Skocz do zawartości
mathom

Rosnące PO4 - POMOCY!

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam problem. Fosforany, które od początku miałem praktycznie zerowe lub ledwo wykrywalne (mała hanka), od miesiąca szybują mi w kosmos.

tydzień temu 0.18, dzisiaj 0,59 (!!!). NO3 stale na poziomie 1-2. Dozuję NO3PO4-X ok 4ml na ~230L, odpieniam na maksa, codziennie pół kubka w deltecu. Od paru dni leję bakterie probiotyczne AF + pożywka AF, przy każdej podmiance (24L co tydzień) ampułka prodibio.

Karmię oszczędnie (2 przepłukane kostki na dzień + spirulina w płatkach) na 2 pokolce, 2 błazny, 2 pterapogony, 2 babki, mandaryna, 6 krewetek, kilka krabów, 2 duże wężowidła i diademę.

Nie mam nigdzie deutrytusu, sump czysty, cheato i caulerpa wyłażą z refugium (DSB). Nawet na 6L siporaxu nic nie zalega. Nic nie zdechło, jedna duża lobo trochę biedowała, straciła sporo tkanki, ale zaczyna odżywać (nie śmierdzi w każdym razie).

Przez parę dni chodziłą UV - walczyłem z ospą, ale problemy z PO4 zaczęły się wcześniej.

Piasek regularnie przekopywany przez babkę i przeze mnie. Skała 100% RRR więc nic raczej nie oddaje.

Sprawdziłem rodi, a nawet ballinga AF - wszędzie PO4=0. Wrzuciłem tydzień temu 200ml phosguardu (nie mam filtra więc leży na siporaxie) i d*pa.

Korale wyglądają w miarę dobrze, nawet spsy polipują, ale jak sądzę muszę coś z tym zrobić bo długo tak nie pociągną.

O co tu może chodzić ? skąd takie PO4? Co robić ? HELP!

ps. lałem ostatnio trochę żarła dla korali (zooplankton microbelift + karma dla niefotoAF), ale nie sądzę żeby te paręnaście kropel zrobiło taką rzeź...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź hanke. .ostatnio też mnie w konia zrobiła. . Za pierwszym pomiarem 0.3...a za drugim 0.0.. kropelki 0.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm skądś ten fosfor się bierze hehe jak nie z padliny to skąd? 

Wywal phosguarda...ponoć przy no3po4 zaleca się usunięcie wszystkich pochłaniaczy...

Na 230l lej 9ml... i mierz..

Czym walczyłeś z ospą? Może zatłukłeś biologie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem polyplabem. Już 2 raz więc to nie to. Gdybym zatlukl biologię to pewnie miałbym też no3/no2. Skłaniam się do dwóch możliwości: żarcie dla korali lub walcząca o życie lobophyllia wielkości pół pięści.

Tak BTW - oskrobalem wczoraj tylna szybę z glonów - pewnie one konsumowaly po4 więc może wzrost jest przez ich usunięcie. Tak czy siak glony nie są źródłem fosforanow. Tak jak pisałem - deutrytusu brak z obsady makro wszystko zyje.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie przy tej ilości po4 musisz się go jakoś pozbyć. Wsadź jakiś absorber Po4, Najlepiej do filtra przepływowego (Phosphate minus albo rowe),  w ilości min 500ml na twój zbiornik.  Biologią tego się nie pozbędziesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię. Zastosuje najpierw atrament, potem absorber. Na filtr nie mam już miejsca, muszę włożyć w przegrode pod lub nad siporax.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

A mierzyłeś innym testem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zaczely zdychac glony albo bakterie albo jedne i drugie na raz. Jakies zaburzenie parametrow. Wodka zbijesz azotany i troche fosforany. Ale na po4 adsorbent sie przyda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja PO4 zbijam cytrynianem żelaza i jest OK 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcia zbiornika i sump-a na pewno nie zaszkodzą a może zauważymy coś co tobie umyka. Wiesz jak to jest najlepiej schowane jest na wierzchu.

Czytałem taki temat na forum o podobnej tematyce również bardzo doświadczonego forumowicza i okazało się jeżeli dobrze pamiętam miał zły piasek w DSB co mu robiło problemy a był święcie przekonany, że jest ok - dopiero wyszło przypadkowo na zdjęciach.

Może rozchwiałeś sobie biologię poprzez ciągłe zmiany różnych dodatków? Może trzeba zrobić krok w tył wziąć "węgiel" doustnie na uspokojenie ;) i wtedy zobaczysz to co ci umyka. Jestem świerzakiem dużo czytam ale zauważyłem że pośpiech i nagłe zmiany są w morskich potrzebne tylko jak podopieczny wyskoczy z baniaka.

Życzę powodzenia i spokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2017 o 20:57, Jano253 napisał:

Ja PO4 zbijam cytrynianem żelaza i jest OK 

Możesz coś więcej napisać o tym?


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chlorek lantanu - bardzo niebezpieczne i trudne w stosowaniu cholerstwo :/ Lantan chyba groźniejszy niż ozon, wymaga większej wiedzy w stosowaniu, musi cały wyreagować i nic nie może przejść do zbiornika głównego - pierwsze będą padać najwrażliwsze organizmy, czyli małże i bezkręgowce, następne w kolejce ryby.

Zaprzestań dawkowanie lantanu albo zmniejsz znacząco dawki.

sam pochłaniacz na bazie rzelaza albo glinu w zupełności by wystarczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, mathom napisał:

To mnie pocieszyles... Dałem jednorazowo 3ml na 250l więc grubo poniżej dawki zalecanej.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka
 

 

cała sprawa polega na tym gdzie go podałeś :) on musi mieć wydłużony kontakt z wodą, czasami podają do odpieniacza, a czasami buduje się specjalne reaktory dla Lantanu, cylinder z wodą o zmniejszonym przepływie i jakaś cyrkulacja w środku by lantan wyreagował z wodą nim wyjdzie z reaktora. Wszystko jest dla ludzi jak to mawiają, tylko z umiarem no i trzeba też wiedzieć z czym ma się do czynienia. To samo jest z Ozonem i to samo z UV i z wódką czy VSV czy octem - łatwo przedobrzyć.

 

Edit : wydłużony kontakt z wodą - ale nie w zbiorniku głównym, czyli z wodą tak z wodą i zwierzakami nie.

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbijales tym

https://erybka.pl/product-pol-1274-Microbe-Lift-Phosphate-Remover-473-ml.html

Czy jakims swoim preparatem?

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zbijam właśnie tym z powyższego linka. Rzeczywiście po4 spada. Tylko mleczy wodę, ale za poradą zielonego mintaja wlewam po zgaszeniu światła, wtedy ryby sie nie stresują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

O cytrynianie żelaza wyczytałem w metodzie DSR

mieszamy 50 g siarczanu żelaza i 101,5 g cytrynianu sodu w 500 ml RO 

aktualnie na swój zbiornik czyli 1000 l wody w obiegu dziennie podaję ok 10 ml roztworu

nie stosuję żadnych absorberów na PO4 i wszystko jest OK  

a tak naprawdę to przez okres 8 miesięcy nie dokonałem podmiany wody , a korale rosną 

przy delikatnym przedawkowaniu mleczy się woda na ok 1-2 godzin .

WAŻNE : należy badać poziom Fe w zbiorniku w czasie do 1 godziny po podaniu cytrynianu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy odnotowales jakieś problemy z zelazem przy tej metodzie? I czy siarczan zelaza to jest ten zwiazek? FeSO4*7H2O

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.