Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Tydzień grzebania w necie ale kilka pytań nadal pozostało. Potrzebuje pomocy.

Przesiadłem sie z 30l kostki aquaela na 100l o wymiarach jak w temacie.

1. Jaki falownik? pozostałość czyli koralia 900 nadaje sie teraz raczej do mieszania soli. 2 x tunze 6015 czy 1 x 6025

2. Czy z tej kostki da rade zrobić sumpa ? gdzies kiedyś widziałem taki projekt, teraz szukałem bezskutecznie. Jeśli to sensowne to jak wkleić komory?

3. Odpieniacz. Do tej pory w kaskadzie fzn3 był resun. Bił piane ale teraz nie będę sie wygłupiał. Pytania pomocnicze to czy można wodę "przepienić" ? dajac za duzy odpieniek ? Jaki polecacie zakladając że da rade z kostki zrobić sump ? mogę okazyjnie nabyć nowy Red Sea Berlin X2, co Wy na to ? lub Reef Octopus NW 110 (trochę kloc)

3. O jakiej przepustowości podełko zainstalować ? na jakiej pompie ? (sump bedzie na dole a dno akwa na wysokości 120cm)

4. Jaka średnica hydrauliki ?

 

Będę Wam niezmiernie wdzięczny za rady.

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie w podobnym litrażu (130) litrów mam odpieniacz dość mocny bo Deltec MCE600. Działa ciągle efektów wyjałowienia wody nie zaobserwowałem. Dmucha u mnie 1 Tunze 6025 wystarczająco mocno. Jak dasz 2 6015 masz większe pole manewru by pokombinować z ustawieniem pomp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Mam podobny zbiornik, Koralia 900 jest za słaba, jak wspomniałeś nadaje się do 30l lub do mieszania soli, ja się przesiadłem na JVP 110 i jestem zadowolony, dmucha fajnie. Ja kostkę przerobiłem na szczepkownię, koszt sumpa jest niewielki, ja bym zrobił nowy jak należy, lub kupił używany pasujący.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdążyłem się zorientować że ten odpieniek Red Sea może procować poza sumpem. W sytuacji gdzie szafla ma 120cm wysokości to spokojnie mogę go na półce nad sumpem postawić. Flower, też skłaniałbym sie raczej do 2 x 6015. Za skałą te doberze by było gdyby cos przewiało ewentualnie na wprost siebie zeby strumień sie zderzał. Dzięki i czekam na resztę odpowiedzi od kolegów z wiekszą wiedzą niż moja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W podobnym zbiorniku mam Tunze 6015 i moim zdaniem jest za mocna. 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw musisz odpowiedzieć jakie korale planujesz mieć? Cyrkulacja 20-30×pojemność akwarium=2000-3000l/h powinna wystarczyć dla większości lps i miękkich. Dla sps od 30 razy w górę. Cyrkulatory kup dwa, łatwiej ustawić. Czy to będzie Tunze, Jebao czy JVP, to dobierz do zasobności portfela. Kieruj się mocą falowników, a w regulowanych lepiej weź ciut mocniejsze niż potrzeba. Z kostki można zrobić prosty dwukomorowy sump, tylko musisz najpierw dobrać odpowiedniej wielkości podstawy odpieniacz i pompe obiegową, żeby potem nie było rozczarowania, że się nie zmieściły. Większość akwarystów co ma odpieniacze daje sporo większe niż zaleca producent pod dany litraż akwarium. Jak zagłębisz się bardziej w temacie, to na pewno wyczytasz, że mocno przewymiarowany odpieniacz może wyjałowić wodę. Dla niektórych korali jest to niewskazane (miękkie, lps).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie celuję w taki deseń. Wybrałem 2 x tunze 6015. Będzie jeszcze powrót z sumpa wiec trzecie żródło do dmuchania. Pienidło zamówione i będzie to Red Sea Berlin X2. Sytuacja się klaruje. Jak wspominałem ten odpieniacz może stać poza sumpem wiec teraz kwestia wklejenia w niego przegród zakładając ze odpieniacza tam nie ma bo jest nad nim no i niech pełni jakąś pożyteczna funkcje a nie jako pojemnik na graty. Macie jakiś pomysł jak  najrozsądniej wkleić przegrody ? Jaka odległość miedzy nimi i przegrody od dna sumpa. Dla mnie zagadka. W kwestii pudełka i jego przepustowości względem pompy to wybrałem 200mm pudełko o wydajności 2700l/h i pompę Newa Jet 2300 z regulacją. Co myślicie ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kilka lat temu ten filmik mnie zainspirował do założenia solniczki. Tam cyrkulator to vortech, jak chcesz osiągnąć podobny efekt falowania korali to musisz wybrać inne cyrkulatory. Jakieś sterowalne z tańszych jakieś Jebao np. RW4 lub Tunze 6040, aqua medic. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buja się fajnie, nie powiem :)  Widziałem sterownik do wszystkich modeli Turbelle i to wcale nie kosmicznej cenie. Skieruję póki co na siebie strumienie i będzie chaotycznie wszystkim bujać mam nadzieję. To już gadżety a zależy mi teraz żeby uruchomić obieg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W opisie pisze "dla wszystkich sterowalnych", a 6015 jest niesterowalna i pozostaje tylko sterownik takiego typu jak dałem przykład wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jasność. 

Jakieś pomysły na wygrodzenie kostki na sump? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź wymiary pasującego Cię odpieniacza i pompy obiegowej. Dwie komory podziel trzema przegrodami tak aby z komory odpieniacza woda przepływała prze pierwszą komorę od góry, pod drugą przegrodą i wypływała do komory z obiegówką nad trzecią przegrodą.

Pomiędzy pierwszą i drugą przegrodą zrób odstęp na tyle duży, żeby wsadziś tam np. Siporax i węgiel aktywowany. 

W takim litrażu to pomyśl nad automatyczną dolewka bo się zamęczysz. Nawet 5litrów Ale na kilka dni będziesz mieć spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz wybrany i jest to wersja pracująca poza sumpem.Red-Sea-Berlin-X2-Turbo-Protein-Skimmer-

Odpieniacz bedzie stał nad sumpem na półce, ewentualnie w przypadku użycia za sumpa kostki obok sumpa. Jego pompa wrzucona w sump w pierwsza komore (jaki dac wymiar ? Tak aby pomieściła pompe z malym zapasem zeby nie stukało czy wieksza? powrót z pienidła dwiema rurami do sumpa do drugiej komory. Zeby wpompować wode do zbiornika użyje newa jet 2300 z regulacją. Pytanie czy kostka aquaela to w ogóle sensowny pomysł na sump ? jak wysokie przegrody? srodkowa nad dnem na grubość paczki fajek wystarczy ?

tttt.png

Edytowane przez gregoreef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.