Skocz do zawartości
Damos

Wszystkie korale padają !!!!

Rekomendowane odpowiedzi

wiesz jak pisze do ciebie czlowiek, mowiac ze ma tanganike i chce do niej wpuscic kilka morskich rybek by bylo bardziej kolorowo, to czasem rece opadaja ... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@joopa, @adamoo, nie chodzi o to aby nie pomagac. Wrecz przeciwnie.

Ale przede wszystkim myslec samodzielnie. Gdy znamy kogos doswiadczonego z extra akwarium, to mozna uznac go za "guru" - gdy wszystko jest dobrze.

Ale gdy sa pierwsze oznaki, ze pomimo tych dobrych rad cos jest nie tak, to pomyslec ze moze ten "guru" wcale nie jest taki guru. I na wlasna reke szukac odpowiedzi zdobywajac wszelka dostepna wiedze.

Abstrahujac od kol.Damos, czasami przewijaja sie posty typu: /nic nie wiem, nie mam ochoty sie w to zaglebiac, kupilem akwa i chce aby wszystko dzialalo./

Bez wlasnej wiedzy i samodzielnego myslenia ktos wyprowadzi jego akwarium na prosta, minie troche czasu i od nowa bedzie to samo.

O wiele chetniej i przyjemniej pomaga sie komus, kto dowiedzial sie wszyskiego co mogl ZANIM kupil akwa i zywa obsade, a napotyka problem ktorego nie mogl przewidziec.

I na Boga, nie uczyc sie z jednej ksiazki, czy od jednej osoby.

Nikt nie jest nieomylny, a wielu jest specjalistami wylacznie w swoim akwarium.

EDIT:

Nalezy miec tylko nadzieje, ze juz teraz kol.Damos ZANIM kupi cokolwiek do akwa, to zapozna sie z wiekszoscia dostepnej literatury i opiniami innych.

Oraz bedzie potrafil nazwac kazde zwierze w swoim akwa z podaniem wymagan i sposobu zywienia.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram wypowiedz Piotra. Trzeba sie troche tym hobby zainteresowac zeby sie krecilo.

Troche czuje sie zawiedziony poniewaz o szoku osmotycznym pisalem (koniec 5-tej strony) ale Damos tego tez nie sprawdzil. Wydaje mi sie, ze po odwiedzinach naszej lotnej brygady zauwazyl, ze w sumie to nie ma cudow i warto testowac wode i czytac odpowiedzi na forum.

Osobiscie, gdy mam klopot, ciesze sie z kazdej, nawet najmniejszej podpowiedzi i po przemysleniu sie do niej stosuje lub nie. Ale zadna z podpowiedzi nie zostaje niezauwazona.:((


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damos, miałeś do mnie dzwonić aby pogadać o odpieniaczu i co? :(

Przy dużej obsadzie, częstym karmieniu i w dodatku częstych zgonów w akwarium - niemożliwe jest aby odpieniacz wywalał 2 cm na tydzień brązowego syfu w kubku. To znaczy możliwe :) ale na 100% jest on źle ustawiony. No chyba, że kubek ma pojemność jakieś 10l :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Rebciu - jeśli dobrze pamietam to kubek ma chyba średnicy z 30 cm :(

ale faktycznie mozna by go chyba ustawić na bardziej morką piane, bo to co wywalał to prawie smoła była


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 cm ??? Kurcze już nie wiem co myśleć. Jeśli tak jak pisał kształt jest taki jak turbo Deltec, dwie pompy to nie ma "bata" - Deltec 1060 - no ale mój kubek ma średnicę 16 cm :( Może to jakieś DIY?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak - ale 1064 ma 4 pompy :(


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No napisałem "chyba ma 30 cm " głowy nie dam :( ale kubek naprawdę jest duży


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba ze temu nierozgarnietemu akwaryscie wlozyli tylko dwie pompy do 1064.Ale jopa jak jest duzy to tylko ten model bo reszta ma 15 cm kubki


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czytając te posty włos sie na głowie jeży , pierwsząm sprawe którą bym chciał poruszyć to oskarżenia pod adresem Pana Ryszarda mieliśmy możliwość posłuchania jednej strony a wyrok zapadł a biorąc pod uwagę jego podejście do życia morskiego to trudno w to uwierzyć ale cóż, co do kolegi Damos kasa i sprzęt w akwa to nie wszystko wiedza jest najważniejsza a twoje podejście do życia morskiego jest żenujące a te posty powinny być w dziale jak nie zakładać solanki :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.


720l Akwarium + 250l Sump 3x150W HQI + 4x 54W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.


720l Akwarium + 250l Sump 3x150W HQI + 4x 54W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo widzę kontratak :):D:D

Damos nie dziw się, że niektórzy z nas nie rozumieją jak można tak zaniedbać zasolenie. Ja rozumiem, że dostawałeś niewłaściwe wskazówki brane z sufitu ale tak pojechać z zasoleniem ... Przecież to totalna podstawa. Tak samo systematyczne testowanie wody - oczywiście dobrymi testami. Nie jest sztuką wydać sporo kasy na akwarium i nawsadzać tam różności. Sztuką jest utrzymać w dobrym zdrowiu korale i ryby. Tak więc, nie ma się co denerwować na wszystkich i proponuję skupić się raczej na doprowadzeniu akwarium do "ładu" w czym na pewno pomogą ci koledzy @joopa i @adamoo.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Damos :

Witam no co jest panowie coś ucichło wszystko. Czy już nie macie pomysłów jak mnie zjechać ? A może macie pomysły jak mi pomóc (czy też nic nie wiecie ?)

Zjechać to można każdego bardzo szybko, ale żeby pomóc to trzeba się znać a widzę że 90 % z was tez nie ma pojęcia na temat akwa.

Wiesz co, podejście dziecka neostrady. Napieprzyć coś to jesteś pierwszy, a potem JA chcę żebyście mi tutaj pomogli teraz już, NATYCHMIAST! Bo mi sie należy i JA żądam! No, dalej, ciemniaki, pomagać!

Ja mam pomysł jak ci pomóc. Nazywa się to lobotomia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damos z tego co wiem to dwóch kolegów z forum było u ciebie i podjeliscie jakieś kroki aby akwarium wróciło od normy a wiec czego się ciskasz z głupimi pretensjami , zdalna pomoc w twoim przypadku jest nie mozliwa bo to tak jakby naprawiać samochód przez telefon.A jeśli masz takie podejscie jakie przedstawiłeś w ostatnim poście to pozbąć się wszystkiego i nie zawracaj D...!!!!


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to jest nie mozliwe by ryby czy korale tak sobie zdychaly i to po 2 czy tam 3 dniach nie da sie tak.Damos wez napisz jeden pozadny post ze sprzetem jaki posiadasz co dolewasza do tego akwarium i jakie zwierzet posiadasz i jakie zdychaly.Widze ze jestes uczniem wiec mieszkasz zapewne z rodzina moze oni ci cos tam dolewaja cos grzebia itd nie wiem naprawde nie wiem jak ci chlopie pomoc zainstaluj kamereinternetowa przed akwa bo sie jeszcze zdziwisz co sie dzieje jak jestes w szkole moze mama pranie robi w tym akwarium


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybysmy znali techniczne wyposazenie, rodzaje filtracji, obsade zbiornika, jakie podmiany, oswietlenie, wyniki testow to tez mielibysmy problemy z pomoca, ale szanse bylyby wieksze. Osobiscie nie mam zamiaru sie tu wymadrzac gdy nie znany jest sklad wody. Mysle, ze zamiast kupowac cos zywego powinienes przebadac wode pozadnymi testami i te wyniki jeszcze potwierdzic u kogos zaprzyjaznionego zeby byly pewne.

Miales troche rozjechane zasolenie. Jak je powoli poprawisz to zwierzakom juz bedzie latwiej.

Raczej to my oczekujemy od Ciebie wiadomosci, czy tylko zasolenie bylo problemem, czy jest jeszcze cos?

Nie zadales pytania!

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.


720l Akwarium + 250l Sump 3x150W HQI + 4x 54W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za duze zasolenie!!! W Indopacyfiku jest srednio 1.023!!! Sam mam troche wyzsze bo 1.026 ale 1.035 to o wiele za duzo!


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damos- jakos to rozwiazemy, tylko juz nie docinaj nikomu bo to tylko przeszkadza.:)

Czy te korale (zdaje sie od znajomego) zyly sobie w warunkach, gdzie NO3 i PO4 byly o wiele nizsze? Daze do tego (jak zapewne wiesz), ze taki przeskok z zera na o,25 PO4 moze juz wystarczyc.

Wplyw na smierc korali moga miec rozne perametry. Nie tylko to zasolenie, ale jak widzisz NO3, PO4, kH, Ca, NO2, Mg sa za wysokie. I wszystkie te perametry razem moga juz odebrac chec zycia koralom.

Moim zdaniem powinienes w ciagu np.tygodnia zejsc z zasoleniem do 1,023 (mysle, ze nie masz 1,035) lub jesli masz refraktometr to do 35. Wtedy zrobisz testy ponownie. Z Cu daj sobie spokoj. Moglbys tez spokojnie obnizyc Ca i Mg. To moze automatycznie doprowadzi do porzadku kH.

Majac tak dobry odpieniacz i ozon powinno PO4 i NO3 tez spasc, jezeli oproznisz komin. Byc moze zebralo sie tam tyle brudu, ze ten gruz skalny zaczal pracowac jak filtr biologiczny, produkujac nitrat.

Jednoczesnie zrezygnowalbym z filtra weglowego (przynajmniej narazie).

Ozon wpuszczasz do odpieniacza? Przykrec go na minimum (zawsze boje sie przedawkowania).

Duzo tego wszystkiego. Moze nawet za duzo rzeczy naraz ruszamy.Postaraj sie te zmiany wprowadzac b.powoli, poniewaz wkraczamy tu mocno w cala biologie akwarium.

Pozdrawiam

Ps: jeszcze raz podaj zasolenie. Chcielismy zebys troche zwiekszyl jak miales 1,021. Ale nie, ze zaraz taczke tam sypniesz. Teraz piszesz, ze masz 1,035 ! Nie wiem czego sie trzymac i czy juz wiesz jakie zasolenie powinno byc?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj w jakich jednostkach mierzysz zasolenie.

Moga to byc: zasolenie (słoność), gęstość lub ciężar właściwy.

Tym samym ja mam zasolenie 36, co oznacza, ze gestosc wynosi 1.024, a ciezar wlasciwy 1.027.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie mierzę hydrometrem czyli gęstość. Ja nikomu nie docinam tylko "wy" zaczęliście a ja się bronię. A ozon mam do odpieniacza podłączony i ustawiony na minimum.


720l Akwarium + 250l Sump 3x150W HQI + 4x 54W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie było 1.038 jak byłem u Damosa, sam widziałem :)

Damos miał powoli z tego schodzić, i sprawdzić czy NO3 spada (myślę że powinno samo powoli opadać jeśli nic nie będzie mu zdychać, podmiany wody, odpieniacz na bardziej mokrej pianie)

A później mieliśmy wyprowadzić resztę parametrów wody, chyba nie ma co od razu poprawiać wszystkiego na raz, bo się zrobi bajzel :)


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.