Skocz do zawartości
fal

Diuna T5

Rekomendowane odpowiedzi

Więc tak stałem się  posiadaczem lampy T5 Diuna 8x80W , chciałbym podzielić się z Wami moim spostrzeżeniami na temat tej lampy.

Po pierwsze lampa przyszła profesjonalnie zapakowana ( podobało mi się :) duży plus )

Po drugie design lampy akurat mi bardzo odpowiada , zgrabna ładna cienka lampa wyświetlacz czytelny ogólnie na plus.

Po trzecie  uruchomienie lampy  no cóż uważam , że do intuicyjnych nie należy a wręcz jest problematyczne , osoba która średnio się porusza w środowisku Windows obawiam się że sobie nie poradzi z uruchomieniem lampy takie jest moje zdanie.

Samo oprogramowanie jest już bardzo intuicyjne i tutaj nie widzę żadnych problemów. Sterowanie bajka a nocne oświetlenie palce lizać :) 

Przejdźmy teraz do samej pracy lampy , jest stosunkowo cicha temperatura na statecznikach kręci się w granicach 38 stopni to chyba dobry wynik , jeśli chodzi natomiast o temperaturę wewnątrz lampy na samym środku w komorze gdzie znajdują się świetlówki już tak przyjemnie nie jest , termometr wyłączył mi się po przekroczeniu 70 stopni czyli tutaj chyba dobrze nie jest. Gdzieś wyczytałem , że optymalna praca świetlówek to 40 stopni , jeśli uda się osiągnąć 50 to już jest sukces , a tutaj ponad 70 no to chyba jest źle , ale zaznaczam ja się na tym nie znam i być może temperaturę powinno się mierzyć w innym miejscu. Z racji tego ,że lubię kombinować przerobiłem sobie obudowę nad zbiornikiem tak ,żeby można było wstawić z boku wentylatorki , tak  żeby chłodziły same rury , temperatura na wylocie z lampy spadła do 58 stopni czyli zakładam ,że wynik całkiem fajny ale teraz najważniejsze czy spadek temperatury coś zmienia ? Niestety nie mam urządzenia do pomiaru natężenia światła bo zapewne ono dało by odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Odnoszę jednak wrażenie , że gdy chodzą wiatraki lampa lepiej świeci , ale może być tak ,że ja chcę tak widzieć :) gdy pytam żonę czy świeci jaśniej odpowiada mi że jestem rąbnięty i jak dla niej to szumi nie do wytrzymania no i bądź tu mądry.

Poszperałem trochę w necie i znalazłem informację , że ATI ma na wyjściu ma 65 stopni czyli też nie za nisko.

   

Zrobiłem małe doświadczenie , które utwierdziło mnie w przekonaniu jak ważne jest chłodzenie rur i ile lampa zyskuje.

Otóż wziąłem aparat zrobiłem zdjęcie hsyrtixa przy dokładnie takich samych ustawieniach różnica jest kolosalna zobaczcie sami

Zdjęcie z włączonymi wiatrakami

8092185_DSC_8470.JPG

Zdjęcie bez załączonych wiatraków

8092233_DSC_8472.JPG

Czas między jednym a drugim zdjęciem nie większa niż 15 minut ustawień aparatu nie ruszałem. Dla mnie szok . 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sunpower od ATI  na komputerze pokazuje 43-45 stopni. Jak bedzie powyzej to zacznie powoli ja sciemniac, zeby nie uszkodzic lampy. Zakladam ze ta temperatura panuje wewnatrz lampy.

Na wyjsciu ATI nie sprawdzalem, ale cieplo jest.

To ja jeszcze zapytam z czego Diuna jest zrobiona bo chyba aluminium to nie jest?

 


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roznica jakby dwa rozne oswietlenia . A jaka massz konfiguracje swietlowek ? 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cztery niebieskie trzy białe jedna pink. Różnica mnie wgniotła w fotel


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az trzy biale . Mozesz wstawic zdjecie calosci ? 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj fotke jak zrobiles chlodzenie. Mam ten sam problem z Diuna

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

@dzym ja mam jeszcze sunpowera 8x80w i max co pokazywal wyswietlacz to 37 stopni w upaly w lipcu.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wiedzieć czy warta jest kupna ,bo też chcę ją kupic. Czy szukać czegoś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , że lampa ma dużo zalet 

  • odbłyśniki
  • chłodzenie bezpośrednie zasilaczy
  • komputer którym sterujesz załączanie świetlówkami
  • oświetlenie nocne
  • fajny design

Ale ma też wady a właściwie wadę  chłodzenie rur , z którym w łatwy sposób można sobie poradzić. Więc podsumowując ja bym ją drugi raz kupił a to już jest coś :) .


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, fal napisał:

Wydaje mi się , że lampa ma dużo zalet 

  • odbłyśniki
  • chłodzenie bezpośrednie zasilaczy
  • komputer którym sterujesz załączanie świetlówkami
  • oświetlenie nocne
  • fajny design

Ale ma też wady a właściwie wadę  chłodzenie rur , z którym w łatwy sposób można sobie poradzić. Więc podsumowując ja bym ją drugi raz kupił a to już jest coś :) .

Już niedługo PS wypuszcza lampę pozbawioną tej wady. To będzie HIT.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Jacek56 napisał:

Już niedługo PS wypuszcza lampę pozbawioną tej wady. To będzie HIT.

Hit a czym jeszcze się będzie różnić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, abzol napisał:

Hit a czym jeszcze się będzie różnić

Systemem chłodzenia :) 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem troszkę czasu i przy czterech wiatraczkach 8x8 temperatura wewnątrz komory w którym znajdują się świetlówki wynosi 44 stopnie czyli do ideału jeszcze brakuje

Obrazek

według tego wykresu brakuje niewiele około 6 stopni ale spadek lumenu już jest spory bo około 90 z możliwych 100.

Wykres też pokazuje , że z chłodzeniem nie ma co przeginać :) .


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak działa to oświetlenie nocne skoro to tylko świetlówki są, steruję się dodatkową lampą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@fal

Mamy tu do czynienia z przesunięciem wypadkowej temperatury barwowej emitowanego światła - im wyższa temperatura wokół świetlówki tym wyższa temperatura barwowa(i spadek lumenów - co jest najbardziej widoczne).

Faktycznie idealną temperaturą otoczenia w przypakdu T5 jest ok. 38 stopni - jak do tej pory na rynku nie było żadnych lamp które umożliwiały by zbliżenie się do tej granicy. 

Podczas projektowania Diun skupieni byliśmy na aspekcie wizualnym(brak widocznych śrub, tylko 50mm wysokości itd) - dodane chodzenie balastów również wpływa znacząco na sprawność tych ostatnich, jednak nie ma w tej lampie bezpośredniego chłodzenia samych rur (poprzez otwory wentylacyjne i wydmuch powietrza z komory balastów wymuszony jest częściowy przepływ powietrza poprzez komorę z świetlówkami). Pokazywana na wyświetlaczu temperatura dotyczy komory z komputerem balastami. W przypadku ATI, pomiar dokonywany jest w komorze na T5(także z balastami).

W rzeczywistości temperatura wydmuchiwanego powietrza w modelu z ośmioma świetlówkami 54W(model ATI)  wynosi około 60-65 stopni. Diunach temperatura w komorze T5, w porównywalnym modelu (8x54W) wynosi ok. 75 stopni(z szybą akrylową).

Pod koniec zeszłego roku rozpoczęliśmy prace nad nową lampą - Althea T5 o której postaram się napisać kilka słów w innym wątku.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diuna to raczkujące dziecko z dużym potencjałem, ale jak zawsze pierwsza odsłona wśród zalet ma i  wady, lampa  wymaga modyfikacji by dała z siebie 100%, dużym plusem jest to ze nieduży tuning nie powinien przekroczyć 50PLN i jest banalnie prosty. 

Panie Przemku rozumiem że nowa konstrukcja będzie rozszerzona właśnie o chłodzenie komory świetlówek, najlepiej ze sterowanym chłodzeniem utrzymującym stałą temperaturę, fajnie byłoby także by lampa była wykonana z materiału nierdzewnego, moim zdaniem byłby to najgroźniejszy konkurent ATI ;)

Osobiście cenię sobie Diunę za dizajn i świetne odbłyśniki, balasty wysokiej jakości oraz ich chłodzenie, minusem jest waga lampy i temperatura w komorze świetlówek, ale jak  wcześniej wspomniałem po niedużej modyfikacji lampa potrafi nieźle "kopnąć" światłem,  jako że jestem posiadaczem ATI i Diuny mam porównanie,   dobre chłodzenie balastów znacznie wydłuża ich pracę, chłodzenie świetlówek u mnie to ok 35 °C  równomiernie w całej komorze! daje to 100% wydajności świetlówek oraz znacznie przedłuża ich żywotność. Jeżeli miałbym ją ponownie kupić? pewno bym się nie zawahał bo sprzęt jest warty swojej ceny i pewno skłamał bym jakby było inaczej, niestety w wersji oryginalnej tj, bez modyfikacji w moim głównym zbiorniku prawdopodobnie wisiała by niemiecka konstrukcja.  

 

 

Edytowane przez raphael_ (wyświetl historię edycji)

"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinie, każda konstruktywna uwaga którą otrzymujemy ma wpływ na rozwój produktu.

Nowa lampa uwzględnia szereg udoskonaleń które mam nadzieje przypadną do gustu wszystkiem potencjalnym użytkownikom.. :)

pozdrawiam

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.