Skocz do zawartości
Gato

Problem w utrzymaniu parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Tematów wiele, wszystkie przerobione. Artykuły przeczytane, sposobow wiele i żaden nie zadziałał. 

Może nie widze czegoś, byc moze robie coś nie tak lub powinienem coś zrobić...

Drodzy koledzy i koleżanki, proszę o jakieś sugestię, pomysły ponieważ zauważam, że inwestuje w mój baniak bardzo dużo, a on nie oddaj nic :(

Pierwszy baniak założony 2,5 lata temu. 112l. Na nim uczyłem sie sztuki akwarystyki morskiej... (nadal sie ucze)

We wrześniu roku 2016, dokonałem przeskoku na baniak 550l w obiegu. Aktualnie baniak ma 10 miesięcy.

Z poprzedniego baniaczka do nowego wrzucilem wszystko... tj. Skałe, piasek, życie...

Parametry były wporządku, że tak powiem "książkowe" do pewnego czasu... 

Z powodu wysokich skoków nutrienów, założyłem dsb na piasku arganitowym. W skład glonów wchodzi caluerpa tacifolia oraz spaghetti. Dsb ma 4 miesiace, jego dzialanie oceniam na mierne.

Przez miesiac stosowałem spirytus 98%- 0 efektów, przeszedłem na vsv- nic...

Od dwóch tyg wlewam NOPOx w ilośco 20ml na dobe, nie ma oznak zakwitow bakteryjnych. Początkowo metniala woda w baniaku ale teraz nie dzieje się nic. NO3 także stoi w miejscu. Natomiast zauważylem, że schodzi mi w dol NO2 oraz PO4

Od 3tyg w komorze przelewowej zalega ceramika oraz siporax.

Cyrkulacja poprawiona. Teraz vrudek zbiera sie w jednym miejscu w akwa co ulatwia odsysanie go.

Skała regularnie czyszczona falownikiem.

Odpieniacz ustawiony na mokro.

 

Na ten moment moje parametry wygladają tak:

NO3- 50

NO2- 0,05

PO4- 0,25

Mg- 1550 (staram sie utrzymać w granicach 1450. Wczorajsza podmiana musiała bie co podbić)

Ca- 450

Kh/Alk- 9,3/3,30

PH- 8,5

Karmie 2-3 kostkami na dzień. Nie płuczę pokarmu. Nie używam suchego jedzenia.

Obasa:

1x Zebrosoma

1x Hepatus

2x Amphiprion clarcii

1x Hexatenia

1× Mandaryn marmurkowy

1× Salarias

1x Heniochus

4x l. Debelius.

1x kukhentail

1x strzykwa morska (jabluszko)

1x strzykwa, mułożerna

2x rozgwiazdy piaskowe

Oraz kilka ślimaków.

Sprzęt: 

Oswietlenie- lapma ledowa Zetlight QMAVEN 6600 200W  + 2 świetlowki t5

Odpieniacz- Bubnle Magus.

Pompa jebao DCT-12000

2x falowniki - pierwszy jebao ( wybaczcie, modelu na pamiętam)

Drugi Cross Flow CO- 40 jebao.

Prosze o jaką kolewiek poradę. 

Nie zycze sobie aby w tym temacie szerzył sie lincz oraz uświadamianie ludzi o tym jakimi marnymi sa akwarystami. Każdy wciąz sie uczy, jedni maja wieksza wiedze, inny mniejszą. Po to jest to forum aby wymieniac się poglądami oraz radami.

Licze na merytoryczną rozmowę :)

Pozdrawiam.

8707583_20170703_110601.jpg

8707609_20170703_110640.jpg

Edytowane przez Gato (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie zdjęcia?

Wygląda jak by nadal dojrzewał, taka przekładka wcale nie jest dobra.

Piasek arganitowy nie nadaje się do DSB, rozpuszcza się w niskim PH.

A gdzie masz problem? bo nigdzie go nie opisałeś, z jakimi parametrami masz problem? Niektóre masz trochę za wysokie ale co z tym związane? Korale słabną? 

Obieg powinieneś mieć większy.

To że od 3 tygodni masz siporax nie znaczy że parametry powinny się obniżyć. Najpierw w siporaxie muszą namnożyć się bakterie.

Węgiel masz? Z tego co się orientuje to przy strzykwie powinien być cały czas.

Nic Ci nie zdechło?

Edytowane przez elespero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 minut temu, Gato napisał:

Z powodu wysokich skoków nutrienów, założyłem dsb na piasku arganitowym.

https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/

cytat:

– Do DSB nie nadaje się piasek aragonitowy, który rozpuszcza się w niskim pH. Ma to swoje zalety, jak na przykład buforowanie pH, ale długoterminowo redukuje objętość DSB. Zamiast tego stosuje się piasek kwarcowy, który się nie rozpuszcza w niskim pH panującym w DSB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim problemem jest utrzymujące się NO3 oraz nie możliwosc zmniejszenia go środkami.

Kiralowace, które mam kiedys juz pokazały jakie potrafią być piękne, wybarwione, wielkie...

Teraz są po prostumałe, nie maja ochoty pompowac sie do dawnych rozmiarów...

Tubastrea, straci tkanke, a karmie ją co dziennie.

Montipory zdechły, wraz z nimi kilka euphylli.

Panowie, temat jest inny. Sa różne szkoły prowadzenia dsb, ja z polecenia wybrałem tę na piasku arganitowym. Ten rodzaj podłoża nie ma wplywu na przyrost glonów.

Wczoraj padla mi rozgwiazda Narodea, kupiona 3 dni temu. Zostala odrazu usunieta z obiegu.

Węgla nie używam. Kiedys wkladalem dla podniesienia PO4

Edytowane przez Gato (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś Ci się rozkłada w akwarium, Skoro masz NO2, a badałeś NH4? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś:

1. Teraz brudek zbiera sie w jednym miejscu w akwa co ulatwia odsysanie go.

2. Dsb ma 4 miesiace, jego dzialanie oceniam na mierne.

3. Pompa jebao DCS-4000

 

DSB ci nie będzie działać, ani odpieniacz. Ani VSV ani vodka method.

 

DSB musi być dokarmiane... Kupą rybią. wtedy może wydajnie działać. Jesli kupa zostaje w akwarium i ją ręcznie (tylko w części) usuwasz, głodzisz DSB i nie będziesz miał z niego pożytku.

 

Zasada stosowania wódki/VSV jest taka: lejesz proste węglowodany, te są konsumowane przez bakterie, które do tego zużywają azot i fosfor do budowy komórek, namnażają się i są usuwane przez odpieniacz. Twój odpieniacz nie ma szans usunąc bakterii bo jest w sumpie i nie ma dostępu do twojego zbiornika.

 

Brud z akwarium powinien być usunięty do sumpa a tam wypieniony lub rozłożony do substancji prostych w refugium/DSB. DSB z refugium produkuje proste życie i substancje, którymi karmią się korale.

Bo żeby działały to musi coś usuwać brud ze zbiornika głównego. Poprawiłeś cyrkulację i syf ci się zbiera w jednym miejscu. Syf powinien być przez cyrkulację podnoszony, wymywany przez przelew i trafiaćdo sumpa.

 

Przy pomnie 4000l/h rzeczywisty przelew masz pewnie mniej niż połowę, czyli dużo za mało. nie masz obiegu, syf zostaje w akwarium a nie w sumie, rozkłada się tam i truje zwierzęta, zwierzęta umierają i dodatkowo zatruwają wodę, do tego dokarmiasz to węglowodanami więc potęgujesz negatywne efekty.

Wymień pompę obiegową na 8-12000.

Napisz jeszcze jaki masz komin - wewnętrzny czy zewnętrzny, jakie otwory w szkle, i jaką długośc przelewu lub grzebienia. Bo może masz za mały komin lub otwory i wymiana pompy nic nie da.

Jeśli zmienisz pompę to ustaw cyrkulację tak, żeby brud fruwał w toni, z toni trafi do sumpa i zostanie usunięty.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, elespero napisał:

Coś Ci się rozkłada w akwarium, Skoro masz NO2, a badałeś NH4? 

 

Hmmm... pytanie tylko co, staram sie regularbie czyscić akwarium.

Ostatnio robilem testy w sklepie, NH4 wykrywalen ale nie pamietam ile wynosiło.

Zapomnialem dopisac, że regularnie stosuje metode priobiotyczną. Tj bakterie special blend.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, wykrywalne to możesz mieć NO3 i PO4, a NO2 i NH4 powinno być zerowe... poza tym te klipsy metalowe i włóknina ze zdjęcia nie wróżą dobrze...

Edytowane przez pooh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, katani napisał:

Napisałeś:

1. Teraz brudek zbiera sie w jednym miejscu w akwa co ulatwia odsysanie go.

2. Dsb ma 4 miesiace, jego dzialanie oceniam na mierne.

3. Pompa jebao DCS-4000

 

DSB ci nie będzie działać, ani odpieniacz. Ani VSV ani vodka method.

 

DSB musi być dokarmiane... Kupą rybią. wtedy może wydajnie działać. Jesli kupa zostaje w akwarium i ją ręcznie (tylko w części) usuwasz, głodzisz DSB i nie będziesz miał z niego pożytku.

 

Zasada stosowania wódki/VSV jest taka: lejesz proste węglowodany, te są konsumowane przez bakterie, które do tego zużywają azot i fosfor do budowy komórek, namnażają się i są usuwane przez odpieniacz. Twój odpieniacz nie ma szans usunąc bakterii bo jest w sumpie i nie ma dostępu do twojego zbiornika.

 

Brud z akwarium powinien być usunięty do sumpa a tam wypieniony lub rozłożony do substancji prostych w refugium/DSB. DSB z refugium produkuje proste życie i substancje, którymi karmią się korale.

Bo żeby działały to musi coś usuwać brud ze zbiornika głównego. Poprawiłeś cyrkulację i syf ci się zbiera w jednym miejscu. Syf powinien być przez cyrkulację podnoszony, wymywany przez przelew i trafiaćdo sumpa.

 

Przy pomnie 4000l/h rzeczywisty przelew masz pewnie mniej niż połowę, czyli dużo za mało. nie masz obiegu, syf zostaje w akwarium a nie w sumie, rozkłada się tam i truje zwierzęta, zwierzęta umierają i dodatkowo zatruwają wodę, do tego dokarmiasz to węglowodanami więc potęgujesz negatywne efekty.

Wymień pompę obiegową na 8-12000.

Napisz jeszcze jaki masz komin - wewnętrzny czy zewnętrzny, jakie otwory w szkle, i jaką długośc przelewu lub grzebienia. Bo może masz za mały komin lub otwory i wymiana pompy nic nie da.

Jeśli zmienisz pompę to ustaw cyrkulację tak, żeby brud fruwał w toni, z toni trafi do sumpa i zostanie usunięty.

 

1.Wydaje mi się, że rybich kup do dsb trafiało az za dużo, całe podloże w nim bybyło pokryte jasno brązowym pyłem. Stawiam iż jest to juz przerobiona materia organiczna. 

2. Przepraszam, moge czegoś nie rozumieć. Odpieniacz stoi w komorze do ktorej spływa woda bezpośrednio z glównego baniaka, wiec tak jakby konakt z baniakiem ma... nie fizyczny ale ma.

3.Materii organicznej do sumpa spływało tyle, że na glownym wylocie założyłem skarpete. W sumie i dsb raczej jej nie brakowało. Chyba, że chodzi o całkiem inny brudek :unsure:

4. Co do pomoy, wybaczcie, jest to pomoa Jebao DCT-12000. Pisze z pamięci poniewaz siedze teraz w pociągu.

5. Wymiary komina i rur podam jutro. (Komin wewnętrzny, stoi po środku baniaka)

Sugerujesz abym przestał stosować NOPOX i zadbał o jeszcze lepsza cyrkulacje ?

@pooh

Klipsy i włoknina są efektem wczorajszych porządków w akwarium. Nie siedza tam długo.

Edytowane przez Gato (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerobionej materii organicznej w DSB nie widać. bo jest zjedzona, rozłożona do gazów lub złogów w piasku. jesli widać, to jest to syf.

Mój punkt opierał się na informacji o pompie - słaba pompa nie zabiera ze zbiornika brudu. Ale jesli masz pompę 12k to raczej punkt jest nieważny.

Płuczesz skarpetę? Jeśli masz aż tak dużo syfku to może odpieniacz słabo pieni?

Nie używaj metalowych klipsów. Jak jużcokolwiek to lepiej już chyba spinacze do bielizny.

Obecnośc NO2 i NH4 oznacza, że jest niezamknięty cykl azotowy. Coś ewidentnie gnije. Weź może gwałtownie poruszaj piaskiem w akwarium (nie w DSB). Zobacz czy jest jakakolwiek mgiełka osadu który sie podnosi z piasku?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 i NH4 wykrywalne... tutaj szukaj problemów
klipsy stalowe do wywalenia
DSB na aragonicie to też nowość, ja miałem na kwarcowym i rewelacja

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, katani napisał:

Przerobionej materii organicznej w DSB nie widać. bo jest zjedzona, rozłożona do gazów lub złogów w piasku. jesli widać, to jest to syf.

Mój punkt opierał się na informacji o pompie - słaba pompa nie zabiera ze zbiornika brudu. Ale jesli masz pompę 12k to raczej punkt jest nieważny.

Płuczesz skarpetę? Jeśli masz aż tak dużo syfku to może odpieniacz słabo pieni?

Nie używaj metalowych klipsów. Jak jużcokolwiek to lepiej już chyba spinacze do bielizny.

Obecnośc NO2 i NH4 oznacza, że jest niezamknięty cykl azotowy. Coś ewidentnie gnije. Weź może gwałtownie poruszaj piaskiem w akwarium (nie w DSB). Zobacz czy jest jakakolwiek mgiełka osadu który sie podnosi z piasku?

Skoro w dsb zbiera sie syf, organizmy w nim nie moga cierpieć z głodu.

Skarpeta czyszczona co dziennie.

Bubble Magus, w porównaniu z innymi odpieniaczami na szczyscie listy nie stoi, natomiast z obserwacji wynika, że robote swoją odwala. Co dzień kubek opróżniany z tego co wywala, a od kąd stosuje NOPOX wywala sporo.

W piasku nic martwego nie zalega, staram sie go co jakis czas przemieszać z tego powodu, że mam tylko 1 babke.

Jedyne co przychodzi mi do głowy to wieloszczęty. Mam ich mase... może nie które zdychaja i gniją...

Wybaczcie te metalowe klipsy, potrzebowalem umieścić wate i tylko je mialem ood ręką.

Zostaly już zdjęte :D

Edytowane przez Gato (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W piasku zalego sporo martwego, przy zmianie zbirnika pewnie połowa życia w piasku zdechła i to teraz gnije.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi się wypowiadać na temat karmienia, bo tu nie mam doświadczenia. Ale biorąc pod uwagę, że masz pełno syfu, parametry poza granicami przyzwoitości a do tego wyrkrywalne trucizny, masa wieloszczetów, to może za dużo karmisz?

Wg popularnej i jak najbardziej sensownej teorii, wieloszczety to resztkożercy, jeśli jest ich masa to znaczy, że mają co jeść. Czyli jeśli nagromadza się materia organiczna w zbiorniku, to znaczy, że dopływ w postaci żarcia, baterii, VSV jest większy niż usuanie przez odpieniacz, DSB i wbudowanie do ciał zwierząt.

Nie ma innej możliwości bo wyklucza ją chemia i fizyka.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, elespero napisał:

W piasku zalego sporo martwego, przy zmianie zbirnika pewnie połowa życia w piasku zdechła i to teraz gnije.

Drogi kolego, po 10 miesiącach i regularnym mieszaniu piasku, tam możebyc, a raczej jest na pewno  tylko i wyłącznie życie :P

@katani

Przy takiej obstawie 3 kostki mrożonego to za dużo ? 

+ kawałki ryby z ręki dla koralowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax masz czysty, w akwarium i sumpie detryrusu nie widać, piasek w akwarium też masz ładny i czysty. Pokaż foto DSB na aragonicie moze tam jest problem...


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gato my wytykamy Ci błędy, ale ty zaprzeczasz ciągle i twierdzisz że robisz wszytko dobrze.

Skoro tak twierdzisz to jaki ty problem widzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, elespero napisał:

@Gato my wytykamy Ci błędy, ale ty zaprzeczasz ciągle i twierdzisz że robisz wszytko dobrze.

Skoro tak twierdzisz to jaki ty problem widzisz?

Bo wytykanie błędów jest nie kulturalne :P wybacz, że Twoja sugestia sie nie sprawdza ale to juz nie moja wina :)

Piach mam czysty jak łza. Nawet gdyby cos w nim zdechlo zostałoby przerobione przez wieloszczęty lub inne organizmy.

Elespero, nie irytuj się. Własnie problem leży w tym, że kieruje sie tym co czytam w artykułach m.in reefhub czy zagraniczne fora, a w moim baniaczku cos nie moze zaskoczyć, dlateho zalożylem ten temat.

@Coltrane

W dsb zalega troche dentrytusu. Wydaje mi się, że parametry nie sa winą dsb bo  były tak wysokie jeszcze przed zalożeniem dsb. Natomiast, za chwile zdjecia wstawie :)

Edytowane przez Gato (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie bakterie podajesz? moze zrobila sie Tobie jakas monokultura, odezwij sie na PW z adresem do wysyłki to  wysle Tobie kilka rurek siporaxu i łyżeczkę Aquaforest LifeSource.
Kup sobie na necie Aquaforest Life Bio Fil i bakterie probiotyczne


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Coltrane napisał:

jakie bakterie podajesz? moze zrobila sie Tobie jakas monokultura, odezwij sie na PW z adresem do wysyłki to  wysle Tobie kilka rurek siporaxu i łyżeczkę Aquaforest LifeSource.
Kup sobie na necie Aquaforest Life Bio Fil i bakterie probiotyczne

Stosuje teraz Microbe Lift Special blend.

Być może masz racje. Kiedy brakowało mi Special Blend, aplikowałem Pro Bio s Aquaforestu lub Fauna Marine Bacto reef.

Zdjęcie DSB.

Jak widać, troche pyłu zalega w nim. Roślin było troche więcej ale dzwinym trafem, prawie cała caluerpa zdechła.

8711031_IMG-20170703-WA0020.jpg

Edytowane przez Gato (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heya,

Ten piasek aragonitowy to nie powinien być jasny? Wstaw zdjęcie z boku z przekrojem piasku widocznym na szybie.

Poniżej wklejam link do filmiku z refugium zrobionym przez @waldek123blau po 8 miesiącach od założenia. Oczywiście skala projektu jest nieporównywalna, ale zobacz jak wygląda piach. Jeżeli to czarne to detrytus to masz potencjalnego winowajcę.

Zastanów się ewentualnie nad restartem DSB na piasku kwarcowym. http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-0-1-0-3-mm-worek-30-kg-i6873049434.html

 

 

Heya,

Ten piasek aragonitowy to nie powinien być jasny? Wstaw zdjęcie z boku z przekrojem piasku widocznym na szybie.

Poniżej wklejam link do filmiku z refugium zrobionym przez @waldek123blau po 8 miesiącach od założenia. Oczywiście skala projektu jest nieporównywalna, ale zobacz jak wygląda piach. Jeżeli to czarne to detrytus to masz potencjalnego winowajcę.

Zastanów się ewentualnie nad restartem DSB na piasku kwarcowym. http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-0-1-0-3-mm-worek-30-kg-i6873049434.html

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani

To podłoże jakie mam, zostalo mi sprzedane jako piach arganitowy.

Uruchomilem google i faktycznie arganit jest jasny. A ja który posiadam jest czarny. Wychodzi na to, że piasek, ktory jest w dsb nie jest piachem arganitowym...

 

Za chwile wkleje zdjęcie.

@katani

To podłoże jakie mam, zostalo mi sprzedane jako piach arganitowy.

Uruchomilem google i faktycznie arganit jest jasny. A ja który posiadam jest czarny. Wychodzi na to, że piasek, ktory jest w dsb nie jest piachem arganitowym...

Jest to piach firmy MarinaNera.

Equo MarineNera

Za chwile wkleje zdjęcie.

Edytowane przez Gato (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten piasek wygląda bardzo "bazaltowo" i chyba jest zbyt dużej frakcji. Tak więc cośbądź może ci pogniwać w tym piasku, a produkty zostają uwalniane do obiegu.

Edytowane przez Leel00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podłoże oddaje wszysto co zebrało to czy glony i tak nie powinny sie odżywiać nutrienami ?

8711849_IMG-20170703-WA0024.jpg

Jeżeli podłoże oddaje wszysto co zebrało to czy glony i tak nie powinny sie odżywiać nutrienami ?

8711849_IMG-20170703-WA0024.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 jest silnie toksyczne i azot w takiej formie nie jest przyswajany przez większość organizmów żywych. Produkty beztlenowego rozkładu, to oprócz NO2 także Nh3, związki siarki i wiele innych. Generalnie wszystko to powinno zostać jeszcze przerobione przez bakterie do mniej toksycznych elementów.

NO2 jest silnie toksyczne i azot w takiej formie nie jest przyswajany przez większość organizmów żywych. Produkty beztlenowego rozkładu, to oprócz NO2 także Nh3, związki siarki i wiele innych. Generalnie wszystko to powinno zostać jeszcze przerobione przez bakterie do mniej toksycznych elementów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.