Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz pierwszy, mam nadzieję, że nie ostatni witam wszystkich na forum.
 
Od dłuższego czasu planuję założyć akwarium morskie ok 60 L. Jestem kompletnym nowicjuszem jeżeli chodzi o akwarystykę. Chcę zaprojektować akwarium z panelem filtracyjnym. Proszę o doradztwo, czy pomysł "da radę".
Oto pomysł:
Kostka ok 60L, od tylnej szyby odmierzam ok 10cm i wstawiam na całej długości szybę, która tworzy mi "panel filtracyjny". Panel ten dzielę na 3 komory. W komorze prawej będzie znajdował się odpieniacz, który będzie przelewał wodę górą do komory numer dwa w której będzie znajdował się spiroax, następnie woda po przefiltrowaniu pod spodem będzie przechodziłą do komory numer 3, gdzie cyrkulator będzie napędzał przefiltowaną wodę do akwarium. Na wysokości komory z odpieniaczem będą zrobione podłużne szpary na wodę, oraz w komorze z cyrkulatorem będzie okrąg w którym będzie zamontowany cyrkulator.
Oczywiście dokładna szerokość panelu, oraz średnica otworów dopiero po zakupie sprzętu.
 
Sprzęt, który chcę zakupić:
odpieniacz:  AM EVO 500
pompa cyrkulacyjna: Jebao - RW 4
 
Prosżę o sugestie, podpowiedzi technicze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kostkę 60l (40x40x40) i nie wyobrażam sobie żeby zrobić tam jeszcze panel 10cm, jak chcesz panel to pokuś się o jakiś niestandardowy wymiar i dołóż to 10 cm np 50x40x40.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stare małe akwarium na którym zaczynałem. O wymiarach 60x30x40 i odjęte 8cm od tyłu i była lipa. 
Teraz bym zrobił to w amerykańskim stylu, czyli na środku przy tylnej ścianie otwór na przelot 20' , rurę wyprowadzić na wysokość oczekiwanego poziomu wody w akwarium plus jakiś luz na zapas. Obkleiłbym rurę dookoła skałą by ją zamaskować i powrót z sumpa nad krawędzią szkła :)

Daleko lepiej i więcej miejsca a dodatkowo kupujesz zwykłe szkło na sumpa takie w granicach do 25litrów za małe pieniądze.

Właśnie zastanawiam się sam, czy tego mini szkiełka nie uruchomić na krewetki i zoasy wyłącznie.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, matroxpl napisał:

Mam kostkę 60l (40x40x40) i nie wyobrażam sobie żeby zrobić tam jeszcze panel 10cm, jak chcesz panel to pokuś się o jakiś niestandardowy wymiar i dołóż to 10 cm np 50x40x40.

Dzięki za podpowiedź!

 

21 minut temu, Pirotechnic napisał:

Daleko lepiej i więcej miejsca a dodatkowo kupujesz zwykłe szkło na sumpa takie w granicach do 25litrów za małe pieniądze.

Chodzi o to, że nie mam miejsca na sumpa, dlatego chciałbym wszystko umieścić w "granicach" akwarium. Gdybym miał miejsce to nawet nie zastanawiałbym się nad jakimiś konfiguracjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
59 minut temu, Mate00 napisał:
Po raz pierwszy, mam nadzieję, że nie ostatni witam wszystkich na forum.
 
Od dłuższego czasu planuję założyć akwarium morskie ok 60 L. Jestem kompletnym nowicjuszem jeżeli chodzi o akwarystykę. Chcę zaprojektować akwarium z panelem filtracyjnym. Proszę o doradztwo, czy pomysł "da radę".
Oto pomysł:
Kostka ok 60L, od tylnej szyby odmierzam ok 10cm i wstawiam na całej długości szybę, która tworzy mi "panel filtracyjny". Panel ten dzielę na 3 komory. W komorze prawej będzie znajdował się odpieniacz, który będzie przelewał wodę górą do komory numer dwa w której będzie znajdował się spiroax, następnie woda po przefiltrowaniu pod spodem będzie przechodziłą do komory numer 3, gdzie cyrkulator będzie napędzał przefiltowaną wodę do akwarium. Na wysokości komory z odpieniaczem będą zrobione podłużne szpary na wodę, oraz w komorze z cyrkulatorem będzie okrąg w którym będzie zamontowany cyrkulator.
Oczywiście dokładna szerokość panelu, oraz średnica otworów dopiero po zakupie sprzętu.
 
Sprzęt, który chcę zakupić:
odpieniacz:  AM EVO 500
pompa cyrkulacyjna: Jebao - RW 4
 
Prosżę o sugestie, podpowiedzi technicze. 

Wystarczy 8cm (szer. w środku) panel , w pierwszą komorę dajesz wtedy odpieniacz  np.Tunze 9001 lub Resuna SK 300, a przelew z 1 do 2 komory dołem (bo niby dlaczego górą ? pod odpieniaczem chcesz mieć odstojnik na "bagno" ? bo przecież wysokość wody dla odpieniacza ustalisz 2 przegrodą ) i z 2 do 3 przelew górą - jak dasz 2-3 dołem to nie dasz rady zamontować dolewki i będzie się zbierał film bakteryjny

projekt sprawdzony i pokazywany wiele razy

panel1.JPG

ps. RW 4 do 60L - nie ma sensu

jak już to SW-2 (2500l/h) - wystarczy aż nadto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia dzięki za projekt. 

napisałem o przelewie wody górą z komory 1 do środkowej ze względu na rodzaj wybranego odpieniacza. http://sklep.aquamedic.pl/evo-500.html wyjście wody jest rynienką u góry.

Do środkowej komory daję spiroax, ale nie bardzo rozumiem jak w ostatniej komorze zamontować dolewkę? 

40 minut temu, silvia napisał:

 nie dasz rady zamontować dolewki i będzie się zbierał film bakteryjny

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ten EVO 500 jest za duży / za mocny do 60l zbiornika

zobacz takie

http://erybka.pl/product-pol-8961-Tunze-DOC-Skimmer-9001.html

lub wersja DC

http://erybka.pl/product-pol-13266-Tunze-DOC-Skimmer-9001-DC.html

jak woda ze zbiornika paruje to w ostatniej komorze zmniejsza się poziom (pompa obiegowa pracuje ze stałą mocą) i do ostatniej dajesz czujnik poziomu i wlew dolewki

owszem w Twoim projekcie też się tak da - tylko będzie musiało odparować sporo więcej wody żeby czujnik zadziałał bo masz 2 komory z przelotem dołem (naczynia połączone)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,pompa obiegowa jest zawsze w ostatniej komorze,razem z dolewka i moze tambyc tez grzalka o ile masz miesce...Ja bym robil najszerszy panel,jaki sie da,no chyba ze mialo by Ci zostac malo miejsca w samym zbiorniku,ale pamietaj ze czym wezszy panel,tym trudniej w nim pracowac i cokolwiek dodac...Przemysl najpierw to co chcesz tam wsadzic,pomierz to bys nie mial niespodzianek...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Iceberg napisał:

.Przemysl najpierw to co chcesz tam wsadzic,pomierz to bys nie mial niespodzianek...

Własnie dlatego dopytuję o sprzęt co jest potrzebne i gdzie to zamontować. Najpierw chcę kupić sprzęt dokładnie pomierzyć i zaprojektować akwarium wraz z panelem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Mate00 napisał:

Czy taka dolewka: (...)

 

dolewek jest do wyboru do koloru - np. ja mam taką http://magu.pl/aqma-refill-automatyczna-dolewka

kosztowała mnie jakieś 50zł + pompa

panel projektuje się tak żeby spokojnie wszedł odpieniacz i pompa obiegowa, no i żeby można było włożyć rękę lub jakąś pęsetę/manipulator do "prac{ , siporax, węgiel itp. wkładasz do woreczków - łatwo wyjąć i przepłukać

mój panel ma 7,5cm i zaraz za grzebieniem jest wspomniany Tunze 9001 (poziom w panelu ustawiony na 1-2cm poniżej poziomu w zbiorniku) , pod nim wszedł "worek" siporaxu, w środkowej komorze kolejno worek siporaxu i matrixa, worek Chemi Pure , węgiel (zostało trochę luzu więc w razie czego jeszcze coś wejdzie) ostatnia komora to pompa obiegowa (Atman At-304) , grzałka i dolewka

1 godzinę temu, Mate00 napisał:

 Najpierw chcę kupić sprzęt dokładnie pomierzyć i zaprojektować akwarium wraz z panelem.

to najpierw sprawdź wymiary - są prawie zawsze podane :) a potem projektuj i kupuj 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy do takiego litrażu akwarium powinienem użyć dwóch pomp?

obiegowej i cyrkulacyjnej? Czy obiegowa załatwi mi wszystko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wszystko zależy jak ustawisz wylot obiegówki i jak ułożysz skały i czy będą martwe strefy czy nie ale na pewno nie zaszkodzi dodatkowa cyrkulacja prócz samej obiegówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Mate00 napisał:

czy do takiego litrażu akwarium powinienem użyć dwóch pomp?

obiegowej i cyrkulacyjnej? Czy obiegowa załatwi mi wszystko?

Podobne rozwiązania jak opisujesz w pierwszym poście są w zestawach aqua medic yasha, blenny http://nrw-riff.de/index.php/Thread/79-schreibtisch-aqua-medic-blenny/  i tam jest tylko jedna pompa cyrkulacyjna, która pełni też funkcję pompy obiegowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jak byś był zainteresowany to mogę odsprzedać roczne akwarium klejone na bezbarwny sylikon 40x55x44cm 98l w tym panel 13cm dokładnie taki jak w Twoim projekcie. Do tego aluminiowa pokrywa z oświetleniem T5 2x24w z możliwością rozbudowy o dodatkowe świetlówki czy ledy. Pokrywa wraz z przykryciem pomalowana proszkowo w kolorze czarnym, matowym, strukturalnym, wygląda naprawdę spoko. Odpieniacz AM Turboflotor Blue 500, pompa obiegowa HJ 900l/h, pompa cyrkulacyjna Hydor Koralia 1, grzałka, czyścik, mata pod akwarium i kawałek niebieskiego tła do przyklejenia na jedną ze ścian. Mam jeszcze żwir koralowy, mogę dorzucić worek ceramiki oraz 40l wody z mojego dużego zbiornika :). Jakieś proste szczepki miękasów na start też się znajdą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

po ponad roku od założenia wątku wracam do tematu :)

Jestem szczęśliwym posiadaczem akwarium Nano Reef Duo 49L z filtrem kaskadowym oraz lampą (z zestawu). Jeżeli chodzi o moje zaplecze sprzętowe zakupiłem dodatkowo:

Przenośny filtr odwróconej osmozy wraz z fajną przejściówką do kranu. Przetestuję...
https://www.fotosik.pl/zdjecie/a941a1ea992a1e2f
https://www.fotosik.pl/zdjecie/e344bcc2a7c266b9

Standardowa grzałka Aquael gold 50W 

Standardowa pompa cyrkulacyjna z erybki marki hydor.

Czekam na szafkę i planuję start. Po przefiltrowaniu wody wymieszam ją w akwarium. Po uzyskaniu odpowiedniego zasolenia oraz temperatury dołożę żywą skałę 5 kg, a po dwóch dniach obsypię żywym piaskiem.  No i ... dojrzewanie...

Proszę o radę na jakiej soli rozpocząć najlepiej start oraz jakie bakterie lać?

O obsadzie póki co nie myślę. Wiem- zaraz pojawią się głosy, że na etapie planowania zbiornika trzeba JUŻ myśleć o obsadzie. Ja mam inną filozofię. Najpierw chcę odpowiednio przygotować warunki, a następnie w miarę doświadczenia "ubarwiać" akwarium. 

Docelowo planuję duuuże akwarium z sumpem w pełni zautomatyzowane- ale do tego daleka droga wzlotów i upadków.

Założyłem również profil na fejsie: od zera do nano rafy - żeby nie spamować zdjęciami na forum, będę się starał dodawać tam wszystkie moje kroki. 

BTW. profil na fejsie nie jest profilem komercyjnym- bardziej hobbystycznym :)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
24 minuty temu, Mate00 napisał:

 filtr odwróconej osmozy wraz z fajną przejściówką do kranu.

 

filtr jest źle zmontowany - to raz

a dwa - po membranie NIE używamy ŻADNYCH metalowych części więc to "cudo" jest do wyrzucenia

poczytaj

https://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

 

prawidłowa kolejność pre-filtrów w tym RO3 to

Wkład sedymentacyjny ( usuwa zanieczyszczenia takie jak: piasek, muł, osady, rdzy, pył, itp.)

Wkład węglowy ( usuwa chlor oraz wiele niechcianych związków organicznych i nieorganicznych)

i dopiero membrana

a ty masz węgiel na początku potem membranę i sedymentacyjny na końcu .. czyli zupełnie bez sensu

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na soli Instant Ocean(była uważana za ubogą), a potem sól docelowa tak było kiedyś polecane na forum. Teraz najczęściej czytam, że najlepiej wystartować na docelowej soli. Jak widzisz są różne szkoły,sam zdecyduj. Nie każdy ma Facebook, ja np. nie mam i wielu z nas też nie ma, to jak to nie jakiś problem to tu też wstawiaj zdjęcia. Pomyśl jeszcze w przyszłości o dołożeniu jeszcze jednej takiej lampy lub wymianę na inną mocniejszą, bo jedna z zestawu to będzie za mało jak zaczniesz zasiedlać akwarium koralami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

wystartowałem 15 maja. Żywa skała, żywy piasek, sól reef salt. Mieszam, dolewam, mieszam, dolewam, podmieniam, świece, zielone glony, mieszam, świece, glony znikają, dolewam... itd. (bez życia:))

Aż do dzisiaj... Pojawiło mi się coś takiego:

proszę o identyfikację

20180630_140649.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

po dwóch latach powracam do tematu. Niestety z powodów losowych pierwsze akwarium dosłownie wyschło... (w akwarium:  jedynie skała, piasek i woda...)

Była żywa skała i żywy piasek. Z biegiem czasu woda wyparowała, a akwarium stało puste. Na dnie osadziła się sól. 

Tutaj stawiam pytanie: czy zalać to na nowo tak jak stoi? Czy taki pomysł ma szanse powodzenia? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.03.2020 o 08:46, Mate00 napisał:

Z biegiem czasu woda wyparowała, a akwarium stało puste. Na dnie osadziła się sól. 

Tutaj stawiam pytanie: czy zalać to na nowo tak jak stoi? Czy taki pomysł ma szanse powodzenia? 

Nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.