Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do końca szkodnik. Potrafią być inwazyjne jak zatoczki w słodkim. Ponadto niektóre ponoć podgryzają korale. Ale ja je mam i nic nie psocą. Stanowią część "ekipy czyszczącej".

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przytargałem jedną albo dwie asteriny ze szczepkami i po 3-4 miesiącach widuję w zbiorniku około 5-6 sztuk. Nie przyłapałem ich na jedzeniu korali.

Edytowane przez konwiasty (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozbyłem się ich... Trudno!

W baniaku pierwsze życie...

Ślimaki czasami wypuszczają taki biały dymek :) Co to jest?

_DSC7731.jpg

_DSC7732.jpg

_DSC7735.jpg

_DSC7736.jpg

_DSC7738.jpg

_DSC7742.jpg

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten biały dymek... "służy" do rozmnażania ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

Ten biały dymek... "służy" do rozmnażania ;)

Domyślam się. Woda mi się mleczna w baniaku zrobiła :) Nie podoba mi się to...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za to wszystkie filtratory powinny być zadowolone


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli korale? No na razie ich brak :) Dopiero w tygodniu coś wpadnie do baniaka...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko - co możecie polecić ze zwierząt do przekopywania piasku w 50L? Jest coś takiego? :)

Chętnie wpuściłbym rozgwiazdę piaskową, ale pewnie 50L to trochę za mało?

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleś na luzie przyjarał sobie zioło B)

_DSC7757.jpg


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, mihow1979 napisał:

Koleś na luzie przyjarał sobie zioło B)

Skubany, dobry jest :clapping
A mój tak nie robi...
PS. Jakim sprzętem robisz foty? - Świetne są :P
Odnośnie rozgwiazdy to ja temat przerabiałem ale u mnie się głodziła (chociaż sprzedawca zapewniał, że będzie ok, a ja głupi uwierzyłem mu) i w gruncie rzeczy oddałem ją tam gdzie więcej papu było...

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikon D7000 + Nikkor 17-55 2.8


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, mihow1979 napisał:

Nikon D7000 + Nikkor 17-55 2.8

Obstawiałem tak sobie w myślach, że musisz mieć jasne szkiełko...
Też mam Nikosia tylko z 18-135, wystawiłem szkło na allegro i jak się sprzeda to kupię 2.8 może nie Nikkora bo kasy tyle nie mam ale na Sigmę wystarczy.

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam pytanko - jakie masz ustawienie aparatu? ( czas i przesłona ) Te zdjęcia to z lampą czy bez?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas 1/100, f 2.8, iso 100, bez lampy


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie - mam pytanko do Was - 2 dni temu weszło 6szt ślimaków do mojego baniaka. Zauważyłem, że na piasku chyba odkładają się ich odchody. Czy powinienem tak ustawić cyrkulację, aby te kupki były wydmuchiwane z piasku i trafiały w moim przypadku do kaskady? Czy nic z tym nie robić? A może wpuścić jakiegoś zwierza, który posprząta ten piasek? Co by się nadawało?


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z początku też nie wiedziałem co robić z bobkami ślimaka, a nawet z jednego było ich sporo ale cyrkulacja jakoś sama dawała radę.

Dodatkowo przy podmianach wody ściągałem wężykiem te resztki odchodów, które zostały na piasku nie ruszone przez cyrkulacje i po temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie trzeba będzie przy podmianach odsysać :)

Obecnie zamówione po jednym krabie czerwononogim i elegans i do tego muszelki po 4 szt na kraba...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy martwić się czymś takim w 42 dniowym baniaku? :) Czy to normalne?

IMG_2871.jpg

IMG_2872.jpg


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na początki cyjano - u mnie pierwszym razem narobiło się tyle, że musiałem zapodać Chemiclean, a ostatnio jak się pokazało to pogoniłem to dziadostwo zmieniając cyrkulację tak aby dmuchała w to właśnie miejsce gdzie się zafioletowiło no i udało się - spróbuj przedmuchać te miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie cyjano. U mnie było bardzo podobnie. Proponuję skierować cyrkulację na skałę i zaciemnić akwarium na kilka dni. Nie robić podmianek wody, żeby nie dać cyjano pożywki. Stosowałem dodatkowo dawkę uderzeniową Mickrobe Specjal-Blend, naprawdę polecam :)  Moje akwarium dojrzewało jakieś 6 miesięcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiem, że jeżeli nie będę zaciemniał baniaka to cyjano jakoś same znikną po pewnym czasie?

Ostatnio wydłużyłem czas świecenia docelowo do 10h. Dzisiaj skróciłem ponownie do 4h dziennie.

Z tym zaciemnianiem baniaka to jakoś tak do mnie nie przemawia. Bo jak włączę światło ponownie to problem wróci :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mihow1979 napisał:

Ale rozumiem, że jeżeli nie będę zaciemniał baniaka to cyjano jakoś same znikną po pewnym czasie?

Ostatnio wydłużyłem czas świecenia docelowo do 10h. Dzisiaj skróciłem ponownie do 4h dziennie.

Z tym zaciemnianiem baniaka to jakoś tak do mnie nie przemawia. Bo jak włączę światło ponownie to problem wróci :)

Oczywiście, że może powrócić każde akwarium jest inne. Osobiście sugerowałem się radami bardziej doświadczonych morszczaków z forum i pomogło.

Poszukaj na forum, opisów walki z tą plagą jest mnóstwo. Zawsze we wpisach powtarza się zwiększenie cyrkulacji, bakterie i ograniczenie świecenia.

Tak teraz myślę, że lepiej ograniczyć świecenie niż całkowicie zaciemnić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem jeszcze jeden myk - zrobiłem sobie kijek zakończony szczoteczką do zębów i przeczyściłem trochę skałę. Latający syf wyłapała kaskada wypełniona watą. Po godzinie watę wymieniłem na nową. Woda jest ponownie kryształowa i na skałach syfu mniej :)

Do tego oczywiście skrócenie świecenia do 5h dziennie.

Zobaczymy co się będzie działo przez najbliższe kilka dni.


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.