Skocz do zawartości
keikan

Powolne wymieranie rafy

Rekomendowane odpowiedzi

No i prawie po roku zachwytu nanorafką zaczynam wchodzić w fazę nienawiści.

Około stycznia ( po pół roku od startu baniaka, który do tego czasu wyglądał wg ,nie idealnie) zaczęły się problemy.

Najpierw zielone glony zaczęły atakować szyby akwarium (usuwanie ich pomagało na 2 - 3 dni). Następnie brązowy kożuch zaczął oblepiać skały i pokrywać piasek. Kożuch ten zaczął bąbelkować.

Usuwałem go mechanicznie - pomagało na chwilę, ale plaga była nie do opanowania. Przeczytałem na forum, że pomaga antybiotyk. Zmieszałem go z wodą i dozowałem po 1 ml 2 razy na dobę przez około 4 dni.

Glonów (zarówno zielonych jak i brązowych) się pozbyłem. Niestety części korali także.. Padł Sarco, Quadrii i Calausetra :(  Czyli najładniejsze i najcenniejsze dla mnie.

Przez następne 2 miesiące był spokój.  Akwarium zaczęło "odbijać". Korale zaczęły się pompować ( z jednej z calaustery został sam szkielet po kuracji antybiotykiem, a tu nagle pojawiły się "pączki" i zaczęła rosnąć)

Niestety parę dni temu znowu pojawiły się brązowe gluty, kótre dosłownie "udusiły" moje zoasy. Znowu także zaczyna się tworzyć bordowy dywan na piasku. Do tego jeszcze nastąpił wysyp wirków (wypławków, flatworm) wielkości ok 1-2 mm które dosłownie obsiadły wszystkie skały. Jest ich lekko licząc 10sztuk na cm kwadratowy. Do tej pory ich nawet nie zauważałem.

Można coś z tym jeszcze zrobić, czy pozostaje restart akwarium?

 


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć ja może bym zapytał pierw jakie masz wyniki testów,bo z czegoś to się pojawiło na początek coś mi pachnie Kh


akwarium 480L sump 120L 45kg żywej skały,30kg piasku,miękkie,Lps.Sps, oświetlenie Led Zetlight Qmaven 6800-230w + 2x T5
sól ReeFlowers Caledonia,tem 26st. zasolenie 1.024,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałeś ro ile jest po żywicy?na jakiej soli prowadzisz zbiornik?na wirki mandaryn albo hexa.

pozdr,Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ani mandaryn ani hexa nie pomoże na plagę wirków. Pewnie pomagają utrzymać towarzystwo w ryzach ale nie przy pladze.
My w swoim akwa stosowaliśmy levamisol, efekt jest dobry, ale trzeba poczytać o stosowaniu tego leku i mieć świadomość co i dlaczego się robi. Są tematy na forum w jesli o to chodzi, sami również zakładaliśmy taki, chyba Florida_blue zakładała dokładnie rzecz ujmując. Znajdziesz w szpitalu.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. KH mam na poziomie 7 - 8 cały czas.

Do tej pory jechałem na soli Aquarium System reef crystals, Teraz od jakiegoś czasu Blue treasure reef sea salt.

Żywicy nie mam wcale. Praktycznie od startu akwarium (od lipca 2016) używam dwstylowanej wody RO z marketu.

Od początku przez pół roku nie było żadnych problemów i teraz nagle taki wysyp wszystkiego na raz :(


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, keikan napisał:

Żywicy nie mam wcale. Praktycznie od startu akwarium (od lipca 2016) używam dwstylowanej wody RO z marketu.

Od początku przez pół roku nie było żadnych problemów i teraz nagle taki wysyp wszystkiego na raz :(

no to masz odpowiedz


akwarium 480L sump 120L 45kg żywej skały,30kg piasku,miękkie,Lps.Sps, oświetlenie Led Zetlight Qmaven 6800-230w + 2x T5
sól ReeFlowers Caledonia,tem 26st. zasolenie 1.024,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nie ma żadnej odpowiedzi,  używam tej wody od czterech lat bez żadnych negatywnych skutków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam ze jest, testujcie dalej jakieś makro-markety bez urazy..nic nie mówię ale..swoje bez urazy wiem.

Zaciągnąć konia niech ciągnie..ale jak padnie to nie moja wina...

Przepraszam bez urazy:P


akwarium 480L sump 120L 45kg żywej skały,30kg piasku,miękkie,Lps.Sps, oświetlenie Led Zetlight Qmaven 6800-230w + 2x T5
sól ReeFlowers Caledonia,tem 26st. zasolenie 1.024,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam wody RO/DI z mojego prywatnego filtra i jak tds pokazuje 005, to dopiero podejmuje decyzję o wymianie żywicy. Żadnych plag i problemów nie mam. To nie wina wody, przyczyny trzeba szukać gdzie indziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie..ja ostatnio nawet kupilem nową żywice jak mialem RO-003.moze to woda...ale wiesz troche mi to cuchnie.przepraszam.juz sam nie wiem autor nic wiecej nie dodał...cisza w temacie. 

Myślę ze wszystko zakonczy się siper

Edytowane przez Kiepski (wyświetl historię edycji)

akwarium 480L sump 120L 45kg żywej skały,30kg piasku,miękkie,Lps.Sps, oświetlenie Led Zetlight Qmaven 6800-230w + 2x T5
sól ReeFlowers Caledonia,tem 26st. zasolenie 1.024,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic...zakupielm zestaw filtrow do wody z zywica... 75 gpd.. czekam na hydraulika, zeby zamontowal i zobaczymy...Dziwi mnie tylko, ze na tej kupnej wodzie przez  pol roku bylo ok... a korale rosly i dzielily sie jak wariaty...

Mam lampe UV aquaela ze slodkowodnego akwarium. Czy dolozenie jej do ktorejs z komor reefmaxa moze pomoc wybic zarodniki tego syfu? Dolozyc wegiel aktywny? 

 

obrazowo wygląda to jak na zdjęciu ;(

image.jpg

Edytowane przez keikan (wyświetl historię edycji)

53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego słuchaj ja nie testuje wody z marketu  jesli była by extra to po co tu co niektórzy tak krzyczą a sami mają filtry i kapie im Ro z filtrem żywicy. Experta w dziedzinie akwarystyki to tu można poznać widzę;zawsze swoje 2gr wsadzić umie.Widzę ze to forum jest chyba co niektórych częścią prywatną.Raczej każdy tu zarejestrowany ma prawo do wypowiedzi tej dobrej i tej może złej.a ocene tych wypowiedzi niech kazdy oceni ale nie w sposub taki ze go trzeba z błotem mieszać.

Powracając do tematu możesz spróbować dać uv,ja osobiście nie mam w tej kwesti to odrebny temat zdania są tu podzielone.co do wegla aktywnego też bym dał. 

A ja sądzę że jest to przyczyna wody caly system sie na tym opiera.


akwarium 480L sump 120L 45kg żywej skały,30kg piasku,miękkie,Lps.Sps, oświetlenie Led Zetlight Qmaven 6800-230w + 2x T5
sól ReeFlowers Caledonia,tem 26st. zasolenie 1.024,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznij od adsorbenta na krzemiany.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 0 jest aktualne, po4 ile jest, ile masz ryb, ile i jak często karmisz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powracając, pytałeś o lampę uv podsyłam Ci linka to poczytaj .

 


akwarium 480L sump 120L 45kg żywej skały,30kg piasku,miękkie,Lps.Sps, oświetlenie Led Zetlight Qmaven 6800-230w + 2x T5
sól ReeFlowers Caledonia,tem 26st. zasolenie 1.024,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie co do wody z marketu to prostym patentem było po prostu zaopatrzyć się w miernik TDS na alledrogo można nabyć już za 30zł i wtedy byś wiedział jakiej jakości jest ta woda.Co do lampy UV ciężko stwierdzić czy pomoże,raczej może wybić florę bakteryjną w zbiorniku.
Po zdjęciu widać ,że *TO* bordowe jest Cyjano,a jak wcześniej pisałeś brązowe z bąblami to DINO.
Na cyjano walki są różnego rodzaju ja zazwyczaj stosowałem metodę odsysania wężykiem do wiaderko przez watę i wodę z powrotem do zbiornika.Wydłużyć trochę okres podmian by nie karmić pasożyta :rolleyes:.
Ewentualnie możesz na to spróbować chemii Marine Mycosidol lub Chemicalen ja używałem tego pierwszego i działa.Ale jest to tylko wyeliminowanie skutku a nie przyczyny <_<,może być tak ,że użyjesz chemii trochę czasu będzie spokój i znów to świństwo się pojawi.Ogólnie co do pojawiania się tego glonu może być słaba cyrkulacja ? bo to też wiele robi.Bakterie w ogóle jakieś dozujesz czy nic?,jakieś suplementy lub dodatki do akwarium dolewasz ?.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 0 mało prawdopodobne, po4 nie wiadomo jakie. Jak dla mnie akwarium jest przekarmniane, stąd plaga wirków, dino, cyjano i glony. Jest przez to zanieczyszczona, brudna woda w akwarium. Takie mam podejrzenia, może się mylę ale tak to wygląda. Wody wlewanej do akwarium nie podejrzewał bym, jako przyczynę tych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem tu nowy!!! Ale odnośnie cyjano- zastosuj metodę 4dni ciemności, a potym cyklu zacznij świecić światłem np.w moim przypadku było to 4 godz. Przez 1 tydzień i co następne tygodnie zwiększaj o 1godz. Az dojdziesz do uzyskanego cyklu świetlnego np do 10 godz. U mnie pomogło.  Cyjano to bakteria która reaguje w mocnym stopniu na światło! 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
17 godzin temu, erwin123 napisał:

Witam jestem tu nowy!!! Ale odnośnie cyjano- zastosuj metodę 4dni ciemności, a potym cyklu zacznij świecić światłem np.w moim przypadku było to 4 godz. Przez 1 tydzień i co następne tygodnie zwiększaj o 1godz. Az dojdziesz do uzyskanego cyklu świetlnego np do 10 godz. U mnie pomogło.  Cyjano to bakteria która reaguje w mocnym stopniu na światło! 

U mnie zaciemnienie pomagało doraźnie, tzn. Że po świeceniu znowu wracało. 3 miesiące się z tym babrałem.  U mnie cyjano wywalalo nawet w miejscu największej cyrkulacji. No3 możesz.mieć 0 bo glony je zasysają. Ja zastosowałem pure nitrate lock na no3 zestaw. Korallen zucht, i a-balance. Do dzisiaj mam spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie za bardzo otrzymujesz podpowiedź...

Po pierwsze widzę, że nie masz glonów wapniowych... dobrze widzę? " Około stycznia ( po pół roku od startu baniaka, który do tego czasu wyglądał wg ,nie idealnie) zaczęły się problemy. " - 1. Miałeś już dojrzewanie? bo mi to wygląda na typowe dojrzewanie... może baniak dojrzewa Ci drugi raz czasami tak się zdarza.

2. Nie podmieniaj wody bo będziesz tylko dokarmiać plagi.

3. Odciągaj wszystko co się da i przefiltruj wodę przez włókninę i następnie wszystko do baniaka z powrotem. Nie lej żadnej chemii ani antybiotyków

4. Nie lej supli i ogranicz karmienie

5.Cierpliwie czekaj i obserwuj. Ewentualnie możesz jeszcze zwiększyć natlenienie baniaka poprzez skręcenie odpieniacza lub skierowanie pomp w kierunku powierzchni wody

Ja obstawiam, że dopiero Ci się zaczęło dojrzewanie bo baniaczek miał kilka miesięcy jak się zaczęły plagi... Nieumiejętnie sobie z nimi radziłeś i CI sięwydłuża cały proces. ŻADNEJ CHEMII I LEKÓW bo będziesz się tak bujać i bujać. Ktoś Ci źle doradził, albo nie czytałeś odpowiednio dużo o dojrzewaniu....

 

Tylko cierpliwość Ci tu pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Atualnie karmię raz na 2-3 dni w małych ilościach ( w obsadzie mam tylko 2 młode amphiriony, 2 krewetki i wężowidło plus kilkanaście ślimaków i jakieś asteriny.

po ostatnich czyszczeniach mechanicznych (odsysanie i czyszczenie szyb) jest lepiej...nawet zoasy się znowu otwierają po usunięciu z nich brązowych glutów.

Wciąż jadę na wodzie z marketu, gdyż jescze mi nie zainstalowali zestawu filrującego :(

 

Tak czy inaczej brązowych glutów jest coraz mniej..Natomiast skały (te najwyżej czyli najbliżej światła)zaczął obrastać zielony mech.

taki jak na zdjeciu

czekam dalej co będzie..

image.jpg


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.3.2017 o 11:01, big daddy napisał:

Moim zdaniem ani mandaryn ani hexa nie pomoże na plagę wirków. Pewnie pomagają utrzymać towarzystwo w ryzach ale nie przy pladze.

Owszem pomogą, ale trzeba dać im trochę czasu, co najmniej z 4-5 tygodni, często dłużej.

 

Do autora wątku: nie wiem, albo źle patrzę albo nigdzie nie napisałeś jakie są parametry wody? Bez tego to wszystkie rady, z całym szacunkiem, to wróżenie z fusów...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, AquaManiac napisał:

Owszem pomogą, ale trzeba dać im trochę czasu, co najmniej z 4-5 tygodni, często dłużej.

 

Do autora wątku: nie wiem, albo źle patrzę albo nigdzie nie napisałeś jakie są parametry wody? Bez tego to wszystkie rady, z całym szacunkiem, to wróżenie z fusów...

Kilka parametrów ma podanych w stopce, kilku brakuje. Już wcześniej pytałem czy te co są podane, to są aktualne czy nie. I jest brak odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.