Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

No to masz odpowiedź na problem heh spróbuj sam zjeść mięso rozmrożone po 3 dniach i zdaj relacje organoleptyczne ;) już na samym początku pisałem "karm mniej bo problem jest w nadmiarze".

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak podaje jedzenie zaraz po rozmrożeniu to jest mniej PO4 w tych 50ml a po 2 dniach więcej?

To co proponujesz? Jedna kostka na raz to wg mnie za dużo. To w takim razie podać pół kostki a resztę wyrzucić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamarzniętą kostkę można podzielić na 3 części nożem. Resztę z powrotem wsadzić w jakimś woreczku do zamrażarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokładnie robię tak jak szutarek78. Ja na 5 rybek daję co drugi dzień pół kostki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka

Mega znawcą nie jestem od soli ale stosowanie twojej soli chyba nie jest wskazane posiada duże Kh jak i Ca 

Może spróbuj Red Sea (niebieska)

Ma Kh 7.7 przy zasoleniu 1.023

Ca 420

Z resztą też się zgadzam przekarmiasz sam to kiedyś doświadczyłem na początkach hobby;)

Proponuję kieliszek vódeczki do gardelka a 1ml do akwarium bo są tu doświadczeni co vódeczkę chwalą bo przy takim Po4 i No3 to aż się prosi :rolleyes: no i trochę taniej jak preparaty. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz pH ? Bo moze tak. Byc ze massz wysokie pH i wysokie Kh a wówczas moze sie skala rozpuszczać i syfie wode . Tak ktos mi kiedyś powiedział i chyba wiedział co mówi . 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na te kilka ryb możesz rozmrozić 1/3 kostki codziennie, odetniesz nożem. Tyle wystarczy w zupełności. Za dużo karmisz, do tego nieświeżym pokarmem. Jak rozmrażasz to jednorazową porcję, a nie na kilka dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje podskocz do sklepu i kup jakiś preparat na zbicie NO3 i PO4

Potem stabilizuj zbiornik

Vodka jest OK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o sól to startowałem IO, teraz chciałem cos bardziej bogatszego tym bardziej ze miałem proste twardziele. Wiec przeszedłem na RC.

 

Jedzenie wziąłem sobie do serca. Na razie był 1 dzień postu i od dziś będę porcjował mrożonki.

 

Jeśli chodzi o PH to nie wiem. W zasadzie to ostatni test którego jeszcze nie posiadam bo wydawał mi się najmniej potrzebny. Jednak musze przyznać że nowy trop jest intrygujący.

 

Fireblade, PhosGuard już się moczy w panelu. Nie chcę sie podniecać ale po dobie PO4 spadło z powyżej 1 na równe 1. Wiem że za szybko też nie może iść w dół więc po troszeczku...

 

Rozpocząłem również stosowanie Vodki ale raczej ostrożnie 0,1 ml, potem będzie 0,2 itd. Odpieniacz pieni mi jak jeszcze nigdy. Wcześniej przez cały tydzień nie wywalał tyle piany jak teraz za 2 doby.

Korale póki co bez zmian. 1 Euphillia poleciała na dobre. Drobne twardziele które miałem tez. Reszta niemrawa, przywiędnięta i "wysuszona" ale się trzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test PH wydawał Ci się mało ważny, to teraz wiesz że jest ważny tak jak pozostałe. 

Co do wódki podaj 0.5ml na 100l śmiało przez pierwsze 2tyg.potem 1ml nic się nie stanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WP_20170519_16_55_41_Pro - Kopia.jpgWP_20170519_15_56_07_Pro.jpgWP_20170519_21_44_12_Pro.jpgOd 4 dni absorbent fosforanów moczy się w panelu. Po 4 dniach:

No2-0,1

No3- powyżej 25

PO4 - 1

KH-14,1

Innymi słowy nic nie drgnęło na plus, a nawet powiem że jest gorzej.

W ogóle mam wrażenie że to akwarium zaczyna dojrzewać. Nabiera kolorów. Piasek tak samo - a przypominam że starowałem w listopadzie 2016...!?

 

 

Edytowane przez pawmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Musiałeś tam namieszać i to grubo. Szukał bym wody z podmianki od kogoś z okolicy i podmienił nawet i 70%. Kh masz KOSMOS najlepiej jakby było w okolicy 8. No i reszta wywrócona do góry nogami przez to karmienie bezsensowne.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem nową solankę do podmianki 1,024.

Nie wiem tylko czy test zrobiony zaraz po rozpuszczeniu soli będzie wiarygodny.

PO4 - 0 (nic dziwnego :-) ale wolałem sprawdzić)

KH - 11,5 - 11,8

Na opakowaniu RC ma wykres że powinno być około 9-10.

Więc teraz nie wiem czy to dopuszczalna różnica... czy test do bani... czy sól do bani???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po wyglądzie tego zbiornika chyba restart jest nieunikniony, ale cuda się zdarzają i może coś pomogło wyprowadzić go do pionu:)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2017 o 22:12, pawmar napisał:

WP_20170519_16_55_41_Pro - Kopia.jpgWP_20170519_15_56_07_Pro.jpgWP_20170519_21_44_12_Pro.jpgOd 4 dni absorbent fosforanów moczy się w panelu. Po 4 dniach:

No2-0,1

No3- powyżej 25

PO4 - 1

KH-14,1

Innymi słowy nic nie drgnęło na plus, a nawet powiem że jest gorzej.

W ogóle mam wrażenie że to akwarium zaczyna dojrzewać. Nabiera kolorów. Piasek tak samo - a przypominam że starowałem w listopadzie 2016...!?

 

 

Moim skromnym zdaniem to zdjęcie pokazuje największy Twój problem.... w piasku masz bombę zegarową, która dziś tylko tyka..... Ale ja jestem tylko początkującym morszczakiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt - to podłoże to jakaś masakra. Ja bym to odessał i zostawił baniak bez piasku na jakiś czas...

Na zbicie NO3 i PO4 polecam Reeflowers Bioclean I

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, mihow1979 napisał:

Fakt - to podłoże to jakaś masakra. Ja bym to odessał i zostawił baniak bez piasku na jakiś czas...

Na zbicie NO3 i PO4 polecam Reeflowers Bioclean I

tylko czy takie odessanie nie spowoduje detonacji tej bomby? nie wiem czy to kwestia oświetlenia ale to wygląda jak skład broni chemicznej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
43 minuty temu, Przemek79 napisał:

tylko czy takie odessanie nie spowoduje detonacji tej bomby? nie wiem czy to kwestia oświetlenia ale to wygląda jak skład broni chemicznej...

nieduży odmulacz i saperska robota

@pawmar czy prócz pompy w panelu masz jakąś inną cyrkulacje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Trzeba było mu o tym napisać w maju kiedy był jego ostatni post w tym temacie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odgrzebanie mojego tematu (nie odzywałem się bo nie widziałem że ktoś do niego wrócił).


Jeśli chodzi o mój problem to niestety nie zniknął.
Potrzebowałem chwilę czasu bo byłem bliski rezygnacji z tego pięknego hobby, jednak zebrałem się już do kupy i walczę dalej:-).

W telegraicznym skrócie zmiany jakie wprowadziłem od maja 2017:
- Zmieniłem sposób karmienia, czyli porcjuję kostki i do zamrażary a nie trzymam rozkopane w lodówce;
- Zgodnie z sugestią forumowicza Foto zmieniłem sól Reef Crystal na Red Sea (ma niskie KH 7,7) i te  spadło mi z 14 na 9,6;
- Chwilowo zacząłem stosować vódkę (wprowadzając ją zgodnie ze sztuką) i stosowałem około 2 miesięcy jednak zaniechałem bo NO3 nie spadało a zaczęły się problemy z systematycznością. Obecnie stosuję bakterie w kulkach Fauna Marin Bacto Reef Balls. Wcześniej nie stosowałem nic. Odpieniacz pieni jak szalony.
- Przy każdej podmiance odsysam po troszkę cały szit z dołu i jakbym widział światełko w tunelu;
- Zastosowałem absorbent fosforanów PhosGuard. Podczas kuracji PO4 spadło do 0. Po odstawieniu od razu wzrasta. Obecnie nie stosuję bo uznałem że wahania parametrów są jeszcze gorsze.
- 2 tygodnie temu zmieniłem prefiltry wraz z żywicą bo TDS pokazywał 003. Teraz mam 000.

Stan na dzień dzisiejszy jest taki:
- Skały i pasek obrosły zielonymi glonami jak przy dojrzewaniu (wcześniej przy starcie nie miałem glonów praktycznie wcale)
- Skały i piasek pod zielonymi glonami zalepiły się czerwonymi cyjano
- Po każdym tygodniu szyby są mega brązowe i w zasadzie co tydzień muszę zrobić podmiankę (15%) i powyrywać trochę tego zielonego zielska
bo nic nie widać przez szybę.
- Obecnie korale się trzymają. Nawet widoczny jest ich wzrost, jednak moim zdaniem baaardzo powolutku.


Parametry z dzisiaj (wszystkie Salifert):
No2 - 0
No3 - >25
PO4 - 0,5
KH - 9,5
Ca - 400
Mg - 1170

Przez około 5 miesięcy straty...
- Krab Mitrax
- Ślimak Olivka
- Krab z czerwonymi nogami Paguristes cadenati
- 2 Zoantusy
- 2 szczepki twardzieli
- Euphyllia
- Ślimak Babylonia.
Są to straty głównie z przed kilku miesięcy. Choć Oliwka właśnie padła tydzień temu.

Dokupiłem więc (w różnych odstępach czasu) ślimaki Turbo Tectus fenestratus oraz Trochusa, Nassariusa, Strombusa luhuanus i dwa małe krabiki
Clibanarius diguetti oraz Paguristes cadenati.

Rybcie natomiast wszystkie pływają, jedzą i rosną!

Poza tym co opisałem nie robię już więcej nic, bo nie chcę być narwany.
Zawsze piszecie że na wszystko potrzeba czasu, jednak akwa ma rok i daleko mu do moich wyobrażeń :-).
Po zmianie prefiltrów mam wrażenie jakby glony troszkę odpuszczały, jednak wysokie NO3 i PO4 jest ZAWSZE i to mój największy problem!!!

Zastanawiałem się też czy pompa obiegowa nie jest za mała????
Mam Hydor Pico 1000 (1000l/h do max 60cm a ja dźwigam wodę na około 40cm). Może też obieg jest za mały w panelu i ma to wpływ na odpieniacz który się tam znajduje.

SILVIA jako cyrkulator mam Hydro 1600 (wydajność 1600l/h wg producenta).

Akwarium prezentuje się tak:

WP_20171018_16_40_31_Pro - Kopia.jpg

WP_20171018_16_40_34_Pro - Kopia.jpg

WP_20171018_18_12_46_Pro - Kopia.jpg

Edytowane przez pawmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki no3 i po4 mogą być trochę zakłamane. Masz tam trochę glonów i one to pochłaniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pożywkę dla bakterii to tutaj systematyczność jest wskazana - musi być podawane codziennie systematycznie by nie zdechły bakterie. Ja zacząłem stosować No3Po4-X od RedSea i całkiem niezłe efekty są po 2 tygodniach zbiłem No3 z 50 do 25 przy dość sporym karmieniu - tylko koniecznie trzeba wyjąć pochłaniacze Po4 .

Kulki żelowe też używałem i nie sprawdziły się u mnie :(

Masz jakieś złoże na bakterie typu siporax ? może po prostu jest zasyfiony i trzeba go przeczyścić.

Testowałem też odmulanie podłoża i niestety zabija to sporo fauny w podłożu - szkoda jej, lepiej zatrudnić zwierzaki do czyszczenia dna i przekopywania by nie osadzał się detrytus.

 

Jeszcze jedno jak masz cyrkulator skierowany w dół prosto na piach to prosi się o odkładanie nie zjedzonego pokarmu na dnie, ja bym jednak sikerował go do góry w stronę tafli wody i dodatkowo w stronę grzebienia przelewowego tak by nie zjedzone jedzenie leciało prosto do panelu a tam do filtra mechanicznego / owata / oraz do odpieniacza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, pawmar napisał:

Zastanawiałem się też czy pompa obiegowa nie jest za mała????

Mam Hydor Pico 1000 (1000l/h do max 60cm a ja dźwigam wodę na około 40cm). Może też obieg jest za mały

nie tyle za mała a za słaba - zmień na mocniejszą pompę

polecam ATMAN AT-304 800l/h (są na pewno do dokupienia wirniki z ceramiczną ośką) , albo 305 1200lh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.