Skocz do zawartości
Gość Paragon

Oświetlenie Led

Rekomendowane odpowiedzi

@Paragondzisiaj czytałem sporo na temat światła i trafiłem na artykuł w advancedaquarist, w którym prezentują wyniki badań nad wpływem czerwonego światła na korale SPS (milkę).

http://www.advancedaquarist.com/blog/red-light-negatively-affects-health-of-stony-coral

Również oglądałem filmik, w którym producent ledów dedykowanych do aquakultury sugerował, że będą pod tym kątem prowadzić badania.

Też chyba juzrozumiem, dlaczego np. w lampach maxpect używają warm white i cold white 6500 a niekoniecznie 10 czy 20k. Warm i cool white ma dużo więcej zielonego i czerwonego w swoim spectrum, natomiast 10 czy 20k to głównie niebieski.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dzieki, bede miał o czym poczytac, no widzisz ja bede mial w lampie biale ciepłe 3000k i zastanawiam się nad 4000k lub 6500k, bedzie tez 10000k i 20000k ale tylko zeby mial mozliwosc regulacji bialego swiatla 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz sobie ten filmik pod koniec gdzies jest pokazane, jakie jest spektrum światła białego w zależności od barwy.

Edit:

29 minuta.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Mam takie pytanie natknąłem się na diody 5w o prądzie 700ma i napieciu 6-7V czy beda one dzialały na driverach mv od maga przeznaczonych pod 3w?

Jak dobrze to rozumiem w tej chwili mam na nitce mam 8 led 3w po 3.6V czyli jakies 29v, czy moge na tych samych driverach podpiąc 4 takie diody po 7V odpowiednio 28V?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Z powodu budowy nowej lampy dałem szansę jej odkupienia zanim ja rozbiorę dla chętnych, jak ktoś zainteresowany jest wystawiona na allegro :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj ogłoszenie w dziale sprzedam :), bo jak zajrzy tu moderator to zaraz link zniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
54 minuty temu, maciej01 napisał:

Daj ogłoszenie w dziale sprzedam :), bo jak zajrzy tu moderator to zaraz link zniknie.

już sam poprawiłem :), a wiesz jak dla mnie ten nasz dział sprzedam to masakra wypunktowane zasady jakbys złoto sprzedawał :), wystawiasz zapominasz o czymś  i mod wywala ogłoszenie, nie ma info o co dokładnie chodzi tylko złamanie regulaminu, potem trzeba od nowa pisać, szczerze allegro mi wystarczy jak ktoś śledzi ten temat to na pewno odczytał informację fajnie jak bym nie musiał jesj rozbierać ale dla mnie to bez znaczenia,

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Będę budował powolutku drugą lampę i mam w związku z tym kilka dodatkowych pytań:

1. Lampe planuję zrobić na diodach epistar ale 5W, czy ktoś już z takimi się bawił warto/niewarto pracują na prądzie 700mA jak te 3W, ale maja wyzsze napięcie 6-7V

2. Będzię taki układ:

 - Royal Blue 440-450 nm 60%

 - Blue  460-470 nm 10%

- Super cool White 20000-25000K 10%

- Green a raczej bardziej Cyan 490-495 nm 10%

- Red lub Deep Red 5%

- UV 395-400nm i 425-430nm 5%

3. pytanie dotyczy swiatla czerwonego, to rozczytałem się od etapu budowy pierwszej lampy że czerwone swiatlo raczej szkodzi koralom wiec zastanawiam się nad sensownością użycia tych diod w lampie

4. czy uv z zakresu 395-400 to dobry pomysł?, mam te z zakresy 430nm ale nie ma tego efektu jak w zakresie 395-400nm

kresie 395-400nm

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

UV to światło  o długości poniżej 400 nm [zazwyczaj się przyjmuje ok 100 - 400 nm]. Można w zasadzie uznać że światło o długości 395 - 430 nm to nie jest UV... 

W akwarystyce morskiej chodzi często głównie o to żeby wywołać fluorescencję i w dodatku sprawić żeby ludzkiemu oku i mózgowi uzyskana mieszanka kolorów się podobała. Jeśli chcesz żeby rosły korale to najlepiej sprawdzą się świetlówki o widmie zbliżonym do słońca - 6500K. Zarówno pod względem ekonomicznym jak i praktycznym nie ma nic lepszego niż stare dobre T5. W ledach rzeczywistym źródłem światła jest tak samo jak w lampach plazmowych [zwanych świetlókami] luminofor. Więc jeśli zmienisz luminofor to zmienisz widmo. A nazwy ledów to sobie możesz wymyślić - royal red - cosmo blue... Te nazwy nie mówią nic o ich właściwościach - widmie, skuteczności świetlnej i o tym jak te parametry zmieniają się w czasie ich pracy. 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, nanokaczor napisał:

UV to światło  o długości poniżej 400 nm [zazwyczaj się przyjmuje ok 100 - 400 nm]. Można w zasadzie uznać że światło o długości 395 - 430 nm to nie jest UV... 

W akwarystyce morskiej chodzi często głównie o to żeby wywołać fluorescencję i w dodatku sprawić żeby ludzkiemu oku i mózgowi uzyskana mieszanka kolorów się podobała. Jeśli chcesz żeby rosły korale to najlepiej sprawdzą się świetlówki o widmie zbliżonym do słońca - 6500K. Zarówno pod względem ekonomicznym jak i praktycznym nie ma nic lepszego niż stare dobre T5. W ledach rzeczywistym źródłem światła jest tak samo jak w lampach plazmowych [zwanych świetlókami] luminofor. Więc jeśli zmienisz luminofor to zmienisz widmo. A nazwy ledów to sobie możesz wymyślić - royal red - cosmo blue... Te nazwy nie mówią nic o ich właściwościach - widmie, skuteczności świetlnej i o tym jak te parametry zmieniają się w czasie ich pracy. 

 

Hmm ciekawe, po co te wszystkie spectra i wykresy itp skoro wystarczy świetlówka za 5zeta? 

Nanokaczor jak zmienię narvy blue na świetlówki 6500k to korale się ucieszą ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 też mają luminofor.
I oczywiście, że wiadomo jakie widmo parametry mają ledy np. Cree Royal Blue.

Białe T5 6500 nie są najlepszym światłem dla koralowców, w szczegolnosci twardych.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, nanokaczor napisał:

UV to światło  o długości poniżej 400 nm [zazwyczaj się przyjmuje ok 100 - 400 nm]. Można w zasadzie uznać że światło o długości 395 - 430 nm to nie jest UV... 

czyli tak jak sam już zauważyłem mam 425-430nm i raczej nie wygląda mi światło UV, pytanie czy moge dać spokojnie 395-400, dla korali chyba jak sie orientuje poniżej 390nm jest szkodliwe ?

Godzinę temu, nanokaczor napisał:

W akwarystyce morskiej chodzi często głównie o to żeby wywołać fluorescencję i w dodatku sprawić żeby ludzkiemu oku i mózgowi uzyskana mieszanka kolorów się podobała. Jeśli chcesz żeby rosły korale to najlepiej sprawdzą się świetlówki o widmie zbliżonym do słońca - 6500K. Zarówno pod względem ekonomicznym jak i praktycznym nie ma nic lepszego niż stare dobre T5. W ledach rzeczywistym źródłem światła jest tak samo jak w lampach plazmowych [zwanych świetlókami] luminofor. Więc jeśli zmienisz luminofor to zmienisz widmo. A nazwy ledów to sobie możesz wymyślić - royal red - cosmo blue... Te nazwy nie mówią nic o ich właściwościach - widmie, skuteczności świetlnej i o tym jak te parametry zmieniają się w czasie ich pracy. 

 

14 minut temu, VDR napisał:

Białe T5 6500 nie są najlepszym światłem dla koralowców, w szczegolnosci twardych.

 

ok czyli co Panowie ledy o których pisałem 20000-25000K, odpadają, brać 6500K ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, też jestem na etapie budowy lampy. Zrobiłem na razie 2/3 gdzie mam tylko royal blue i 10 000K w proporcji 16:6. Dołożę jeszcze jedna belkę na której dam 2x full spectrum white, 4x UV 395nm, 2x białe i kilka niebieskich ale jeszcze nie wiem czy 450nm czy ciut więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
17 minut temu, ZiomEkk_ napisał:

Cześć, też jestem na etapie budowy lampy. Zrobiłem na razie 2/3 gdzie mam tylko royal blue i 10 000K w proporcji 16:6. Dołożę jeszcze jedna belkę na której dam 2x full spectrum white, 4x UV 395nm, 2x białe i kilka niebieskich ale jeszcze nie wiem czy 450nm czy ciut więcej.

Siemka co do niebieskich ja daję blu z zakresu 460-470nm kilka sztuk tylko dla uzupełnienia widma, a większy nacisk na Royal Blu, bardziej kwestia indywidualnia bo ten kolor blado niebieski jakoś mi się nie podoba  wole głęboki niebieski, z tym białym muszę przemyśleć chłopaki wyżej piszą że białe z zakresy 6500K, UV 395-400 też chcę dać 4 musze jeszcze zaczerpnąć informacji jak sie sprawują te chipy u ludzi czy nie maja negatywnego wpływu na korale.

poza tym robię test z tymi diodami 5W, ale na razie nie ma odzewu od kogoś kto zamontował, być może nikt nie montował? :/

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paragon - ja napisałem, że same świetlówki 6500k czyli np. typu 865 nie są najlepszym światłem dla koralowców. Pytaj @nanokaczora dlaczego Ci je poleca.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, VDR napisał:

Paragon - ja napisałem, że same świetlówki 6500k czyli np. typu 865 nie są najlepszym światłem dla koralowców. Pytaj @nanokaczora dlaczego Ci je poleca.

aha ok sorki opacznie zrozumialem że obaj polecacie 6500K, w takim razie co Ty sadzisz o tych co pisałem na poczatku czyli z zakresu powyżej 20000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Paragon napisał:

pytanie czy moge dać spokojnie 395-400, dla korali chyba jak sie orientuje poniżej 390nm jest szkodliwe ?

dla korali niekoniecznie za to dla naszych oczu na pewno - jak dasz te diody jako dodatek i nie będziesz patrzył w nie bezpośrednio to żadnego problemu nie będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paragon

tutaj https://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature masz bardzo fajny artykuł wprowadzający.
Samo spektrum to jedno, jest jeszcze kilka innych ważnych parametrów, które mają znaczenie.

Nie wiem co chcesz osiągnąć tymi diodami - 20k jak sądzę będą miały duży pik gdzieś w długosicach fali koloru niebieskiego (450-460nm) i dość płaską charakterystykę w pozostalych dlugosciach. Niebieskiego jak wezmiesz Blue i Royal Blue bedziesz mial dla tych długości fal sporo.

 

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Sam czekam na 20000k żeby się przekonać jak świecą - podobno bardzo rozjaśniają zbiornik ale w błękicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

s-l1600a2.jpg.61c06ffd5f0550d7ddf209651493a305.jpg

mam listwę takich - i świecą mocno w stronę niebieskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 minut temu, silvia napisał:

dla korali niekoniecznie za to dla naszych oczu na pewno - jak dasz te diody jako dodatek i nie będziesz patrzył w nie bezpośrednio to żadnego problemu nie będzie

aha ok na pewno nie będę patrzył lampę mam w obudowie :)

10 minut temu, VDR napisał:

Paragon

tutaj https://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature masz bardzo fajny artykuł wprowadzający.
Samo spektrum to jedno, jest jeszcze kilka innych ważnych parametrów, które mają znaczenie.

Nie wiem co chcesz osiągnąć tymi diodami - 20k jak sądzę będą miały duży pik gdzieś w długosicach fali koloru niebieskiego (450-460nm) i dość płaską charakterystykę w pozostalych dlugosciach. Niebieskiego jak wezmiesz Blue i Royal Blue bedziesz mial dla tych długości fal sporo.

 

 

 

 

dzięki poczytam, co do białych 20k gdzieś ktoś zachwalał właśnie takie powyżej pewnie dlatego, że tak jak wspomniałeś są bliżej koloru niebieskiego

8 minut temu, ensso napisał:

Sam czekam na 20000k żeby się przekonać jak świecą - podobno bardzo rozjaśniają zbiornik ale w błękicie.

zamówię testowo po jednej szt z tej tabelki chodzi o 5W i prądzie 700mA

 

HTB1PDPPXEF7MKJjSZFLq6AMBVXaC.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
2 godziny temu, Moljzesz napisał:

Hmm ciekawe, po co te wszystkie spectra i wykresy itp skoro wystarczy świetlówka za 5zeta? 

Nanokaczor jak zmienię narvy blue na świetlówki 6500k to korale się ucieszą ?

Ja nie chcę promować marek ale najtańsze świetlówki 5200 albo 6500 wystarczą. Korale będą rosły lepiej. Wszystko to co sprzyja wzrostowi bruzdnic sprzyja wzrostowi koral, które żyją z nimi w symbiozie. To jednak nie oznacza, że twój mózg będzie też się cieszył koralami. Myślę że lepiej zapłacić za lepsze świetlówki, które zapewniają wzrost korali i przyjemność dla oka. 

A to cytowanie obcych tekstów z zerowym wkładem własnej wiedzy to tylko trolowanie. 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Panowie spokojnie :), ogólnie wywnioskowałem z wiedzy teoretycznej i trochę praktycznej swojej, że w lampie najlepiej było by zastosować UV z zakresy 395nm, royal blu i blu można dodać cyjan i chyba tyle pomarańczowe i czerwone maja znikome znaczenie dla korali nie przechodzą za głęboko poza tym widziałem artykuły że nawet bardziej szkodzą, tak więc tylko zastanawia mnie po co sa pakowane do lamp led?, miałem radiona x30W i tam pamiętam była dwa oddzielne kanały dla czerwonego i zielonego, tak więc zastanawia mnie skąd i po co daje się to czerwone swiatło, przychodzi mi tylko na mysl to że lampy sa uniwersalne i używane w słodkiej i słonej akwarystyce

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość tych świetlówek typu 865 ma tylko piki w paśmie niebieskim, za to maja dużo światła w długosciach np. "zielonych".

PHILIPS de Luxe Pro 54W/950 1149mm 5200K 3800lm T5

0_0_productGfx_6d2394d9ece8180da1eb4f5f0

 

A tutaj widmo potrzebne dla zooksanthelae:

image007.jpg

 

Jak widać - największy pik dla takiej świetlówki 5200k - przypada tam gdzie zaczyna się  dołek dla zooksanthelae. Dużo światła psu w bude. A pik w okolicy 450nm to troche mało. Dla tej konkretnej gdzies w okolic 435nm.

 

Paragon - dlaczego czerwone ? Zerknij na wykres jakie widmo jest "przyjazne" dla zooksanthelae. Ale widmo to nie wszystko.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, nanokaczor napisał:

A to cytowanie obcych tekstów z zerowym wkładem własnej wiedzy to tylko trolowanie.

HAHAHAHAHAHHHHHAAAA

wiem nie od dziś że masz "ciekawe" podejście do niektórych tematów - ale teraz ZNÓW przesadzasz

(tak samo jak w innym temacie gdy zarzucałeś mi kłamstwa i celowe manipulacje a potem wykasowałeś swoje wypowiedzi bez słowa wyjaśnienia i przeprosin)

 

7 minut temu, Paragon napisał:

 miałem radiona x30W i tam pamiętam była dwa oddzielne kanały dla czerwonego i zielonego, tak więc zastanawia mnie skąd i po co daje się to czerwone swiatło, przychodzi mi tylko na mysl to że lampy sa uniwersalne i używane w słodkiej i słonej akwarystyce

to dodatek dla naszych oczu -by było ładnie - koralom (większości ) wystarcza samo niebieskie światło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.