Skocz do zawartości
pdz

Krok po kroku 200-300 l

Rekomendowane odpowiedzi

OK , liczyłem max 200 ale 300 mnie jakoś bardzo nie przeraża, bardziej kosztorys na start ... 2x więcej niż zakładałem ale i to da się jakoś ogarnąć.

Na razie planuję i czytam , jak już będę pewny tego co chcę to zrobię finalny kosztorys i działam.

 

Odnośnie stelaża to opłaca się jednak samemu zrobić , w hurtowni stali 30x30x3 kosztuje 10 pln co przy stelażu 100x50x70 daje poniżej 15 mb czyli do 150 pln za stal. Troszkę roboty, spawarkę mam, szlifierkę także.

Nie wiem tylko czy piaskowanie jest konieczne ? Czy można ewentualnie oczyścić i wyrównać spawy a później malować ? Z pędzla czy spray ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już Ci pisałem za taki stelaż jak piszesz za materiał dałem 100 zł w sklepie ze stalą u mnie w mieście spokojnie zmiescisz się w dwóch sztangach po 6m. Malowanie proszkiem 40 zł i nie wiem jak to przygotowywali, mieli to zrobić zgodnie że sztuką.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam (po weekendzie)

Zrobiłem sobie kalkulację i chciałem poprosić o weryfikację, z czym przesadziłem i można taniej, czego nie doszacowałem i trzeba zmienić a co ewentualnie wymienić na inny model , o czym zapomniałem.

1. Akwarium - 100x55x55 - 800-1300 pln w zależności od grubości które szyby OW , jaka grubość przy tych wymiarach wg. specyfikacji powinno być 10, czy warto brać boczne OW , jeden z boków będzie widoczny ;

2. Sump - 80x45x45 - 3 komory + zbiornik na dolewkę - ok. 300 pln ;

3. Stelaż - pod w/w akwarium - ok. 700 pln ale zdecydowałem, że zrobię to sam i powinienem się zamknąć w kwocie 300 pln - stal, farba ;

4. Meblarz - tutaj czekam na wycenę ale widząc podobną szafkę pod akwarium za 500 pln sądzę, że powinienem się zmieścić w tej kwocie ;

5. Obudowa oświetlenia - 6x39W - 700 pln - zaleta jest wyprowadzenie 3 przewodów, więc można w jakiś tam sposób sterować + świetlówki Giesemann ok. 350-400 pln ;

6. Pompa obiegowa - Jebao DCS-7000 - 430 pln lub DCS-9000 - 450 pln - chyba spory zapas ale wolę ustawić na mniejsza moc i mieć cichszą pracę ;

7. Pompa cyrkulacyjna - Jebao RW8 x 2 szt - 600 pln ;

8. Odpieniacz - tutaj mam największy dylemat , nie znam kompletnie tematu , więc bardzo wstępnie Tunze 9004 za 520 pln lub 9004 DC za 740 pln , tylko nie wiem czym się oba różnią , wg. opisu jeden do 250 l i wydajność 150 litrów a drugi do 300 litrów i wydajność 200 litrów czy może coś innego , bardziej wydajnego ;

9. RoDi - ok. 400 pln ;

10. Skała - ok. 20-25 kg i kolejny dylemat , żywa czy sucha - ok. 1000 pln  ;

11. Żywy piasek - wyczytałem, że ok.20 kg powinno wystarczyć , zawsze można dokupić - ok. 200 pln ;

12. Sól - 20 kg na start wg. obliczeń starczy , ok. 200 pln ;

13. Hydraulika - tutaj kompletnie się nie orientuję ile może kosztować na przeciętne akwarium 250 l - ??? pln ;

13. Drobiazgi - grzałka , testy , listwa zasilająca i inne pierdoły - 500 pln ;

Razem wyszło ... uff , ok. 7500 pln + hydraulika.

Co Wy na to ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pdz napisał:

Witam (po weekendzie)

Zrobiłem sobie kalkulację i chciałem poprosić o weryfikację, z czym przesadziłem i można taniej, czego nie doszacowałem i trzeba zmienić a co ewentualnie wymienić na inny model , o czym zapomniałem.

6. Pompa obiegowa - Jebao DCS-7000 - 430 pln lub DCS-9000 - 450 pln - chyba spory zapas ale wolę ustawić na mniejsza moc i mieć cichszą pracę ;

Mam Jebao DCS-3000,na pełnej mocy chodzi bezgłośnie,a własnie na minimalnej wyje niemiłosiernie.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, pdz napisał:

Witam (po weekendzie)

Zrobiłem sobie kalkulację i chciałem poprosić o weryfikację, z czym przesadziłem i można taniej, czego nie doszacowałem i trzeba zmienić a co ewentualnie wymienić na inny model , o czym zapomniałem.

1. Akwarium - 100x55x55 - 800-1300 pln w zależności od grubości które szyby OW , jaka grubość przy tych wymiarach wg. specyfikacji powinno być 10, czy warto brać boczne OW , jeden z boków będzie widoczny ;

2. Sump - 80x45x45 - 3 komory + zbiornik na dolewkę - ok. 300 pln ;

3. Stelaż - pod w/w akwarium - ok. 700 pln ale zdecydowałem, że zrobię to sam i powinienem się zamknąć w kwocie 300 pln - stal, farba ;

4. Meblarz - tutaj czekam na wycenę ale widząc podobną szafkę pod akwarium za 500 pln sądzę, że powinienem się zmieścić w tej kwocie ;

5. Obudowa oświetlenia - 6x39W - 700 pln - zaleta jest wyprowadzenie 3 przewodów, więc można w jakiś tam sposób sterować + świetlówki Giesemann ok. 350-400 pln ;

6. Pompa obiegowa - Jebao DCS-7000 - 430 pln lub DCS-9000 - 450 pln - chyba spory zapas ale wolę ustawić na mniejsza moc i mieć cichszą pracę ;

7. Pompa cyrkulacyjna - Jebao RW8 x 2 szt - 600 pln ;

8. Odpieniacz - tutaj mam największy dylemat , nie znam kompletnie tematu , więc bardzo wstępnie Tunze 9004 za 520 pln lub 9004 DC za 740 pln , tylko nie wiem czym się oba różnią , wg. opisu jeden do 250 l i wydajność 150 litrów a drugi do 300 litrów i wydajność 200 litrów czy może coś innego , bardziej wydajnego ;

9. RoDi - ok. 400 pln ;

10. Skała - ok. 20-25 kg i kolejny dylemat , żywa czy sucha - ok. 1000 pln  ;

11. Żywy piasek - wyczytałem, że ok.20 kg powinno wystarczyć , zawsze można dokupić - ok. 200 pln ;

12. Sól - 20 kg na start wg. obliczeń starczy , ok. 200 pln ;

13. Hydraulika - tutaj kompletnie się nie orientuję ile może kosztować na przeciętne akwarium 250 l - ??? pln ;

13. Drobiazgi - grzałka , testy , listwa zasilająca i inne pierdoły - 500 pln ;

Razem wyszło ... uff , ok. 7500 pln + hydraulika.

Co Wy na to ?

Skała sucha marco rocks jest po 32 za kg

hydraulika to takie 300-400 z klejem

Piasek to max 15kg bo bedzie za duzo

U mnie kostka 50x50 podstawy i 10kg bylo za duzo - takie 3kg musialem wyciagac

Odpieniacz na ten litraz troche slaby

Mam go w 200l obiegu moze lepiej jakas uzywke w tej cenie -jakis deltec

Na pierdoly pojdzie ci wiecej niz 500zl

Czyscik magnetyczny, testy , bakterie na start, siporax itp.  A troche tego jest

Co do dolewki automatycznej to kolejne 300 zl z mala pompa

Reszta jest ok

Ale w tej kwocie powinienes sie zamknac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz Tunze 9004 to jest raczej do zbiorników bez sumpa, ewentualnie z panelem. Dla Twoich potrzeb jak nie obciążysz mocno systemu powinien wystarczyć np. http://jadwigamorska.pl/odpieniacz-bialek-twistman-ob-100-in-wysylka-24h.html, lub szukaj używanych podobnego typu, niekoniecznie Twistman może być inny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, maciej01 napisał:

Odpieniacz Tunze 9004 to jest raczej do zbiorników bez sumpa, ewentualnie z panelem. Dla Twoich potrzeb jak nie obciążysz mocno systemu powinien wystarczyć np. http://jadwigamorska.pl/odpieniacz-bialek-twistman-ob-100-in-wysylka-24h.html, lub szukaj używanych podobnego typu, niekoniecznie Twistman może być inny.

Jak nowy to Twistman na pewno dobry wybór. Jak taniej to możesz używany http://jadwigamorska.pl/schuran-jetskim-100-z-pompa-eheim-1250-akwarium-200-500l-uzywany.html

Możesz poszukać używanego albo DIY przeznaczony do twojej wielkości akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli odpieniacz za słaby. Gdybym szukał to pod jaki litraż brać ? Na początek życia niewiele i mało wymagające ale później kto wiem , więc lepiej kupić coś dobrego od razu.

Drobiazgi , fakt , zapomniałem o dolewce , siporax itp. , więc więcej.

Kwota wyszła duża ale do przełknięcia.

Teraz przyjdzie zrobić konkretniejszy projekt sumpa pod akwarium doszkolić się w kwestii hydrauliki i w końcu przeczytać Baumeistera ;-)

 

Jeszcze mam pytanie co do Jebao, czy nie wymienić na Tune czy inną (jaką polecicie) firmę ?

Naczytałem się dzisiaj, że potrafią być głośne, że są problemy z naprawami.

Kolejne co się nasuwa to awaria obiegowej, co się wtedy robi ? Biegiem po drugą ?

UPS - mam na stanie, tylko muszę wymienić akumulator - co pod niego podłączyć na wypadek braku zasilania co u mnie na krótko ale często się zdarza ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka,włączę sie w temat  ja jestem na etapie składania sprzętu i widzisz do 600l obiegu kupić muszę odpieniacz 1200-2000l akwarium aby był zapas i jak będzie duże obciążenie aby  wyciągało ten syf na tyle co musi.

Wiec zapewne będzie Ci potrzebny raz wiekszy jak chciałeś.

Masakra co? wybrać cokolwiek jest tego teraz tyle że człowiek głupieje co wybrac nowy czy używki ale bez gwarancji szok,ja sie zdecydowalem jednak na dobrej marki używany.

Też miałem dylemat ale koledzy z forum pomogli doradzić i w sobote jadę to Tarnowa po odpieniacz. 

Edytowane przez Foto (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pdz napisał:

Ok, czyli odpieniacz za słaby. Gdybym szukał to pod jaki litraż brać ? Na początek życia niewiele i mało wymagające ale później kto wiem , więc lepiej kupić coś dobrego od razu.

Drobiazgi , fakt , zapomniałem o dolewce , siporax itp. , więc więcej.

Kwota wyszła duża ale do przełknięcia.

Teraz przyjdzie zrobić konkretniejszy projekt sumpa pod akwarium doszkolić się w kwestii hydrauliki i w końcu przeczytać Baumeistera ;-)

 

Jeszcze mam pytanie co do Jebao, czy nie wymienić na Tune czy inną (jaką polecicie) firmę ?

Naczytałem się dzisiaj, że potrafią być głośne, że są problemy z naprawami.

Kolejne co się nasuwa to awaria obiegowej, co się wtedy robi ? Biegiem po drugą ?

UPS - mam na stanie, tylko muszę wymienić akumulator - co pod niego podłączyć na wypadek braku zasilania co u mnie D na krótko ale często się zdarza ?

Odpieniacz Tunze nie jest taki słaby, tylko jest przeznaczony do akwarium bez sumpa. Jakbyś z głową dobrał obsadę ryb i korali to dał by radę. Kolega AquaManiac z powodzeniem prowadził na nim akwarium 360l. Do sumpa przeważnie daje się odpieniacze takiego typu jak dałem link wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, wcześniej myślałem o akwarium bez sumpa i zafiksowałem się na tym modelu lub ReefPack bodajże.

Teraz zerknąłem sobie i widzę Deltec SC1351 , ten chyba da radę , w specyfikacji do 600 litrów w mocno obciążonym do 350 litrów.

O Twistman widziałem ale mniej info, o Deltec więcej.

Moje hobby to rower i na tym się znam, potrafię bez problemu dobrać to co chcę pod siebie, w akwarystyce mam małe doświadczenie , jedno akwarium słodkie , stąd opieram się w większości na opiniach innych , dlatego cały czas przeglądam.

Mam jeszcze dylemat co do Jebao , tak jak pisałem widzę różne opinie , widzę , że nie są najcichsze a chciałbym aby pompy takie były , no i problemy jakie mają inni z nimi.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość opinii o pompach cyrkulacyjnych i obiegowych Jebao jest dobra, ale zdarzają się też złe. Tunze jest sporo droższe i produkowane na mniejszą skalę niż Jebao. I przez to jest może mniej negatywnych opinii. Jak by Tunze było produkowane w takiej ilości jak Jebao, to może opinie byłyby podobne. Jak masz kasę to kup Tunze, a jak chcesz trochę zaoszczędzić to Jebao.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, maciej01 napisał:

Większość opinii o pompach cyrkulacyjnych i obiegowych Jebao jest dobra, ale zdarzają się też złe. Tunze jest sporo droższe i produkowane na mniejszą skalę niż Jebao. I przez to jest może mniej negatywnych opinii. Jak by Tunze było produkowane w takiej ilości jak Jebao, to może opinie byłyby podobne. Jak masz kasę to kup Tunze, a jak chcesz trochę zaoszczędzić to Jebao.

To pomińmy kwestię awaryjności , tylko kulturę pracy , które są cichsze ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Które ciszej działają tego nie wiem po własnych doświadczeniach, bo po prostu ich nie mam. Głośność jest różnie postrzegana, zależy co dla kogo jest głośne. Ja na moje kolejne akwarium planuję Jebao. Jak trafisz na dobry egzemplarz, to będzie cichy i bezawaryjny. A tak najlepiej, to może masz możliwość zobaczenia, usłyszenia na żywo Jebao, Tunze? To by było najlepsze rozwiązanie w podjęciu decyzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebao nie są demonami ciszy, jeżeli ma się punkt odniesienia do naprawdę niesłyszalnych pomp

tak jak @maciej01 napisał  Głośność jest różnie postrzegana, zależy co dla kogo jest głośne

ale opowiadanie że Jebao są bezgłośne to lekka przesada ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja Jebao DCS-3000 jest bezgłośna,no chyba ze ja już ogłuchłem na starość.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam jebao dsc3000 i nie hałasuje ale nie przecze bo slychac ja w nocy jak juz wszystko w domu powyłączane

Co do rw8 to mam jedna i w trybie falowania słychac ja - mam jeszcze tunze 6020 i jest cicha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę mnie wstrzyma z pracami kwota za całość ale to może i lepiej, więcej doczytam, douczę się.

Zacznę od projektu akwarium i sumpa.

Akwarium - 100x55x55 - 100x55 , szafkę ze stelażem będę robił sam lub na zamówienie, więc niech będzie głębsze na 55 cm a 55 w górę , ponieważ planuję obudowę (nie pokrywę) oświetlenia, która będzie zachodzić ok. 5 cm. Komin będzie niższy od akwarium o 5 cm , więc poziom wody będzie o ok. 5 cm niższy niż zbiornik co przy obudowie , która zajdzie na akwarium ok. 5 cm da wrażenie jakby był pełny.

Komin - wstępnie 15x25 (nie wiem jak blisko siebie mogą być otwory) - spływ, rewizja i powrót dałbym wg. kalkulatora 25x25x25 (mm)

Czy to dobre założenie ?

 

Sump - 80x40x40 , 4 komory - spływ (odpieniacz) , filtracja (siporax) , powrót (pompa) i dolewka.

Wstępnie podzieliłem : w kolejności 20 cm na spływ , 25 cm filtracyjna , powrót 20 cm i dolewka 15 cm co da 24 litry.

Czy dobrze go podzieliłem ?

Kolejne pytanie do sump'a to przegrody, widzę bardzo różne projekty , przegrody złożone z 2 lub 3 elementów. np. między spływem i filtracją są 3 elementy które przepuszczają wodę góra-dół-góra lub z 2 elementów góra-środek lub góra-dół.

Skąd te różne wersje ? Którą wybrać i dlaczego ?

Myślałem o 2-elementowych przegrodach góra-dół , ich wysokość 25 cm , przepuszczająca wodę dołem 5 cm od spodu , więc poziom wody w sumpie 30 cm , zapasu zostaje 10 cm , więc 65x40x10 (sump 80 minus dolewka 15 ) czyli ok. 26 litrów.

Nie wiem czy to wystarczy , czy może przegrody dać niższe , zostanie więcej w razie awarii a może sump wyższy ? Stelaż będzie miał 75-80 cm wysokości , więc przy sumpie o wysokości 40 cm zostaje 35-40 cm na manewry.

Jakie są Wasze opinie ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.