Skocz do zawartości
lapsiak84

Niekończąca się katastrofa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Piszę w imieniu kolegi który rok temu założył akwarium.

Niewielkie to niewielkie 80l na kaskadzie FZN-3 w kaskadzie siporax i węgiel.

Już rok mija a akwarium ciagle pełne dino.

Parametry NO3 - 0,5ppm

PO4 - 0,05

PH - 8

Temp 25

Zasolenie - 1,024

Obsada to dwa błazenki

Mitrax

Zoa

Było jeszcze kilka szczepek korali ale dino je załatwiło

Akwarium na skale RRR i żywym piasku.

Ja mu niestety nie jestem w stanie pomoc codziennie a poza tym juz sam zgłupiałem.

Gdzie szukać przyczyny? Czy może ona leżeć w za słabej cyrkulacji?

A może coś dolozyc do kaskady?

Podmiany co tydzień 10l

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie róbcie tak często podmianek po co te dino dokarmiać

I warto przyjrzeć się cyrkulacji czy wszędzie ładnie omiata

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby wydaje sie ze wszędzie bo z jednej strony jest filtr ktory az zmiata piach z dna a wdrugiej mance falownik.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożywką dla dino są krzemiany. Wymień żywicę w RO/DI , elej nową wodę na dolewki. Co tydzień podmieniaj 10% wody i po miesiącu dino zniknie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

A i do sumpa wrzuć silicate sery


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza na dino jest woda utleniona. Z tego co pamiętam to kolega Walker opisał dokładnie walkę z dino tą metodą, u mnie też poskutkowało.


500l w obiegu

Start 9.08.2014, wsparcie Męża - bezcenne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie na sumpa :p heheh a i nie dodalem jeszcze istotnej rzeczy. Akwarium jest prowadzone na wodzie demineralizowanej. Moze ona tez byc przyczyna?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
37 minut temu, lapsiak84 napisał:

Nie na sumpa :p heheh a i nie dodalem jeszcze istotnej rzeczy. Akwarium jest prowadzone na wodzie demineralizowanej. Moze ona tez byc przyczyna?

 

a zmierzona TDS em ? może ma .. 20 ?

a może sól za bogata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jest kaskada więdzę sera silicate tam powinna wylądowa. Zmierz TDSem wodę zdemineralizowaną bo pewnie będzie więcej niż 0 i pewnie to jest przyczyną.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze - widzisz? Cała rzesza doradców :) Już nie może nic pójść źle :)

Ale jak byś jednak chciał się pozbyć plagi, nie mówię że się uda na 100%, ale szanse sa spore - odezwij się na PW.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dlaczego tutaj nie podasz przepisu na dino? Wstydzisz się?:p ja nie miałem a np jakby się u mnie pojawiło to fajnie by było wiedzieć czy znać sposoby jak z tym walczyć. Im więcej głów tym lepiej, od tego mamy forum.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Po prostu nie chcę tracić czasu na głupawe dyskusje z osobami które "wiedzą lepiej". A cały "przepis" polega na umiejętnym czytaniu - ze zrozumieniem. Ja sobie poradziłem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku wydaje mi się że Krzychu ma rację , jako kolega powinieneś być z nami tu na forum a nie odchodzić na bok , to Nasza wspólnota , wspólne osiągnięcia i wspólne problemy . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja głupawe dyskusje zlewam ciepłym... Ci co potrafią czytać ze zrozumieniem wyciągną wnioski. Jeżeli jednak nie będziesz chciał napisać tutaj to poproszę Cię o napisanie do mnie na pw.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też chętnie poznam Wasze sposoby na dino - każdy ma jakiś patent, u każdego dało rade ciut inną metodą - uważam że warto wymieniać doświadczenia


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, dale napisał:

A cały "przepis" polega na umiejętnym czytaniu - ze zrozumieniem.

Jeśli nie napiszesz jakimś tajemnym szyfrem - to co najmniej niektórzy tutaj na forum potrafią czytać ze zrozumieniem

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wypowiedzi na temat.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mierzona woda TDS czytaliśmy watki ludzi którzy prowadza na takiej wodzie i wszystko jest ok i zaryzykowaliśmy.

Sól AF Reef Salt


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, egon24 napisał:

Marku wydaje mi się że Krzychu ma rację , jako kolega powinieneś być z nami tu na forum a nie odchodzić na bok , to Nasza wspólnota , wspólne osiągnięcia i wspólne problemy . 

Grzesiu, cały dowcip polega na tym że sami, sobie szkodzimy.

Każdy organizm żyje w określonej niszy, prawda? Im bardziej skomplikowany, tym ta nisz jest węższa (porównaj choćby sinicę, szczura i człowieka). To samo mamy w akwarium.

Dino czy cyjano są bardzo często efektem braku równowagi w wodzie nie zaś nadmiaru jednego składnika czy wielu. Dlatego wypowiedzi o nadmiarze krzemu, dla mnie, oznaczają zwykle ignorancję piszącego. Wiedzę powierzchowną. Są, owszem, systemy gdzie nawet niewielkie ilości odbijają się niekorzystnie na zbiorniku, ale są to akwaria wymagające stałych i wąskich parametrów.

 

W wyżej wymienionym wypadku, nie znam suplementacji, bakterii stosowanych, czy choćby soli. Ale nie zdziwił bym się, wybacz Grzegorz, ale to nie żadna wycieczka tym razem, gdyby Autor używał produktów AF.

Piszę na podstawie własnych doświadczeń - u mnie, co start, co podejście - plaga...

Po ostatnim restarcie zarzekałem się - system czysty - fioletowego zła nie tykam...

No i po jakimś czasie kupiłem kilka flakoników.

Zacząłem od połowy dawki. No i jednocześnie władowałem cały filtr węgla aktywnego. Bardzo aktywnego (węgiel na dwa tygodnie przed kroplami AF). Przypominam że fosfor i azot na zerze.

Po pierwszych kroplach (nota bene otrzymanych w spadku) miałem piękny czerwony dywan.

Poszedł chemiclean i zimna woda na głowę.

Obecnie węgla nie używam, bo nie mam potrzeby, zaś krople podaję, ale co kilka dni (co 3 dni każda), po jednej kropli. Wyłączając odpieniacz na jakiś czas.

I co prawda szyby czyszczę częściej, ale i korale są w lepszej kondycji (lps).

Drogi Autorze, napisz coś więcej o swoim systemie.

 

ps. Piotrze co jeszcze dodajesz?

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko i wylacznie sol AF reef salt. Żadnych supli, poniewaz poza blazenkami i zoa nie ma nic w akwarium bo dino zalatwilo.

Bakterie poczatkowo byly lane kropeli ZeoBak ale po zakwicie juz odstawione. Tylko regularne podmiany na w/w soli.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wyczyścic skały szczoteczką, wodę przelac przez flizelinę, zrobić 10 % podmiany. Wlać 25-50ml microE i nie będzie po dino śladu. Wkład na krzemiany nie jest złym pomyslem, ale krzemiany nie mają nic wspólnego z dino tylko z okrzemkiem, a to tak jakby dwie różne plagi.  


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I do takich samych wniosków ja dochodzę. Im więcej grzebania i dodatków tym gorzej dla systemu. Szczerze to ja nie znam ponad połowy tych wszystkich specyfików których inni używają. Ograniczam się do uzupełniania podstaw czyli balling i skromne karmienie fitoplanktonem.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lapsiak84-zaproponowałem ci sposób,_który i mnie zadziałał . To, że krzemiany są porzywką dla dino usłyszałem w acroprze od Lukasza Kura i tak sobie myślę, że łukasz wie co mówi. A jeżeli masz w pobliżu siebie sklep z morszczyzną to kupuj u nich wodę na podmiany a nie demianeralizowaną.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, lapsiak84 napisał:

Tylko i wylacznie sol AF reef salt. Żadnych supli, poniewaz poza blazenkami i zoa nie ma nic w akwarium bo dino zalatwilo.

Bakterie poczatkowo byly lane kropeli ZeoBak ale po zakwicie juz odstawione. Tylko regularne podmiany na w/w soli.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja bym wywalił węgiel i na jakiś czas, powiedzmy pół roku, zmienił sól. Sorry, ale AF jest dla doświadczonych akwarystów. Nie mówię żeby nie wracać, ale właściciel musi ogarnąć cały system AF i wybrać niezbędne minimum. Teraz, z plagą na pokładzie, będzie ciężko cokolwiek wdrożyć. Myślę że Grzesiek, czy Sever poradzili bvy sobie z wyprowadzeniem tego na Ich produktach, ale musiało to by być pod pełną opieką i pod linijkę. Albo poproś Ich o pomoc, albo kup wiaderko Microbe Lift - nie masz za dużo korali, więc wapń i magnez mogą być na niskim poziomie, duża podmiana na odstanej solance, potem co dwa tygodnie kolejna spora, węgiel out, siporax zostaje, bakterie - biodigesta co jakiś czas i myślę że za dwa-trzy miesiące nie będzie dino. Przypuszczam, zakładam, że jak przy podmianie odessiesz, ze skały co się da, poprawa zauważalna będzie po pierwszym miesiącu.

Potem możesz wracać do AF, ale równomiernie. To znaczy, sól plus bakterie. małe dawki. Żadnych wspomagaczy do chwili pełnego obsadzenia zbiornika. Potem dawki homeopatyczne. Można dodać Pristine, zwłaszcza na siporax. Fajnie odswieża i czyści.

Ale pamiętaj. jedna metoda i konsekwentnie. Inaczej będzie - co masz - rok brązowego gluta. Cudów nie ma, jest tylko biologia :)

Porozmawiaj z Chłopakami z AF - najlepiej jak by Oni pomogli. Nie zmieniał byś soli.

 

Czupacabara, geniuszu, a powiedz mi w oceanie ile masz krzemu? Nie dino, to okrzemki, nie okrzemki to cyjano, w ostateczności zaś, algi... ale bez równowagi składników zawsze będziesz miał plagę.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to nie moje akwarium tylko kolegi.

W moim jest wszystko ok. Kekkie cyjano ale to po prawie tygodniu rozchwianych parametrow jak mi pompa padla. Ale juz wszystko wraca do normy. Kolega nie na filtra ro/di wiec moze faktycznie to wina wody. Bede poprostu mu chyba przygotowywal wode na podmianki.

A czy uwazacie ze ma jakis sens aby zaaplikował jakas podmiane na mojej wodzie z dzialajacego zbiornika?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wody demineralizowanej z marketu raczej bym nie winił i szukał innych przyczyn,  nie ma nic wspólnego z dino czy okrzemkiem. Gdyby była ich przyczyną to nawet sobie nie wyobrażam jak wyglądały by moje akwaria. Używam tylko takiej wody i od czterech lat  nigdy żadnych problemów z plagami.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.