Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

u góry skały wygląda na aiptasia - plaga
na środku Protopalythoa - koral z silną toksyną. - Edit: Aby nie siać błędnej identyfikacji jest to jednak parazoanthus gracilis również zawierający toksynę.
Na środku (nieco poniżej) znajduje się małża - pożyteczna
Obok małży wystają chyba macki aiptasia - plaga
Na prawo koralowiec twardy.

To o które pytałeś?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotr, aiptasie rozpoznaję, chodziło mi o to co jest w środku skały, jasny zielony kolor, jest tego całe mnóstwo i co z tym zrobić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej Parazoanthus gracilis  a nie  Protopalythoa   nieszkodliwe .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już się trochę uspokajam, dzięki- bo właśnie zacząłem czytać o toksyczności protopalythoa, Czyli może zostać na skale ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tia...to parazoa...mam tego trochę i problemów z tym zadnych, poza tym, ze dość szybko rosną i zarastają skały

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" również niebezpieczne z uwagi na zawartą w ciele politoksynę. " źródło reef hub. Także uspokojenie odnośnie nazwy, ale odnośnie ryzyka jakie ze sobą niesie pozostaje. To nie oznacza iż chwast który bezwzględnie należy usunąć. Ale wypada wiedzieć co zawiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz już nic nie rozumiem, sklepy sprzedają rzekomy "chwast" w granicach  70- 100 zł a tu słyszę że należy to usunąć ? nie wiem co o tym myśleć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz usuwać, ale zachować ostrożność. Poczytaj o politoksynie, nawet najzwyklejsze zoa ją mają. Jedne korale mają jej więcej, inne mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już czytałem, ale czy można bardziej sprecyzować stwierdzenie co znaczy "zachować ostrożność" ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeremiasz - to koral dość ekspansywny, przez jednych postrzegany jako chwast przez innych jako fajny trawnik. Ja należę do pierwszej grupy.

https://reefhub.pl/palitoksyna-mroczna-strona-zoanthusow/

tu masz dość fajnie opisane co i jak odnośnie zagrożenia. Zachować szczególną ostrożność tzn obserwować czy nie wystąpiły objawy. Wiele osób twierdzi iż to dmuchanie na zimne ale skoro naukowcy udowodnili iż taki związek występuje w tych koralach to chyba warto wiedzieć z czym mamy do czynienia. Nie podrażnianie, nie fragowanie poza wodą, stosowanie maseczki ochronnej i okularów podczas fragowania-tępienia, nie grzebanie zranionymi dłońmi... Ogólnie ostrożność jest wpisana w to hobby.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już czytałem o mrocznej stronie zoa- czy masz może u siebie tego korala ?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zoanthusy i Palythoa. Uważać trzeba tak już jest. Palythoa systematycznie i powolnie tępię.

Jeżowca nie wpuścisz? Borsuka ? Pokolcy? Ludzie trzymają Skrzydlice a do najbezpieczniejszych nie należy. Trzeba mieć świadomość z czym się obcuje.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Jeremiasz79 napisał:

już czytałem o mrocznej stronie zoa- czy masz może u siebie tego korala ?  

Raczej ciężej znaleźć kogoś kto nie ma zoa .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oba maja palatoksyne ale palysy sa brzydsze wiec są beeeee:popo: a zoasy są ładne wiec są superrrrrr:smilieA13:jak sie chronic??? nie kroić tego jak kiełbasy i nie obkładać chleba i bedzie dobrze, chyba ze nie będziesz mógł przez to spać to wywal wszystko co miało styczność z tymi grzybkami bo przecież zarodniki możesz mieć zawsze;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, c-sys napisał:

oba maja palatoksyne ale palysy sa brzydsze wiec są beeeee:popo: a zoasy są ładne wiec są superrrrrr

Wejdź na stronę sklepu Coral House i zobacz jak bardzo brzydkie mogą być niektóre palythoa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile nie będziesz ich miziać w akwarium skaleczona ręka to nic ci nie będzie, a jak juz dotniesz pod woda ich umyj rece i tyle :)

A jak byś juz chciałszczepki robic czy je odrywać to rękawiczki okulary i maska albo cokolwiek by usta zakryć... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O krojeniu, przycinaniu nie ma mowy, nawet ich nie tykam, a nawet gdyby ktoś chciał się wymienić na "czystą" skałkę chętnie oddam. To jak w rosyjskiej ruletce, nigdy do końca nie będziesz pewny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.