Skocz do zawartości
pdz

Krok po kroku 200-300 l

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam dałem blat kuchenny między stelaż, a zbiornik. Zawsze jakoś tak lepiej. 

@Damian K. Zgadza się co kraj to obyczaj. Planując akwa na kilka ładnych lat u mnie wszystko musi być ładne :) W moim przypadku pod zbiornikiem będzie niewielka garderoba więc stelaż będą goście oglądać :D


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ma stać w salonie na widoku , więc fajnie, żeby to wyglądało dobrze. Powiedzmy, że całość kosztuje 4000 pln to szkoda zaoszczędzić 200 pln i patrzeć później jak na jeża.

Mieszkam blisko W-wy i najczęściej są 2 opcje albo nie ma komu zrobić albo ceny są wysokie.

Przemyślę to , poszukam innych ofert na stelaże i sam skalkuluje ile wyjdzie jak sam to zrobię , bo póki co tak na szybko wziąłem ceny z netu.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojedź/zadzwoń do hurtowni stali. Ceny profili w marketach budowlanych potrafią być kilka razy wyższe. 

Dla przykładu w moim pobliżu jest hurtownia w której Panowie chętnie sobie dorabiają i taki stelaż spokojnie zrobią na fuchę ;)


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie stelaża to jak mówiłem , zobaczę za ile znajdę w necie , za ile zrobi mi to ktoś z okolicy , za ile wyjdzie z moją robotą i ile kosztować będzie meblarz.

Shellik, zajrzałem i podoba mi się Twój projekt , pewnie u siebie nie zrobię ale ... tak z ciekawości spytam , jak z chłodzeniem jak się tak zabuduje górę ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się zdecydujesz robić stelaż to pamiętaj żeby przednie "nogi" profile zdać głębiej. W taki sposób żeby można do bocznych ścianek przykręcić zawiasy. Ja kupiłem niestety taki w którym nie da się do bocznych ścianek przekręcić zawiasów i nie wiem jak to sensownie rozwiązać. A nie chcę mieć zakładek od frontu i zmniejszonej powierzchni drzwi, że względu na maksymalnie wykorzystaną powierzchnię na sumpa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co kraj to obyczaj.

Niby tak, kiedyś też tak robiłem ale teraz za wszelką cenę chce zadać kłam twierdzeniu, że diy to prowizorka i druciarstwo, więc widać czy nie, nie ma tu znaczenia. Ma być zrobione najlepiej ja potrafię. Choć rzeczywiście to chyba bardziej dla mojej przyjemności niż z potrzeby.

Powiem Ci, że sam się zdziwiłem zapłaciłem 40 zł za malowanie, sami sobie przygotowali. Za tyle nie kupił bym porządnej farby i podkładu.

Co do budowy to ja zrobiłem wszystko z tej samej płyty:4068b21089e4abaa003433f475fff7fd.jpg

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pdz Jeszcze nie wiem jak z chłodzeniem ale zrobiłem u góry wyciąg wspomagany wentylatorem. Sump będzie otwarty w drugim pokoju więc na jedno wyjdzie. Normalnie masz sump w szafce, a akwarium odkryte. U mnie będzie na odwrót. 


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem miejsce w salonie , niby wszystko fajnie bo 150 cm ale komin wystaje na 10 cm ... nie ma innej opcji, nic tam nie poprzestawiam.

Wracam zatem do sypialni, komoda wyleci na inną ścianę albo do innego pokoju ... i może nie ma tego złego , bo :

- szerokość to 160 cm na ścianie , więc wejdzie spokojnie 150 cm ;

- z prawej strony nie ma ścianki bocznej , na ścianie z akwarium są drzwi , wejście do garderoby ;

- z lewej mam ściankę boczną zewnętrzną , 58 cm , więc 50 cm wejdzie spokojnie , dalej są drzwi balkonowe od północy , więc nie będzie tak grzało latem ;

Akwarium będzie miało szerokość 100-120 cm (wycenię obie wersje i zobaczę ile wyjdzie na start) , głębokość 50 cm , nie jestem zdecydowany jaka wysokość , celuję w 45-50 ;

 

Po kolejnej zmianie, chyba już ostatniej, bo nie mam innej opcji mam pytania :

1. Jaka wysokość akwarium przy 100-120 x 50 ? 45 , 50 czy inna ?

2. Czy wziąć szafkę 150 cm czy 100 lub 120 pod akwarium ? Pytam , ponieważ po prawej jest wejście do garderoby i szafka niejako byłaby zabezpieczeniem przed uderzeniami w akwarium , poza tym miejsca w szafce nigdy dość a na szafce zostanie kawałek miejsca , który też się przyda chociażby przy jakichś pracach ... czy nie będzie to ładnie wyglądać ?

3. Stelaż - czytałem i można wziąć profile 20x20x2 , wtedy trzeba zastosować wyporę na środku, która nieco utrudnia dostęp do sumpa lub 30x30x3 i zrezygnować z niej. Czy ma ktoś z Was takie rozwiązanie ?

4. Jaka wysokość stelaża/szafki ? Widziałem różne , im wyżej tym lepszy dostęp do sumpa ale gorszy do akwarium.

p.s. Biorę też pod uwagę fajny patent z górną zabudową jaką ma np. Kolega @Shellik , fajnie to wygląda i można tam też coś upchnąć czy ukryć.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do rozmiaru projektu musisz sobie po prostu założyć ile jesteś w stanie miesięcznie płacić za utrzymanie zbiornika miesięcznie.
Prąd/Woda/Suplementy/sól/itp by po prostu nie strzelić sobie na starcie w kolano zrobić prze ogromny zbiornik gdzie nie będziesz po prostu go finansowo w stanie utrzymać.I tez nie na tyle mały by później niestety mieć do siebie pretensje do siebie ,że jednak mógł być troszkę większy. Co do rozmiarów ogólnych to polecam 50 szeroki 50 wysoki, są to w miarę pasujące do siebie proporcje jak i idzie ułożyć jeszcze jakoś skałę.A co do długości to zrób albo 100 lub 120cm.Co do wyboru między szafką a stelażem to już musisz sam zadecydować co chcesz. Bo w szafce to schowasz mały sump jak byś robił oczywiście a z stelażem to można mieć zaś większy.Albo zamiast samemu robić możesz poszukać i kupić już używany zestaw który zazwyczaj jest o wiele tańszy niż składanie wszystkiego od nowa.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafkę, stelaż dobierz do długości akwarium tzn. jak akwarium ma mieć 120cm, to szafka też. Ja preferuję wyższe akwaria, to jak dla mnie to minimum 50cm, ale ja przy 120cm długości zrobiłbym 55-60cm. Jak piszesz, że z lewej masz ściankę boczną o długości 58cm, to może warto zrobić akwarium o głębokości 55cm. Miałbyś akwarium równo z tą ścianką, a z tyłu 3cm luzu do tylnej ściany. Może warto przemyśleć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co kraj to obyczaj :)
Ja szukając kompromisu dałem szersze a niższe z dwojga złego(wygodniejszy dostęp do akwa i łatwiej doświetlic dno), jeśli nie musisz się szczypać to nawet 55 na szerokość(lepsze pole manewru przy skale i więcej miejsca z przodu na różne pomysły:) ). Jeśli chodzi o długość to trzeba też uwzględnić światło, zastanów się wstępnie nad lampą, żeby się nie okazało, że będzie problem z doborem długości świetlówek.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady.

Mógłbym zrobić 150 ale wszystko kosztuje , więc ograniczyłem się do 100-120 , wysokość 50 , doczytałem , nie wiem czy dobrze , że to taka wysokość przy której wszystko będzie doświetlone T5 a głębokość 50 , rozważę 55 ze względu na głębię i lepsze możliwości manewru.

To i tak 275-330 litrów , dzisiaj przeliczę co i ile będzie kosztować na start i miesięcznie , żeby nie pluć w brodę , że za drogo lub że za małe , już , że drugiego nie postawię jak to planowałem - małe w sypialni i duże w salonie.

A jaka wysokość szafki/stelaża ? Myślę o 70 cm od podłogi do górnej płaszczyzny blatu , z akwarium dałoby to 120 cm wysokości.

Co z wspomnianymi profilami , 20x20x2 i dać na środku wyporę , żeby się nie złamało czy 30x30x3 i z przodu bez niej ? Albo zapytam inaczej , czy ta wypórka z przodu bardzo będzie przeszkadzać ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,jak zostalo napisane,co kraj to obyczaj,tak ja wole bardzo niskie akwaria i glebokie i 40cm wysokosci to dla mnie max i taki bedzie nastepny zbiornik...Lepsze pole manewru podczas grzebania w akwariumi i mniej watt w lampie,gdyz kazde piec centymetrow zmienia przenikanie swiatla...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Iceberg napisał:

Heja,jak zostalo napisane,co kraj to obyczaj,tak ja wole bardzo niskie akwaria i glebokie i 40cm wysokosci to dla mnie max i taki bedzie nastepny zbiornik...Lepsze pole manewru podczas grzebania w akwariumi i mniej watt w lampie,gdyz kazde piec centymetrow zmienia przenikanie swiatla...

Rozważę tę opcję , stelaż i szafkę będę robił lub zamawiał , akwarium także , więc to nie robi różnicy jak w przypadku gotowego.

Po przeliczeniu wychodzi mi (w zaokrągleniu) tak :

100x55x40 - 220l , 100x55x45 - 250l , 120x55x40 - 265l i te 3 są ok , 120x55x45 to 300l.

Czy różnica w sprzęcie jest jakaś znacząca ? Zakres 220-300l

Policzyłem i wyszły takie (znaczniejsze kwotowo) różnice :

1. Skała , piasek , sól - różnica ok. 200-250 pln

2. Oświetlenie przyjąłem 1W/1l i w zależności od wersji 6x39W (91cm) lub 6x54W (121cm) , różnica ok. 150 pln

3. Odpieniacz w zależności od wersji różnica ok. 150-200 pln

Razem na start daje to ok. 500-600 pln

Czy to dobra kalkulacja ? O czymś nie pomyślałem ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od Twoich preferencji i jezeli lubisz niskie zbiorniki to jednak wychodza troche taniej nizeli wysokie,ja jednak mam niski nie ze wzgledu na cene,tylko na mozliwosc manipulowania w srodku...Kiedys mialem zbiornik wysoki na 50 cm i powiedzialem sobie ze to ostatni raz...Jezeli nie jestes przekonany co do rozmiarow to poogladaj sobie shallow reef tanks https://www.google.fr/search?q=shallow+reef+tank+aquascape&rlz=1C1AVNE_enFR724FR724&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiWtf3u9bTTAhVIvBoKHY3nBzIQ_AUIBigB&biw=1366&bih=662  Sam widzisz ze po kalkulacji wyszlo Ci drozej i dotyczy to wszystkiego,prawie sto litrow roznicy przedklada sie na mocniejszy sprzet,lampe etc...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Iceberg napisał:

Wszystko zalezy od Twoich preferencji i jezeli lubisz niskie zbiorniki to jednak wychodza troche taniej nizeli wysokie,ja jednak mam niski nie ze wzgledu na cene,tylko na mozliwosc manipulowania w srodku...Kiedys mialem zbiornik wysoki na 50 cm i powiedzialem sobie ze to ostatni raz...Jezeli nie jestes przekonany co do rozmiarow to poogladaj sobie shallow reef tanks https://www.google.fr/search?q=shallow+reef+tank+aquascape&rlz=1C1AVNE_enFR724FR724&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiWtf3u9bTTAhVIvBoKHY3nBzIQ_AUIBigB&biw=1366&bih=662  Sam widzisz ze po kalkulacji wyszlo Ci drozej i dotyczy to wszystkiego,prawie sto litrow roznicy przedklada sie na mocniejszy sprzet,lampe etc...

Masz rację , o ile szkło i drobne rzeczy takie jak np. grzałka to będą niewielkie kwoty ale filtracja, oświetlenie itp. to już spore różnice a rozpiętość 200-300l to dość dużo , nie przykładałbym do tego wagi gdybym mógł w przyszłości zrobić drugie ale nie mogę , więc muszę teraz wszystko przemyśleć , bo zmian nie będzie.

Nie wiem czy to dużo czy mało ale cały projekt 200-300 litrów zamyka mi się w kwocie tak z grubsza po cenach z netu 5500-7000 , znacznie więcej niż zakładałem ... ale tak jest zawsze ;-)

Pooglądam zbiorniki , policzę kasę dokładnie , jak zdecyduję się finalnie na wymiar to zacznę działać i drążyć temat dalej.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tak wazne jest wyliczenie nie tylko ile bedzie kosztowal sprzet i zycie,ale przede wszystkim koszt prowadzenia bo moze wyjsc tak ze kupimy nowego Mercedesa i zabraknie nam pieniedzy na benzyne...Piszesz ze zmian nie bedzie,tym bardziej oblicz sobie wszystko i wybieraj sprzet,ktory ma dobre opinie i jest trwaly oraz wydajny,gdyz powinien on wystarczyc na lata...Wez pod uwage ze warto miec zapasowa pompe,ktora tez bedzie uzyta do mieszania "solanki" na podmiane...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze policzone, ale nie powinneś liczyć kosztów założenia a raczej miesięczne koszty utrzymania. Baniak stawiaj największy na jaki Cię stać(miesięcznie).

Te różnice które wyliczyłeś to są żadne pieniądze w naszym hobby [emoji4] można rozłożyć w dłuższym czasie start.

Ja bym z tego wybrał 120x55x45

Szafka do góry blatu max 80cm (przy 45 wys) jeśli akwa wyższe to trochę mniej.

Stelaż 30x30

Tak jak napisałem to byłby mój wybór jeśli byłbym na twoim miejscu. Sam buduje podobne.

Edit:

Nie widziałem że są jeszcze posty mną następnej stronie stąd lekki dubel.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co strona , co autor to inne kwoty , niektórzy jak się okazuje mają koszt utrzymania akwarium na poziomie takim samym co inny akwarysta ze zbiornikiem o połowę większym , dlatego mnie to nieco zbija z tropu.

Dlatego mam prośbę o info ile w ujęciu miesięcznym czy rocznym kosztować będzie prąd , pokarm , testy , materiały eksploatacyjne (np. świetlówki) i inne stałe wydatki nie licząc awarii sprzętu przy zbiorniku 200 i 300 l u początkującego akwarysty , czyli nie będzie wymagającego życia ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Koszt samego prądu przy stawce gdańskiej 1 kwh (Energa) = 0,65 zł

Lampa ATI 6x39W = 234 W - włączona przez 10 h dziennie (1 dzień = 1,51 zł / 1 miesiąc = 45,30 zł)

Pompa obiegowa Aquamedic 2700 30W - włączona 24 h (1 dzień = 0,47 zł / 1 miesiąc = 14,10 zł)

Odpieniacz Deltec SC1351 13W - włączony 24 h (1 dzień = 0,20 zł / 1 miesiąc = 6,00 zł)

Jeden cyrkulator JVP102 B 12W - włączony 24 h (1 dzień = 0,19 zł / 1 miesiąc = 5,70 zł)

Łączny miesięczny koszt prądu przy 250 litrowym akwarium (obiegu) = 71,10 zł

Nie posiadam grzałki, posiadany osprzęt sam utrzymuję temperaturę na poziomie 25-27 stopni, ale pewnie nie u każdego (zależne od temperatury pomieszczenia).

Pozdr

Edytowane przez Mozart (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki, sól, pokarmy dla ryb korali, balling, testy, węgiel, prefiltry, żywica do filtra RO/DI i jakieś inne nieprzewidziane specyfiki, rzeczy to pewnie w skali roku wyjdzie gdzieś od 1500-3000 plus woda i prąd co kolega wyżej wyliczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi ok. 200-300 pln ... liczyłem ok. 150 , maksymalnie do 200 a wychodzi od 200 do ponad 300 ale nie jest to kwota nie do przyjęcia :-)


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wystartowałem 3 miesiące temu i stale jest coś do kupienia;) nie ma co ukrywać że pare stówek na miesiąc trzeba wydać bo parząc na baniak nawet po czasie będziesz myślał co by tu dokupić lub ulepszyć;p - a może nowy koral;)

tak mnie to wciągnęło że już planuję większy na koniec roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium morskie to jest skarbonka bez dna, tak jak samochód. Stale coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.