Skocz do zawartości
aul30

Co się dzieje z Calustreą?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanko.Co się dzieje z moim koralem?Czy to coś bardzo niepokojącego?

20170624_100923.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwnie to wygląda, masz może inne zdjęcie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będą 2 niebawem 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ten koral poprostu umiera. Wiem bo też kiedyś miałem ten problem. Czegoś brakuje jej w akwarium. Jak karmisz zbiornik? Dozujesz mikroelementy? 

 

Caulastrea powinna wygladać tak: 

12509056_1185820024778890_76375913068683

12657955_533333436849443_598087740368128

Jak jej odpada tkanka od szkieletu to znaczy że umiera. Nie ma to żadnego związku z rozmnażaniem. Zwyczajnie odrywa się od szkieletu i próbuje zmienić miejsce żeby ratować życie.

 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaję mikroelementy RedSea ABCD.

Owszem miałem spadek Ca,Mg.Faktycznie troszkę mało było. Zrobiłem większą podmiankę wody i zobaczymy dalej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem problem z tymi koralami, co nie wprowadziłem do zbiornika to nie chciały się pompować i z czasem padały.  Szukałem przyczyn i nic. Przyszedł czas, że założyłem DSB, refugium i wywaliłem absorbery. Coś się zmieniło, po niedługim czasie korale zaczęły się pompować i dzielić. Hmmm, być może absorbery wyciągały z wody zbyt dużo, nie wiem. Teraz jest OK :)

aaaa z euphyliami było identycznie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, aul30 napisał:

Dodaję mikroelementy RedSea ABCD.

Owszem miałem spadek Ca,Mg.Faktycznie troszkę mało było. Zrobiłem większą podmiankę wody i zobaczymy dalej. 

Też miałem spadek ca 250 i pompowała się aż miło. Przed dzisiejszą podmianą będzie ca ok 270 i wygląda bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie umiera, nic jej nie będzie, u mnie jak były wielkie tłuste głowy na małym szkielecie robiło się tak samo "skapywała" pare razy 
Mało estetycznie to wygląda dlatego pomogłem nawet nożyczkami. Nie odpada sama tkanka tylko z kawałkiem szkieletu, wg mnie to jej drugi sposób rozmnazania się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak się dzieje. Taka wielka głowa była, podzieliła się na dwie i ta jedna tak właśnie skapła. 

Edytowane przez aul30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli stosujesz adsorbenty fosforanów to pamiętaj o tym, że one usuwają z wody nie tylko jony PO4 ale też mikroelementy... Jeśli jeszcze dodatkowo używasz węgla aktywnego to usuwasz jeszcze więcej mikroelementów. Kupujesz sorbenty po to żeby usunąć to co dolewasz i dzięki temu musisz lać więcej... 

Ten koral odrywa się od szkieletu bo miejsce w którym żyje nie odpowiada jego potrzebom i jak tu zostanie to zdechnie. Caulastrea w ten sposób się nie rozmnaża. Caulastrea rozmnaża się płciowo albo zwyczajnie rozrasta i w czasie wzrostu nie odrywa się od szkieletu ale ten szkielet się rozrasta razem z resztą korala. W dodatku caulastrea powinna być cała zarośnięta tkanką. Jeśli szkielet nie jest obrośnięty to znaczy że koral od dłuższego czasu umiera. To że inni tak mieli to znaczy że wiele osób powtarza ten sam błąd...

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tutaj: 

Mialem to samo. Zaczelo sie w starym zbiorniku po destabilizacji parametrow po awarii pompy dozujacej. Zdjecia robilem juz w nowym. Takie "sciekanie" powtorzylo sie dwa razy. Wszystkie korale sa zdrowe, to co spadlo na skale zaczelo tworzyc nowa kolonie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest autotomia czyli jeden ze sposobów rozmnażania. 

 

Cytuj

Corals also release parts of their colonies via a process called autotomy (from the Greek auto, or self, and tome, or severing). This can occur during periods of stress, and it is observed frequently in aquaria. Autotomy can be a last resort for a colony to survive, in the form of a released fragment which often completely regenerates.

 

najchętniej rozmnażałaby się płciowo, bo tak działa ewolucja i powstają na rafie nowe kolory. W akwarium szkoda na to energii, więc przy optymalnych parametrach rozmnaża się przez podział. Autotomia jak pisał nanokaczor, to najczęściej ostatnia deska ratunku, bardzo żadko zdrowy koral w ten sposób przekazuje geny. 

 

Zamiast świętować sukces hodowlany lepiej przeanalizować sytuację w zbiorniku.B)

http://www.advancedaquarist.com/2015/3/corals

 

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatam.

Czyli sugerujesz żeby wyjąć wszystkie Purigeny,węgle itp i zostawić sam siporax i odpieniacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sądzę aby to sugerował tylko stwierdza fakt, a węgla to bym akurat nie wyciągał


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba obserwować i wyciągać wnioski. Spróbuj wyjąć absorber, podmień wodę, może zmień sól na inną, lepszą, poobserwuj, porób testy ...sam ocenisz...na pewno nic złego się nie stanie

Edytowane przez sosin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2017 o 20:38, sosin napisał:

trzeba obserwować i wyciągać wnioski. Spróbuj wyjąć absorber, podmień wodę, może zmień sól na inną, lepszą, poobserwuj, porób testy ...sam ocenisz...na pewno nic złego się nie stanie

Akurat z tym ostatnim to nie do końca bym się zgodził :-P Często jest tak, że szukając przyczyny małych niepowodzeń, doprowadzamy do dużych katastrof... Ważne jest aby wszystko rozciągnąć w czasie!!! No i nie mam na myśli tutaj tygodni, a raczej miesięcy "szukania". Powoli i stopniowo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.