Skocz do zawartości
elektryk2e

Nasze akwaria 60L - tendencja spadkowa.

Rekomendowane odpowiedzi

Jako nowicjusz i posiadacz kostki 30L, przeglądam od czasu do czasu tematy o naszych akwariach, zauważyłem ze wiele wątków kończy się po zalaniu akwa i dodaniu kilku korali.

Zastanawiam się, czy te akwaria jeszcze istnieją, czy posiadaczom opadł zapał i fascynacja, przez co nie kontynuują wątków, czy posiedli podstawowa wiedzę i forum przestało być potrzebne. A może wstyd pokazać akwarium w którym panują plagi i życie nie może się utrzymac i akwaryści  walczą w domowym zaciszu. 

Szkoda, fajnie byłoby zobaczyć taki mały zbiorniczek po kilku dobrych miesiącach..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jakbyśmy pokazywali tylko same wzloty to pewnie pełno entuzjastów by się znalazło. Gorzej pokazać wpadki, problemy, walke z "wiatrakami" typu cyjano. Może to poprostu zniechęca tych co zaczęli. Pamiętam jak 1,5 roku temu walka z cyjano i dino 3 miechy i się chciałem poddac, ale żona namówiła na kontynuacje aż do dzisiaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak jak mówisz. 

Mysle tez, ze cześć osób przeszła na większe zbiorniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często nikt nie odpowiada w wątkach przez co użytkownik zniechęca się do prowadzenia dziennika.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przy większych zbiornikach ludzie zniechęcają się w momencie kalkulacji kosztów ile ponoszą utrzymując zbiornik. Na forum ładnie się pisze o założeniu, starcie, lecz mało o miesięcznych kosztach (prąd, woda, sól itp.). W naszym rejonie dodatkowo ciężko zakupić tanie szczepki,  a wybór sklepów które oferują korale w rozsądnej cenie praktycznie znikomy, na forum także za dużo ofert z okolic Poznania brak. Sam obecnie prowadzę walkę z cyjano (po zakończeniu boju z glonami). Pozdrawiam

Edytowane przez k2b (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja walczę z paskudnym glonem, ciężko mi tę walkę wygrać, a zaczęło się niewinnie. Staram się raz w miesiącu u siebie robić wpisy.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małymi niewiele osób się zainteresuje na forum, załóż wątek "2000l w obiegu" i od razu będzie dyskusja i kontynuacja wątku.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dari_a napisał:

Małymi niewiele osób się zainteresuje na forum, załóż wątek "2000l w obiegu" i od razu będzie dyskusja i kontynuacja wątku.

to zależy bo każdy czyta takie watki jakie go dotyczą, ja np wchodze w akwa do 100l a reszty nie czytam i nie komentuje aczkolwiek ja teraz nie moge sobie z zarodkami dino poradzić i też wątek zawiesiłem, myślę że po czasie entuzjazm pryska a po latach robi się zobowiązanie, to prawda Poznań to dziura morska nie to co Śląsk czy Warszawa, koszty to prawda że nikt tego nie opisuje a prąd 30zł wiecej, sól woda, chemia jeszcze jak jest pod górkę to robi się spora skarbonka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, k2b napisał:

Wydaje mi się, że przy większych zbiornikach ludzie zniechęcają się w momencie kalkulacji kosztów ile ponoszą utrzymując zbiornik. Na forum ładnie się pisze o założeniu, starcie, lecz mało o miesięcznych kosztach (prąd, woda, sól itp.). W naszym rejonie dodatkowo ciężko zakupić tanie szczepki,  a wybór sklepów które oferują korale w rozsądnej cenie praktycznie znikomy, na forum także za dużo ofert z okolic Poznania brak. Sam obecnie prowadzę walkę z cyjano (po zakończeniu boju z glonami). Pozdrawiam

Akurat prąd i woda, to są najmniejsze koszty prowadzenia akwarium. W kujawsko-pomorskim też ciężko tanio coś kupić i sklep jest tylko jeden w Bydgoszczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy akwariach do 200l może prąd i woda nie są tak odczuwalne, choć tu mam swoje zdanie i wiem ile więcej przyszło mi zapłacić za rachunek za prąd w okresie zimowym, lecz przy zbiorniku powyżej 400l wydaje mi się, że to nie będą małe koszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, maciej01 napisał:

Akurat prąd i woda, to są najmniejsze koszty prowadzenia akwarium. W kujawsko-pomorskim też ciężko tanio coś kupić i sklep jest tylko jeden w Bydgoszczy.

u mnie akurat to jest 60-70% kosztów jesli nie mam jakiś plag i niespodzianek

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, maciej01 napisał:

Akurat prąd i woda, to są najmniejsze koszty prowadzenia akwarium. W kujawsko-pomorskim też ciężko tanio coś kupić i sklep jest tylko jeden w Bydgoszczy.

CrazyCoral jest całkiem OK ;-)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ja się nie chwalę tylko śledzę wątki i sączę wiedzę z ukrycia ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już ktoś wspomniał , wiele wątków umiera bo nikt nie odpowiada .U mnie sprawa wygląda dokładnie tak samo , założyłem wątek z pierwszym akwarium ,tylko początkowo ktoś pisał ,ale tylko z krytyką , a to skała do bani , tu przerobione i takie tam . Potem temat umiera a akwaria większości osób dalej działają a nawet się rozrastają .

U mnie obecnie powiększyłem zbiornik i jakoś też mnie nie ciągnie by się tu afiszować ,bo i tak skończy się na krytyce :P


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kris81 napisał:

Jak już ktoś wspomniał , wiele wątków umiera bo nikt nie odpowiada .U mnie sprawa wygląda dokładnie tak samo , założyłem wątek z pierwszym akwarium ,tylko początkowo ktoś pisał ,ale tylko z krytyką , a to skała do bani , tu przerobione i takie tam . Potem temat umiera a akwaria większości osób dalej działają a nawet się rozrastają .

U mnie obecnie powiększyłem zbiornik i jakoś też mnie nie ciągnie by się tu afiszować ,bo i tak skończy się na krytyce :P

Z krytyka masz racje, aczkolwiek na tym forum nie spotkałem się z krytyka,

na innym foru m słodkowodnym dawno temu tak mnie Zjechali, ze najlepiej byłoby zlikwidować akwarium i zająć się robieniem na drutach..

podziekowalem forum..

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj jest tak ,że pytający wszystko robi źle :rolleyes: nawet gdyby robił dobrze ;)

Najważniejsze by się trzymać obranego kierunku ,w morskim cierpliwość chyba najważniejsza :) 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

ja też się nie chwale z tego wzgledu że zaraz będą komentarze typu ze wszystko źle zrobiłem

np.

jedni wolą suchą skałe a inni żywą

jedni cyrkulatory jebao a inni tunze itp.

założyłem kilka miesięcy temu wątek z pytaniem o sprzęt do solniczki ale za dużo pomocy nie uzyskałem

tak więc również po cichu czytam forum i wyciągam wnioski oraz lekcje z błędów jakie popełniam

każdy z nas od czegoś zaczyna i chętnie zaczerpnie wiedzy od bardziej doświadczonych akwarystow bez durnych uwag choć niektore są zabawne:p

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, retro123 napisał:

tak więc również po cichu czytam forum i wyciągam wnioski oraz lekcje z błędów jakie popełniam

Ja tez dużo czytam, czasem coś skrobnę, ale gdyby wszyscy tylko czytali a nie pisali, w końcu nie będzie czego czytać ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie elektryk2e jeszcze będę sie udzielał i opiszę swoje przygody z morszczyna;) tak dla potomnosci

nosze się z zamiarem opisania budowy mojej lampy diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, elektryk2e napisał:

Ja tez dużo czytam, czasem coś skrobnę, ale gdyby wszyscy tylko czytali a nie pisali, w końcu nie będzie czego czytać ;) 

Masz racje, tylko jedno jest denerwujące ,ktoś pyta w temacie który był już poruszany kilka razy , zazwyczaj parę lat temu i od razu dostaje zj..ke że już było i że mu się szukać nie chce i takie tam . Oczywiście od starych wyjadaczy :P nie wspomnę o szukajce do bani na tym forum ,tylko google pozostaje 

I jak tu pisać i poruszać nowe(stare) tematy skoro już były i dawno się "przedawniły" , nieważne że wiele się zmieniło,metody sie zmieniły,ważne, że było i tyle :P

Wiec tak czy siak nie będzie za chwile czego czytać ,gdy tak się będą sprawy mieć .


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, orthoptera napisał:

u mnie akurat to jest 60-70s% kosztów jesli nie mam jakiś plag i niespodzianek

To coś chyba źle liczysz, że u Ciebie prąd i woda w 42 litrach to aż 60-70% kosztów prowadzenia akwarium. Zużycie prąd na miesiąc to pewnie około 1kw jakieś średnio 70gr, wody około 50 litrów, gdzie 1000 litrów średnio w Polsce ze ściekami kosztuje 10zł, czyli w Twoim wypadku 50gr. Średniej klasy sól około 15zł za kilogram, tańszej 10zł, a zużywasz pewnie na miesiąc jakieś 0,8kg czyli za 8-12zł, a prądu i wody za około 1,2zł. To gdzie tu te 60-70% za prąd i wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maciej01 napisał:

To coś chyba źle liczysz, że u Ciebie prąd i woda w 42 litrach to aż 60-70% kosztów prowadzenia akwarium. Zużycie prąd na miesiąc to pewnie około 1kw jakieś średnio 70gr, wody około 50 litrów, gdzie 1000 litrów średnio w Polsce ze ściekami kosztuje 10zł, czyli w Twoim wypadku 50gr. Średniej klasy sól około 15zł za kilogram, tańszej 10zł, a zużywasz pewnie na miesiąc jakieś 0,8kg czyli za 8-12zł, a prądu i wody za około 1,2zł. To gdzie tu te 60-70% za prąd i wodę?

tyle w teorii.... teraz praktyka:) rachunek za prąd poszedł w górę ok 20-30zł liczę 25zł, wodę kupuje po 0,5zł/1l, w miesiącu ok 40-50l co daje 20-25zł, za sól płace 6,7kg - 54zł (na podmianę zużywam 0,54kg) - starcza na 3 miesiące 54zł/3mies=18zł/mies, dodatkowo bakterie 250ml/50zł starczy na ok 6miesiecy = 8,3zł/mies pokarmu nie licze bo to grosze i starcza na bdługo, reasumują za prad i wode płace ok 50zł(nie licząc paliwo bo AM nie w poznaniu;) za reszte 27zł co daje 35,07% (woda i prąd 64,93%) wtedy post bez liczenia ale kalkulacja okazuję się wycelowana idealnie:) i tyle wychodzi jak wyżej pisałem "bez niespodzianek"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To napisz co u Ciebie pobiera prądu za 20-30zł, bo coś nie chce mi się w to uwierzyć w tych 42 litrach. Co do wody taniej wyjdzie kupić własny filtr RO/DI w przeliczeniu kosztów w skali roku.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyny błąd jaki się wkradł w obliczeniach to ze podałem prąd za 2 miesiące (bo tak jest rachunek) czyli wyszło by 10-15zł na miesiąc, pobiera mi standardowy sprzet nie patrzyłem co ile ma wat tylko wiem ze lampa ma 32 diody po 1W, a ile pobierze w praktyce nie wiem, wiem tylko że koszt prądu i wody jest ponad połowa no ale co zrobic hobby kosztuje. teraz założyłem RODI ale trochę wody przeleci zanim zwróci sie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, to i tak jest 10 razy za dużo za prąd. Napisz co tam masz, ile godzin dziennie jest eksploatowane i jaki ma pobór mocy.

Edycja posta

Przepraszam, źle policzyłem. Około 15zł to może być realny pobór prądu.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.