Skocz do zawartości
szutarek78

Skopana sól Fauna Marin oraz podejście FM do problemu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym się podzielić moją przygodą z solą Fauna Marin. 

          W lipcu 2016r, po ponad rocznym używaniu soli Aquaforest Reef Salt, zostałem namówiony  na zmianę soli na sól marki Fauna Marin. Podczas pierwszej podmianie na soli FM postanowiłem zrobić podstawowe testy świeżej solanki. Z testów (CA,KH,MG,K) wynikało że wszystko z nową solą jest w jak najlepszym porządku. Po kilku podmianach akwarium i koralowce były jak najbardziej zadowolone. Wszystko jakby ciut lepiej się wybarwiło. Zaobserwowałem też leprze przyrosty. Jak skończyło się wiaderko zakupiłem nowe.

      Oczywiście testów świeżej solanki już z lenistwa nie zrobiłem, w końcu FM to taka "dobra marka". Robiłem dalej podmiany, robiłem i robiłem. Na drugi dzień po każdej podmianie obserwowałem spadki kh. Oczywiście cały czas podnosiłem dawki ballinga na pompach. Spadki KH tłumaczyłem sobie przyspieszeniem wzrostu korali spowodowanym dostarczeniem świeżej solanki po podmianie. Dodam że kilka słabszych acropor 1-2 dni po podmianach  niestety ale odeszła na wieczną rafę. Inne trzymały się dobrze. Któregoś razu gdy miałem już wlewać przygotowaną solankę do baniaka coś mnie tknęło i zrobiłem test kh wymieszanej w beczce solanki. Strasznie się zdziwiłem gdy wynik KH przy zasoleniu 35ppt wyszedł mi 1dkh. Test powtórzyłem kilkukrotnie, różnymi testami. Wynik za każdym razem był taki sam. 

Przygotowaną solankę wylałem do wanny a próbkę felernej soli wysłałem do badania w Marin Lab. Po otrzymaniu wyników testów moje domowe wyniki się potwierdziły. Po za tym wszystkiego było tam za mało. Dodam jeszcze że wizualnie sól po wymieszaniu wyglądała idealnie. Szybko się mieszała a solanka była klarowna jak woda RO. 

Napisałem do firmy Fauna Marin e-maila z opisem problemu oraz wynikami testów od Marin Lab. Otrzymałem błyskawiczną odpowiedź z informacją że ani ja ani laboratorium Marin nie potrafi robić testów i że to nie możliwe żeby sól miała KH 1. Po kilkudniowych przepychankach wymusiłem na FM to że mogę przysłać im próbkę felernej soli a oni łaskawie ją zbadają.  Trwało to kolejne 2 tygodnie w końcu odpisali mi że sól ma KH 1.5 ale to nie jest ich sól ponieważ nie znaleźli w niej jakiegoś markera. Po za tym oni nie wysyłali soli z tej partii do polski. Istnieje też możliwość że ktoś podmienił zawartość wiaderka. W związku z powyższym nie poczuwają się do odpowiedzialności i mam ją sobie reklamować tam gdzie ją kupiłem . Dodam że sól kupiłem w sklepie akwarystycznym a wiadro było zabezpieczone. 

 

w załączniku wynik badania w laboratorium soli FM

 

sól FM.pdf

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać nr seryjny soli ? Dziś robię podmianę ;)

Też używam FM, uważam to za jeden z lepszych moich zakupów. Duże wiadro mimo to trzeba przeturlać my się materiał sypki wymieszał - to dotyczy wszystkich soli w dużych opakowaniach.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co na to sklep w którym sól nabyłeś ? Który to sklep bo nazwę producenta soli widzimy a sprzedawca nieznany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kto teraz mowi prawde, czy ta sol jest podrobiona czy wypuścili bubel na rynek?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawa firmy FM karygodna. Nawet jeśli ktoś sól podmienił, to powinni się tym zainteresować i zbadać sprawę, bo rzutuje to na ich markę. Ciekawe czy Niemca też by tak potraktowali?

Powinieneś to opisać na jakimś niemieckim forum.

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu zbadałem swoją i akurat ma na szczęście ma kh 7,7. Kamień z serca. Przykra sprawa i słaba postawa firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na spokojnie:

- przedstawiciel FM napisał że testlab z marinelab nie umie robić testów ? mało to dyplomatyczne i mało prawdopodobne bo przedyskutowanie takiego zdarzenia np na facebooku oznacza ogromne straty firmy.

- warto się pochylić nad nr partii, może to nie FM ?

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól zakupiona w Barlinku. W tym samym dniu w którym ją kupiłem przyjechała z hurtowni na moje zamówienie. Fotka z nr partii w załączniku. Co do podrabiania to myślę że sól jest skopana. Jeżeli ktoś chciałby podrabiać sól to chyba zadbał by o tak podstawowy, łatwy i tani do wyrównania parametr jak KH. Po za tym wizualnie sól wyglądała jak sól FM (wielkość granulacji i sposób rozpuszczania) Również moim zdaniem postawa firmy FM karygodna.

solfm.jpg

To jest jedna z ich odpowiedzi na temat wykonanych prze ze mnie testów .

 

HI
Thanks i send you asap the Analysis of our salt

but Let me ask whe you use a salt  on this way how you detect the Alk Level,  when you made a water change of 10 % you also reduce the

Alk then in this case about 10  % so if you detect regulary Alk you must see very fast that somethig is not ok


I did not know the lab  but according their way how to work with the samples they are not proffesional and it seemed they had no really idea how to work propper with an ICP

they are special Norms how to work with.

rgds claude

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba sie trzymac z daleka od produktow FM, bo nie dosc, ze wadliwa sol to jeszcze maja klienta za nic. Aha i opisz to na jakims poczytnym forum niemieckim, jak szanuja swoich klientów.

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno trzeba sprawdzać przynajmniej podstawowe parametry nowo otwartego wiadra.  Jak widać wpadki zdarzają się każdemu. Co do traktowania klienta przez FM to każdy niech wnioski wyciągnie sobie sam. Ja czuję się totalnie olany.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezłe, ale trudno się spodziewać żeby FM napisała że "konkurencja" jest w porządku a oni dali d...
Tak czy inaczej reklamuj sól tam gdzie kupiłeś (oni mają inne przełożenie na takie sprawy) a firmie FM trzeba pocisnąc bo zachowali się naprawdę słabo.
Swoją drogą ciekawe co to za ściema z tymi markerami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo mam jak reklamować skoro zostało mi może z 5kg a może mniej. Myślę że efekt reklamacji w hurtowni byłby podobny.  

Najpierw próbują zrobić z klienta głupka, a jak się im udowodni że tak nie jest to mówią że to nie ich produkt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reklamuj mimo to. Jak sklep porządny to pomoże Ci załatwić sprawę z dystrybutorem/producentem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce sie wypowiadac ale zuzyles 20kg soli i nagle mowisz ze cos nie gra? Nie bronie FM ale tez mi ciezko uwierzyc ze jakikolwiek producent puscilby partie gdzie kh jest niby 1. 

Co do maili z FM sie nie wypowiadam bo jezeli tak odpisali to powinni faktycznie popracowac nad komunikacja z klientem.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzym...

Przeczytaj mój pierwszy post. Tam jest opisane dlaczego zużyłem większą cześć soli.  Co do kh 1 .. To jakie jest twoje wyjaśnienie na ten fakt  ? Ktoś odessał sodę  z soli ?. Moim zdanie sól była źle wymieszana. Po za tym guzik mnie to obchodzi jako klienta. Nie kupowałem soli na bazarze tylko w sklepie. Wiadro było zamknięte i zabezpieczone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sól była źle wymieszana to ktoś z tej partii dostał składniki których Tobie brakowało ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytalem post pierwszy. Nie neguje ze cos jest z nia nie tak. Raczej ciezko mi uwierzyc ze jest kh1 a pozostale parametry w miare normalne ale na niskich poziomach. To ze mg osadza sie na dnie wiadra to slyszalem. Jakby sie trafilo ze sol faktycznie ma kh 1 to przynajmniej dla mnie bylby to 1szy znany przypadek.

 


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem to ku przestrodze dla innych. Może komuś się to przyda. Większość ludzi nie robi testów świeżej solanki. A nawet jak zrobi i jest coś nie tak to siedzi cicho i nie pisze po forach. Ja zadałem sobie wiele trudu aby to udowodnić. Poniosłem też koszty.  Musiałem wysłać sól do laboratorium a później do FM do Niemiec Musiałem też męczyć się z tłumaczeniem na angielski. 

 

Walker

Pewnie tak było

Dzym

Czyli uważasz że sól nie miała KH 1 ? Fauna napisała że ma 1.5 KH :)

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

43 minuty temu, Walker napisał:

Jeżeli sól była źle wymieszana to ktoś z tej partii dostał składniki których Tobie brakowało ;-)

Raczej niedobory/nadmiary nie wystąpiły by na poziomie 1 wiadra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie? Jeśli faktycznie była źle wymieszana (w co wątpię) to logiczne jest to że wiadra z góry "betoniarki" miały inny skład niż te sypanie z dna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu - bo chyba do mieszania nie służy betoniarka z wsadem 100-200kg... chociaż nic mnie już nie zdziwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że napewno nie służy dlatego napisałem w cudzysłów - choć pewnie zasada działania tego urządzenia od betoniarki daleko nie odbiega :-).
No i wsad pewnie spory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj tam oj tam... dodaj skan wyników - przyznaję Kh1 czy  nawet 1,5 brzmi dość abstrakcyjnie. Ciekawe jak wygląda pełny skład zawartości wiadra.

PS. Nikt z kolegów obecnych na forum nie trafił na tą samą partię produkcyjną ?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.