Skocz do zawartości
dadario

Tło ze skały

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie wiem czy dobry dział wybrałem ale zastanawiam się nad pewnym pomysłem. 

Mam akwarium 100L (50x40x50h)plus sump. Akwarium jest widoczne z 3stron(1krótki i 2długie boki) na tylnej ścianie komin zewnętrzny. 

Na środku akwarium jest wyspa ze skały o podstawie trójkąta. 

Niestety do dzisiaj (a akwarium ma pół roku) nie zagospodarowałem tła, to znaczy pomogła mi w ukryciu wszystkiego natura i rosną tam jakieś glony itp. 

Ale od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie aby na tylnej ścianie zrobić ściankę z skały na której później będzie można "posadzić" korale. 

Myślałem, aby gruz z RRR o różnych wielkościach brył przecinać na pół( aby tył był płaski) i na cx5 pokleić  je by powstało coś na kształt tafli możliwie płaskiej z tyłu aby dobrze przylegał do szyby. Później całość oczywiście wymoczyć, "ożywić" i do akwarium... Całość na kształt robionych w zbiornikach Tanganika/Malawi teł ze skał...

Jak myślicie cx5 wytrzyma gdy będzie użyte w takiej konstrukcji???
Czy pomiędzy tłem a szybą nie będzie się zbierał syf???
Czy pomiędzy tłem a szybą nie powstanie strefa nisko/beztlenowa???
Ktoś stosuje takie rozwiązanie???
Jakieś rady???

Zdjęcie poglądowe aby pokazać co mam na myśli. Źródło widoczne :-)

IMG_5232.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cx5 na pewno wytrzyma, natomiast jeśli chodzi o to co za tłem to podejrzewam, że będzie się tam syf zbierał trzeba by to na sucho wklejać np do plexi i później do akwarium dokleić na szczelnie do szyby, to raczej też bez wody nie znam nic co by łączyło ze szkłem na mokro ewentualnie na zasadzie możliwości wyjęcia całości celem posprzątania tyłu ale to chyba słaby pomysł

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie będzie zbierało za tłem jeśli zrobisz to z głową. Już widziałem takie rozwiązanie.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajna sprawa zawsze można dokleić szczepki do tła. Tylko ciekawe czy ślimaki lub wężowidła się tam nie będą przeciskały.

Trzeba dobrze zabezpieczyć dół boki i górę :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie myślałem żeby tło,, wylać" najpierw na szkle i przygotować a potem przenieść do akwarium dopiero. Aby z tyłu było maksymalnie płaskie. No i całość dociśnięta tylko do tylnej szyby, bez kleju itp. 

@tihs dzięki za linka!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyj siatki takiej jak używa się do kładzenia styropianu. Wzmocni to konstrukcję i jak coś pęknie np .przy przenoszeniu to nie poleci cała konstrukcja tylko kawałek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem kiedys takie tlo, wlasnie z cx5 i zatopiona w tym siatka zbrojeniowa, przyklejone na stale do szyby, pozbylem się tego z czasem, bo jakos przestało mi sie podobac;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest specjalna pianka poliuretanowa nie toksyczna Fauna Marin Ultra reef scape foam można wypełniać puste przestrzenie.  Tylko wg mnie to szkoda szkła na taki aranż, lepsze by było akwarium ze sklejki z frontem ze szkła opti albo z akrylu,  albo beton wodoszczelny z frontem ze szkła bądź akrylu :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@M@te no ale oprócz tego że się znudziło jak je oceniasz po czasie użytkowania??? Były z nim jakieś problemy???

@Ura No ja wiem, ale nie będę zbiornika teraz zmieniał tylko po to aby mieć tło inne... Poza tym sama pianka kosztuje 70zł, a nie wiem czy warto płacić aż tyle za to samo co można zrobić na tanim CX5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

@M@te no ale oprócz tego że się znudziło jak je oceniasz po czasie użytkowania??? Były z nim jakieś problemy???

@Ura No ja wiem, ale nie będę zbiornika teraz zmieniał tylko po to aby mieć tło inne... Poza tym sama pianka kosztuje 70zł, a nie wiem czy warto płacić aż tyle za to samo co można zrobić na tanim CX5

 majlepiej zrobić w takim razie tło które będzie można bez problemów zdemontować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problemów jakiś większych nie było, dobrze oklejone plecy nic się nie dostawało pomiedzy szkło a tło, mi się przestało podobać, gdy zaczęły osiadac na tym jakieś przeróżne glony, jakoś nienaturalnie to wyglądało a miało być odwrotnie:), więc głownie stąd rezygnacja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak nie uszczelnisz to z tyłu będzie się zbierał detrytus ...

ale można zrobić coś jak tu i dokleić

reef.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja w końcu zrezygnowałem z pomysłu bo przymierzam się do zmiany akwarium...A, że będzie bardziej przestronne tło będzie czarne i "wolne"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda. Pytanie ile przestrzeni zajmie? I jak to uszczelniłeś z tyłu?

Dnia 28.10.2017 o 10:17, dewoitine.roman napisał:

Ja wyskrobałem takie.

006.JPG

007.JPG

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szymcio napisał:

Fajnie to wygląda. Pytanie ile przestrzeni zajmie? I jak to uszczelniłeś z tyłu?

Jak widać na zdjęciu minimum grubość kratki restrowej plus pianka i posypka gruzu koralowego lub sucha skała. 

012.JPG

Więcej opisałem w temacie  DIY  żywe tło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to naprawdę fajnie :) Tylko ja miałbym obawy mimo wszystko o procesy gnilne w jakichś szczelinach za tłem... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, szymcio napisał:

Tylko ja miałbym obawy mimo wszystko o procesy gnilne w jakichś szczelinach za tłem...

Akwarium moje ma ponad dwa lata i nic się nie dzieje. Pomysł zapożyczyłem z forum za wielkiej wody, gdzie takie cukierki nie są odosobnione a właściciele chwalą się że ich akwaria pracują po kilka ładnych lat.  Opis takiego tła opisałem na stronie diy żywe tło

TŁO 1.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Akwarium moje ma ponad dwa lata i nic się nie dzieje. Pomysł zapożyczyłem z forum za wielkiej wody, gdzie takie cukierki nie są odosobnione a właściciele chwalą się że ich akwaria pracują po kilka ładnych lat.  Opis takiego tła opisałem na stronie diy żywe tło
5a1d9f6765e69_TO1.thumb.JPG.d52ef31fcb4c1928b41fa808b06cfadd.JPG
Tak Pana akwarium aktualnie wygląda?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak na żywo, ale na zdjęciu nie ma głębi, Wygląda jakby miało 30cm głębokości.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, katani napisał:

Nie wiem jak na żywo, ale na zdjęciu nie ma głębi, Wygląda jakby miało 30cm głębokości.

Ma 60 cm głębi.

001.JPG

002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dewoitine.roman napisał:

Ma 60 cm głębi.

Właśnie wiem, bo gdzieś pisałeś, ale kompletnie tego nie widać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.