Skocz do zawartości
lapsiak84

Pytanie dla bezpieczeństwa i (s)pokoju

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Bardzo proszę mądre głowy o wypowiedź w temacie wytrzymałości podłogi.

Pytałem już o stelaż. Ten się robi (bedzie stalowy).

Ale tym razem chodzi o podłogę.

Mieszkam w bloku z 2003r blok z cegły, mieszkam na pierwszym piętrze.

Akwarium ma być 500l netto.

Plus oczywiście sump.

Będzie stało pod ścianą oddzielającą sąsiednie mieszkania w dwóch klatkach (więc chyba nośna).

Gabaryty podstawy akwarium to 140x60

Czy raczej bez obaw mogę stawiać czy mam się jednak bać i dopytywać w spółdzielni itp?

Czy wytrzymalsze są stropy w blokach z cegły czy wielkiej płyty.

Bo kokega Rafał miał na 10 piętrze (wielka płyta) 1000l i dało rade z tego co wiem bez wzmacniania stropów.

Podpowiedzcie proszę bo już mam mętlik w głowie.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zawsze warto dopytać spółdzielnię ale 500l nie powinno być żadnego problemu - duża załadowana książkami szafa czy lodówka może ważyć więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

W spółdzielni wiedzą, u mnie np. Powyżej 250l trzeba zglaszać. Nie wiem czy są na to jakieś przepisy czy to widzimisie spółdzielni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, laszek napisał:

W spółdzielni wiedzą, u mnie np. Powyżej 250l trzeba zglaszać. Nie wiem czy są na to jakieś przepisy czy to widzimisie spółdzielni.

o to dopiero wymysł spółdzielni,to jak będziesz miał gości i usiądziecie na kanapie we czwórkę to nie zapomnij zgłosić spółdzielni bo to łącznie z kanapą może być ponad pół tony;)


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
1 minutę temu, Sygen napisał:

o to dopiero wymysł spółdzielni,to jak będziesz miał gości i usiądziecie na kanapie we czwórkę to nie zapomnij zgłosić spółdzielni bo to łącznie z kanapą może być ponad pół tony;)

Tak ich zapytałem ironicznie robiąc komunie córki. Bez odzewu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te spółdzielnie...

poproś ich o parametry (wykresy/wyliczenia) obciążenia stropu/podłogi... zamilkną na wieki i o nic już pytać nie będą :-)

wg mnie na miękko wytrzyma, jak pisali koledzy 5 osób przy dużej szafie to "plus-minus" pół tony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek ja rowniez mieszkam w bloku z cegły z 94r   .miałem kiedyś akwa z pysiami 1000l  plus 300l sump   . Wg mnie 500l możesz spokojnie stawiac beż zbednych pytań w spółdzielni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyklad z goscmi na kanapie raczej nie jest miarodajny, no chyba ze goscie zostana na niej rok lub dwa.

Ale spora biblioteczka, przedluzajaca sie imprezka w wannie z innymi forumowiczkami (wiczami:P) lub fortepian waza czesto wiecej niz te nasze kilkaset kg. Nie jestem pewien, ale chyba na srodku pokoju z betonowa podlaga nie powinno stac bez przerwy wiecej niz 450 kg ?

Zawsze mozna pod szafke akwarium polozyc gruba plyte o wiekszej powierzchni. Tak mam przy mojej drewnianej podlodze. Z czasem, po ogladnieciu planow okazalo sie, ze plyta lezy nie na dwoch, tylko na 3 belkach. Od tego czasu podchodze do zbiornika rowniez wtedy, gdy juz ktos tam stoi :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ironia - mocna rzecz. Zwłaszcza w połączeniu z dużą kanapą i nadwagą.

Pragnę tylko zwrócić drobną uwagę. Mało u kogo siedzi na jednej kanapie ponad 500 kg przez kilka lat. Owszem, zdarzają się imprezy, ale jak pamiętam, dawnymi laty, w okresie bywania w akademikach, nieraz się lampa kiwała od imprezy na górze.  Ale nie o tym.

Pamiętajcie, co niektórym chyba umknęło, że ten ciężar jest stały i dodany do normalnego przewidzianego przez projektanta. Czyli tłumacząc, projektant przewidział że do pokoju może przyjść 10 osób z nadwagą, ale czy założył że te 10 osób stanie przy ponad 500 kg klocku podziwiając go? Owszem, powinien się mieścić w marginesie bezpieczeństwa założonym przez projektanta.

Dlatego ja bym jednak zasięgnął informacji, ale może raczej u projektanta, na zasadzie realnej informacji a nie pytania "pań z sekretariatu".

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc projektanta masz na myśli dowolnego znającego się na rzeczy? Czy teraz mam szukać projektanta który 14 lat temu projektował ten właśnie blok w którym mieszkam?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dale napisał:

Ironia - mocna rzecz. Zwłaszcza w połączeniu z dużą kanapą i nadwagą.

Pragnę tylko zwrócić drobną uwagę. Mało u kogo siedzi na jednej kanapie ponad 500 kg przez kilka lat. Owszem, zdarzają się imprezy, ale jak pamiętam, dawnymi laty, w okresie bywania w akademikach, nieraz się lampa kiwała od imprezy na górze.  Ale nie o tym.

Pamiętajcie, co niektórym chyba umknęło, że ten ciężar jest stały i dodany do normalnego przewidzianego przez projektanta. Czyli tłumacząc, projektant przewidział że do pokoju może przyjść 10 osób z nadwagą, ale czy założył że te 10 osób stanie przy ponad 500 kg klocku podziwiając go? Owszem, powinien się mieścić w marginesie bezpieczeństwa założonym przez projektanta.

Dlatego ja bym jednak zasięgnął informacji, ale może raczej u projektanta, na zasadzie realnej informacji a nie pytania "pań z sekretariatu".

 

Też pragnę zwrócić drobną uwagę.Jeśli nie przekonuje kanapa z to może regał z książkami o podstawie do półtora metra długości i 40 szerokości który średnio waży 400 kg,lub szafa z  ubraniami waży podobnie.Regał i szafa jest jako ciężar stały na lata,podchodząc do nich we 2,3 osoby po 100 kg i nic się nie stanie.Więc nie panikujmy że te 500 kg coś znaczy.Ja mam 400l do tego waga akwarium,szafki która waży 60kg,przychodzą znajomi stojąc koło akwarium we 3-4 osoby i nic się nie dzieje.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez do mnie przemawia ze niektórzy trzymaja pianina w domu pod sciana czy kredensy z ksiazkami.

Fakt jedt tylko taki ze to nie bedzie 500kg bo jeszcze waga akwarium skaly, stelarza i sumpa. Mysle ze najszybciej to bedzie okolo 700kg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był taki sam temat ze 2 tygodnie temu...

Pytanie o wytrzymałość stropów:

Ile waży koparka Doosan DX 225 LC? Odpowiedź: 22 tony.

Taką koparkę postawił dźwig na dach Poltegoru (24 piętra) i ta koparka rozebrała budynek od góry piętro po piętrze. A żeby było śmieszniej to takie koparki na dachu pracowały dwie w tym samym czasie i burzyły od góry słynny wrocławski wieżowiec, na którego miejscu stoi teraz Sky Tower.

 

Gdyby ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości o wytrzymałość stropów w tym budynku to nie postawiłby tam sprzętu wartego miliony i człowieka w środku.

To prawda, że Poltegor miał konstrukcję żelbetową. Nawet jeśli standardowy blok z wielkiej płyty (że o nowszym budownictwie nie wspomnę) ma 1/3 tej wytrzymałości, to o parę ton nie ma się co martwić. A o paruset kilogramach szkoda nawet rozmawiać.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu pianino. mam ponad 350 l samej wody w obiegu. Plus reszta. Mieszkam w bloku. Na moje pytanie o wagę baniaka w spółdzielni powiedziano mi "120 litrów".

Nie panikuję. Sam widziałem w tym mieszkaniu paletę cegieł stojąca na środku pokoju.

Ale mimo to nie wezmę na sibie odpowiedzialności by powiedziec "Stawiaj i nie łam się". Bo nie wiem nic na temat docelowego bloku. Ani nie jestem budowlańcem z wykształcenia :)

Ot, próbuję spojrzeć z innej strony - żeby dyskusja się toczyła.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mieszkanie w kamienicy wybudowanej jeszcze przed wojną. Gdy je oglądaliśmy po raz pierwszy całe piętro było w remoncie, na środku pomieszczenia w którym teraz stoi akwarium leżała kupa piachu - ponad 3 tony.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekonuje mnie troche ta koparka i to ze tcale ten strop sie nie zawali a najwyzej ugnie. No ale raczej nie pod 700kg.

Poczytalem takie zapytania na forach nie akwarystycznych. Niby dopuszczakne jest 2,1 kN na m2

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koparką to się nie kieruj bo tamta konstrukcja na pewno nie ma nic wspólnego z konstrukcją typowego bloku mieszkalnego. Nie spodziewaj się też, że ktoś w spółdzielni powie Ci żebyś stawiał 200, 300 czy 500 litrowe akwarium. Zazwyczaj odbywa się to tak, że zarządca wymaga ekspertyzy sporządzonej przez uprawnionego konstruktora. Ekspertyzę wykonuje się na podstawie projektu budynku (dostarcza zarządca) oraz obowiązujących przepisów. Mając ekspertyzę zwracasz się na piśmie do zarządcy i wtedy masz tzw. dupokrytkę.

Strop się oczywiście nie zawali ale może się zdarzyć, że pod tobą, sąsiadowi pojawią się jakieś rysy, które mogą się pojawić z 100 przyczyn. Jeśli sąsiad będzie robił u zarządcy szum to będą musieli się do tego ustosunkować. Najczęściej idą do delikwenta na wizję a przy okazji do sąsiadów sprawdzić czy ktoś czegoś nie zmajstrował. I jak zobaczą takie pół tony to będą się na tym wozić i robić problemy.

Co do tych 1,2kN/m2 to do wyliczeń bierze się jako obciążenie użytkowe 1,5kN/m2, tj. 150kg/m2 obciążenia równomiernie ułożonego a to jest różnica w stosunku do punktowego obciążenia (jak od stóp szafki), przykładowo jeśli masz 600kg na 6 nogach to w uproszczeniu można przyjąć, ze mamy 6 punktów obciążonych po 100kg a to działa trochę inaczej na konstrukcję. Generalnie wiele zależy gdzie stoi to obciążenie, ponieważ konstrukcja w rożnych miejscach jest rożnie wykonana w zależności od przewidzianych obciążeń. Dodatkowo w trakcie wyliczń stosuje się kilka współczynników bezpieczeństwa, które dają ten "zapas" dla konstrukcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kur... to chyba odpuszcze sobie to akwarium. Lepiej wezme 500tys kredytu i pobuduje dom. Wtedy na pewno bede mogl postawic akwarium.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, lapsiak84 napisał:

O kur... to chyba odpuszcze sobie to akwarium. Lepiej wezme 500tys kredytu i pobuduje dom. Wtedy na pewno bede mogl postawic akwarium.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Akwarium możesz stawiać, ale jeśli chcesz wykluczyć to małe prawdopodobieństwo "problemu" to musisz wydać trochę kasy na ekspertyzę i pobiegać do spółdzielni. Nie sądzę aby potrzebne były jakieś zabiegi związane ze wzmacnianiem stropu, z resztą jeśli by tak było to zarządca prawdopodobnie nie wyrazi zgody.

I w ogóle byłaby to zupełnie inna sytuacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat bo zawsze to coś innego od codziennych "problemów":)

Ja powiem tylko tyle , że zbiorników , nazwijmy ich modnie w ostatnich czasach- "pięćset+" jest u naszych forumowiczów w blokach na różnych piętrach mnóstwo.Po prostu się nie wypowiadają.

Ja sam postawiłem sobie system ponad 500 litrów w obiegu gdzie całości wyjdzie około 700 kg i nawet przez myśl mi nie przeszło chodzić gdziekolwiek i pytać czy się zawali czy nie:):)

Akwarium zostało postawione przy ścianie nośnej.I tyle:)Ma stać i będzie stało:)

Temat mimo wszystko poobserwuję bo jest ciekawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moje rozumowanie co do ściany nośnej jest słuszne?

Ścisną przy której ma stanąć akwarium oddziela od siebie mieszkanie. Do tego moje jest w jednej klatce a to za ścianą w drugiej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, lapsiak84 napisał:

Czy moje rozumowanie co do ściany nośnej jest słuszne?

Ścisną przy której ma stanąć akwarium oddziela od siebie mieszkanie. Do tego moje jest w jednej klatce a to za ścianą w drugiej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

To nie musi być ściana nośna. Co to za blok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak odpowiedziec na to pytanie. :) w jakim sensie jaki to blok?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, lapsiak84 napisał:

Nie wiem jak odpowiedziec na to pytanie. :) w jakim sensie jaki to blok?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wielka płyta? Kamienica? Kiedy zbudowany? Niektóre typy konstrukcji mają charakterystyczne cechy, dlatego pytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc jest w pierwszym poscie :)

Ok. Od poczatku. Blok z 2003r, cegla, pierwsze pietro. Blok 3pietra + parter.
Blok 9 klatek.
Moje mieszkanie jest z widokiem na dwie strony bloku wiec nie srodkowe. Za sciana odbicie lustrzane mojego mieszkania. Na tej samej scianie tylko ze w kuchni idzie komin. W kazience wentylacyjny komin.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.