Skocz do zawartości
macdabro

Reefmax Macdabro

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 9.07.2017 o 08:45, P1otr napisał:

W trzeciej/czwartej masz dolewkę? To tam się zmienia poziom wody? Hmmmm....

w czwartej komorze gdzie jest odpływ...mam naklejoną plexi,odpływ jest z drugiej komory poprzez pompę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coraz ładniej się prezentuje :) 

co do tego poziomu to faktycznie niski :) ale u mnie jak zapomniałem dolać chodził nawet na niższym :)

no i w końcu dolewka sporo ułatwia życie :)

bardzo jasno masz chyba prze tło :) u mnie jeżowiec już sprząta algi z tylniej szyby :)

 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik przetrwał urlop i to całkiem niezle. Dolewka spisuje się rewelacyjnie, jestem z niej bardzo zadowolony.

 

Jakiś czas temu myślałem, że zabarwienie piasku z prawej strony to może być jakiś glon... jednak to się nie rozrasta, nie jest glutowate ani ciągnące. Znajomy podsunął mi pomysł że może to glon wapienny się robi na piasku tam gdzie cyrkulacja jest slabsza. Co więcej na przedniej szybie co parę dni pojawiają się male twarde różowe krążki które schodzą w całości czyscikiem. Z lewej strony dmucha koralia 900 więc trochę słabo... Co o tym myślicie?7e8a26fd6f70c49977d10f2f5e8a9cf1.jpg28dc79773eb8be968fd3e16689370b68.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Te krążki to glony wapienne i oznacza to że dobrze się dzieje w zbiorniku.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem dawno nie używany "obiektyw macro" do telefony na klipsie, kupiony jakiś czas temu w biedronce...

Niesamowite jest to czego nie widać gołym okiem a jest w zbiorniku :)

Glony wapienne mają bardzo ciekawą budowę a na szybie aż roi się od mikro życia. Udało mi się również ustrzelić kiełża ale ciężko złapać ostrość przy tak małych rozmiarach stwora i zaokrąglone szybie RM.

ad335b0c0b2bfb8eba5836d206a85231.jpg7609a4aa8bd18c59fe3100f2340b7c27.jpg902cacc60d8a56f5132cd54004a8fa99.jpgd492db486e373449c631503c7e056597.jpgc7967aa45f2c0d746aefcd0f8df8ebde.jpge5a4028b29e2f0a4a00089acd7c59c11.jpg

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na piasku nie jest to czasami delikatny nalot cyjano? U mnie glony wapienne rosną tylko na stałym, twardym podłożu na szybach, skale, termometrze, grzałce, cyrkulatorze, podstawkach od korali ale nie na piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem. Nie wyglada to jak cyjano które dotąd widziałem. Nie ma korzucha nie babluje nie rozrasta się... ale nie dam sobie ręki uciąć.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś pokrywa mi częściowo skałę, piasek i przednia szybę tam, gdzie cyrkulacja jest słabsza. Nadal nie wyglada to jak korzuch cyjano. Czy ktoś ma pomysł co to może być? Przyznam, że parametrów nie mierzyłem ostatnio...ff3b46d2730e32cbe77ca0c3dbab1749.jpg3a23b33bd509b64912888c109188e15d.jpg

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś zasugerował że to jakieś kolonie małych stworzonek w muszelkach... moze jakies małże czy inne takie :) tak czy siak odessalem z piasku co mogłem, że skalek zmiotlem delikatnie pedzelkiem. Odchodzi bez problemu. Zmieniłem troszkę cyrkulację a zbiornik dochodzi do siebie po rewolucji... Zobaczymy co będzie dalej.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

a przy okazji odsysania brudu z piasku zajadle podgryzała moją rękę samiczka błazenka... średnio przyjemne uczucie

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długim zastoju wreszcie coś doszło do zbiornika. Udało mi się okazyjnie kupić wymarzone euphylie. Dołożyłem też dwa patyki. Zobaczymy czy i jak będą rosły.

Euphylie już na drugi dzień ładnie się napompowały.

 

Jeszcze się zastanawiam nad ustawieniem korali dlatego jeszcze są na podstawkach. Później pewnie je pokleje do skały.

 

W planach lekka modyfikacja zestawu świetlówek. Chce spróbować z ustawieniem 2x Blue Plus + 1x Coral Plus (teraz mam w odwrotnej proporcji).

 

9974e9bcd6e28e6a16a8a5071c4f5e65.jpgcfba8d1a83bc91002e43ca3bde7b6714.jpg750ad0577e69e31d1b1827dd799eba86.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło półtora miesiąca. Nowe korale sie przyjęły. Euphylie ładnie się pompują. Spsy nawet powoli rosną. Największą zmianę widać w seriatoporze. Gdy ją kupiłem szkielet miał brązowe zabarwienie. Teraz jest bielutki i koral ładnie polipuje na zielono.
985c82cfdb32297c0c47b0beb6dda9e7.jpg

Dziś zmieniłem układ świetlówek. Teraz mam 2x blue plus i 1x coral plus. Okaże się jak zareagują korale na taką zmianę.

e82d2f315db22cbf04b382cc43582864.jpg

Od dziś zaczynam również stosować Red Sea Reef Energy A+B.

W najbliższym czasie planuje dokupić więcej korali. Chodzą mi po głowie milka, dunka, może jakaś mała talerzówka...

Tak czy siak plan Jest :)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie u Ciebie to wygląda, widać zmiany, ale widzę że Euphylie dalej na podstawkach :P. Jakie bakterie stosujesz? Wódkę albo vsv lejesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zastanawiam czy ściągać je z podstawek czy ewentualnie podkleic podstawki do skały... mi te podstawki szczerze mówiąc nie przeszkadzają. Górna podstawka chyba jednak do wymiany bo zauważyłem na niej jedną małą aiptasie (przeniosłem razem ze szczepką).

Nie leje wódki ani vsv. Bakterie Microbe Lift Special Blend ok 15ml co tydzień po podmianie.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na mały update.

W ostatnim czasie doszło kilka szczepek: dunca, milka, sarco fluo green i briareum w troszkę innym kolorze niż moje (bardziej żółte) oraz jakieś malutkie zielone zoa na gapę na jednej ze szczepek (ciekawe co z nich wyrośnie).

Kupiłem też Ecseniusa Stigmatura, fajna rybka do RM. Niestety jest niewielka ale fajnie się go obserwuje. Znalazł już chyba wszystkie dziury w skale, w które się mieści. Wyczyścił je z zalegającego syfku i przesiaduje w nich na zmianę :) 

Niestety musiałem się pozbyć jednego z pierwszych korali, które miałem w moim RM. Rhodactis green od jakiegoś czasu strzelał fochy, później zaczął się kurczyć. W końcu wywalił bebechy an wierzch. Po wyjęciu ze zbiornika okazał się bardzo śmierdzący więc niestety musiałem się go pozbyć. Będę chciał w jego miejsce dać jakieś ładne rocordee. Może coś z pomarańczą lub czerwienią żeby dodać ciut koloru.

Ogólnie w RM brak większych problemów. Odkąd stosuję Red Sea Energy A+B korale jakby lepiej się pompują i ogólnie lepiej wyglądają ale nie jest to jakaś diametralna zmiana. Wszystko powoli rośnie.

Już po 10 mies. z moim RM zaczyna mnie nachodzić ochota na większy zbiornik z sumpem :) Może jak trafię jakiś używany zestaw to się skuszę bo nowego zbiornika co najmniej 250l teraz raczej nie postawię ze względu na koszty.

RM.thumb.jpg.ac36885dc6ffce5e57048fa44cfa3418.jpg

stigmatura.thumb.jpg.11919c4ce4c7b19f07c80661157ffd82.jpg

stigmatura_2.thumb.jpg.b25ad274fafe29c9d14620460a217009.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna rybka ale niestety lubi podgryzać sps no i niekiedy lps.

Odpowiednio karmiona nie powinna stanowić problemu.

Co do przesiadki, masz jeszcze masę wolnego miejsca na korale.

Najpierw zapełnij zbiornik, potem sprawdź czy dasz radę go utrzymać w dobrej kondycji przez minimum rok.

Po takim czasie rozważaj przesiadkę na większy litraż.

Większe akwarium to nie tylko koszt postawienia.

Sama podmiana w RM to około 10 litrów, przy 200 to już 20.

Czyli 2x więcej soli w mc na podmiany.

A to tylko sól, a gdzie reszta suplementów? Pokarmu?

 

 

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piękna rybka ale niestety lubi podgryzać sps no i niekiedy lps.

Odpowiednio karmiona nie powinna stanowić problemu.

Co do przesiadki, masz jeszcze masę wolnego miejsca na korale.

Najpierw zapełnij zbiornik, potem sprawdź czy dasz radę go utrzymać w dobrej kondycji przez minimum rok.

Po takim czasie rozważaj przesiadkę na większy litraż.

Większe akwarium to nie tylko koszt postawienia.

Sama podmiana w RM to około 10 litrów, przy 200 to już 20.

Czyli 2x więcej soli w mc na podmiany.

A to tylko sól, a gdzie reszta suplementów? Pokarmu?

 

 

Nigdzie nie znalazłem informacji że ślizgi mogą pogryzac korale. Gibbiodony słyszałem że mogą spsy podgrzać ale chyba tylko podczas tarła. Muszę doczytać. Mój wycina mrożonki i płatki z algami oraz zjada nalot glonowy że wszystkiego co znajdzie, skala szyba czyścik...

 

Z twoim zdaniem co do przesiadki z RM nie do końca się zgadzam. W normalnym zbiorniku z sumpem, z normalnym odpieniaczem oraz z lampą w której jest większa możliwość doboru widma światła wg mnie łatwiej jest utrzymać parametry. Więcej wody w obiegu to większa bezwładność systemu. Można zastosować inne systemy filtracji, refugium, dsb itp... W RM odpieniacz z obiegiem pozostawia wiele do życzenia.

 

To moja pierwsza solniczka ale nie pierwsze akwarium.

 

Być może zgodzilbym się z Tobą jeśli tyczyło by się to osoby która RM wybiera jako pierwsze akwarium w życiu...

 

O ile dobrze pamiętam rady doświadczonych akwarystów zarówno słodkich jak i słonych to stawiać największy zbiornik na jaki możemy sobie w danej chwili pozwolić (oczywiście w ramach rozsądku).

 

Ale szanuje odmienne zdanie, bo ilu akwarystów tyle sposobów na prowadzenie zbiornika [emoji4]

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Mam gobiodona i nie zauważyłem żeby podgryzał jakiekolwiek spsy. Fakt czasami na nich przesiaduje, ukrywając się lub polując.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, macdabro napisał:

Nigdzie nie znalazłem informacji że ślizgi mogą pogryzac korale. 

Podobno escenius bicolor podgryza korale SPS. Gobiodon tak jak napisałeś, parka podczas tarła podgryza SPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Podobno escenius bicolor podgryza korale SPS. Gobiodon tak jak napisałeś, parka podczas tarła podgryza SPS.
Esceniu biocolor nie podgryza, przynajmniej u mnie. Kilka razy widziałem jak skubnął monti, tylko dlatego że jakiś glon się zaczepił.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gobiodona miałem raz i nigdy "wincyj". A to za to że lubi przesiadywać na koralowcach, a to z kolei je drażni i nie polipują, a jak nie polipują to nie rosną. Nie i koniec heh

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano wylowilem leżącego na dnie Ecseniusa. Nacieszylem się nim 2 tyg. Brak znanych mi objawów chorobowych czy urazów... Pływał, jadł, wyglądał zdrowo. Szkoda trochę...

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, macdabro napisał:

 

Z twoim zdaniem co do przesiadki z RM nie do końca się zgadzam. W normalnym zbiorniku z sumpem, z normalnym odpieniaczem oraz z lampą w której jest większa możliwość doboru widma światła wg mnie łatwiej jest utrzymać parametry. Więcej wody w obiegu to większa bezwładność systemu. Można zastosować inne systemy filtracji, refugium, dsb itp... W RM odpieniacz z obiegiem pozostawia wiele do życzenia.

Moja wypowiedź nie tyczyła się względów technicznych, lecz finansów o których sam wspomniałeś.

 

22 godziny temu, macdabro napisał:

Już po 10 mies. z moim RM zaczyna mnie nachodzić ochota na większy zbiornik z sumpem :) Może jak trafię jakiś używany zestaw to się skuszę bo nowego zbiornika co najmniej 250l teraz raczej nie postawię ze względu na koszty.

I 10mc w morskim....

Sorry, ale ten zbiornik nawet nie jest po takim czasie dobrze stabilny, kiedy co chwilę coś dokładasz.

Śnięcie Twojego etseniusa może być częściowo efektem wciąż układającego się systemu.

19 godzin temu, macdabro napisał:

To moja pierwsza solniczka ale nie pierwsze akwarium.

Porównywanie doświadczenie akwarystyki słodkowodnej do morskiej

To tak jakby porównywać prowadzenie samochodów na kategorię prawa jazdy B z kategorii C+E.

"Słuchaj no, osobówką dobrze jeżdżę, więc 40t tira z naczepą też poprowadzę"

 

Też miałem słodkowodne, po przesiadce na morskie uważam, że to nauka prowadzenia zupełnie różniącą się od słodkich akwarium.

 

Co do oryginalnego odpieniacza, też nie jestem jego fanem i w moich RM był i będzie odpieniacz DIY własnej konstrukcji.

Ale jeśli chcesz zobaczyć stabilny, dojrzały zbiornik na oryginalnym odpieniaczu to zapraszam do Acroory w Warszawie. To akwarium jest dowodem, że na oryginale można mieć ładny zbiornik :)


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem w acroporze i widziałem tamtego RMa [emoji4]

 

Co do ecseniusa... być może masz rację. Kupiłem go w Markach i przypuszczam że był świeżo po dostawie. Mój błąd że nie podpytalem i kupiłem na żywioł. Słyszałem kilka średnio pochlebnych opinii o rybach z tamtego sklepu, ale nikogo nie winie.

Blazny z acropory pływają u mnie już jakieś 7-8mies.

 

Nie porównuje doświadczeń że słodkiego do morskiego. Ale pewne nawyki i doświadczenia na pewno działają na plus.

Dowodem niż być to że w moim RM ani razu nie miałem wybuchu glonów ani nie rozjechaly mi się nigdy parametry a korale od samego początku rosną. Szczególnie lpsy.

 

Myślę że podchodzę do moich zbiorników z głową ale to czas pokaże.

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja miałem na oryginalnym odpieniaczu. Trzymałem wtesy same miękkie ale byłem zadowolony.

large._20170430_162754.JPG.5c64b962f5461b832cbf80a6004a94ee.JPGlarge.IMG_20170503_203032.jpg.5779fd1fc1f41d0fe59c12b9e42e8381.jpglarge.IMG_20170416_211942.jpg.54d441196b73bd454a30ec3a78ccaf03.jpglarge._20170423_173531.JPG.4a162a2757b4f43c7d0b9b05c8282b8c.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukujmy się, RM został stworzony do podstawowej, prostej obsady. 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.