Skocz do zawartości
endriu3005

Sera Silicate

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Po tescie na Krzemiany w akwa mam 0.03 a po RO DI 0.1

mam 2 filtry z zywica 2x1L

TDS 000 po DI

chce uzyc sera silicaty tylko jak bedzie bardziej aktywny zaraz po ro przed DI w osobnym filtrze przeplywowym czy w sumpie w woreczku , prosze o wasza opinie dziekuje

Edytowane przez endriu3005 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej wyeliminować problem zanim trafi do systemu ,jeżeli Ro jest źródłem Si

Korzystając z tematu zapytam czy ktoś wie co to za" kamyczki" sera silicate , można kupić je taniej niebrandowane  ? tak jak wiele innych produktów 

Edytowane przez krzlew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, krzlew napisał:

lepiej wyeliminować problem zanim trafi do systemu ,jeżeli Ro jest źródłem Si

Korzystając z tematu zapytam czy ktoś wie co to za" kamyczki" sera silicate ,może można kupić je taniej niebrandowane  ? tak jak wiele innych produktów 

i tu kieruje pytanie bo ro jest zrodlem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten produkt aby działał poprawnie wymaga wysokiego przepływu wody więc się pytam jak to osiągnąć w filtrze rodi ?

Pozostaje chyba tylko okolica rury spływu w sumpie


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten produkt aby działał poprawnie wymaga wysokiego przepływu wody więc się pytam jak to osiągnąć w filtrze rodi ?
Pozostaje chyba tylko okolica rury spływu w sumpie


Tez mi sie tak wydaje, ale zawsze pierwsze szperanie po necie pozostawia jakies ale, i napisalem tutaj z mysla taka ze juz ktos z was mial jakies doswiadczenie z tym i sie wypowie, bo za filtrem ro dobre rozwiazanie ale wlasie sinly przeplyw wody musi byc i nie jestem pewny tego czy to zadziala, ale tez sie zaopatrze w bardziej lepsza zywice na poczatek

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A krzemiany Tobie w czym przeszkadzają? Tak zapytam, bo w wodzie morskiej też są obecne...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A krzemiany Tobie w czym przeszkadzają? Tak zapytam, bo w wodzie morskiej też są obecne...

06909192d7afb467abade3a92e1ce5cc.jpg

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w wodzie morskiej są ,ale maja swoich odbiorców ,system to nie ocean i powstają okrzemki

 Dużo nowych na forum ale ty nie powinieneś pytać :ph34r:

Edytowane przez krzlew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe co piszecie i pokazujecie... :) Osobiście, poza chwilami słabości (wynikającym z czytania niektórych postów na forum), nigdy nie walczyłem z krzemem,  ba, zdarzało mi się nawet lać wodę z kranu, jedynie po węglu. I co? Ano "psińco" jak odpowiedział Gustlik....

Taki efekt, jak powyżej, miałem przez chwilę - kilka dni, przy okazji dojrzewania zbiornika, potem pry pierwszych podmianach na soli AF probiotycznej. Obecnie, TDS wskazuje jakieś 002-004 na wylocie, zaś w akwarium mam jedynie odrobinę cyjano, ale po zmianie trybu cyrkulacji i ono schodzi.

To jest bzdura że w akwarium krzem=okrzemki. Takie okrzemki są objawem jedynie, nie ustabilizowanego zbiornika.

Będą albo okrzemki, albo dino, albo cyjano. Z tym że okrzemki są nieszkodliwe, pozostałe dwa rodzaje, mogą zabić baniak.

Polecam lekturę artykułu https://reefhub.pl/test-soli-drugie-starcie/ - zwłaszcza tabelki z zawartością krzemu. I wnioski, do czego nadaje się sól z jego największą zawartością.

Dlatego też w świetle powyższych informacji, moje pytanie nie powinno już wydawać się tak bardzo naiwnym, jak by oczekiwał Kol Krzlew :)

 

Pamiętajcie "Równowaga" - hasłem dnia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam słabą wodę ze studni z dużą ilością krzemianów, jak max po trzech miesiącach nie wymienię prefiltrów i żywicy wyskakują dino-okrzemki (nie sprawdzałem pod mikroskopem), zbiornik mam jeszcze nie stabilny, więc nie ma komu wciągnąć krzemianów. Po zapodadniu  Sery lub JBLa na krzemiany, oba u mnie mają identyczną skuteczność, plagi ustępują po tygodniu, woreczek wieszam w sumpie na wylocie z odpieniacza nie chcąc przymulać osmozy, temat przerabiałem już kilkukrotnie. Jak żywica nowa, odessij ile się da, zapodaj Sere, daj watę na spływ którą wymieniaj codziennie. Jak za jakiś czas będziesz dojrzały baniak z lasem koralowców możesz wtedy zastanowić się nad dozowaniem krzemianów i laniem kranówki. Tu ciekawie artykuł : https://nualgiaquarium.com/silica-in-your-aquarium/

 


300l, 3x39+100W LED, bez pienidła, od 2016, re-start 10.2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no  nie jest tak jak mówisz ,ja lałem do ustabilizowanego systemu Ro 047 i tez nie miałem okrzemków teraz leje 000 do Świerzego i mam ,

w poprzednim systemie było sporo biomasy, żywa skała porośnięta gąbkami z glonu wapiennego musiałem szyby czyścić co drugi dzień ,i to jest różnica .Jak w wyżej przez Ciebie wspomnianym oceanie i tak jak już napisałem są "odbiorcy " chociaż  nie ma co porównywać do NSW.

Następna kwestia to taka ze TDS nie wychwytuje krzemionki a jej w wodociągowej jest raz mniej raz więcej ,i pewnie w każdym zakątku Polski są zupełnie inne stężenia .bo jest zupełnie inna woda. Jeszcze parę lat temu wlał byś wode z kranu z Bytomia do baniaka to faktycznie miał byś psinico ,do teraz w niektórych dzielnicach trzeba się zastanowić czy warto ja pić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, okifaro napisał:

Mam słabą wodę ze studni z dużą ilością krzemianów, jak max po trzech miesiącach nie wymienię prefiltrów i żywicy wyskakują dino-okrzemki 

 

Tylko prefiltry są zabezpieczeniem membrany , i nie odfiltrują krzemianów , tak samo żywica jonowymienna  w tej kwestji nic nie zmienia .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy prefiltr po 3 miesiącach mam zatkany, jasne, że nie filtruje krzemianów, ale skutecznie blokuje przepływ.

DI usuwa krzemiany, co potwierdza mi test saliferta:

23.11.2016 -  Si 0,0 ; TDS0  (po wymianie MB20) 

18.03.2017 - Si 0,3 ;TDS0

 


300l, 3x39+100W LED, bez pienidła, od 2016, re-start 10.2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba że coś przeoczyłem  , ale żywica sposobem działania nie może wpływać na krzemiany . zapewnia  wymianę jonów wapnia Ca++ i magnezu Mg++  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wyłapują krzemiany (SiO4 to jony ujemne, więc można usuwać za pomocą anionitów)

a ponoć MB20 (10% więcej anionitu) ciut lepiej niż MB400 - luźny wniosek ... dać puszkę z samym anionitem :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem żadnych danych o takiej własności żywic  jonowymiennych , i żadnych przykładów .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema 

I po co się spinacie ;) 

Po pierwsze świeży zbiornik 

Po drugie co tam dajesz oprócz ballina do akwa - bez dodatków oczywiście -jak dodatkami to może za wcześnie i system tego nie przerabia 

Po trzecie po co tak często podmiany 

Po czwarte może za dużo czerwonego widma - jak masz ( czasem lubi wyskoczyć ) 

Odpowiedz sobie na te pytania ,potem korekta ;) 

Pozdr. 

 

P.S
Pamiętaj o jednym :D

Nikt ,ale to nikt za ciebie nie nauczy się twoje zbiornika jak reaguje,sam musisz go zrozumieć co mu pomaga co odbija się czkawką  :) 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
24 minuty temu, SU1 napisał:

Nie znalazłem żadnych danych o takiej własności żywic  jonowymiennych , i żadnych przykładów .

źródła : Forum roslinyakwariowe.pl , SeaForum.pl (temat w którym także @Seb pisał - dlatego zapamiętałem) , i "cośtam" jeszcze ale już nie pamiętam :P

--//-- edit

link do tematu o żywicach http://seaforum.pl/viewtopic.php?f=7&t=345

a dokładniej .. Tester :)http://seaforum.pl/viewtopic.php?f=7&t=345#p4679

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co pisać o jednym skoro kolega ma problem w akwa od dłużesz czasu 

Zrób fts i daj tu foto 

tak to można 

p.s

Przeglądnijcie kolegi tematy w profilu ;) 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E nik się nie spina ,ot poszukiwanie wiedzy .

21 godzin temu, silvia napisał:

źródła : Forum roslinyakwariowe.pl , SeaForum.pl (temat w którym także @Seb pisał - dlatego zapamiętałem) , i "cośtam" jeszcze ale już nie pamiętam :P

--//-- edit

link do tematu o żywicach http://seaforum.pl/viewtopic.php?f=7&t=345

a dokładniej .. Tester :)http://seaforum.pl/viewtopic.php?f=7&t=345#p4679

Takie źródła ,to wiesz .... .  = A ja ci powiem że oddech teściowej usuwa miedź .

To jest przykładowy  opis działania żywicy  i czemu w specyfikacji żywic nie ma wzmianki o usuwaniu krzemianów (przynajmniej ja nie znalazłem ) .

PS: zaraz zaraz ... jakim cudem przy tak dużej cząsteczce krzemiany przechodzą przez membranę .

 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.