Skocz do zawartości
Arturro

SPS - talerzówki rosną na dół

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 3 rodzaje SPS-ów typu talerzówka: czerwona, fioletowa, zielona. Wszystkie rosną na dół a wolałbym by zachowywały się jak talerzówki i rosły w bok ;)

Jest jakaś zależność np za dużo światła, uboga woda itp itd.. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat. Też się nad tym zastanawiałem. Mam 4 rodzaje i rosną losowo. Najlepsze, że jeden typ rośnie na dwa sposoby.

Jedyne podejrzenie mam takie, że tam gdzie mam LED tam rośnie w dół (przód zdjęcia), a tam gdzie jest tylko pod T5 rośnie w górę(tył).

Może właśnie szukają sobie odpowiedniej intensywności światła?

3Z9Di92w.png

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powody moga byc dwa:

1.  Swiatlo odbite od dna jest  bardziej intensywne niz to, ktore spada z gory.

2. Uciekaja od swiatla, ktore je pali od gory


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie taka sama sytuację bezpośrednio pod ledami talezowka rosła już w dół. Na zdjęciu widać w którym momencie zmieniłem T5 na hybrydę T5+led

9947f0d2e0dd908f669b38436d522f41.jpg

09fe85405a2de46c95b5e283962fd4aa.jpg

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło T5 ponad 1W/l, odległość od lampy do talerzówek ok. 50cm, nic je nie zasłania. Dno bez piasku, zarastające algami.

Zatem w pierwszym kroku spróbuję jedną z nich przysłonić koralowcem.

Dziękuję.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że światło ma mały wpływ.

W jednym zbiorniku, pod identycznym oświetleniem jeden koral był przyklejony wysoko i tworzył ładne, okrągłe "płatki".

Drugi, dużo bliżej dna rósł w dół.

Światło tylko T5.

 

Osobiście uważam, że chodzi o gatunek montipory, samych talerzówek jest ponad 10 !

 


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arturro napisał:

Światło T5 ponad 1W/l, odległość od lampy do talerzówek ok. 50cm, nic je nie zasłania. Dno bez piasku, zarastające algami.

Zatem w pierwszym kroku spróbuję jedną z nich przysłonić koralowcem.

Dziękuję.

 

ja mam talerzówkę prawie przy samej powierzchni wody a świeci u mnie 320 W T5 w 250 litrach a lampa wisi ok12-15 cm na tafla wody i talerzówka rośnie w górę :)

p.s.

sorry za jakość ale telefonem lepiej nie zrobię a chodzi mi tylko o pokazanie jak rośnie

talerzówka.jpg


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale rosną w kierunku optymalnych warunków, na które składa się wiele czynników takich jak, światło (intensywność i spektrum), cyrkulacja (kierunek prądu). Odwracając sytuację, korale nie będą rosły w kierunku cienia np pod innego korala albo w stronę, gdzie  cyrkulacja brak, albo jest zbyt silna - np w wąskie przestrzenie międzyskalne.

W naturze talerzówki ogólnie zamieszkują większe głębokości, gdzie  światło nie jest zbyt intensywne i posiada mały udział barw ciepłych. Być może to jest powodem, że montipory uciekaja w dół.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester teoria jak najbardziej słuszna ale jak wytłumaczysz sytuację jaką ja miałem - zbiornik mam jesienią i wiosną przez kilka tygodni oświetlany bezpośrednio niskim słońcem przedpołudniowym - czyli barwa mocno ciepła. W tym okresie talerzówka (podobna jak na fotkach) zaczęła robić kaskadę w dół (do słońca). Jak słońce zmieniło kąt padania i nie oświetlało mi baniaka to się wyprostowała tworząc wyraźny schodek. Obecnie nie jest widoczny bo trochę poeksperymentowałem kładąc na niej ułamane fragmenty przyrastające ciut za blisko innych korali. W efekcie utworzyła ciekawą strukturę :) 

Natura w naszych baniakach może zadziwiać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam same ledy, powieszone 10cm nad wodą. Talerzówki znajdują się w połowie głębokości zbiornika i rosną do góry. Szczególnie czerwona pnie się do góry.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś - to jest teoria. W praktyce korale uczą się nowych warunków. Jeśli im podpasują to rosną, a jeśli im nie podpasują to stoją lub obumierają. Ten sam koral w dwóch różnych miejscach w akwarium może wyglądać inaczej, a o wyglądzie w innym akwarium nie wspomnę. Celowo pomijam tu sprawę wybarwienia jako mało istotną z punktu widzenia samego korala. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może głupie pytanie, ale czy korale mogą mieć pamięć? Na przykład kolonia korala x została zaimportowana z Azji, następnie kupiona przez kogoś i za rok ktoś dostał fraga z tej kolonii.

Czy ten frag może szukać warunków jakie miał w naturalnym środowisku, czy na przykład adaptuje się jedynie przez ostatni okres na przykład kilkunastu miesięcy i cały się przestawia na najwydajniejsze funkcjonowanie w nowych warunkach zapominając co było wcześniej.

 

Inny przykład:

1) Rok 2015 mała montipora zakupiona - import  z  Azji, koral oświetlany pod MH + T5

2) Rok 2016 zmiana w zbiorniku na LED

3) Rok 2017  - czy koral będzie się lepiej czuł pod LED (tak jak ostatnie 12 miesięcy) czy gdyby go wsadzić ponownie pod MH + T5

4) Rok 2018 - fragi z tego korala - czy one będą "pamiętać" warunki z lat 2015 i 2016

Podobnie z cyrkulacją i parametrami. W temacie zoa niejednokrotnie się spotkałem, że z pewnych źródeł zoa nie tylko się łatwiej aklimatyzują, ale również później namnażają. To tylko selekcja genów?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Kroczek napisał:

ja mam talerzówkę prawie przy samej powierzchni wody a świeci u mnie 320 W T5 w 250 litrach a lampa wisi ok12-15 cm na tafla wody i talerzówka rośnie w górę :)

rośnie i to pięknie.

No to mam zagwozdkę. Jakie spectrum.. jakie świetlówki oświetlają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 x ATI Blue Plus + 2 x ATI Coral Plus, Giesemann AquaPink i Giesemann AquaBlue Azure


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zestaw 5x Narva blue2 1x ATI Coral Plus, ostatnie 3 godziny przechodzi w 1xNarva blue2 1x Giesemnann Pure Actinic.

Szczególnie Pure Actinic jest moim ulubionym widmem na wieczór, nieczęsto spotykana w akwariach, może jest z tego jakiś kruczek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie świecą 2 h tylko 2 x Blue Plus potem reszta bez tych 2 x Blue Plus przez 3h potem 5 h wszystko i potem 2 h znowu tylko 2 x Blue Plus. 

Ale powodów może być jeszcze masa innych o których pisał Bartek


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.