam praktycznie od zawsze i w słodkim i teraz w słony mam. Na plus faktycznie przejrzystość wody..utrzymuje się około tygodnia. Na 700 litrów wody daje 1kg i po tygodniu max dwóch wymieniam. Minusów jakiś drastycznie nie zauważyłem no może LPS-Y ciut mniej się pompuja po włożeniu nowej porcji...pomimo płukania i waty czasami pyli i chyba drobinki drażnią LPS-Y

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dzym napisał:

 

3. Jeżeli nie węgiel to co w zastępstwie

 

Heja...Pewnie sie naraze,ale ja postanowilem zamiast wegla stosowac filtr UV...Wiele na ten temat czytalem i zdania sa bardzo podzielone a ja po wielkim zakwicie bakteryjnym,ktory zostal zlikwidowany po dwoch i pol dnia,zdecydowalem ze bede zalaczal filtr UV na trzy godziny dziennie,czego na razie nie robie,gdyz woda wciaz jest idealnie krystaliczna a parametry prawie takie jak chcialem osiagnac...Czym wlasciwie jest metna woda?...To albo zbyt wiele bakterii lub wolno plywajace,niewidoczne ludzkim okiem zarodniki glonow z ktorymi filtr daje sobie doskonale rade...Za plus uwazam tu to ze UV nie odda niczego do wody a wegiel,gdy jest zbyt dlugo stosowany wlasnie to moze zrobic...Sa dwa rodzaje filtracji UV,jeden to "krystalizowanie" a drugi sterylizowanie w ktore jakos nie wierze,gdyz przeciez nie przepuszczam przez ten filtr skaly,siporax'u czy szyb akwarium w ktorych jest lwia czesc dobrych bakteri...Z checia poslucham Waszych opini i doswiadczen z krystalicznie czysta woda...

 

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciek, @Darek właśnie o to w tym wszystkim chodzi, że stosują wszyscy to zastosuję też ja.

Jak zaczynam o tym więcej czytać to zaczynam się zastanawiać w jakim celu ten węgiel mam - wiem, że najłatwiej by było wyjąć, ale znając życie mogą iść za tym jakieś konsekwencje.

Ptarzę też na to, że leją magiczne niebieskie butleki i teraz pytani, czy to nie jest lanie dla lania bo węgiel i tak to wciągnie. Z drugiej strony w znanej metodzie węgiel jest zalecany. Tylko dlaczego ?

@Iceberg stosowałem w 340 UV non stop i faktycznie woda była krystaliczna, tylko teraz się zastnawiam w jakim celu ja te bakterie lałem :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof @dzym to ja ci jeszcze zamieszam bardziej. Ostatnio coś akry u mnie nie idą , a u ciebie są bajka więc do rzeczy. Walczymy z PO4 w banioakach dla naszych podopiecznych by było w granicy 0. Adam Sikora przeprowadził fajny eksperyment z węglami aktywnymi. Do dziś się zastanawiam czy jest warto stosować węgiel po obejrzeniu całego materiału- mętlik w głowie. Załączam linki co może Tobie coś podpowiedzą , ale ja węgiel wyjąłem z sumpa i jakoś akry są bardziej zadowolone w/g mojej obserwacji.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, dzym napisał:

@Maciek, @Darek właśnie o to w tym wszystkim chodzi, że stosują wszyscy to zastosuję też ja.

Jak zaczynam o tym więcej czytać to zaczynam się zastanawiać w jakim celu ten węgiel mam - wiem, że najłatwiej by było wyjąć, ale znając życie mogą iść za tym jakieś konsekwencje.

Ptarzę też na to, że leją magiczne niebieskie butleki i teraz pytani, czy to nie jest lanie dla lania bo węgiel i tak to wciągnie. Z drugiej strony w znanej metodzie węgiel jest zalecany. Tylko dlaczego ?

@Iceberg stoowałem w 340 UV non stop i faktycznie woda była krystaliczna, tylko teraz się zastnawiam w jakim celu ja te bakterie lałem :)

Krzysiek, jak każdy z nas ja też w wolnych chwilach siedzę obserwuję akwarium i staram się wyciągać wnioski.

Akwarium to moim zdaniem skomplikowany mechanizm, procesy jakie w nim zachodzą nie raz już mnie wprawiły w osłupienie, 

mówiłem Ci ostatnio jak się nam wylał płyn do sprzątania w kuchni, w domu nikogo nie było do wieczora, po powrocie w akwarium masakra, takich brązowych glutów już dawno nie widziałem a korale i ryby o dziwo nie zeszły,

Podmiana wody, kilogram węgla i rano po glutach nie było śladu i nie ma do dziś.

Płyn to był podchloryn sodu, jako środek do sprzątania rewelacja ale śmierdzi okrutnie.

odpieniacz musiał zaciągnąć z powietrza to co jest w tym preparacie i wymieszał z wodą a wegiel o dziwo wszystko przez noc usunął

to taki mój przykład odnośnie zasadności stosowania węgla 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję niewielkie ilości węgla (około 200g / ~500l wody / miesiąc) na wszelki wypadek. Jeśli grzyby puszczają jakąś chemię hamującą wzrost mam nadzieję, że węgiel wyłapie. Jeśli skała coś oddaje - węgiel może pomóc, jeśli gąbka zdechnie, żona się w pokoju psiknie perfumami, z zewnątrz jakieś spaliny z komina sąsiada wlecą, akwarium stoi pokój dalej od kuchni...  - węgiel powinien pomóc.

 

Więcej dobrych scenariuszy niż złych. 

 

Dodatkowo czytałem, że za "starych czasów" węgiel był nawet nieświadomie używany jako pożywka dla bakterii i pełnił w pewnym sensie funkcję probiotyczną. Z resztą świadczyć o tym może duża ilość życia lgnąca do węgla.

 

Chyba najlepiej znaleźć złoty środek.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel stosuje w filtrze przepływowym. Wrzucam go raz na 3-4 tygodnie, po czym wymieniam na nowy. Nie widze jakiejs kolosalnej zmiany, ale to moze dlatego, że mam wegiel cały czas.

Nigdy nie zgłębiałem stosowania węgla aktywnego bardziej niż to co ogólnie wiadomo i co tu już zostało napisane. 

Chciałbym jednak się odnieść do kilku spraw.

Po pierwsze oddawanie wcześniej wchłoniętych substancji... Węgiel aktywny oddaje tylko w sytuacji, gdy zmieni skład chemiczny środowiska w którym jest i stężenie substancji zmagazynowanych w węglu będzie większe niż w otaczającym środowisku. Może się to stać w kilku sytuacjach np, tak jak u Krisa. Najpierw węgiel wchłonął zapach proszku do prania ponieważ jego stężenie w powietrzu było większe niż w węglu, a następnie po włożeniu do wody, zaczął ten zapach oddawać, ponieważ w otaczającej go wodzie było mniejsze stężenie "zapachu"

Drugi przykład, bardziej z naszych terenów. W akwarium zastosowaliśmy jakiś preparat chemiczny np chemiclean bez usuwania węgla z sumpa. Oczywiście węgiel wchłonie część preparatu. Kiedy jednak stężenie chemicleanu w wodzie zacznie spadać (np po odpienieniu czy większej podmianie wody) powyżej mocy wiązań adhezyjnych na powierzchni węgla, to ten zacznie oddawać chemiclean do wody. 

Jeśli jednak nie prowadzimy żadnej kuracji chemicznej, a parametry wody mamy stabilne, węgiel nie oddaje nic do wody.

Co do oddawania jonów dodatnich i ujemnych, to przyznam, że jest to dla mnie nowość, ale powtarzam, że tematu węgla nie zgłębiałem, więc może rzeczywiście tak jest. Zastanawia mnie jednak co by miało być donorem tych jonów. 

Węgiel aktywny wchłania również te dobre molekuły. Znany jest z tego, szczególnie dobrze pochłania fluorowce np jod. To zresztą spowodowało powstanie miary zdolności adsorpcyjnej substancji (nie tylko węgla aktywnego) nazywaną liczbą jodową. Liczba jodowa jest w praktyce stosowana do określenia jakości węgla aktywnego, ale pośrednio świadczy o tym jak bardzo może on wpłynąć na poziom niektórych mikroelementów.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że po każdym zdarzeniu w którym podejrzewamy, że węgiel mógł się przydać (po kuracjach, przypadek OPa, po fragowaniu miękasów - szczególnie zoa i palythoa, przypalona potrawa w kuchni obok, malowanie mebli, etc...) należy wymienić węgiel nie czekając na wymianę według terminarza.

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek pamietam jak opowiadales I ja sie zgadzam z tym ze wegiel jak najbardziej ma swoje zalety w baniaku.

Szukam zlotego srodka, ze efekt wods krysztal vs absorbcja beda szly ze soba w parze I efekt WOW utrzyma sie dluzej.

Caly czas tez sie zastanawiam ile z tych dodatkow ktore leje, faktycznie idzie w "korale" ile wychwytuje wegiel. Dlatego tez sie zastanawiam czy stosujac inne absorbery zamiast wegla moge uzyskac cos wiecej. (Wiadomo jak jest dobrze to trzeba cos zmienic ;))


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek...podobny efekt jak to napisałeś WOW ja u siebie uzyskuje stosując reguralnie BioGro...efekt utrzymuje się dużo dłużej tylko wychodzi dużo drożej niż węgiel. :-(

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek bakterie jak najbardziej. CoralSnow od KZ tez ma te moc :)

Bardziej sklaniam sie na wymixowanie, a raczej wrzucenie jednoczesnie kilku absorberow. Tylko jednoczesnie niechcialbym wyeliminowac w 100% elementu ukladanki, ktora jednak cos daje.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof masz taki gotowy produkt Mix wszystkich absorberów i nazywa się to Filtra5 z firmy Equo.

 

Wracając do węgla to pięknie podnosi redox (u mnie o 50 w górę) i utrzymuje go przez około 3 tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek. Przemyślałem koncepcje i zdecydowałem że spróbuję. Zamówiłem filtry i 5 litrow Matrixa. W wolnej chwili zrobię przebudowę sumpa. Zrobię pomiary wody przed przez przebudową ...zobaczymy.
Kierunek jest dobry tylko trzeba to wdrożyć żeby podeprzeć teorię praktyka.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja swojego czasu miałem akwarium 54l. oraz panel boczny 20l. 

Na poczatku dojrzewania nie mogłem się pozbyć cyjano z panelu co skutkowało nieprzyjemnym zapachem wody.

Tutaj widać było szybki efekt po zastosowaniu aktywnego węgla w postaci zniknięcia wszechobecnego zapachu niczym z szalety.

Po zaprzestaniu stosowania  zapach wracał po paru dniach.

Po jakimś czasie bez chemii uporałem się z cyjano, a akwarium do dnia rozszczelnienia się przedniej szyby było bezproblemowe.

Od tej pory węgiel mam zawsze w akwarium jako "zabezpieczenie".

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja nadal trwa co generalnie cieszy bo widać, że węgiel był, jest i będzie w baniaku :).

Wiadomo, że jak jest dobrze to człowiek lekko zaczyna szukać. Od około 3 tygodni stosuję w baniaku połączenie 3 produktów:

Renew (substyt węgla aktywnego) + Purigen + Chemi Pure Blue [wszystko od jednego producenta]

i muszę powiedzieć, że woda jest faktycznie kryształ, efekty utrzymują się dłużej niżeli po zwykłym zastosowaniu węgla.

Tak jak mi się wydawało większa przejrzystość wody, sprawi że będzie też inna konsumpcja pierwiastków - to z plusów.

Z minusów trzeba pamiętać o tym, żeby nie popalić korali :)

 

Najciekawszym ze wszystkich uznaję Chemi Pure Blue - zachwyciło mnie pakowanie [małe woreczki] i to, że będę miał okazję dość precyzyjnie stosować je w małym baniaku, który chodzi mi po głowie.

 

Dam znać co z tego wszystkiego wyjdzie w dłuższym terminie.

 

Stosował ktoś już Chemi Pure Blue ? o pozostałe nie pytam bo zapewne tak.

 

Pozdr,

Krzysiek

 


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.03.2017 o 22:00, DarekB30 napisał:

Krzysiek. Przemyślałem koncepcje i zdecydowałem że spróbuję. Zamówiłem filtry i 5 litrow Matrixa. W wolnej chwili zrobię przebudowę sumpa. Zrobię pomiary wody przed przez przebudową ...zobaczymy.
Kierunek jest dobry tylko trzeba to wdrożyć żeby podeprzeć teorię praktyka.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7
 

W internecie jest pełno takich rozwiazań.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek jak Twoje testy?
Ja kupiłem hmmm "ciekawy" węgiel (worek 10 kg bo potrzebowałem do destylacji) i od 3 tygodni testuje go w akwarium na "wytrzymałość ". Sprawdzam jak długo "działa" w akwarium. Co by nie kombinować to 250 gr wymieniam równo co 2 tygodnie ale woda za to kryształowa ;-)

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek,

Wydaje mi sie, ze jest lepiej i bardziej "klarowanie". Wzrosla konsumpcja ballinga co by oznaczalo, ze jest jakas zmiana.

Negatywnego wplywu nie zauwazylem. Wybarwienie korali bez zmian. Teraz zeby zobaczyc efek, wroce do wegla i zobacze czy cos sie zadzieje. Jezelo tak, to by oznaczalo, ze wplyw byl/jest.

Jak bede odpalal nowe to zapewne bede myslal o tym, zeby zobaczyc jak na startujacym zbiorniku zadzialaja te absorbery.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.