Skocz do zawartości
Kajtek77

Likwidacja dużego zbiornika .

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Panie i Panowie 
 

Taki temat mi się po głowie pałęta " Likwidacja zbiornika " . Tylko nie chodzi o mój  tylko o wasze . Jestem na forum nie długo , wtedy kiedy ja składałem mój zestaw inni forumowicze zakładali zbiorniki albo przeskakiwali z małego na duży . Ostatnio zaobserwowałem na forum że te baniaki likwidujecie . Kilka dużych projektów po chwili pod nóż . I się zastanawiam czy to przerost formy nad treścią czy finansowo nie przeliczone projekty czy czas który trzeba poświęcić . Pytam z ciekawość targany chęcią rozbudowy 432 na 840 ale Old school czyli soft plus fish. 

Nie chcę pisać kto :) ale może chłopaki sami napiszecie . 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chcę przeskoczyć z swojego szła na takie 2500 litrów + sump + dodatkowa filtracja bio.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu :) mnie samego który z akw. morską dopiero co startuje, zastanawia powód likwidacji zbiornika, jaki jest główny powód ? choć zapewnie jest ich wiele :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

Powodów jest mnóstwo do likwidacji,Ale często jest tak że apetyt wzrasta w miarę jedzenia.

To tak jak jeździsz starym autem a chcesz mieć nowszy to i tak z akwarium masz 100l za chwile 300 lub więcej 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wiem :) sam zmienił 112l na 300 l ale chodzi mi o całkowitą likwidacje akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często lepiej zlikwidować całkiem akwarium i na spokojnie stawiać nowe, ponieważ przy przekladce może znaczna część delikatnych zwierzaków paść. 


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Proked napisał:

Często lepiej zlikwidować całkiem akwarium i na spokojnie stawiać nowe, ponieważ przy przekladce może znaczna część delikatnych zwierzaków paść. 

A jaka jest wtedy różnica skoro i tak całość zaczynamy od nowa ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to napisałem że jest powodów mnóstwo do likwidacji

Plagi, kasa,często się słyszy ostatnio rozwody :ph34r:

8 minut temu, Jeremiasz79 napisał:

To wiem :) sam zmienił 112l na 300 l ale chodzi mi o całkowitą likwidacje akwarium 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. To jak z samochodem, nie problem jest kupić ale utrzymać ;) Tu patrz: "obsłużyć" duży zbiornik aby nie stał się udręką. 

2. Przeszacowanie finansowe -skłonność do comiesięcznego wydania x kwoty. Można postawić 1000l i dziadować szukając okazji przez rok czasu albo 100l i na bogato. Tylko ta myśl przychodzi nieco za późno :D

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba to jest życie po prostu :-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie porównywał bym akwarystyki do motoryzacji . Tam to handel a w hobby zawsze stracisz jak sprzedajesz tak mi się wydaje.  

 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się iż po pierwsze jest to spowodowanie zmęczeniem materiału co bardziej mniej wytrwałych.

Niestety akwarystyka morska to "ocean wiedzy" a nie tylko tam sobie akwarium .

Po pewnym czasie gdy wydaje się że już dużo wiemy okazuje się że jeszcze dużo przed nami i tak cały czas a to nowy sprzęt itd .

Dla kogoś jak już wspomniałem mniej wytrwałego wydawać się to może zbyt dużym wyzwaniem .

Do tego nie kończące się koszty .

i jeszcze raz koszty .

A do tego można dodać iż to hobby to nie np miłośc do offroadów że sobie weżmiesz z garażu Viarkę albo krosa i pójdziesz w teren jak będziesz miał czas.

Tu czas należy do zbiornika a nie do Ciebie .

I to też jest zapewne duży powód .

Jak by mi to ktoś wcześniej wszystko po chłopsku wytłumaczył to na pewno bardziej poważnie nad tym posolonym zastanowił bym się/

Sam zastanawiałem się na jakiego grzyba mam płacić za prąd po 1300 czy 1600 na 2 miesiące i jeszcze jakieś dino usuwać albo cyjano itd .

Ale jednak z wytrwałością u mnie jest trochę lepiej niż u normalnego " człowieka " i tkwie w tym.

A do tego na obronę można dodać iż czasem  jak coś w końcu wyjdzie to naprawdę cieszy oko jak i duszę .

To takie moje spostrzeżenie .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubicie komplikować proste sprawy :)  Może po prostu komuś się znudziło i dla odmiany kupił sobie kota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, volf napisał:

Lubicie komplikować proste sprawy :)  Może po prostu komuś się znudziło i dla odmiany kupił sobie kota.

:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam , bo duże zbiorniki to nie wydatek 200-300 zł dla zachcianki . Trochę czasu trzeba na to poświęcić i po roku zlikwidować ??


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że kwestia finansowa utrzymania bierze górę i brak czasu na systematyczną pielęgnację akwarium ale może się mylę ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeremiasz 79 Poczekaj do lata zobaczysz co się będzie działo w dziale giełda, a lato w tym roku da o sobie znać :P 


120LT Plany na 600L W trakcie realizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, marekdziubak napisał:

Jeremiasz 79 Poczekaj do lata zobaczysz co się będzie działo w dziale giełda, a lato w tym roku da o sobie znać :P 

Cytuję Ciebie ponieważ jesteś kolejną osobą która mówi mi to samo, jeśli chodzi o wakacje,. Akwarium to nie pies czy inny zwierzak którego można oddać na kilka dni, tyg na "przechowanie" .  A z drugiej strony -  nawet po rezygnacji, piękną rzeczą jest , móc zacząć od nowa :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto  brać siły na zamiary ażeby w konsekwencji nie było rozczarowania.

Na początku fajnie, zapał i......................

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do stycznia miałem akwarium 450 litrów i postanowiłem zlikwidować. Nie chciało mi się przy nim robić, dodatkowo spore były koszty utrzymania, no i trochę się znudziło. Jednak zanim całkiem zlikwidowałem, stwierdziłem że łyso będzie bez baniaczka i zdecydowałem, że zamienię większe na mniejsze.

Teraz mam mały zbiorniczek, tani w utrzymaniu, pracy przy nim mało, a i koszta niewielkie. Fakt że nie jest tak atrakcyjne jak duże, ale jednak dla mnie więcej plusów.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami jest banalnie jak u mnie, w pracy więcej podróży a baniak pod czyjąś opieką zaczyna zarastac aż szkoda zwierzaków. Natomiast potwiedzam w 100% wakacje są okresem wzmożonej działalności targowiska. Choć z mojego doświadczenia prawie 10 letniego ludzie likwidują i za jakiś czas wracają z nowym pomysłem, nasze hobby uzależnia :P


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, rysio2000 napisał:

Ja do stycznia miałem akwarium 450 litrów i postanowiłem zlikwidować. Nie chciało mi się przy nim robić, dodatkowo spore były koszty utrzymania, no i trochę się znudziło. Jednak zanim całkiem zlikwidowałem, stwierdziłem że łyso będzie bez baniaczka i zdecydowałem, że zamienię większe na mniejsze.

Teraz mam mały zbiorniczek, tani w utrzymaniu, pracy przy nim mało, a i koszta niewielkie. Fakt że nie jest tak atrakcyjne jak duże, ale jednak dla mnie więcej plusów.

Witam

Aktualnie czekam na nowe małe szkło. W moim przypadku jest problem lokalowy. Docelowe miejsce baniaka zajmie małe łóżeczko :-) Wstępnie gdy wszystko policzyłem, to będzie tańsze w utrzymaniu (aktualnie sam prąd to rocznie ok 850,00 zł do 200,00 zł przewidywanego). Z tym łyso to prawda :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia tylko ile czasu zajmuje obsługa duzych baniaków 500+ ?
Obecnie prowadze juz pare lat 200l i  u mnie wygląda to tak że najwiecej czasu zajmuje mi karmienie korali, lubię to robic ale bez systematyki 
Wiadomo - lepiej rosną jak im sie poda do japek. Reszta to czyszczenie szyb co pare dni
Testy, rozrobienie ballinga, walka z plagami, przeczyszczenie lampy - 1h co weekend
Zeby było tak na tip top mysle ze 15-20 minut dziennie + 1/2h co weekend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wprawdzie nie likwidowałem dużego akwarium to co miałem to było ledwie 600 litrów ale w moim przypadku powodem był po prostu brak czasu.

prawie 4 lata mi zajęło ponowne znalezienie czasu i założenie akwarium, na szczęście mniejszego :-) od podstaw.

Akwarium sobie żyje i ma się dobrze a ja jak mam czas to zaglądam na forum chociaż widzę że przez czas mojej nieobecności wiele się nie zmieniło ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, DarekB30 napisał:

założenie akwarium, na szczęście mniejszego :-) 

O i taki wpis powinien dawać dużo do myślenia 

Jak nie najwięcej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.