Skocz do zawartości
Maksymilian

Gąbka jako mechaniczna filtracja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym podpytać o stosowanie gąbki jako mechaniczna filtracja, "słyszałem" kiedyś że nie powinno się używać gąbki w akwarium morskim tylko watę, nie mam pojęcia dlaczego i czy to prawda. Chciałem w swoim panelu użyć gąbki zamiast waty, czy mogę i nie wyrządzę tym sobie krzywdy ?

Edytowane przez Maksymilian (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś slyszalem/czytałem że nie można nie stosować odpieniacza i wody di i jak sobie wspomnę to śmiech mnie ogarnia.

We wszystkich czterech zbiornikach używałem gąbek, w obecnym panelu siedzą trzy duże kąpielowe i robią co do nich należy. Trzeba tylko pamiętać żeby co parę  dni wymyc je pod kranem. Wkładaj bez obaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej wsadź tę przeznaczoną do akwarii - chodzi o przepuszczalność


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbki nie powinno się używać ze względu na magazynowanie się w niej brudu, który się potem rozkłada. Wata jest o tyle lepsza, że ją po prostu wyrzucasz i wkładasz nową. Jeśli gąbkę będziesz odpowiednio często i dokladnie myl to krzywdy sobie nie powinieneś zrobić ale to trzeba robić naprawdę często. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W siporaxie też odkłada, magazynuje się brud i nie trzeba go często myć, płukać. Dlaczego gąbkę trzeba często płukać?. Wiem że po jakimś czasie gąbka zapcha się, ale nie po kilku dniach. Może starczy przepłukać raz na tydzień?

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax tez sie plucze.

 Gabke mozna plukac raz na tydzien, ale o tym powinien decydowac test na NO3 i PO4 a nie jakies glosowanie. :waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze powiedziawszy to jeżeli w siporaksie nie zachodzi denitryfikacja, co jest dyskusyjne, to właściwie nie ma on wielkiego sensu w akwarystyce morskiej. Równie dobrze zastąpi go gąbka. A może i lepiej, bo jest mniejsza powierzchnia do powstawania azotanów a jest filtracja mechaniczna. Lepiej byłoby wtedy dać zamiast siporaxu kawałki żywej skały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by ta gąbka była taka zła, to by jej nie dawano w zestawie na wyposażeniu gotowych zestawów np. Sera, aquael. Nikt na forum głośno nie pisze, że siporax płucze co kilka dni, tydzień. Raczej są to dłuższe okresy. Inne znane firmy też dają gąbkę do swoich filtrów, często dedykowanych do akwarii morskich. Pewnie prawda jest gdzieś po środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając strukturę nie istnieje ryzyko że gąbka będzie wykonana z takiego materiału że po kontakcie z wodą morską zacznie wydzielać "coś" do wody? Ja preferuje używać przedmioty dedykowane.

Edytowane przez czacio (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, maciej01 napisał:

Jak by ta gąbka była taka zła, to by jej nie dawano w zestawie na wyposażeniu gotowych zestawów np. Sera, aquael. Nikt na forum głośno nie pisze, że siporax płucze co kilka dni, tydzień. Raczej są to dłuższe okresy. Inne znane firmy też dają gąbkę do swoich filtrów, często dedykowanych do akwarii morskich. Pewnie prawda jest gdzieś po środku.

Dodają także rdzewiejące magnesy i ośki, zbyt słabe oświetlenie, nędznej jakości kable itp. i nie mówię tu nawet o Aquaelu i Serze a o bardziej renomowanych firmach ( przynajmniej w teorii ). To nie chodzi o to czy ta gąbka się nadaje czy nie, ale, że za jej pomocą możemy w akwarium morskim realizować tylko jeden rodzaj filtracji - mechaniczną. A do tego lepiej nadaje się wata bądź włóknina, bo więcej wyłapie i jest tańsza. W siporaxie  z kolei ma podobno zachodzić pełna denitryfikacja czyli zastępuje nam niejako żywą skałę a jako ceramika oferuje znacznie większą powierzchnię filtracyjną od podobnej ilości żywej skały. Ale czy tak jest? Wątpię.  

Edytowane przez Marek Gr (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani tutaj dobrze napisał, o płukaniu decydować powinny testy. Jeśli masz zerowe wyniki to możesz nawet nie płukać gąbki i krzywdy ona nikomu nie zrobi. Jeśli jednak parametry idą w górę to gąbka jest pierwszym podejrzanym o odkładanie się i gnicie syfu. W siporaxie przynajmniej w teorii syf nie powinien się odkładać z uwagi na to, że trzymany ma być w dużym przepływie wody. Jeśli przepływ nie będzie odpowiedni to będzie efekt podobny jak w gąbce. Z własnego doświadczenia: w trzydziestce aquaela dopóki płykałem siporax z kaskady co tydzień to NO3 nie przekraczało powyżej 20. Jak robiłem to rzadziej to potrafiło skakać do powyżej 50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne, trzeba robić testy. Czy to gąbka, czy siporax w jednym i drugim zbiera się detrytus. Trzeba płukać, myć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tyle że w gąbce zbiera się z 3x szybciej niż w siporaxie - gąbka owszem jako "pre-filtr" i płukanie co 3 dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było wyżej napisane "o płukaniu powinny decydować testy", a nie co trzy dni. U jednego może być np. co dwa, u kogoś innego co pięć, a u jeszcze innego co dziewięć dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosuje gąbki od kilku miesięcy i nie mam problemu z parametrami. Gabki mam włożone w panelu gdzie leci na nie woda dodatkowo co jakiś czas wlewa bakterie na Gabki bo są świetne dla bakteri jeżeli chodzi o osadzanie się.  Gabki tak jak przedmówcy mówią trzeba plukac ja je czyszcze jak widzę jakiś zbędny osad na nich czy ewidentne zabrudzenia. Widziałem akwarium które było bez odpieniacza itp i prowadził je gościu na samych gabkach tyle ze miał ich naprawdę sporo a ryb miał od groma i to same takie które potrzebują idealnych parametrów.  Gabki są fajnymi mediami do morszczyzny ale wiąże się to z tym ze trzeba o nie dbać.  Ten gościu na 1000l akwarium miał kilka dziesiąt ryb od rogatnica po pokolec helmony itp ale sam mówił ze dzienne je 2 razy czyści w świeżej solance. Mówię tutaj o biogabkach jakby coś :-P


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Cichyppg napisał:

Stosuje gąbki od kilku miesięcy i nie mam problemu z parametrami. Gabki mam włożone w panelu gdzie leci na nie woda dodatkowo co jakiś czas wlewa bakterie na Gabki bo są świetne dla bakteri jeżeli chodzi o osadzanie się.  Gabki tak jak przedmówcy mówią trzeba plukac ja je czyszcze jak widzę jakiś zbędny osad na nich czy ewidentne zabrudzenia. Widziałem akwarium które było bez odpieniacza itp i prowadził je gościu na samych gabkach tyle ze miał ich naprawdę sporo a ryb miał od groma i to same takie które potrzebują idealnych parametrów.  Gabki są fajnymi mediami do morszczyzny ale wiąże się to z tym ze trzeba o nie dbać.  Ten gościu na 1000l akwarium miał kilka dziesiąt ryb od rogatnica po pokolec helmony itp ale sam mówił ze dzienne je 2 razy czyści w świeżej solance. Mówię tutaj o biogabkach jakby coś :-P

Masakra ?!!! A kiedyś była metoda berlińska. Po co skała, po co siporax, adsorbery, refugium, DSB, vodka metod, zeovit, pelletki, odpieniacze jak mamy gąbkę , bio gąbkę  (cokolwiek to znaczy). Widzę, że czas zakończyć z tym forum znowu na parę lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.