Skocz do zawartości
MichałAsia

nowy większy od podstaw.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pomysły były różne, i nawet starałem się wdrożyć je w życie, czyli napełnianie nowego systemu, wodą z podmian. Niestety mam mały zbiornik bo objętość to 100l, więc co tydzień woziłem do rodziców wodę, po 4 tygodniach tak naprawdę miałem jakieś 25l bo ciągle woda parowała.

Wylałem więc wodę która została i dziś kupiłem RO 200l i od rana walczyłem z uzbrojeniem zbiornika. Udało się w 99% procentach wszystko uruchomić, pokleić hydraulikę i podpiąć wszystkie urządzenia.

Zbiornik używany kupiony od forumowicza. Zbiornik szafka i sump. Sumpa niestety musiałem zrobić od nowa bo kupiłem również używany odpieniacz z forum Shuran 150, nie mieścił się razem z pompą, więc zrobiłem nowy sump i wygospodarowałem część sumpa na automatyczną dolewkę bo miałem dość codziennego uzupełniania wody, dolewka działa super, bardzo prosto się ustawia i wszystko super wykonane. Pompa obiegowa nowa DSC 3000 jebao z powolnym rozruchem, super działa, podłączona do podwójnego lockline'a, niestety nie mam zaworu zwrotnego i gdy dałem wyloty w dół to po wyłączeniu prądu zeszło ze zbiornika jakieś 40litrów wody :).

Skałę i piach kupiłem w aquario razem z bakteriami Microbe LIFT, Piach Blue Treasure Premi #1, piachu weszło dwie paczki czyli 10kg (zostało mi jeszcze 10kg hehe). Skała AquaForest SLAB 10kg, sól tak jak zawsze red sea coral pro salt. Bakteri wlałem 25ml na początek, odpieniacz na razie wyłączony.

Jedyne co mi się wydaję to to że mam za dużo piachu.

Stary zbiornik w całości bez oświetlenia i części korali, rybślimaków i jednego cyrkulatora będą na sprzedaż.

Ciekawe kiedy ruszy dojrzewanie i jak się to wszystko potoczy, po okresie dojrzewania cały system będzie rozebrany i przewieziony do mnie do mieszkania, czyli znowu beczki i cała ta praca od nowa.

Przepraszam ale chyba mi się coś działy pomyliły. Miało być w dziale dla nowicjuszy a widzę że jestem w pytaniach o sprzęt.

N1.jpg

N3.jpg

N4.jpg

N5.jpg

N2.jpg

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały trochę mało...a piasku dużo ;-) 

Powodzenia!


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,fajnie sie zapowiada i widze ze sie przygotowales z wyborem sprzetu...Schuran'ka nie pozalujesz,to odpieniacz z "dusza" i nie wyobrazam sobie miec teraz jakiegokolwiek innego a przerabialem juz pare skimmer'ow...Jesli chodzi o skale to ja tez jestem minimalista i dlatego wspomagam system Siporax'em,ktory jak dotad zdaje egzamin...Powodzenia...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zapomniałem dziś o siporaxie, a specjalnie mam zrobiona przegrodę na siporax. A starym zbiorniku mam też minimum skały i siporax daje rade, pełno w nim życia które będę chciał przenieść jak uruchomi się dojrzewanie. brakuje jeszcze kilku elementów i mam duży problem z powrotem z shurana, wylot wody z odpieniacza jest fi40 i musze go jakość uchwycić żeby wracał z powrotem do komory z odpieniaczem, czyli musze dać dwa kolana fi40 lub nawet 3 i rurę. Mało mam miejsca na niego. Jak Wy macie to rozwiązane. Na trzecim zdjęciu widać kolano i rurę z odpieniacza. Pompy muszę jakoś fajnie poukładać żeby nie dotykały ścianek bo brzęczą, i w kominie słychać wode, chyba mam za niski poziom wody, czyli trzeba dłuższą rurę spływową.

Piach będę chciał zredukować przy przenosinach sytemu, właśnie też mi się wydaje że za dużo i będą problemy z utrzymaniem parametrów. A ja głupi myślałem że wejdzie mi 20kg piachu, no tak mi doradzono cholera i dwie paczki mi zostały, jedna #1 i jedna #3 czyli frakcje koralowe, fajne grube.

Do sumpa wrzucę trochę gruzu koralowego ze starego zbiornika, są na nich gąbki różnego koloru i takie twarde rurówki czerwone w białym pancerzu. Ciekawe czy te bakterie uruchomią dojrzewanie, chłopaki mi doradzali że są najlepsze tzw. śmierdziuchy i rzeczywiście śmierdzą zbukami, chociaż nigdy zbuka nie wąchałem.

 

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem ten sam problem z powrotem rury odpieniacza a ze sump moj tez nie najwiekszy,wiec dalem dwa kolanka i rura zatacza polkole,wlatujac z powrotem do pierwszej komory,tylko z drugiej strony splywu i jest git...Ja by rura nie byla luzna,dalem pare warstw tasmy teflonowej i wchodzi dosc ciasno do rury odpieniacza...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nad czymś takim myślę, swoją droga dziwne że taki odpieniacz nie ma rozwiązania tego wylotu. Jest sens stosowania zaworu zwrotnego na pompie obiegowej ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma rozwiazania takiego wylotu,gdyz pewnie byl zaprojektowany pod wiekszy sump a kiedy sump jest zbyt maly to trzeba pokombinowac...Ja swoj tez przerobilem,gdyz gotowiec z kompletu akwarium plus sump to byla porazka...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale musze powiedzieć że teraz mnie cieszy ta praca nad zbiornikiem, i nie mam jakiegoś parcia że już muszę mieć tak jak przy pierwszym zbiorniku, teraz na spokojnie sobie robię.

Zbiornik z sumpem to inna bajka, panel nie pozwala na nic, nawet prace porządkowe sa wkurzające bo trzeba na krześle stać i grzebać odsysaczem. A tu sobie usiądę i będę sobie te wszystkie rurki podziwiał jak za***iscie zrobiłem hehehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są wymiary akwarium i czym będziesz świecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kessil 360WE. Wymiary 49x65x55 175l, w sumpie będzie około 45 litrów obiegu i dolewka 17litrów. 

W tym momencie lampy żadnej nie daje bo nie będzie tam życia aż do momentu przeniesienia zbiornika do mnie. Mam jeszcze jakąś hinke ledową 120W ale nie będe tego włączał. 

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

65 długość, 49 szerokość a 55 wysokość? Dobrze się domyślam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michal,

czy odpieniacz wraz z wylewka sie nie zmiesci, gdy odkrecisz podstawe i ja obrocisz o 90°  w ten sposob, ze pompa i wylewka beda po tej samej stronie ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem to w ten sposób, może trochę udziwniłem ale zredukowałem hałas. Dziś miałęm problem z pompą odpieniacza AB300, mianowicie magnes wirnika był spuchnięty, nie wiem co się stało, pompa nie chciała ruszyć. W ruch poszedł pilnik i papier ścierny i wszystko wróciło do normy.

Kupiłem dziś cyrkulator RW-4 i już widzę że za mały, planowałem dwie RW-4 ale chyba musi być jedna RW-8. Niby jedna 4 buja wodą ale teraz nie ma obsady korali więc nie wiem czy dwie 4 nie będą za słabe, pompa obiegowa wydaję się że nic nie pomaga. Włożyłem również 1l siporaxu w siatce.

Teraz czekam spokojnie aż bakterie zrobią swoje. Za 7 dni kolejna dawka bakterii.

W tym momencie nie układam wszystkiego żeby było pięknie, bo i tak zdemontuje system do transportu. Ale jak sobie tak patrzę to coraz bardziej mi się podoba. Wreszcie jakieś ryby będzie widać.

Korale ze starego zbiornika w większości będę chciał sprzedać za jakieś nie wielkie pieniądze, zostawię tylko zoa które udało mi się kupić i euphylie.

s2.jpg

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gitara,moj Schuran'ik tez jest tak "orurowany",tylko u mnie wylot pompy jest polaczony wezem i doplyw powietrza bezposrednio do venturi za pompa...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mam takowego schurana, jeszcze nie wodowałem, sporo pracy jeszcze mam do wykonaniaale ja nie o tym.
Gość od którego kupowałem mówił mi że nie powinno się dawać kolanka, tylko trójnik żeby nie robiło się podciśnienie w komorze odpieniacza. Zatem jak to naprawdę jest?


Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wylot wody z odpieniacza jest tu (w Schuranie) bardzo wysoko, więc jeśli poziom wody w korpusie odpieniacza nie będzie powyżej górnej krawędzi króćca wylotu wody to będzie OK, jeśli poziom wody będzie wyższy to będzie się tworzyć podciśnienie/ciśnienie wynikające z dążenia do wyrównania się poziomów wody w sumpie i w komorze odpieniacza. Wystarczy wtedy nie zanurzać całkowicie rury wylotowej - w takim przypadku słychać jednak chlupotanie wody.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem, dzięki za odpowiedź.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tą rurę dam do tyłu tak aby pompa z odpueniacz nie pobierała bezpośrednio wody z samego siebie. 

Takie pytanie do Was... Czy odpieniacz mam zostawić wyłączony na czas dojrzewania czy włączać co jakiś czas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czasie dojrzewania odpieniacz jest b. wazny. Nawet jak nic nie odpieni, to poprawi pH, wiec raz wlaczony powinien juz tak pozostac przez nastepne lata. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc uruchomiłem dziś odpieniacz, dołożyłem siporaxu, czyli mam 2 litry. Woda się  w mirę wyklarowała i można obejrzeć skałe, wydaje się być bardzo porowaty czyli super. Wydaję się że jest teraz jej więcej :)

Za 6 dni kolejna dawka bakterii i kolejne dni czekania na reakcje. Wymieniam RW-4 których miałem dać dwie sztuki na RW-8 + RW-4 i tu się zastanawiam czy nie dać dwóch RW-8.

W starym zbiorniku ciągle wszystko zarasta mi glonami, dodaje 2ml NO3PO4-X. NIby korale nie narzekają bo w miarę wszystko rośnie, zoa przybywa dość szybko, ale ślimaki umierają, miełem świeżo kupione 10 sztuk zostało 4 (Tectusy)

20170321_155546.jpg

 

K1.jpg

20170321_165153.jpg

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też tectusy nie chciały żyć. Robiłem do tych ślimaków dwa podejścia.  Żyły max 6 miesięcy i dałem sobie z nimi spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś w planach połączenie pompy AB3000 z body odpieniacza sylikonowym wężem + kolanka. Chcę zrobić coś podobnego do tego ze zdjęcia, ale dodając wąż silikonowy.

1502.jpg.5b09551c39a5598195f83ea30bbf9c71.jpg

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim czasie ma się zacząć dojrzewanie ? Tydzień dwa....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie zaczyna sie z chwilą zalania. A kiedy się skończy? Nikt nie odpowie. Miesiąc, dwa a nawet pół roku.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.