Jump to content
Zaleg

Test Salifarta na kH

Recommended Posts

Witam,

wczoraj zakupiłem test na kH Saliferta i wykonałem pomiar wynik: 8,4 i tu moje zdziwienie...

postanowiłem wykonać pomiar ponownie z tym że starym zestawem tej samej firmy  (zostało mi preparatu na dwa pomiary) i wynik: 6,7

Wykonałem ponownie pomiary na tych samych testach kH  i ponownie to samo.

Data przydatności obu opakowań to 2021 rok

Może macie podobne spostrzeżenia, ewentualnie jakieś sugestie dlaczego tak duże różnice w otrzymanych wynikach.

Pozdrawiam

Trzymaj się raczej wyniku nowego. Najbardziej racjonalnym wytłumaczebiem jest to, że po otwarciu testu w miarę użytkowania reagenty wietrzeją i z czasem taki test, pomimo że ma jeszcze długą datę przydatności, może przekłamywać. A najlepiej zrób test na płynie referencyjnym załączonym do zestawu i wtedy będziesz wiedział czy jest on wiarygodny.

baszurek nadaje mobilnie...

popieram zdanie Jarka, zawsze staram się porównać z płynem referencyjnym. Miałem taką sytuację że nawet nowy test pokazywał głupoty...

Już od jakiegość czasu płynu testowego w zestawie brak. Mój nowy test na starym płynie testowym przekłamuje o 10 kresek. I któremu wierzyć ?

6 minut temu, tomaszpro napisał:

Już od jakiegoś czasu płynu testowego w zestawie brak. Mój nowy test na starym płynie testowym przekłamuje o 10 kresek. I któremu wierzyć ?

Pomiar solanki może pomóc.

Proponuję Ci kupić małą Hankę.Pomiar KH jest ważnym testem wody, a mała Hanka jest raczej wiarygodnym pomiarem .

8 godzin temu, tomaszpro napisał:

Już od jakiegość czasu płynu testowego w zestawie brak. Mój nowy test na starym płynie testowym przekłamuje o 10 kresek. I któremu wierzyć ?

W zestawie płynu testowego brak. Trzeba będzie zakupić Hanke ☺

Edited by Zaleg (see edit history)

U mnie to samo, prawie roczny test daje wynik sporo niższy od nowego, a końcówka testu u kolegi to już pokazuje totalne głupoty

jest tesz płyn referencyjny do kupienia Fauny marin, i tym też można testować pomiary, no i można użyć z AF płynu, nie koniecznie do testów AF :) 

U mnie jest podobnie z testem na Mg. Końcówka płynu zawyża o 100 ppm. Myślę że po otwarciu butelki termin ważności skraca się diametralnie i nie ma co patrzeć na datę z opakowania.

polecam AF... po badaniu  wyszło mi, że test saliferta przekłamywał aż o 2 jednostki (po sprawdzeniuu na plynie referencyjnym AF) Testy AF dają poprawne wskazania, no ale zobaczymy jak długo...