Skocz do zawartości
Cichyppg

Prowadzenie akwarium bez odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Czy ktoś z was prowadzi akwarium bez odpieniacza ?

Za niedługo przesiadać się z 200l na 500l i mam dość spory sump i tak właśnie się zastanawiam czy nie wrzucić do niego z 1000 biobali i dodatkowo dsb z refugium. Nie mam doświadczenia w tej technice i chciałbym znać opinie ludzi którzy tak prowadzą zbiorniki. Ogólnie chodzi mi też o zmniejszeniu wkładu bo odpieniek jakiś lepszy to ok 1600zl a mam okazję wychaczyc Biobale 1000 sztuk za 150zl pompe mam z aktualnego zbiornika wiec obiegowka by była jak znalazł myślę że newajet 3000 starczy na taki litraz. Obsada w nowym zbiorniku to sps lps i parę miękkich nie wykluczam ze miękkie pójdą na sprzedaż. Z rybek będę chciał wprowadzić żółtka, pokolca królewskiego i coś co mi wpadnie w oczy a się nada na taki litraz. Proszę o opinie i porady

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie biobale, zrób refugium z prawdziwego zdarzenia i będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biobale tak,ale tylko jako złoże zraszane,jako całkiem zalane będa mało skuteczne,pomyśl o skrobaczce glonowej.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Innowacyjny pomysł. Zastanawiam się tylko czy masz pomysł jak sprzątać sumpa. Ja jestem mocno sceptyczny w takich rozwiązaniach.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz temat z akwarium bez odpieniacza tylko musisz sobie poszukać od kiedy tak jest prowadzone 

Litraż trochę większy niż planujesz, ale możesz podpatrzeć jak to działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja prowadzę swoje akwarium bez odpieniacza, narazie od miesiaca ale jak narazie parametry na poziomie NO3 - 0, PO4 - 0.04.

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoje akwa mam od początku roku ,refugium i DSB  ale mam "mały " pieniek taki do 100l żeby wodę natleniał . NO3 10 PO4 0,03 

Edytowane przez niwre37 (wyświetl historię edycji)

837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki sens prowadzić akwa bez od pieniacza?Wynalezienie tego urządzenia to rewolucja w akwarystyce morskiej? Zawracać Wisłę kijem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale jaki sens prowadzić akwa bez od pieniacza?Wynalezienie tego urządzenia to rewolucja w akwarystyce morskiej? Zawracać Wisłę kijem?


Zdecydowanie zbyt daleko idące wnioski. Odpieniacz to żadna rewolucja tylko kolejne urządzenie próbujące odwzorować zjawiska zachodzące w naturze. Ma dużo plusów ale można bez niego żyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja będę miał sump wielkości 100x50x40 także miejsce jest. Odpieniacz mogę wykorzystać w razie w z mojej 200l solniczki. Czyli mówicie same refugium z dsb da rade ? Ile piasku bym musiał dać na taki litraz ? I czy oświetlenie z akwa holenderskiego da rade pociągnąć refugium ?

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wykorzystał ten odpieniacz co masz, i nie bawił sie w większe sam mam odpieniacz tylko do natleniania wody i jest git co prawda zbiornik mam od 2 miesiecy dopiero ale wszystko jest ok tylko moja obsada ma być miekkie +lps a życia w nocy pełzającego po piachu i skale od groma.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje akwarium obecnie prowadzę bez odpieniacza. W moim przypadku jest to eksperyment, półtora miesiąca temu "umarła" pompa w moim odpieniaczu i poszła do reklamacji, trwała ona miesiąc i nic złego nie działo się  w zbiorniku, to postanowiłem nie wodować odpieniacza i zobaczyć jaki będzie efekt. Filtracja opiera się w znacznej części na biologii (DSB i refugium + bakterie i ocet oraz 6 l siporax-u). Do tego węgiel i trochę żywicy FO36. Prócz biologii i chemii jest oczywiście filtracja mechaniczna - włóknina filtracyjna. Na obecną chwilę od miesiąca NO3 wynosi 0,1 i spadło z 0,5, a PO4 0,0. Zwiększyłem karmienie korali i ryb, żeby lekko podpić parametry. Zdecydowałem się na ten ruch, bo wiedziałem, że mam już rozbujaną biologię, pewnie wcześniej bym się nie odważył, chociaż pół roku wczesnij też padła mi pompa i odpieniacza nie było dwa tygodnie i "trząsłem portkami" ale parametry były w normie.

Poniżej zdjęcie mojego zbiornika, jakość słaba bo z komóry i braku umiejetności.

 

20170414_164521.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tez tak sproboje w nowym baniaku tymbardziej ze będę miał wszystko żywe. Skały teraz mam 25kg i 15 kg piachu do tego Biobale i gres koralowy 5kg dojdzie 25kg skały żywej z działającego zbiornika do tego zrobię te refugium z dsb i zobaczymy na początek wrzucę z 2 korale i z 2 rybki i mierzenie parametrów później będę dorzucal resztę jak będzie ok. Nie wiem tylko jak się zabrać za refugium wiec mam lekturę na czas świąteczny ;-)

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czy jest sens zasypać piachem panel w moim akwarium. Mianowicie mam akwarium 200l z panelem teraz mam tam grys koralowy i cały sprzęt pod akwariumu nie mam możliwości zrobienia dsb z refugium bo mam szafkę 40cm wysoka. I chciałbym to ogarnąć w panelu tzn. Grys koralowy rozstał bym po całości i na to piach kwarcowy 0.1-0.4 mm do tego oświetlenie które mam led owe do starego zbiornika holenderskiego i do tego jakieś glony. Musiał bym dźwigać pompe z odpieniacza ale to nie jest problem w sumie przepływ by był, piasek nie byłby rozdmuchany jakieś życie tam już jest bo rusza się tam wszystko łącznie z gabka mi. Piasku łącznie z grys em musiał bym mieć ok 10cm. Boki panela bym zakleil czarna okleina żeby światło nie drażni w oczy i teraz pytanie jak trzeba świecić w takim dsb i czy wogole to zadziała tak rozmieszczone ?

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Dodam jeszcze ze odpieniacz narazie bym zostawił dopiero po czasie bym go dołączył a pompe połączył bezpośrednio do głównej komory

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.