Skocz do zawartości
gregoreef

Parowanie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zastanawiam się ile litrów przeznaczyć na dolewkę. Powierzchnia wody to 60x40. Może ktoś podobnie jak ja mieszka w blokach i ma orientacje ile dziennie/tygodniowo paruje wody z podobnego baniaka? Wpakowałem w szafkę kostkę aquaela 30l ale zajmuje mi strasznie dużo miejsca i niewiele zostało na akcesoria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parowanie zależy od różnicy temperatur między akwarium, a pomieszczeniem w którym ono jest. Jak masz podobną temperaturę w akwarium i w pokoju, to parowanie będzie stosunkowo małe. Jak w pokoju masz powiedzmy 18-20°C, a w akwarium 25-26°C to parowanie będzie dość duże. Ja mam temperaturę w pokoju niższą od akwarium o tej porze roku przeważnie o 1-2°, w porywach 3°. Akwarium ma powierzchnię dna połowę Twojego i parowanie jest od 150 do max 250ml na dobę, przeważnie około 200ml. Zależne jest to jak czesto i długo wietrze mieszkanie. Latem w czasie upałów jest większe o koło 100ml, średnio wynosi 300ml na dobę, bo jest uruchomiony wiatrak do zabicia temperatury w akwarium.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kwestia jest też czy akwarium jest odkryte czy przykryte, bo jeśli jest przykryte to trochę zmniejszają się ubytki wody w naszych akwariach.

Co do wielkości pojemnika na dolewkę to czym większy tym lepszy.... Sprawdza się to jak np. jedzie się gdzieś gdzieś na dłuższe wakacje :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z reguły akwaria morskie są odkryte. Jak jest przykrycie to przeważnie jakaś siatka zabezpieczająca przed wyskakiwaniem ryb, ele są też z pokrywą np. Reefmax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje, ze z akwarium 60x40 moze tez wyparowac ok. 0,8 l dziennie. Moze lepiej ustawny bylby 20 l kanister ?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam powierzchnie wody 60x45 i paruje mi około 1l dziennie. Akwarium otwarte.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium przykryte, 80x50. Złazi około 6l/tydzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie 0,6 - 0,8 L na dobę przy tej powierzchni, jak będą upały to pewnie i z 1,5 litra / dobę ci ubędzie, a jak podepniesz wentylatory do chłodzenia wody to jeszcze więcej.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dość sporo. Ponieważ to ostatnia kondygnacja w bloku w lato bywa bywa iście tropikalnie w domu. Mimo że kloc straszny to chyba zostawiam ten baniak na dolewka. Obok dałem alternatywny zbiornik dla porównania ale chyba nie ma sensu z tego co piszecie.

dolewka.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dluzsze wyjazdy stawiam przy szafce 80 litrowy kanister...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,ja mam przy akwarium beczke 60l,tylko musze ja jeszcze zabudowac...Nie leje do pelna a parowanie to 1'5l na dobe,przy upalach oczywiscie wiecej...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślę  jeszcze w takim razie ta kostkę bo zajmuje mi sporo miejsca. Ta bańka obok ma chyba 5 litrów więc bez sensu żebym co 2 dzień dolewal do dolewki. Przydałoby się coś pośredniego. Obok akwa nie ma nic więc na stałe beka odpada.  Na wyjazdy dłuższe beczka obok. Dobry pomysł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesto w budowlanych lub ogrodniczych sklepach sa kanistry z szeroka nakretka. Tam wejdzie mala pompa....


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.