Skocz do zawartości
Dexter2k13

Duży problem z magnezem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dawna nie badałem wody. Zakupiłem testy z saliferta i wyszło mi, że Dużo za dużo mam Mg bo w skali się mnie mieści 1500+. do tego lekko CA skoczyło na 490. Kh jest 8.1 na dzien dzisiejszy. Podaje ballinga, ale NaCl postanowiłem odlączyć i lekko skręciłem sbs I NaHCl. zbijać jakoś te parametry? Pozdrawiam

 

Dodam, że po4 jest w granicach 0.03 a no3 ok2

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie zasolenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh tez wysoko . Cos sie stało ze spadło zapotrzebowanie na Kh, mh,ca . Zmniejsz balinga i rób testy. Zasolenie tez by sue przydało . Sól jaka i jak często podmiany ?


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się pogubiłem w tych twoich związkach chemicznych :)
Jeśli Mg i Ca jest za duże to nie podawaj więcej i czekaj aż samo spadnie.

W jaki sposób podawałeś ballinga bez testów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od niedawna podaje ballinga. miałem problem z kh za nisko teraz za wysoko.

zasolenie mam na poziomie 1024, ale nie jestem pewien refraktometra. sol podaje aquaforest, ale zamierzam zmienić na preisa. podmiana jest ok 50 litrow co tydzien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli zaczyna sie łac balinga to należy robic testy i sprawdzać ile systemowi go potrzeba . Nie mozna ustawić sobie dawki i niech sie leje . Ile go podajesz ?Nie wiemy tez nic o obsadzie , ile ma zbiornik . Czasami na początek wystarczają same podmiany . Zmniejsz balinga tylko bardzo powoli . 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik 500 litrów obieg. obsada to borsuk hepatus zółtek i reszta drobizna. 11 ryb korale w sumie same miękkie plus pare lps. lałem po 5ml sbs i nahco3 3x dziennie i jak zobaczyłem ze ca rosnie za mocno cacl2 to wylaczyłem dozowanie. nie podaje cacl2 od 2 dni, ale ca nie spada. utrzymuje sie cały czas na 490. Myśle aby kupić troche uboższej soli i zrobić pare razy na niej podmiane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy  takiej obsadzie korali . To w ogóle nie potrzebujesz balinga . Same podmiany załatwia sprawę . A jesli czegos ci zabraknie to mozna to uzupełnić z reki . Wstrzymaj sie z podmiana i rób testy . Jak wszystko sie wyrówna zacznij podmiany . 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie pomimo tego że w 90% są miękkie korale to i tak muszę dozować ballinga bo rosną rurówki, glony wapienne...U niego problem jest z tym że nie kontroluje konsumpcji i leje na oko. Po około 2 tygodniach można ustawić dobrą dawkę i później już tylko raz w miesiącu kontrolować testami parametry. Przynajmniej u mnie się to sprawdza.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie z kolei przy 100% miękkie i LPS, Mg znika w oczach i sprzyja temu KH - 8,9, nic z tym nie robię podmianki wyrównują parametry chociaż w zeszłym tyg weekendowa mnie ominęła i przy środzie (1,5 tyg od poprzedniej podmianki) Mg miałem 1080, Balling w ruch i po 5 dniach wszystko znowu w normie.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zminiejszyłem dawke nahco3 i sbs o 1/3 cacl2 wylączyłem całkiem. za 2 dni zrobię testy i zobaczę. Czy poziom KH ciagle rośnie, czy spada, i tam samo z CA i to nieszczęsne MG. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym najpierw mimo wszystko sprawdziła zasolenie, skoro nie jesteś pewien refraktometra. Je trzeba często kalibrowac. Ja to robię przed każdym pomiarem, bo się co chwilę rozjezdza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Nik@ napisał:

Ja bym najpierw mimo wszystko sprawdziła zasolenie, skoro nie jesteś pewien refraktometra. Je trzeba często kalibrowac. Ja to robię przed każdym pomiarem, bo się co chwilę rozjezdza

Zgadzam się. Podjadę jutro zakupić nowy refraktometr, oraz  poproszę o skalibrowanie go w sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Mi np po tygodniu sie rozjechal i na śmiesze to że obchodzę się z nim jak z jajkiem. Ale kupiłem płyn kalibracyjny więc raz na tydzień dwa go kalibruje.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz sobie fosforany - jak są duże to zatrzymuje się kalcyfikacja u LPS i SPS i momentalnie zużycie maleje :( wystarczy zbić fosforany by wszystko ruszyło od nowa, no i jak masz świetlówki to sprawdź czy nie są stare - mało światła to mało wzrostu i kalcyfikacji  i znów parametry rosną.

Ale wg mnie to masz coś popaprane z pomiarem zasolenia i dosypujesz cyklicznie za dużo soli przez co w podmianach dodajesz za duże wartości CA mg i KH - ja tak miałem jak mi się zepsuł spławik na początku przygody z morskim, doszedłem do zasolenia 1,031 po sprawdzeniu refraktometrem Grotecha - drogi jest ale trzyma kalibrację i jest do niego odrazu płyn kalibracyjny w komplecie (kalibracja w 20 stopniach) - to jest problematyczne w lecie 

Nie zbijaj za szybko parametrów, kilka podmian na dobrze zmierzonej solance da radę.  

Dobrą metodą jest mieć stale to samo wiadro do mieszania solanki na podmianę, zaznaczasz poziom wody i na wadze odmierzasz ilość soli - sól ważysz cały czas w tym samym naczyniu tarując wagę, no i tak dodajesz i dodajesz aż wyjdzie ci odpowiednie zasolenie tylko każdą procję dodawanej soli zważ, wyjdzie ci ile potrzeba gram na wiadro. Przy dobrej soli trzyma się zasolenie jak w zegarku, tylko trzeba mieć tą samą wagę, to samo wiadro, i ten sam pojemnik do odmierzania soli. Zrobisz kilka takich pomiarów i wyjdzie ci dokładna ilość soli na jedno wiaderko do podmiany :) i wtedy nawet jak refraktometr będzie kłamał to będziesz to wiedział bo :

"dlaczego mam sypać więcej soli kiedy na początku wystarczało X gram na wiadro" 

 

Uwaga: dla każdego nowego wiaderka soli trzeba jeszcze raz sobie sprawdzić gramy bo partie mogą się różnić, duże wiadra przed otwarciem toczymy po podłodze tak z 5 metrów w celu wymieszania składników :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmiany robię z wagą elektryczną. na każdy litr wody producent podaje 38g soli aby uzyskać zasolenie 1024 i tak robię. ale muszę się na 100% upewnić ze mój refraktometr podaje dobre zasolenie. Nie wiem czy zbijać to Mg czy samo po czasie przejdzie. Widzę, że na jednej szybie zaczynają się pojawiać się duże ilości glonów wapiennych, od kiedy zamontowałem ballinga. Zobaczymy, może one pożrą MG. a z po4 miałem problem, ale szybko sobie z nim dałem radę stosując absorbent i Po4 jest prawie nie wykrywalny taki max 0.03

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, xEndriu napisał:

jaka masz sól ?

Aquaforest zwykła

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakby Aquaforest wypowiedział się, bo już w kilku tematach przewija się problem wysokiego Mg i Ca na tej soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

Sole jak Caladonia ta z konikiem fioletowe wiadro  czy fioletowa Red Sea ma to samo wysoki Mg+Ca czyli wychodzi na to że nie tylko AF ma takie sole.Juz nie wspomnę  ze Kh ma około 12.przy zasoleniu 1.025 u mnie jak działał zbiornik Mg było 1650_1700, Ca 550 ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Foto napisał:

Siemka,

Sole jak Caladonia ta z konikiem fioletowe wiadro  czy fioletowa Red Sea ma to samo wysoki Mg+Ca czyli wychodzi na to że nie tylko AF ma takie sole.Juz nie wspomnę  ze Kh ma około 12.przy zasoleniu 1.025 u mnie jak działał zbiornik Mg było 1650_1700, Ca 550 ,

 

12 godzin temu, xEndriu napisał:

ja mam af rs i też mam ten problem ... 1600+

 dziękuję za informacje. może ktoś podać parametry soli np preisa? Pozdrawiam

Bo patrzyłem na testy na tej stronie https://reefhub.pl/test-soli-drugie-starcie/

Coś mi się nie wydaje aby te sole były ciągle "takie same" Patrząc się na zawartość Mg u mnie i u paru osób które pisały w tym temacie.

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.