Skocz do zawartości
sky

Seriatopora traci tkanke

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem, otóż na mojej seriatoporze w 2 miejscach widzać gubienie tkanki, białe plamy robią się coraz większe, czym to może być spowodowane, jeżeli jestem pewny że nic nie podgryza, Ca, Mg i KH w normie, jedynie zasolenie w granicy 1.019, może to być wina zasolenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa, to daj zdjęcie. Ile to są parametry w normie i pozostałe no3 i po4? Napisz coś więcej o akwarium. Inaczej bez tych podstawowych informacji nikt odpowiedzi nie udzieli. Przy zasoleniu 1.019, to raczej Ca, Mg i KH nie są w normie. Chyba, że dozujesz ballinga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego trzymasz takie niskie zasolenie?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie spadlo samoistnie, ca, mg i kh uzupełniam po każdej podamianie do wartości, 430,1320 i 8. i takie parametry się utrzymują,

a zasolenia nie mam jak podnieść narazie, bo musze kupić gdzieś sbs

Edytowane przez sky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sbs-em nie ponosisz zasolenia tylko solą, coś pomyliłeś.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sbs to nie jest "sól bez soli" z ballinga ? bo byłem pewien że tym podniose samo zasolenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym mierzysz zasolenie? Spławiki z czasem mogą kłamać, bo przesuwa się kartka ze skalą, a refraktometry tez trzeba kalibrować. Spróbuj zmierzyć zasolenie innym sprzętem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest,ale właśnie tym nie podniesiesz,bo SBS,to tak,jak sama nazwa wskazuje,zawiera wszystko to, co jest w soli akwarystycznej,oprócz NaCl.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, baszurek napisał:

Jest,ale właśnie tym nie podniesiesz,bo SBS,to tak,jak sama nazwa wskazuje,zawiera wszystko to, co jest w soli akwarystycznej,oprócz NaCl.

baszurek nadaje mobilnie...
 

wapnia i sody też tam chyba nie uswiadczysz o ile sie nie myle :)


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, sky napisał:

A sbs to nie jest "sól bez soli" z ballinga ? bo byłem pewien że tym podniose samo zasolenie

Właśnie że dobrze kombinujesz, powinieneś podawać ballinga Ca(+mg), kh i sbs. I to może być powód utraty tkanki bo są niewłaściwe proporcje mikro i makroelemntów. Musisz więcej podmienia a najlepiej stosuj pełnego ballinga, poczytaj w dziale 'Chemia'


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niby tak, ale np dzisiaj zrobiłem podmianke 10l (w akwarium mam 90l wody) sól stosuje AF reef salt, zrobiłem zasolenie 1.024 wg tego samego spławika.

Po podmianie zrobiłem testy:

MG 1320

Ca 415

KH 8,3

No3 pomiędzy 2,5 a 5

sól 1.019 ;/ ten sam spławik...

tak że dzisiaj nie uzupełniałem ballingiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej daj foto akwa, moze wcale nie potrzebujesz ballinga i same podmiany wystatcza. Tez używam reef salt AF, na 10l wody daje 400-410g soli zalezy jak mi sie sypnie. Na Beczkę 32,5l daje 1300g

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, sky napisał:

no niby tak, ale np dzisiaj zrobiłem podmianke 10l (w akwarium mam 90l wody) sól stosuje AF reef salt, zrobiłem zasolenie 1.024 wg tego samego spławika.

Po podmianie zrobiłem testy:

MG 1320

Ca 415

KH 8,3

No3 pomiędzy 2,5 a 5

sól 1.019 ;/ ten sam spławik...

tak że dzisiaj nie uzupełniałem ballingiem

A jaka temperatura wody do podmianki? Zasolenie powinieneś mierzyć przy 25stopniach C .

Najlepiej zweryfikuj spławik z innym urządzeniem do pomiaru zasolenia


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się jednak upierała przy tym, żeby najpierw zmierzyć czymś pewnym zasolenie wody w akwarium... ja tez używałam spławika, który kłamał odwrotnie, pokazywał mniejsze zasolenie, niż było faktycznie. Myslałam, że mam 1,024, a faktycznie było 2 kreski więcej, czyli 1,026

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Coltrane napisał:

Najlepiej daj foto akwa, moze wcale nie potrzebujesz ballinga i same podmiany wystatcza. Tez używam reef salt AF, na 10l wody daje 400-410g soli zalezy jak mi sie sypnie. Na Beczkę 32,5l daje 1300g

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

to widzisz mi kolega powiedział żeby z reef saltem uważać bo sól w pudełku się jakoś tak ubija że na dnie jest tak jakby zbita, i przez co nawet to sprawdziłem, że do otrzymania zasolenia na 1.022 z góry pudełka trzeba około 350 g a z samego dołu okolo 310 g, dlatego jak jak sole to patrze bardziej na spławik

9 minut temu, Moljzesz napisał:

A jaka temperatura wody do podmianki? Zasolenie powinieneś mierzyć przy 25stopniach C .

Najlepiej zweryfikuj spławik z innym urządzeniem do pomiaru zasolenia

zazwyczaj 24-26* u mnie w mieszkaniu mam problem z wysoką temperatura ;]

spławik sprawdzałem z refraktometrem...

DSC_0270.JPG

 

aha i jeszcze teraz tak sobie przypomniałem że na tygodniu miałem problem z wysoką temperaturą, bo sięgała 29*, mogło to być przyczyną ??

Edytowane przez sky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tak można

Np.

Do wiaderka wlej 2-3 L RO. 

Wsyp 1kg soli 

Wymieszaj - ważne

i wlewaj powoli do sumpa 

 NIech cała operacja zajmnie z 4-5 godzin 

I takk podnoś zasolenie powoli do góry 

Do danej wartosci w akwa jaka cie interesuje

Jak niemasz sumpa dolewaj do akwa jak byś rybe aklimatyzował 

Pozdr

 

 

 

P.s 

Cjano widać w akwa ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyne co mam w akwarium to takie nitki

DSC_0276.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro spławik jest ok ( pod warunkiem że refraktometr był ok), woda do podmianki zmierzona prawidłowo to tu wszystko powinno być ok.

Zacznij po prostu stosować ballinga, przy spsach to nieuniknione a lejąc samo kh i ca rozchwiałeś równowagę.

A jak wyrównasz zasolenie wyżej opisanym sposobem to sam sobie odpowiedz jakie będziesz miał wtedy kh, ca i mg

 

 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Moljzesz napisał:

Skoro spławik jest ok ( pod warunkiem że refraktometr był ok), woda do podmianki zmierzona prawidłowo to tu wszystko powinno być ok.

Zacznij po prostu stosować ballinga, przy spsach to nieuniknione a lejąc samo kh i ca rozchwiałeś równowagę.

A jak wyrównasz zasolenie wyżej opisanym sposobem to sam sobie odpowiedz jakie będziesz miał wtedy kh, ca i mg

 

 

może źle mnie zrozumieliście, ale balinga stosowałem wyłącznie po podmianach jako uzupełnienie do wartości jakie chce utrzymac,

ale dzisiaj po podmianie nie stosowałem, bo parametry są git poza zasoleniem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jak dlugo masz akwa ? 

Wyglada na dojrzewanie 

Moze troszkę za wczesnie na wszystkie magiczne chemie przy świeżym zbiorniku 

I podnieś zasolenie 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koral mogl zareagować na klejenie 

Pozatym widac zielony zoa - tak popularnych w akwa 

Moga parzyć inne korale zwłaszcza sps 

Masz gdzieś opis calego akwa 

Jak nie to wypelnij metryczke 

Lub załóż watek z swiom akwa 

Bedzie latwiej 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często "uzupełniasz" te parametry? Podejrzewam że tu jest przyczyna utraty tkanki, skoki parametrów.

Parametry przy sps mają być stałe, jak najmniej się zmieniać w krótkim czasie a najlepiej wcale

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akuratnie dzisiaj przeniosłem seniatropore w dół akwarium, bo myślałem że może światło za bardzo pali korala,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie traciłby tkanki od spodu


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.