Skocz do zawartości
Juras

Miernik PO4 Hanna HI 713 czy HI 736

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie wiem czy ktoś zgłębiał temat mierzenia fosforanów w akwarium morskim miernikiem Hanna.

Znalzałem informację, iż miernik Hanna HI 713 wogóle nie jest przeznaczony do wody morskiej.

Do tego jest przeznaczony miernik HI 736 (który ma też inne reagenty).

Zatem, którego używać czy pomiary jednego i drugiego na wodzie morskiej są idnetyczne???

Ktoś to może sprawdzał? Co ciekawe w sklepach z akwarystką morską są tylko mierniki HI 713.

Miernik do akwarium morskiego HI 736 (jest wyraźnie zaznaczone, że jed do wody morskiej) znalzałem w sklepie zajmującym się handelm miernikami itp.

Jeśli chodzi o ceny to kosztują tyle samo oba mierniki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanna 736 służy do pomiaru Fosforu w wodzie czyli P w jednostkach ppm. Zaś Hanna 713 do pomiaru fosforanów czyli PO4. Osobiscie używam Hanny 713.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przecież piszę że hanna 736 mierzy zawartość tylko fosforu w wodzie , a hanna 713 zawartość fosforanów. To tak jak na testach saliferta. Jedna skala a zawartość podana jest fosforanów i przeliczenie na zawartość samego fosforu w wodzie morskiej z baniaka. Oglądałem wcześniej ten materiał z youtuba i wiem do czego zmierzasz. Pytanie zasadnicze czym chcesz się kierować przy prowadzeniu zbiornika.Fosforem, czy fosforanami. Dla mnie możesz albo jednym albo drugim srodkiem ważne aby zachować pożądany efekt czyli ogólne omawiane 0 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to powiedz mi, który miernik mam w taki mrazie kupić?

Bo wartości z filmu przy HI713 powinien podawać 0,04 a podaje 0,00.

Wiec, tak naprawdę nie wiesz ile jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

736 ma większą precyzję i dokładność. Kupując teraz, brałbym 736 a nie 716.

Edytowane przez Gregorq (wyświetl historię edycji)

b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak chyba zrobię. Wezmę ten dokładniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W morzach woda morska nigdy nie ma wartości 0 przy PO4 więc pomiar jeśli na Hannie 713 wyjdzie 0.00 a powinno 0.04 to nie jest tragedia. My dążymy tylko do 0 . nie widze powodu by zmieniac u siebie 713 na 736 ale to każdego wybór indywidualny. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to pomoże

Cytuj

 

Phosphate Checker:
Range: 0-2.5ppm, Resolution: 0.01ppm, Precision: +/-0.04ppm

Phosphorus Checker: (converted to Phosphate {/1000*3.066})
Range: 0-0.61ppm, Resolution: .0031ppm, Precision: +/-0.031ppm

 

Dokładność nie jest dużo wyższa, a zakres jest kilkukrotnie mniejszy. Jeśli nie masz zamiaru mieć ULNS to pewnie niejednokrontnie się natkniesz na granicę 0.061 dla po736.

Duża precyzja nie jest konieczna.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładność jest dużo wyższa bo przy niskich wartościach 0,0 do 0.04 HI713 pokaże 0. Dopiero powyżej 0.04 pokaże wartość 0.01 ppm. Wynika to z dokładońsci urządzenia. HI 736 jest wyskalowany w ppb a więc części na miliard a nie milion jak przy ppm.

Ja chce dopiero kupić miernik dlatego się zastanawiam, który jest lepszym rozwiązaniem. Zerknij na filmik z linku powyżej. Zmienisz zadanie.

Edytowane przez Ventru (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co mi wiedzieć, czy mam 0.0345, czy mam 0.03? Z tym +/- 0.04 nie ma co przesadzać - to ekstremalne przypadki. Większość ludzi otrzymuje pomiary powtarzalne i nie mają bez powodu raz 0.02, a innym razem 0.07, tylko zazwyczaj jednak wychodzi w okolicach poprzedniego pomiaru  jeśli jest stabilnie.

Jak dla mnie lepiej mieć jednak ten zakres do góry, niż zbyteczną precyzję w niskim zakresie. Chyba, że ktoś celuje w mniej niż 0.01, to wtedy wydaje mi się, że jest sens używania  hi736.

A inna sprawa, że więcej zależy od metodologii pomiaru i zachowaniu sterylnych warunków (blisko których pewnie niewielu z nas robi pomiary) niż sam zakres fotometru.

Pewnie niejednokrotnie mieliście na przykład pomiar 0.06, a przy powtórce okazywało się, że źle rozmieszany proszek, albo bąbelek zrobił przekłamanie i drugi pomiar pokazał połowę mniej. 

 

Cytuj


Dokładność jest dużo wyższa bo przy niskich wartościach 0,0 do 0.04 HI713 pokaże 0.

A to nie wiem skąd się wzięło. Mi tam 0 nie pokazuje, tylko na przykład 0.00-0.04. Ja to rozumiem tak, że urządzenie ma tendencje do zawyżania na przykład o 0.02, a nie ma rozrzut za każdym pomiarem losowo +/- 0.04. Nikt by tego nie używał jakby miał tak losowe wyniki.

Cytuj

HI 736 jest wyskalowany w ppb a więc części na miliard a nie milion jak przy ppm.

To, że ma jednostkę pomiarową mniejszą nie oznacza, ze ma dokładność dużo wyższą. Tak jak wyżej napisałem. Masz dokładność 0.04 vs 0.031  (od jakiegoś czasu 0.015) Jak dla mnie nie warte tego  całego przeliczania i pozbywania się górnego zakresu. Również przy sprzedaży łatwiej jest dobrze sprzedać hi713

Z drugiej strony, dobrze że jest wybór i każdy może sam dopasować system pod swoje potrzeby. 

Jedni lubią córki, inni teściowe ;]


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzac po tym filmku gdzie jest porównanie tych mierników kwestią nie jest powtarzalność tylko klasa dokładności pomiaru i nie chodzi o to że jeden pokaże 0.03 a drugi 0.032. Na filmie widać, że 713 zaniża wyniki bo ma taki margnes błędu. Jeśli faktyczna zawartość 0.04 to 713- pokazała 0.00 a 736 - 0.03. Zawartość 0.08, H713 pokazuje 0.04 a H736 0.082. Także różnice przy małych wielkościach są znaczne.

 

Już wszystko wiem. Znalazłem w bardzo starych wątkach.  Dodam tylko, że zakres Hi736 to 0 do 0.61 ppm. Wątek można zamknąć.

Edytowane przez Ventru (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoria teorią, a w praktyce jest tak jak na przykład w testach wykonanych przez Testera.

Miało być 0.1, było 0.08 , 0.08 i 0.1 -  średnia ~0.09 (rozrzut nie wynosił od 0.06 do 0.14) - dokładność zadowalająca

Kontrolna próbka. Miało być 0 i było 0. A nie 0.4

9AtBOw6v.png

Jak dla mnie wystarczająco dobrze.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie HI713 pokazuje zawsze zero, co jest nie do końca prawda i praktycznie przez to nie widze czy po4 rośnie czy spada. Przy niskich oczekiwanych wartościach brałbym 736.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postanowilem wkleic moj post z innego watku, jako ze sam zaczalem czytac o tym problemie tutaj, wiec moze komus bedzie to latwiej znalezc

Czy 2-5 ppm NO3 to dużo czy mało to nie wiem :) - ale u mnie sie utrzymuje tak 1 i poniżej (test read sea) i przy po4 na poziomie 0-0,08 - to jakoś niezle działało (aktualnie, tak se).
Gdyby brać pod uwagę Stosunek Redfielda (RR) to mniej więcej, przy akutlanie zalecanym poziomie PO4 w okolicach 0,06 (w teorii powyżej na icp wpada w kolor czerwony), NO3 powinno być poniżej 1. Oczywiście, zakladam ze jest milion konfiguracji gdzie bedzie dzialalo to super przy duzo wyzszych i bardziej rozjechanych zakresach - ale trzymajmy sie teorii :)

Po ostatnich przygodach ze skokami PO4, zaczalem sie przygladac wynikom z mojej Hanki 713 - myślałem, ze sie zepsula badz ze trzeba ja skalibrowac (chyba sie tego nie robi), bo raz mi pokazywala 0,06 a raz 0 - pomimo tego, ze nic sie nie zmienilo w aqa. Okazuje sie, ze blad pomiarowy to jest +/- 0,04. Wiec w teorii, jezeli jest faktycznie w akwarium jest takie 0,04 to możemy dostać zarówno wynik 0,08 jak i 0 - a to już może przyprawić o palpitacje serca (w poniedziałek myślimy, ze jest 0 a np. w środe już 0,08!). Taki stan rzeczy mi nie odpowiadał, bo nie wiedziałem co się faktycznie dzieje u mnie w aqa, czy po4 mi powoli wzrasta czy spada czy jest stabilne..... i tak znalazlem Hanne 736

Zrobilem test. Pomiar Hanka 713 - 0,03 (dzien wczesniej pokazalo akurat 0)

Zrobilem 3 testy hanka 736, która ma błąd pomiarowy niby +/-5% wyniku ale też +/- 5ppb (nie ppm) - no i do momentu testow, myslalem ze to super dokladne jest :)
1 test - 14ppb, 2 test - 0ppb, 3 test - 7ppb i to sa wyniki zawartosci fosforu i zgodnie z przelicznikiem hanny dla fosforanów to wychodzi 0,043; 0; 0,021

Do samych wyników jeszcze dodatkowa kwestia, poprawność wykonania samego testu. Test numer 2 należy odrzucić, gdyż, podczas przesypywania reagentu, odrobinka wysypała się bokiem. Ważne jest, czy na pewno z testu na test, przesypalismy dokladnie cala zawartość woreczka, czy mieszalismy dokladnie 2min jak jest w instrukcji czy troche dluzej czy krocej, czy bylo idealnie wody w fiolce, itp itd. - wiec nawet 2 testy po sobie moga dac wyniki rozne. I gdyby przyjac ze poprawnym byl wynik pierwszy, to razem z bledem urzadzenia mogl on sie miescic w przedziale 0,028 do 0,058, przy teście numer 3 od 0,006 do 0,037.

Ergo - dalej nie do konca mam odpowiedz na swoje pytanie o wynik PO4 przy niskim zakresie - po w zaleznosci od testu to moge miec od 0,006 do 0,06 - czyli kosmos rozrzut. Na pewno, pomaga systematycznosc, i wrecz zegarmistrzowskie przeprowadzenie testu, żeby pomiedzy testami wyniki byly spójne (tyczy sie to kazdej hanki czy innego mierknika). Ale sam wynik, pomimo, ze duzo dokladniejszy niż zakres 0-0,08 tez pozostawia troche do życzenia. A w tym konkretnym wypadku, srednia wyszlaby tyle co pomiar 713 ;) oczywiscie, moglem wykonac ponownie test 713 i jest szansa ze by pokazal 0 jak dzien wczesniej....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia czy będzie menisk górny, czy dolny dla pomiaru, nie ma znaczenia czy Ci się parę kryształków rozsypie.  W zakładanym zakresie pomiarowym jest to pomijalne. Znaczenie ma czystość kuwety, wykonanie pomiaru jedną kuwetą, nie "na dwie kuwety". Nie rozumiem również Twojej ekscytacji wynikami fosforu... czy uważasz że taki poziom jest szkodliwy dla Twojego akwarium? Jeśli tak, to musisz mieć narawdę wymagający ekosystem.

Chcesz sprawdzić powtarzalność testu, to zmień baterię w hance, odlej sobie w jakieś naczynie z pół litra wody z akwarium i zrób kolejno trzy testy.

3 godziny temu, mem_phis napisał:

Na pewno, pomaga systematycznosc, i wrecz zegarmistrzowskie przeprowadzenie testu, żeby pomiedzy testami wyniki byly spójne (tyczy sie to kazdej hanki czy innego mierknika).

Tak. Na pewno. W fartuchu ochronnym, maseczce i rękawicach, żeby próbki nie skontaminować.

Ani to nie jest sprzęt do tak dokładnych (powtarzalnych) pomiarów, ani próbka wody nie będzie za każdym razem taka sama.

Zwróć uwagę że akwarium żyje, zwierzęta jedzą, wydalają, korale też na siebie działają... A to wszystko trafia do kuwety :)

 

Ech, zauważam że niektórzy zamiast zabawy testami czy miernikami powinni stosować vodka method. Z lodem i na sobie. Zamiast testów.

I oni byli by bardziej zrelaksowani i akwarium nie było by zagrożone nagłymi ruchami :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie najgorsze jest to, ze faktycznie, sa osoby ktore nie robia prawie nic i wszystko hula. To ja przetestowalem obydwie opcje i taka na lajcie i taka na pelnej spince :) - obydwie nie dzialaja. Ale jak juz ma sie te glupie korale, ktora kosztuja calkiem fajny samochod sportowy, to jak cos poleci to przynajmniej mozna sobie powiedziec, robilem co moglem (pomimo ze efekt jest identyczny)

a na serio co do pomiaru - to faktycznie mega wazny temat ! robic ta sama kuweta !! - jest szansa, ze w przypadku testu gdzie bylo 0, moglem robic na 2....

13 minut temu, dale napisał:

Nie rozumiem również Twojej ekscytacji wynikami fosforu... czy uważasz że taki poziom jest szkodliwy dla Twojego akwarium? Jeśli tak, to musisz mieć narawdę wymagający ekosystem.

wiesz co... przez 3 lata nic mi nie dzialalo, od 2 w miare dziala i wyglada wiec staram sie monitorowac to w miare dobrze. Do niedawna po4 i no3 sprawdzalem raz na miesiac, bo sie trzymalo w miare w ryzach. Ale po ostatnim wypadku gdzie mi podskoczylo z tych "zalecanych" okolic 0,04 do 0,2 (a potem zbilem to w 2 dni do 0 a potem przelalo sie Ati) - to niestety bylo widac negatywne skutki skoku do 0,2

a aktualnie, a jest juz 3m po tych przygodach - dalej nie moge wrocic na droge equilibrium. Korale wydaja sie byc w wiekszosci ok (aczkolwiek czesc stracila swoje mocne kolory, czesc dalej powolutku sobie schodzi, a czesc nawet traci zooksentele az do przezroczystej tkanki), ale skale mam pokryta jakby takim meszkiem przezroczystym (jakis rodzaj glona...) i nie wiem czemu tak jest. Wiec - staram sie trzymac nutrienty na niskich poziomach, reszte parametrow w zielonych polach i licze ze to kiedys pomoze....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku byłem bardzo pedantyczny jeśli chodzi o robienie testów. Ta sama kuweta do tego samego testu, idealnie równo, żeby menisk się zgadza możliwie dokładnie, mycie przed i po, wycierane do sucha itd. Obecnie to mam 3 kuwety, pełen random. Na raz zalewam wszystkie trzy, do jednej PO4, do drugiej KH, do trzeciej czystą wodę i jazda. Nie wiem czy to dobrze, ale działa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, mem_phis napisał:

a na serio co do pomiaru - to faktycznie mega wazny temat ! robic ta sama kuweta !! - jest szansa, ze w przypadku testu gdzie bylo 0, moglem robic na 2....

Ważny o tyle że jeśli walczysz o powtarzalność na takim poziomie, różnice mogą być zauważalne. Oznacz sobie nakrętki literami, do jakiej hanki, i numerem, a niezmywalnym flamastrem zrób kropkę na kołnierzu hanki i na kuwecie, będziesz powtarzalnie je wkładał. Nie mam sposobu by to jednoznacznie wykazać testami, ale teoria mówi że powinno pomóc.

No ja na szczęście mam same tanie korale i mi najlepiej rosły, zarówno patyki jak i miękkie przy fosforze na poziomie 0,4 i więcej :) Obecnie , wg. dzisiejszych pomiarów zszedłem do 0,1 przy 10 azotu. Ale jak wrócę do płukania mrożonek, zejdzie niżej.  No ale ja dużo karmię.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wlasnie, kij wie jaki poziom po4 i no3 to faktycznie ten wlasciwy... a dodatkowo odpowiedz jest uzalezniona od tego co się trzyma w akwarium ile i czym się karmi, jak mocne ma się swiatlo i o jakim spektrum i pewnie jeszcze z 10 innych parametrow ma znaczenie. 

Ja ogólnie jestem zadowolony z mojej nowej Hanki, przy powtarzalnosci przeprowadzanych testów (ta sama kuweta, 10ml strzykawka a nie lanie do linii, tyle samo czasu mieszany reagent) mogę ustalic trend. I np, tydzień temu mialem po4 - 0,024 a teraz mam 0,009 więc wiem że idzie w dół, więc mogę coś działać (zmniejszylem czas swiecenia refugium na poczatek i daje ciut częściej mrozonki dla korali)

Hanka 713 pokazywalaby mi po prostu 0, co nie wiele by powiedziało w mojej sytuacji. Ale tak, pewnie dla większości zbiornikow jest w pełni wystarczajaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.