Skocz do zawartości
harnas

Basenowa pompa ciepla do chlodzenia (duzego) akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Basenowe pompy ciepla sa duzo tansze od akwariowych. Np do zbiornika ok 4000l (1kW mocy elektycznej/4kw chlodniczej) pompa basenowa kosztuje ok 4000zl a akwarystyczna ok 10000zl.

Pompa basenowa ma wymiennik tytanowy i podlaczenia pcv, wiec elementy, ktore powinny byc reef-safe. Basenowa pompa jest duzo glosniejsza - 50db (vs 40db dla akwarystycznej) ale przy montazu na zewnatrz budynku nie ma to znaczenia.

Czy ktos tutaj ma doswiadczenie w uzywaniu basenowej pompy ciepla do chlodzenia (raczej duzego) akwarium ?

 

 

 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zamiast kupować "pompę" (chodzi o chłodziarkę ?) za 10 000 wolałbym założyć klimę - nie tylko zwierzaki w zbiorniku by skorzystały :)

(sory za off top)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z klimą powierza jest taki że mocno wysusza ona powietrze w pomieszczeniu, i wylatuje skroplina rurką.

Mocno by się zwiększyło przez to parowanie tak mi się wydaje że poza różnicą w temperaturach pomieszczenia i akwarium, na parowanie ma również wpływ wilgotność pomieszczenia. Sporo wody by szło na dolewkę, bo nie wiadomo czy ta ze skraplacza klimy się nadaje (np elementy miedziane wymiennika)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewana woda i klima i tak kopę taniej wyjdzie niż pompa ciepła .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna by było pojechac w stylu elektrody, temat wałkowany wiele razy, było, zamykam

natomiast z tego co czytam fora z całego świata 90% projektów plus moja własna decyzja to:

klimatyzacja pomieszczenia w ktorym jest akwarium bądź przy większych projektach parownik jest umieszczony w komorze oświetlenia nad taflą wody


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ta ze skraplacza na bank się nie nadaje ale są przecież nawilżacze ... albo mokry ręcznik :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Ja właśnie w ten sposób z klimatyzacją chłodzę akwa. Nie polega to na chłodzeniu powietrzem tylko na osuszaniu pomieszczenia, co zwiększa parowanie i akwarium stygnie. Klima nie chodzi cały czas tylko w moim przypadku jak lato ostro daję się we znaki nastawiam sobie powiedzmy od 10 do 16 i po temacie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też robię tak, jak michalfa. Plus jest taki, że z dibrodziejstwa klimy korzystają też domownicy [emoji6]. Minus jest taki, że przy pomocy klimy trudniej jest utrzymać tak stabilną temperaturę, jak przy pomocy chłodziarki.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, baszurek napisał:

(...)  Minus jest taki, że przy pomocy klimy trudniej jest utrzymać tak stabilną temperaturę, jak przy pomocy chłodziarki.
 

jak do klimy dołożysz ze 2 wiatraki (biurowe/pokojowe na 230V bo zbiornik duży) sterowane termostatem (np. ST 1000) to powinno wystarczyć

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm muszę się zainteresować tematem, bo idzie lato a ja mam akwarium na poddaszu - dach blacha, bywa gorąco i paskudnie w lecie - byle by prądu nie wyłączyli jak kiedyś co elektrownie z chłodzeniem bloków nie wyrabiały, chyba w tamtym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E cos przesadzasz ja mam poddasze , 36c w lato 1000 L wody w domu , i jakoś wiatraczki od kompa wystarczają .w Akwariach 24  max 25 c 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o powrocenie do glownego watku czyli pompa basenowa vs akwarystyczna.

 

 

 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(do usunięcia)

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) to mnie pocieszyłeś  w domu było myślę maks 30 stopni, skoro da się wiatrakami zbić do 25 wodę to fajnie.

 

Ok wracam do tematu, zasadniczo i jedno i drugie i trzecie to pompa ciepła oparta o wymienniki i czynnik chłodzący - gaz w instalacji. tylko w akwarystycznej  masz wymiennik w domu i odbierasz ciepło z akwarium i wywalasz je do pomieszczenia, które robi się przez to coraz cieplejsze, i trzeba otwierać okno i wywiewać to ciepło jakoś z domu.

wersja 2 czyli basenowa pompa ciepła pewnie ma wymiennik gdzieś na zewnątrz i tam wywala ciepło - przez co nie nagrzewa pomieszczenia z akwarium - opcja logicznie lepsza. 

Byłem w tamtym roku w Barcelonie służbowo - akurat były upały rekordowe 39 stopni w cieniu , czasami pojawiało się 40 i 41 na chwilę - myślałem że wykituje, koło mojego miejsca pobytu był sklep z morszczyzną, wpadłem odwiedzić - wszystkie akwaria chodziły na chłodziarkach Teco oddając ciepło do pomieszczenia - było upalnie w środku, klima wyłączona, drzwi do lokalu otwarte na maks i wentylator wyrzucały to ciepło - to dziwne bo klimatyzator w pomieszczeniu był, może się zepsuł? 

Korale były w dobrym stanie jak na taki upał.

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, silvia napisał:

Zamiast kupować "pompę" (chodzi o chłodziarkę ?) za 10 000 wolałbym założyć klimę - nie tylko zwierzaki w zbiorniku by skorzystały :)

(sory za off top)

Nie o to mi chodzi. Dom w ktorym bedzie akwairum bedzie mial klime (pompa ciepla + chlodzenie podlogowe). Zapotrzebowanie na moc chlodzaca domu (dom pasywny) bedzie ok 10 kWh dziennie.

Wstawiajac duze akwarium z oswietleniem itp, bede dodwal 20kWh ciepla dziennie. Musze wyprowadzic to nadmiarowe cieplo z domu (dlatego patrzbe na pompy ciepla) ale nie chce do tego namiarowego ciepla uzywac glownej pompy ciepla domu.

Mam trzy mozliwosci:

a) gruntowy wymiennik ciepla - rura zakopana w ogrodku tloczaca ciepla wode z akwarium

b ) basenowa pompa ciepla poza domem

c) akwarystyczna pompa ciepla ustawiona wewntrz ale poza strefa domu pasynego, np w garazu

 

 

 

 

 

 

 

 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, harnas napisał:

Nie o to mi chodzi. Dom w ktorym bedzie akwairum bedzie mial klime (pompa ciepla + chlodzenie podlogowe). Zapotrzebowanie na moc chlodzaca domu (dom pasywny) bedzie ok 10 kWh dziennie.

Wstawiajac duze akwarium z oswietleniem itp, bede dodwal 20kWh ciepla dziennie. Musze wyprowadzic to nadmiarowe cieplo z domu (dlatego patrzbe na pompy ciepla) ale nie chce do tego namiarowego ciepla uzywac glownej pompy ciepla domu.

Mam trzy mozliwosci:

a) gruntowy wymiennik ciepla - rura zakopana w ogrodku tloczaca ciepla wode z akwarium

b ) basenowa pompa ciepla poza domem

c) akwarystyczna pompa ciepla ustawiona wewntrz ale poza strefa domu pasynego, np w garazu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taki gruntowy wymiennik ciepła by zużywał najmniej energii - praca pompy tylko i wcale nie musiał by być duży przepływ, dodatkowo by działał jak stare filtry denityfikacyjne rurkowe ale ma sporo wad : 

- w razie uszkodzenia woda ucieka w glebę :)

- po kilku latach narośnie tam tyle rurówek że się zatka 

- jak tam wlezie wieloszczet to będzie wtedy mega bydle wyrośnięte.

(trzeba by było zrobić wymiennik z rurki w sumpie i wymiennik w glebie z rurek i puścić tam zupełnie inną wodę a nie tą z systemu, po prostu najzwyklejszą kranówkę, ale trzeba by jakiś zbiornik wyrównawczy robić, taki system zamknięty) kupa roboty w sumie. 

 

Takie Teco czy inne raczej nie grzeją wody tylko chłodzą, a basenowa czasami nie grzeje też wody? to był by spory plus dla niej bo działa w dwie strony - o ile to taka sama pompka jak do ogrzewania domów powietrze/woda


Akwarystyczną chłodziarkę można ustawić gdzieś na patio czy innym zadaszonej werandzie i myślę że jak by deszcz na nią nie padał też dało by radę, a na zimę zwijać instalację chłodzącą akwarium.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, harnas napisał:

Nie o to mi chodzi. Dom w ktorym bedzie akwairum bedzie mial klime (pompa ciepla + chlodzenie podlogowe). Zapotrzebowanie na moc chlodzaca domu (dom pasywny) bedzie ok 10 kWh dziennie.

Tą klimę z chłodzeniem podłogą będziesz miał na pompie woda-woda czy powietrze-woda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Smoku napisał:

Tą klimę z chłodzeniem podłogą będziesz miał na pompie woda-woda czy powietrze-woda?

Rozwazam obie opcje choc sklaniam sie w kierunku woda-woda.

Godzinę temu, Ura napisał:

 

Takie Teco czy inne raczej nie grzeją wody tylko chłodzą, a basenowa czasami nie grzeje też wody? to był by spory plus dla niej bo działa w dwie strony - o ile to taka sama pompka jak do ogrzewania domów powietrze/woda

Np w pompie Hewalex mozesz wybrac chlodzenie lub grzanie. Z grzeniem akurat nie mam problemy bo plnuje podlaczyc pod bufor ciepla...zreszta nie spodziewam sie problemmow w tej kwestii bo temperatura w domu ok 23-24 stopnie cala zime + nagrzewanie wody przez oswietlenie.

Godzinę temu, Ura napisał:


Akwarystyczną chłodziarkę można ustawić gdzieś na patio czy innym zadaszonej werandzie i myślę że jak by deszcz na nią nie padał też dało by radę, a na zimę zwijać instalację chłodzącą akwarium.

 

Dokladnie..tyle, ze pompa basenowa sprawdzi sie w powyzszym a kosztuje 2.5 raza mniej.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj w wymiennik gruntowy, czyli PC woda woda. Mając taki wymiennik, dodając jeszcze taki http://www.secespol.com/produkty/wymienniki-ciepla/plaszczowo-rurowe/wymienniki-basenowe/ti.html i możesz schłodzić zbiornik oddając ciepło przez ten dodatkowy wymiennik do gruntu, bez dodatkowych sprężarek itp. Jedynie będzie potrzebna dodatkowa pompa  (np akwarystyczna) jakieś zawory i sterowanie.

Edytowane przez Smoku (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tej dyskusji prawie nic się nic nie dowiedziałem . Zmieniam mieszkanie na mniejsze , tak około 40m .akwarium będzie 400l. i co wybrać ? klimę czy chłodziarkę do akwa.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie znajome osoby co maja klimę w pokoju gdzie akwa stoi 

Jeden nawet jedzie po staremu HQ+T5 

Drugi T5 i nie maja problemów z temp.

Po za tym jak idziesz mały metraż mieszkania to pamietaj ze akwa bedzie słychać - wymiana sie szykuję sprzętowa 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, JerzyB napisał:

Witam

Z tej dyskusji prawie nic się nic nie dowiedziałem . Zmieniam mieszkanie na mniejsze , tak około 40m .akwarium będzie 400l. i co wybrać ? klimę czy chłodziarkę do akwa.

Pozdrawiam

Bo autor pytał o PC w troche innej skali. Co do twojego pytania to klimatyzacja. Za splita Gree zapłacisz ok 1000 zł netto + montaż. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Smoku napisał:

Zainwestuj w wymiennik gruntowy, czyli PC woda woda. Mając taki wymiennik, dodając jeszcze taki http://www.secespol.com/produkty/wymienniki-ciepla/plaszczowo-rurowe/wymienniki-basenowe/ti.html i możesz schłodzić zbiornik oddając ciepło przez ten dodatkowy wymiennik do gruntu, bez dodatkowych sprężarek itp. Jedynie będzie potrzebna dodatkowa pompa  (np akwarystyczna) jakieś zawory i sterowanie.

Siemka

Wie ktos jaki list takiego wymiennika tytanowego? Też planuje grzanie akwarium woda z bufora i szukałem bezpiecznego wymiennika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kilu napisał:

Siemka

Wie ktos jaki list takiego wymiennika tytanowego? Też planuje grzanie akwarium woda z bufora i szukałem bezpiecznego wymiennika. 

Możesz jaśniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kilu napisał:

Siemka

Wie ktos jaki list takiego wymiennika tytanowego? Też planuje grzanie akwarium woda z bufora i szukałem bezpiecznego wymiennika. 

Nie wiem czy taki kosmiczny wymiennik jest potrzebny. Jest kilka watkow na tym forum dot.  duzych akwariow gdzie koledzy z sukcsem grzeja przez kilka zwojow rury polietylenowej umieszczonej w sumpie.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.