Skocz do zawartości
katani

Katańska pięćsetka po wrocławsku

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.08.2018 o 23:28, katani napisał:

Zrobiłem w końcu filmik z akwarium.

 

Niestety acropory nie polubiły tygodniowego gotowania w wodzie powyżej 30 albo i 31 stopni. Oprócz 3 szczepek wszystkie zbielały, albo są w trakcie. Te pozostałe 3 też nie wyglądają na zadowolone, w tym tumida, która pochowała polipy i słabo wygląda.

Porobiłem testy głównych pierwiastków - zaktualizowałem w stopce. NO3 i PO4 niewykrywalne. Zrobiłem przecinkę glonów w sumpie. Piasek się wyczyścił, za to na skale pojawiło się jakieś zielone badziewie widoczne na filmiku. Nie widziałem tego od zalania akwarium a teraz jest tego sporo. Ktoś wie co to jest i czy powinienem się martwić? Ryby tego nie ruszają.

Tylko LPS mają się dobrze. Dunca co rusz wypuszcza nowe polipy, jest ich ze 20 małych. Caulastrea ładnie rośnie, Euphylia glabrescens w dzień się ładnie pompuje, nocą nieco kurczy polipy. Nie wiem czy to normalne, bo inne LPS raczej wieczorem się pompują bardziej niż w dzień a Euphylia odwrotnie. Rozwija się w pełni przy świetle. Pavona odbudowała się, tkanka znów pokrywa cały oryginalny szkielet i zaczęła oblewać podstawkę. A był moment, że zostało na niej może z pół cm2 tkanki. To samo Montipora peltiformis, jedna z 2 szczepek już prawie cała z powrotem pokryta tkanką, druga bardzo powoli odżywa. Niestety dwie montipory od Jacka jako testery wyglądają tragicznie. Szkoda, bo przed urlopem acry i montipory wyglądały naprawdę fajnie, polipowały i zaczęły, powoli, bo powoli, ale jednak rosnąć.

Na grzebieniu pojawił mi się jakiś glon, trochę podobny do bryopsis, ale to nie jest bryopsis. Odrastał nawet po szorowaniu grzebienia. Okazało się, że żółtek wciąga go, jak Reksio szynkę. Rwę po trochę i mu rzucam. Szału dostaje na jego widok.

Od dodania żółtka i ślimaków skała, szyby, komin, cyrkulatory są "wylizane" ze wszystkiego zielonego. Nie ruszają tylko tego nowego badziewia na skale. Żółtek dostaje oprócz tego glony nori i wcina wszystkie mrożonki. Niestety babka zakupiona z Żółtkiem umiera. Chyba przy przenoszeniu musiała się jej uszkodzić głowa/szczęka. Ma jakby przekrzywioną szczękę, w ogóle nie kopie, nie jest w stanie nic nabrać do pyszczka, nawet jak złapie jakiś pokarm to go  nie łyka bo nie rusza szczęką. Schudła i jej koniec jest bliski. Nie jestem w stanie nic zrobić.

 

Ogólnie mimo katastrofy pourlopowej w akwarium nie wszystko idzie jak trzeba. Korale SPS nie rosną tak jakbym chciał (teraz nie ma co rosnąć bo prawie wszystkie popadały). Albo coś nie tak jest z wodą, albo światło jest do d...y (to mi się wydaje głównym podejrzanym). Albo coś innego. Obecnie do akwarium dawkuję tylko bakterie, co parę dni żelazo i mikroelementy, bo mimo wszystko glony rosną dobrze. Przestałem dawać inne rzeczy typu aminokwasy i inne dodatki. podmianki robię 20litrów co tydzień (ok3%). Karmię 1-3 kostki mrożonek dziennie, mysis lub cyclops na zmianę i do tego wieczorem tuż przed zgaszeniem światła czerwony plankton lub invertebrate food. Oprócz tego co nieco suchego pokarmu anthiasom i 2 cm2 alg dla żółtka.

Zakupiłem testy ICP, jutro rano pobiorę próbkę i wyślę do badania, żeby wykluczyć jakieś braki pierwiastków. Jeśli się okaże, że z wodą jest wszystko dobrze, to głównym podejrzanym będzie światło.

PS. Nie jestem w stanie ogarnąć youtube. niby pokazuje, że filmik w HD ale i tak jakość nie jest ta sama, jak na kompie.

 

 

EDIT: Czy można pokolcom rzucać Caulerpę prolifera? Żółtek chętnie ją zjada w małych kawałkach.

Nie miałem dostępu do YT, dzisiaj obejrzałem i stwierdziłem, WOW.

Testy wskazują, że parametry wody są OK, DSB tętni życiem, glony rosną, plag brak, lampa świeci , a korale stwierdziły, że im to jednak nie pasuje. Ciekawe dlaczego?

Co do światła proponuję popatrzeć na wątek https://www.reef2reef.com/threads/acro-growth-and-color-under-lower-par-levels-sound-off.458139/

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Michał mam pytanko jak się ma twoje DSB? nie pytam o życie tylko samo DSB działa obserwujesz bąblowanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Paragon napisał:

Michał mam pytanko jak się ma twoje DSB? nie pytam o życie tylko samo DSB działa obserwujesz bąblowanie ?

W piasku? Nie. Mi się wydaje, że do mojego DSB dociera dość mało materii organicznej, bo większość przechwytuje wata. Poza tym wydaje mi się, że piasek kwarcowy frakcja "zero" jest za drobny. niby ma dużą powierzchnię dla bakterii. Ale z drugiej strony woda może mieć problem z docieraniem głębiej. Jakbym teraz robił DSB to dałbym go góra 20% a resztę aragonit o różnej granulacji. Inna sprawa, że mam tam sporo robali, które być może kanalizują gazy do góry.

Ale to tylko takie gdybanie, bo parametry są bardzo niskie cały czas.

W piasku w akwarium widzę więcej bąbli niż tam.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 minut temu, katani napisał:

W piasku? Nie. Mi się wydaje, że do mojego DSB dociera dość mało materii organicznej, bo większość przechwytuje wata. Poza tym wydaje mi się, że piasek kwarcowy frakcja "zero" jest za drobny. niby ma dużą powierzchnię dla bakterii. Ale z drugiej strony woda może mieć problem z docieraniem głębiej. Jakbym teraz robił DSB to dałbym go góra 20% a resztę aragonit o różnej granulacji. Inna sprawa, że mam tam sporo robali, które być może kanalizują gazy do góry.

Ale to tylko takie gdybanie, bo parametry są bardzo niskie cały czas.

W piasku w akwarium widzę więcej bąbli niż tam.

No właśnie mam podobne spostrzeżenia, u mnie sytuacja podobna ja mam na gorze dodatkowo 1cm warstwę aragonitu i tam mam masę życia a poniżej zero czegokolwiek piasek bialutki jakby nic poniżej się nie działo, tak samo jak u Ciebie w głównym zbiorniku w podłożu dzieje się więcej niż w sumpie, jak wiesz po ostatniej przygodzie z rozpuszczeniem się refugium jestem prawie pewny że moje DSB nie działa, zastanawiam się nad przebudową sumpa i rezygnacją z DSB po prostu chyba lepiej mogę wykorzystać tą przestrzeń choćby na większą ilość skały

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

i tam mam masę życia a poniżej zero czegokolwiek piasek bialutki jakby nic poniżej się nie działo

Na części DSB mam wysypany na samej powierzchni trochę aragonitu i istotnie jest tam więcej życia. Stąd częściowo moje wnioski. Głębiej u mnie widaćtylko jakieś robale piaskowe, które kopią w nim kanaliki. Spaghetti wormy też są prawie wyłącznie tam gdzie aragonit.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, katani napisał:

Na części DSB mam wysypany na samej powierzchni trochę aragonitu i istotnie jest tam więcej życia. Stąd częściowo moje wnioski. Głębiej u mnie widaćtylko jakieś robale piaskowe, które kopią w nim kanaliki. Spaghetti wormy też są prawie wyłącznie tam gdzie aragonit.

No właśnie, popatrz u Ciebie już praktycznie zaraz strzeli roczek i co?, a u mnie start w marcu i to samo, tak więc chyba nasze podejrzenia się pokrywają, ja dodatkowo mam ten filtr automatyczny i chyba muszę obrać inna taktyke, chyba w weekend zrobię rewolucję :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego, z życia akwarium - dorzuciłem dwie euphylie Zielona fluo z niebieskimi tipami, i druga z zielonymi końcówkami fluo. Ładnie się świecą, szczególnie o zachodzie.

Do tego rozmnożyły mi się ślimaki. Pełno małych po 1-2mm łazi po piasku, w piasku, po szybach i skale. Wyglądają jak malutkie turbo. Namieszanie turbo z różnych źródeł chyba przynosi efekty.

2 minuty temu, Paragon napisał:

ja dodatkowo mam ten filtr automatyczny i chyba muszę obrać inna taktyke, chyba w weekend zrobię rewolucję

Ja bym chętnie ten filtr zamontował, ale to wymagałoby grubszej roboty hydrauliczno szklarskiej. poczekam parę miesięcy jak u ciebie się sprawdza. Tak czy owak ciągle jak plan zapasowy jest zmiana wnętrza sumpa na takie jak opisałem jakiś czas temu. Na razie czekam na nowy sprzęt. I dopiero za kilka miesięcy zobaczę, co dalej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

u mnie plaga tych turbo, już ze trzy razy musiałem rozbierać cyrkulator bo włażą miedzy łopatki i trykota jak traktor :) , mam plagę wężowideł gdzie nie popatrzę to wystają ich łapki albo te czerwono czarne  wieloszczety,  fajnie ze dokladasz korale podgonię Cię jak zrobie lampe :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

mam plagę wężowideł gdzie nie popatrzę to wystają ich łapki

Wężowideł to bym przyjął każdą ilość. Tak ze 2 kilo byłoby w sam raz ;]

3 minuty temu, Paragon napisał:

podgonię Cię jak zrobie lampe

Zobaczymy :P


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Nie wiem co widzicie w dsb. Osobiście posiadam tylko 250ml węgla i 130gr pelletek aio xl. No3 - 2 a Po4 - 0.03. Moim zdaniem liczy się równowaga biologiczna. Nie mam za dużo skały, może 12 procent objętości zbiornika i 14kg żwiru 2-3mm. Karmię sporo a jednak wprowadzane życie zawsze było stopniowo. Żadnych gwałtownych ruchów. Z ciekawością śledzę Twój wątek i czekam po tylu miesiącach na jakiś bum. I niestety dalej nic. Mam nadzieję że znajdziesz w czym tkwi problem. Bo gdzieś tkwi. Z icp wychodzi że nie tam trzeba szukać przyczyny. Pozdrawiam.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, laszek napisał:

Nie wiem co widzicie w dsb.

No mi przeszło kilka dni temu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na jakiś update.

Parametry bez zmian. W niedzielę pomierzyłem parametry., NO3/PO4 ciągle niewykrywalne domowymi testami. Reszta w stopce.

W akwarium kilka zmian.

Po 1.

Do obsady dołączył chrysus, debelius, rozgwiazda piaskowa, ślimak strombus. Oraz setki turbo. Narzekałem, że się nie rozmnażają, to teraz mam inwazję. największe małe mają już po 3mm średnicy, średnie 2 i trzecia fala niedawno po wylęgu widać w piasku takiemałe,  po mniej niż milimetr. Czy columbelle i stomatelle rozmnażają się w akwarium? Mam nadzieję, że się uda je również rozmnożyć.

Poluję na babkę piaskową i mam nadzieję, że się uda ją wkrótce dorzucić do obsady. Rozgwiazda pierwszego dnia po wrzuceniu wlazła do Vortecha, efektem czego straciła półtora ramienia. Jest w sumpie na rekonwalescencji. Musiałem ją przerzucić, bo krewetki L. amboinensis dobrały się do jej pokiereszowanych ramion i zaczęły ją konsumować.

po 2, a w sumie trzecie i czwarte.

Wywaliłem obie lampy DIY - LED i T5 i zastąpiłem je nową lampą T5 8x54W. Dałem 5 świetlówek ATI B+ i 3 C+. Mam nadzieję, że w końcu korale pójdą do przodu. Korale LPS zareagowały natychmiast, praktycznie z dnia na dzień. Pompują się jak nigdy wcześniej, pavona również ładnie odbiła. Czekam na reakcję pozostałych czterech acropor, które przeżyły wakacyjne gotowanie. Na razie dużo lepiej nie jest, chociaż tak jakby coś idzie w dobrym kierunku. Tumida ciągle grymasi, chociaż mniej niż było. Jedna z acropor od @Jacek56 , która nie padła całkiem, ale kompletnie wegetowała i częściowo straciła tkankę jakby miała nową, grubą i zdrowo wyglądającą tkankę na kilku tipach, nowo zakupiona testowa szczepka polipuje, jakby nieśmiało, ale jednak. Hystrix też jakby ruszył i mam nadzieję, że mi się nie wydaje. Acra od Rafika wygląda zdecydowanie lepiej i to już na pewno mi się nie wydaje.

Oprócz tego wygląda jakby nowa lampa mniej grzała wodę, bo temperatura spadła. Jest wyżej niż poprzednie, więc coś musi być na rzeczy. Zamierzam jeszcze zdemontować ze starej lampy jeden wiatrak, ustawić go na 5V, żeby dmuchał na powierzchnię wody. Ale nie jest to niezbędne, bo temperatura waha się 24,8-25,5 a pH notorycznie w okolicach 8,1-8,2

po 5.

Po zmianie lampy dosłownie natychmiast pojawiły się glony wapienne. Najpierw myślałem ,że to jakaś plaga bo się pojawiły małe jakby różowawe kropki, szybko zaczęły się powiększać. W wielu miejscach na skale, na grzebieniu, na cyrkulatorach, na tylnej szybie. I szybko rosną. Niektóre w 2 tygodnie urosły do średnicy prawie 1cm. Próbowałem drapać paznokciem, ciężko się zdrapują więc to na pewno algi wapienne. W sumie alg wapiennych nie miałem od startu zbiornika. To chyba dobra oznaka.

po 6.

Wsadziłem pół litra węgla do sumpa. W sumie węgla nie stosowałem do tej pory w ogóle.

Po 7.

Po wakacjach na skale wyskoczyły jakieś dziwne glony. Same przyszły, same poszły. Teraz za to pojawiło się nieco glonów włosowatych. Pokolce je młócą ale rosnąszybciej niż horda ślimaków i 2 pokolce daje radę zjadać. Pojawiły się po podniesieniu potasu i micro, co zastosowałem po testach ICP.

@Coltrane już nie zazdroszczę ci twojego Pana Anthiasa. Mam swojego. jest piękny, chociaż na zdjęciach tego nie widać. Ciężko mu zrobić zdjęcie, bo skubany jest bardzo ruchliwy.

I to chyba tyle. Kilka fotek.

20181024_124055 20181024_131843 20181024_132138 20181024_133254 20181024_200659 20181024_200704 20181024_200713 20181024_200734

I trochę rybek... (Chrysus już poszedł spać - zakopał się w piasku).

20181024_200821 20181024_200829 20181024_201216

Anthias i jego harem.

20181024_201229

 

 

 

I na koniec FTS

20181024_200640

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, katani napisał:

 

@Coltrane już nie zazdroszczę ci twojego Pana Anthiasa. Mam swojego. jest piękny, chociaż na zdjęciach tego nie widać. Ciężko mu zrobić zdjęcie, bo skubany jest bardzo ruchliwy.

 

śliczny! Ostatnio u kolegi nakręciłem też sympatycznego samca :) strasznie narwany jest


 

 

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Michał zaje lampa teraz dopiero będziesz smażył :) , czyli definitywnie pozegnałeś ledy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Paragon napisał:

Michał zaje lampa teraz dopiero będziesz smażył :) , czyli definitywnie pozegnałeś ledy?

Nie ;]

Akwarium pod samym T5 wygląda statycznie, jak wiadro wody.

Jak mi wróci motywacja do DIY, to przerobie lampę tak żeby tylko bliki i nocne obsługiwała. Zmniejszę moc z 300 do 100- 150W, zostawię z 13 nitek może 5, kolor, biała, UV, dwie niebieskie i to wszystko. Zmniejszę ilość diod na nitkę, dam wszystkie nowe diody bo mam zapas, i na nowych kabelkach z porządnego drutu, który też mam.

Ale to może na wiosnę. Na razie obserwuję co się dzieje, jak będzie wszystko dobrze rosnąć, to nie będę kombinować.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
23 minuty temu, katani napisał:

Nie ;]

Akwarium pod samym T5 wygląda statycznie, jak wiadro wody.

Jak mi wróci motywacja do DIY, to przerobie lampę tak żeby tylko bliki i nocne obsługiwała. Zmniejszę moc z 300 do 100- 150W, zostawię z 13 nitek może 5, kolor, biała, UV, dwie niebieskie i to wszystko. Zmniejszę ilość diod na nitkę, dam wszystkie nowe diody bo mam zapas, i na nowych kabelkach z porządnego drutu, który też mam.

Ale to może na wiosnę. Na razie obserwuję co się dzieje, jak będzie wszystko dobrze rosnąć, to nie będę kombinować.

 

hehe spoko trzymam kciuki za Ciebie i Twoją motywację :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Teraz twardziochy powinny rosnąć w oczach :P ja w weekend chcę zmienić kilka diodek led i jestem ciekaw jak to będzie wyglądać.  Po podkręceniu kanału białego mieszanego z UV te drugie powiedziały dziękuję i się stopiły hehe teraz zamiast nich dam full spectrum i za kilka szt royal blue dorzucę w zamian niebieskie. 

P.S. Cuś pomału uzupełniasz obsadę koralową. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, fresz33 napisał:

Teraz twardziochy powinny rosnąć w oczach :P ja w weekend chcę zmienić kilka diodek led i jestem ciekaw jak to będzie wyglądać.  Po podkręceniu kanału białego mieszanego z UV te drugie powiedziały dziękuję i się stopiły hehe teraz zamiast nich dam full spectrum i za kilka szt royal blue dorzucę w zamian niebieskie. 

P.S. Cuś pomału uzupełniasz obsadę koralową. 

Krzysiu UV tylko i wyłacznie na oddzielny kanał i na drivery 350mA, nawet jak są to diody 700mA i bedzie Pan zadowolony

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, Paragon napisał:

Krzysiu UV tylko i wyłacznie na oddzielny kanał i na drivery 350mA, nawet jak są to diody 700mA i bedzie Pan zadowolony

Teraz to i ja mądry po szkodzie :P myślę że aż tak nie są potrzebne więc żeby nie kombinować z kolejnymi driverami zasilaniem itd. to polecę ze zmianą diodek jak wyżej opisanych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, fresz33 napisał:

Teraz to i ja mądry po szkodzie :P myślę że aż tak nie są potrzebne więc żeby nie kombinować z kolejnymi driverami zasilaniem itd. to polecę ze zmianą diodek jak wyżej opisanych ;)

jak masz uv-ki na oddzielnym kanale to warto :) ,

ps; ja też swoje pierwsze stopiłem razem z soczewkami hehehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, fresz33 napisał:

żeby nie kombinować z kolejnymi driverami zasilaniem itd. to polecę ze zmianą diodek jak wyżej opisanych

Możesz dać dwie diody połączone równolegle zamiast każdej spalonej i będziesz miał ~350mA prąd na każdej. Przy identycznych diodach prąd się powinien mniej więcej na pół podzielić, przynajmniej na tyle, żeby nie fajczyły się tak szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, Słony leszcz napisał:

Możesz dać dwie diody połączone równolegle zamiast każdej spalonej i będziesz miał ~350mA prąd na każdej. Przy identycznych diodach prąd się powinien mniej więcej na pół podzielić, przynajmniej na tyle, żeby nie fajczyły się tak szybko.

Mi jako anty-elektrykowi trzeba to narysować hehe mam 7 diodek w nitce spięte szeregowo (z czego 6 to białe a jedna UV) i z tego połączenia szeregowego z ostatniej diody przejść na równoległy? jak? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fresz33 napisał:

P.S. Cuś pomału uzupełniasz obsadę koralową.

Popatrz na filmik ile korali padło na wakacje. Ze 20 szkieletów ostatnio wyrzuciłem.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, katani napisał:

Popatrz na filmik ile korali padło na wakacje. Ze 20 szkieletów ostatnio wyrzuciłem.

A to u mnie podobnie kilka twardzieli poleciało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.