Skocz do zawartości
pasik21

Dobór diód LED do mini solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Szybkie pytanie.

Kostka 30x30x30cm. 

Czy taki stosunek/wybór diód LED będzie ok czy może coś byście zmienili?

4 royalblue, 3 blue, 1 aktynika, 1 uv, 3 białe.

Dobrze kombinuje?

Zapalenie i gaszenie bez kombinacji. Wszystko na raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,to sie podepne,gdyz mam taka lampke nad sump'em i chcialbym przerobic tak,jak na filmiku,tylko gosciu nie powiedzial co to sa za diody i dlaczego 11w a nie jak oryginalnie 10?...Moze link tych diod z Ebay'a moglby ktos podrzucic...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

diody są 1W , dlaczego 11 ? zobacz jaki jest driver - a że drivery są montowane różne można trafić na taki który "pociągnie" 9 diod

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sylvia,moja lampka ma driver DC 27-36V 300mA?ale znalazlem tez w szafie dwa driver'y 1X10 w 7 12 w 900mA  i DC 20-36 w 600mA...Niewiele mi to mowi i jestem w stanie cos z tego zrobic,majac filmik tak jak powyzej...Ewentualnie,jakie diody moglbym kupic,by sie z tym troche pobawic a przy okazji zrozumiec te czarna dla mnie magie...Sorry ze sie wpieprzylem Pasikowi do tematu...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Iceberg napisał:

Sylvia,moja lampka ma driver DC 27-36V 300mA?ale znalazlem tez w szafie dwa driver'y 1X10 w 7 12 w 900mA  i DC 20-36 w 600mA...Niewiele mi to mowi i jestem w stanie cos z tego zrobic,majac filmik tak jak powyzej...Ewentualnie,jakie diody moglbym kupic,by sie z tym troche pobawic a przy okazji zrozumiec te czarna dla mnie magie...Sorry ze sie wpieprzylem Pasikowi do tematu...

Driver z lampki uciągnie 10 szt 1W LED szeregowo , drugi uciągnie 9  1w LED  3x3 szeregowo/równolegle  .Ostatni uciągnie 10 szt 3W LED szeregowo .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki,znalazlem diody Cree 1w,czy isc w tym kierunku,czy tez szukac 3 w,chcialbym dac 6 Royal Blue i cztery Cool White do driver'a z lampki...http://www.ebay.com/itm/Cree-XP-E-XPE-1W-3W-Cool-Warm-White-Red-Royal-Blue-Green-Yellow-LED-Lamp-light-/321796390364?var=510718991143&hash=item4aec8f3ddc:m:m-1XHFoYldaykxQSXMtoZEA


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

te diody Cree są na prąd 350mA~1000mA czyli 3W mają przy prądzie 1000mA (1A) czyli można je dać do tego drivera 900mA

może krótko wyjaśnię

diody PowerLed i Cree są sterowane prądem a nie napięciem - więc dioda na dany prąd (350 , 700, 1000mA) wymaga takiego a nie innego zasilacza/drivera stałoprądowego (może być mniejszy/słabszy)

a to ile diod można do niego podłączyć zależy od napięcia jakie on daje na wyjściu, czyli jeżeli na 1 diodzie jest spadek napięcia 3.2V-3.6V to przy 3 czy 6 diodach należy to zsumować (napięcie) a natężenie jest cały czas to samo

dla hydraulików : średnica rury taka sama (prąd) ale zmienia się ciśnienie :P (napięcie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK,dzieki Silvia,troche mi rozjasniles...Na Ebay'u jest sporo roznych diod,Bridgelux,Power Led...Mam tez stara lampe PS 90 w w ktorej padl komputer i tak mysle by z niej wyciagnac diody 1w,ale nie wiem za bardzo co to sa za diody,na pewno nie Cree...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zależy który dokładnie model PS (ile diod)

tak czy siak nie opłaca się (jeżeli są sprawne) - diody są teoretycznie 1-1,5W na 350mA - lepiej dokupić kilka (6) driverów i dać sterowanie Aqma od magu :)

http://aqma.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta lampa i tak jest na rozbiorke a diody i driver'y,jezeli to sa one (Royal 931W 5w 15 amp X 15 sztuk) sa sprawne,tak ze mysle ze rozbiore to ustrojstwo i po kabelkach dojde jak to jest podlaczone...

Teraz, Iceberg napisał:

Ta lampa i tak jest na rozbiorke a diody i driver'y,jezeli to sa one (Royal 931W 5w 15 amp X 15 sztuk) sa sprawne,tak ze mysle ze rozbiore to ustrojstwo i po kabelkach dojde jak to jest podlaczone...Acha,diod jest 90 sztuk...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się nieśmiało do rozmowy :)

A może taka konfiguracja diód?

4 royale 450-452nm

2 blue 460-456nm

2 aktynika 420-425nm

6 biale 25000kbiałych

Nie zrobi się za biało? Może dać 3 blue  a tylko 5 białych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w takiej kostce 4x 3w białe i taki sam zestaw niebieskich. 

Sterowanie pwm, aczkolwiek przy pełnym wysteeowaniu obydwu kanałów światła jest wystarczająco. Barwa rowniez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
50 minut temu, pasik21 napisał:

Wtrącę się nieśmiało do rozmowy :)

A może taka konfiguracja diód?

4 royale 450-452nm

2 blue 460-456nm

2 aktynika 420-425nm

6 biale 25000kbiałych 12-15 000K

Nie zrobi się za biało? Może dać 3 blue  a tylko 5 białych?

25 000k to są prawie niebieskie

moja rada - zobacz małe firmowe lampki np.  Pixie 36R2

Pixie 36R2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w kółko to samo  , po co pytać jak i tak macie swoje widzi mi się  .

A może to a może tamto , ktoś przetestował sprawdził napisał  i albo kopiować i może zmienić wedle uznania ( Bo preferencje ma każdy inne )  albo robić po swojemu .

Pierwsze S filmu jest spis .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, pasik21 napisał:

Witam. 

Szybkie pytanie.

Kostka 30x30x30cm. 

Czy taki stosunek/wybór diód LED będzie ok czy może coś byście zmienili?

4 royalblue, 3 blue, 1 aktynika, 1 uv, 3 białe.

Dobrze kombinuje?

Zapalenie i gaszenie bez kombinacji. Wszystko na raz.

Jak dla mnie ok tylko bym zrezygnował z UV. Ja mam 3 RB do 1 W i wcale nie jest niebiesko.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

mam pytanie.

chcialbym trochę zmodyfikować moja lampe, w tej chwili posiadam 4 szt 3w białe cree oraz taka sama ilość royal blue. Zastanawiam się nad dodaniem kilku diod. 

Myslalem o jednej czerwonej, jednej zielonej i dwie full spectrum. 

Dodatkowe diody działałyby razem, z racji napięcia zasilania 12V. 

Sterowanie odbywa sie przez PWM. Nie mam możliwości zmiany napięcia. 

Co myślicie o tej konfiguracji? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie czerwono w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabryczne lampy maja i czerwone i zielone. Nie musza świecić na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisz na YouTube diody full spectrum i zobacz jak świecą. Sprawdź fabryczne lampy w jakiej proporcji mają białe, niebieskie do czerwonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, elektryk2e napisał:

Zastanawiam się nad dodaniem kilku diod. Myslalem o jednej czerwonej, jednej zielonej i dwie full spectrum. 

Dodatkowe diody działałyby razem, z racji napięcia zasilania 12V. Sterowanie odbywa sie przez PWM. Nie mam możliwości zmiany napięcia. 

Co myślicie o tej konfiguracji? 

Proponuje Ci zamiast czerwonej diody wsadzić coś <600nm, korale będą się lepiej zachowywać. Nie bardzo rozumiem drugą część Twojej wypowiedzi, ale jeżeli nie używasz przetwornic stałoprądowych to pamiętaj że diody czerwone mają zazwyczaj niższe napięcie pracy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec. Dołożyłem kilka diod.

W obecnej konfiguracji

4 białe 

3 royal blue 

2 aktynika

2 full spectrum 

2 Deep red

FS i czerwone ustawione na 50%

moim zdaniem wrażenia wizualne lepsze, jednakże brakuje jeszcze Zielonej. Takie moje zdanie. Myśle ze dołożenie jednej, bądź dwóch zielonych wyeksponuje dodatkowe kolory oraz przytłumi czerwień. W końcu RGB= bialy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym RGB równa się biały to tak tylko w teorii hehe .

Jaka barwa tego "białego " LED .Wywal czerwone i FS , bo po czasie będziesz marudził że oświetlenie LED jest do bani bo korale nie rosną .

A jak byś się przypatrzył "profi" LED lamp to byś zauważył że często na 100W czerwone są dwie czy cztery sztuki  , Ale to i tak może tylko dlatego że użyte białe w lampie maja w tym paśmie doła .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rade. Podejrzewam ze czerwone niedługo skręce niżej a FS wyląduje nad spaghetti. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.