Skocz do zawartości
Gość Paragon

Oświetlenie Led

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Paragon napisał:

ale z ciebie nanokaczor :P

ok spoko znam paletę barw bede cos kombinował dzięki za pomoc, zostaje jeszcze kwestia czy robić na 3W czy na 5W i czy zostać przy epistarach czy probować z cree ?

Nie znam ustawień procentowych, nie bawiłem się jeszcze tym, na razie mam ustawienia fabryczne ale czego ile procent to nie wiem niestety, nawet czasu się nie da zmienić co jest trochę irytujące. Na szczęście da się przestawić czas w lampie i w ten sposób trochę "oszukać".

Chciałeś znać kolory ledów więc podałem jak na tacy ;) Dużo różnej maści niebieskiego i do tego można dać kolorki lub biały zimny i ciepły, podejrzewam efekt będzie podobny. Aha i to są diody cree.

 

PS mam jeszcze do tego 4 świetlówki narva blue 2


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, fresz33 napisał:

Ja mam lampę na diodach 3w no name nie pamiętam dokładnie układu ilości diód ale są 6500k, 12000k, uv 395 i royal blue. Nie mam w ogóle typowo niebieskich i nie wiem czy je właśnie nie dołożyć. Miałem uv ponad 400 nie pamiętam dokładnie parametru ale w tych szybko wypalała się soczewka, a w 395 tego problemu niema.

 

iA6VHxd.jpg

Nice :) , jak chcesz dokładać niebieskie to raczej dla uzupełnienia widma nie wiem jak tobie ale mi taki blado niebieski się srednio podoba, tak jak masz własnie jest dla mnie ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, silvia napisał:

myślisz o diodach wyłącznie z zakresu 6500k  ? czyli "uniwersalnego" dla słodkich / roślinnych :)

da się i w słonej wodzie, nawet korale będą "spokojnie" żyły - tylko jak będą wyglądały / to będzie wyglądało ... blado-żółto i zero fluo ... słowem porażka

Raczej chodziło mi i porównanie sobie jak wygląda widmo dla świetlówki a dla np. Cree 6,5k  Widać dość szczególną różnicę.
Czy jest sens ładować diody 20k ? IMHO nie. A już na pewno dokładać różne diody "biale" o różnym CCT. Choć z pewnością światło białe będzie jeszcze bardziej przesunięte w kierunku niebieskiego przy diodach 20k. Może dać to wizualnie efekt bardziej krystalicznej wody.

Natomiast światło Cree zbliżone do 6,5k nie jest wcale takie żółte jak by się mogło wydawać. Cree swięcą bardziej "niebiesko" niż typowe świetlówki dzienne.

Co mogą 3 diody XP-E CW przy z 6 diodach Cree XP-E Royal Blue ?  Efekt jest taki jak poniżej - wszystko wysterowane na 100%.  Na górze świeci 56 diód 1W barwy niebieskiej + 2 swietlowki 39W (blue plusy albo jakies aktyniki).  Na dole w sumpie  9 diod Cree ~3W - tak jak w opisie wyżej. 

 gebu8umu.jpg

 

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Ja mam lampę na diodach 3w no name nie pamiętam dokładnie układu ilości diód ale są 6500k, 12000k, uv 395 i royal blue. Nie mam w ogóle typowo niebieskich i nie wiem czy je właśnie nie dołożyć. Miałem uv ponad 400 nie pamiętam dokładnie parametru ale w tych szybko wypalała się soczewka, a w 395 tego problemu niema.

 

iA6VHxd.jpg

będę budował coś powolutku tylko na diodach 5W, przymierzam się do UV i zastanawiam w jakim zakresie 395nm czy moze niżej?

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dobra zaczynam po woli budowę Lampy V2 :), przeanalizowałem jakie diody chce mieć w lampie, oraz budowę lampy Atlantik V4, którą podesłał mi Krzysiek i zrobiłem coś na moją miarę, będzie zastosowany zasilacz 36V, wszystkie kanały na diodach 5W 700mA, oprócz ostatniego, który będzie na diodach 3W 700mA poniżej planowany układ:

1. Kanał Biały 5 diod 5W 700mA

     - 20000K x 4szt.

     - 5000K x 1szt.

2. Kanał Zielony 5 diod 5W 700mA

     - 490nm x 1szt.

     - 500nm x 2szt.

     - 525nm x 2szt.

3. Kanał Niebieski 30 diod 5W 700mA

     - 440nm x 5szt.

     - 460nm x 20szt.

     - 470nm x 5szt.

4. Kanał UV 10 diod 5W 700mA

     - 380nm x 5szt.

     - 395nm x 5szt,

5. Kanał Aktynika 5 diod 5W 700mA

     - 420nm x 2szt.

     - 430nm x 3szt.

6. Kanał Czerwony 9 diod 3W 700mA

     - 590nm x 4szt.

     - 630nm x 3szt.

     - 850nm x 2szt.

Jeżeli ktoś ma jakieś sugestię proszę się udzielać, może gdzieś można coś poprawić zmienić, sam układ jak poniżej

Clipboard01.thumb.jpg.7ac31ab753094ee9428f7969f6182495.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia powiem tak:

Zielony usuń kompletnie - jest zbędny i nie będziesz go używał ;)

Czerwonego za dużo - u siebie dałem 4W czerwonego na 60W lampę i mam ten czerwony skręcony na 5% więc tylko zmarnowałem miejsce - ludzkie oko dużo jaśniej postrzega kolor czerwony od niebieskiego. U Ciebie dałbym 2 diody  Deep Red po 1W na krańcach belki.

Zamiast tych zielonych i czerwonych dorzuć royal blue i będzie baja ;)

Tu masz po angielsku o PAR i PUR:

http://answers.seneye.com/index.php?title=en/Aquarium_help/What_is_PAR_%26_PUR_%3F

PUR to widmo które używane jest do fotosyntezy, po przeanalizowaniu pierwszego wykresu widać że zielone światło jest nie używalne przez rośliny/zooksantele i jest w bardzo dużym stopniu odbijane - widać to np. po kolorach liści ;)

Tu masz też wyjaśnione jakie długości fali są najlepiej pochłaniane przez chlorofile alfa, beta i karoteny. Najważniejsze długości fal to : 270nm (nie osiągalna ;) ), 420nm, 455nm i zakres 640-670 ale to już w mniejszym stopniu niż zakres niebieski.

http://ursalighting.com/wavelengths-chlorophylls-absorb/

 

Nie wiem też czy tak dużo UV to jest dobry pomysł, sama aktynika powinna wystarczyć.

 

Edytowane przez Gr4b3Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 godzin temu, Gr4b3Q napisał:

Z własnego doświadczenia powiem tak:

Zielony usuń kompletnie - jest zbędny i nie będziesz go używał ;)

Czerwonego za dużo - u siebie dałem 4W czerwonego na 60W lampę i mam ten czerwony skręcony na 5% więc tylko zmarnowałem miejsce - ludzkie oko dużo jaśniej postrzega kolor czerwony od niebieskiego. U Ciebie dałbym 2 diody  Deep Red po 1W na krańcach belki.

Zamiast tych zielonych i czerwonych dorzuć royal blue i będzie baja ;)

Tu masz po angielsku o PAR i PUR:

http://answers.seneye.com/index.php?title=en/Aquarium_help/What_is_PAR_%26_PUR_%3F

PUR to widmo które używane jest do fotosyntezy, po przeanalizowaniu pierwszego wykresu widać że zielone światło jest nie używalne przez rośliny/zooksantele i jest w bardzo dużym stopniu odbijane - widać to np. po kolorach liści ;)

Tu masz też wyjaśnione jakie długości fali są najlepiej pochłaniane przez chlorofile alfa, beta i karoteny. Najważniejsze długości fal to : 270nm (nie osiągalna ;) ), 420nm, 455nm i zakres 640-670 ale to już w mniejszym stopniu niż zakres niebieski.

http://ursalighting.com/wavelengths-chlorophylls-absorb/

 

Nie wiem też czy tak dużo UV to jest dobry pomysł, sama aktynika powinna wystarczyć.

 

Hej dzięki poczytam lektorkę którą mi podałeś i zrobię korektę, kanał UV zostawię, bo tego brakowało mi w obecnej lampie, przy uv poniżej 400nm korale ładnie fluoryzują, a przy aktynice 420-430nm to tylko fiolet, który zresztą średnio mi się podoba :)

Co do kolorów bazowałem się na tej lampie, tam jest sporo zielonego w dużym zakresie:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielony to wg mnie strata miejsca - kolor podbijesz sobie białymi wg. uznania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
50 minut temu, Gr4b3Q napisał:

Zielony to wg mnie strata miejsca - kolor podbijesz sobie białymi wg. uznania.

wiesz w pewnym sensie czuję że masz rację :), ale jednak chciałbym wrzucić na ostatni kanał te zielone i czerwone, nie sobie będą wiesz jak z prezerwatywą, lepiej mieć i nie potrzebować, niż potrzebować i nie mieć :)

tylko mam dylemat bo byly by to 3W diody:

- Zielona 2x (525nm)

- Czerwona 2x (630nm)

- IR 2x (850nm)

- Pomarańczowa 3x (590nm)

tu jest dylemat ponieważ zielone pracują na napięciu 3.2V, a czerwone na napięciu 2V, co się dzieje jak je podepne pod jeden driver MW 700mA 36V, czy wszystkie beda pracowały na 2V czy driver wysteruje wszystkie na 3.2V i czerwone się popala, od razu dodam że zostało mi miejsce tylko na jeden driver więc, albo musiał bym zostawić po staremu jak podałem na początku albo, tak jak teraz dorzucam 5 diodek RB, kosztem połączenia zielonych i czerwonych, które tak jak napisałem pracują w innym zakresie napięć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Paragon napisał:

tu jest dylemat ponieważ zielone pracują na napięciu 3.2V, a czerwone na napięciu 2V, co się dzieje jak je podepne pod jeden driver MW 700mA 36V, czy wszystkie beda pracowały na 2V czy driver wysteruje wszystkie na 3.2V i czerwone się popala, od razu dodam że zostało mi miejsce tylko na jeden driver więc, albo musiał bym zostawić po staremu jak podałem na początku albo, tak jak teraz dorzucam 5 diodek RB, kosztem połączenia zielonych i czerwonych, które tak jak napisałem pracują w innym zakresie napięć

Driver ustala prąd nie napięcie  .W jednej nitce można łączyć różne kolory niezależnie od napięcia pracy , trzeba tylko wybrać LED o takim samym prądzie pracy  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, SU1 napisał:

Driver ustala prąd nie napięcie  .W jednej nitce można łączyć różne kolory niezależnie od napięcia pracy , trzeba tylko wybrać LED o takim samym prądzie pracy  . 

a spoko coś miałem wątpliwości, czyli mogę spokojnie wrzucić na jeden kanał 9szt 3W o różnym napięciu ale o takim prądzie 700mA, pod driver 700mA? Zasilacz będzie Mean Well LRS-350-36 36V 9.7A 350W

 

Jeszcze jedna kwestia jak polecacie dobrać soczewki do tej pory uzywałem 90 stopni, lampa zawieszona 45cm nad wodą, głębokość zbiornika 65cm, przy takiej wysokości chyba wypadało by skupic na 60 stopni czy to błędne założenie

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Paragon napisał:

a spoko coś miałem wątpliwości, czyli mogę spokojnie wrzucić na jeden kanał 9szt 3W o różnym napięciu ale o takim prądzie 700mA, pod driver 700mA?

Możesz, pod warunkiem, że sumaryczny spadek napięcia nie będzie większy niż napięcie wyjścia drivera. Np. jeśli driver ma napięcie wyjścia 36V, to wszystkie diody razem nie mogą mieć więcej niż 36. A praktyce 34 bo coś trzeba zostawić na driver. Więc możesz namieszać diody 2,6 V, 2,8, 3,6 3,8. Możesz dać też więcej diod niż 9, jeśli zachowasz powyższą zasadę. np. diod 2,6V diod na driver 36V możesz dać nawet 12-13.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, katani napisał:

Możesz, pod warunkiem, że sumaryczny spadek napięcia nie będzie większy niż napięcie wyjścia drivera. Np. jeśli driver ma napięcie wyjścia 36V, to wszystkie diody razem nie mogą mieć więcej niż 36. A praktyce 34 bo coś trzeba zostawić na driver. Więc możesz namieszać diody 2,6 V, 2,8, 3,6 3,8. Możesz dać też więcej diod niż 9, jeśli zachowasz powyższą zasadę. np. diod 2,6V diod na driver 36V możesz dać nawet 12-13.

Dzięki Michał o taka odpowiedz mi chodziło coś będę kminił, pewnie zamówię z Ali to z miesiąc zejdzie zanim diody dolecą, a jaki masz pomysł na soczewki?

2 godziny temu, Paragon napisał:

Jeszcze jedna kwestia jak polecacie dobrać soczewki do tej pory uzywałem 90 stopni, lampa zawieszona 45cm nad wodą, głębokość zbiornika 65cm, przy takiej wysokości chyba wypadało by skupic na 60 stopni czy to błędne założenie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, katani napisał:

 jeśli driver ma napięcie wyjścia 36V, to wszystkie diody razem nie mogą mieć więcej niż 36.

zgoda , i w praktyce też max 36V bo jak napisałeś to wyjście a nie wejście :)

 

20 minut temu, Paragon napisał:

Jeszcze jedna kwestia jak polecacie dobrać soczewki do tej pory uzywałem 90 stopni, lampa zawieszona 45cm nad wodą, głębokość zbiornika 65cm, przy takiej wysokości chyba wypadało by skupic na 60 stopni czy to błędne założenie

nie sprawdzisz to się nie przekonasz jak będzie lepiej dla oka i dla korali - poza tym nie wszystkie soczewki muszą być takie same, możesz np. boki dać 60 a środek 90 czy jak Ci lepiej będzie pasowało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 minut temu, silvia napisał:

zgoda , i w praktyce też max 36V bo jak napisałeś to wyjście a nie wejście :)

 

nie sprawdzisz to się nie przekonasz jak będzie lepiej dla oka i dla korali - poza tym nie wszystkie soczewki muszą być takie same, możesz np. boki dać 60 a środek 90 czy jak Ci lepiej będzie pasowało

tak wiem mam 90 i na tej wysokości czyli 45cm nad woda pokrywa cale akwarium, zastanawiam się czy nie lepiej sprawdzą się 60 ale tak masz rację pewnie muszę się sam przekonać, tylko muszę zaówić 64 szt takich i 64szt takich w takim razie hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.06.2018 o 11:14, Paragon napisał:

wiesz w pewnym sensie czuję że masz rację :), ale jednak chciałbym wrzucić na ostatni kanał te zielone i czerwone, nie sobie będą wiesz jak z prezerwatywą, lepiej mieć i nie potrzebować, niż potrzebować i nie mieć :)

tylko mam dylemat bo byly by to 3W diody:

- Zielona 2x (525nm)

- Czerwona 2x (630nm)

- IR 2x (850nm)

- Pomarańczowa 3x (590nm)

tu jest dylemat ponieważ zielone pracują na napięciu 3.2V, a czerwone na napięciu 2V, co się dzieje jak je podepne pod jeden driver MW 700mA 36V, czy wszystkie beda pracowały na 2V czy driver wysteruje wszystkie na 3.2V i czerwone się popala, od razu dodam że zostało mi miejsce tylko na jeden driver więc, albo musiał bym zostawić po staremu jak podałem na początku albo, tak jak teraz dorzucam 5 diodek RB, kosztem połączenia zielonych i czerwonych, które tak jak napisałem pracują w innym zakresie napięć

mogę Ci zagwarantować w stu procentach że nie będziesz ich miał podkręconych na więcej niż 10%, ba nawet 5% ;) Więc totalna strata miejsca. Na siebie jestem strasznie zły że w mojej lampie dałem tyle czerwonego i białego. Czerwone mam na 5% ustawione i jest i tak fioletowo/różowo. Białego używam na 50% (jest 16W). 

Co do świecenia przy aktynice - i świeci ładnie zielony, czerwony, pomarańczowy, fioletowy i niebieski innych nie testowałem bo nie mam ;)

Tu masz zdjęcie mojej wariacji na temat "Dense Led Matrix" jak w kessilu :).

 

IMG_20180623_014813.jpg

Edytowane przez Gr4b3Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
17 minut temu, Gr4b3Q napisał:

mogę Ci zagwarantować w stu procentach że nie będziesz ich miał podkręconych na więcej niż 10%, ba nawet 5% ;) Więc totalna strata miejsca. Na siebie jestem strasznie zły że w mojej lampie dałem tyle czerwonego i białego. Czerwone mam na 5% ustawione i jest i tak fioletowo/różowo. Białego używam na 50% (jest 16W). 

Co do świecenia przy aktynice - i świeci ładnie zielony, czerwony, pomarańczowy, fioletowy i niebieski innych nie testowałem bo nie mam ;)

Tu masz zdjęcie mojej wariacji na temat "Dense Led Matrix" jak w kessilu :).

 

IMG_20180623_014813.jpg

łoooo tak ciasno upakowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

łoooo tak ciasno upakowane?

ciaśniej się nie dało już :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

nie smażą Ci się diody tak blisko siebie muszą pracować w dosyć dużej temperaturze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatura w okolicach 40-45 stopni na diodzie mierzona pirometrem. Diody przyklejone są do płytki adaptacyjnej która przyklejona jest dalej do korpusu aluminiowego chłodzonego wiatrakiem ;) Korpus przy maksymalnej mocy ma tylko kilka stopni więcej niż temperatura pokojowa.

adapter.png

ob.png

ob1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, Gr4b3Q napisał:

temperatura w okolicach 40-45 stopni na diodzie mierzona pirometrem. Diody przyklejone są do płytki adaptacyjnej która przyklejona jest dalej do korpusu aluminiowego chłodzonego wiatrakiem ;) Korpus przy maksymalnej mocy ma tylko kilka stopni więcej niż temperatura pokojowa.

adapter.png

ob.png

ob1.png

spoko, bardzo fajna lampka estetycznie i przemyślane jak robi robotę to pełny sukces :), ja swoją jeszcze muszę trochę przemyśleć i będę zamawiał diody, uparłem się i chce zrobić na 5W ale ciekawe bo na takim samym pradzie jak 3W tzn 700mA ale wyższym napięci 6V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

spoko, bardzo fajna lampka estetycznie i przemyślane jak robi robotę to pełny sukces :), ja swoją jeszcze muszę trochę przemyśleć i będę zamawiał diody, uparłem się i chce zrobić na 5W ale ciekawe bo na takim samym pradzie jak 3W tzn 700mA ale wyższym napięci 6V

ja robiłem na 1W diodach, oświetlało kostkę 40x40x40 i nawet moje dwie testowe akry nie grymasiły i ładnie się wybarwiały ;) Zastanów się jeszcze nad tymi zielonymi/czerwonymi czy jest sens i czy nie będziesz sobie w brodę pluł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, Gr4b3Q napisał:

ja robiłem na 1W diodach, oświetlało kostkę 40x40x40 i nawet moje dwie testowe akry nie grymasiły i ładnie się wybarwiały ;) Zastanów się jeszcze nad tymi zielonymi/czerwonymi czy jest sens i czy nie będziesz sobie w brodę pluł.

ale co całkiem zrezygnować z czerwonych i zielonych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.