Skocz do zawartości
Gość laszek

Diadema setosum

Rekomendowane odpowiedzi

MAM TEGO STWORKA 2 LATA DŁUGOŚĆ  IGIEŁ DO 15 CM  A POTRAFI CHRUPAĆ AŻ  SŁYCHAĆ W POKOJU WIECZOREM  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, balast napisał:

MAM TEGO STWORKA 2 LATA DŁUGOŚĆ  IGIEŁ DO 15 CM  A POTRAFI CHRUPAĆ AŻ  SŁYCHAĆ W POKOJU WIECZOREM  

i dlatego krzyczysz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diadema savignyi - AnimalDiversity.org

Według tego diadema stetosum i savignyi są sympatryczne, czyli niemal identyczne.

Roznią sie kolorami na tyłku i proporcją tułowia do długości kolców, savignyi ma większy tułów do 9cm a stetosum do 7cm, kolce obu dorastają do 30cm.

Zywia sie tym samym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że nasze są setosum, zżera glony bardzo ładnie, w poprzednim akwarium zjadły mam nawet bryopsis, z którym walczyliśmy bez efektów.... Te nitki z dojrzewajacego zbiornika też szybciutko ogarnęły.
Jako ciekawostkę dodam, że buszują sobie tam gdzie mają ochotę, jednak wystarczy z zarosnietej skałki troszkę oskubać ręcznie (tak jakby zacząć) i nagle zjawia się tam jeżowiec i ogryza do gołej skały.
Btw, mamy dwa i jeden szuka domua871bc1f4aad2ebeff1beab335af18d6.jpg75d0ec2238776ffe29476bf62509a35c.jpg

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png?upd=20160616230431

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takiego - bardzo ładnie zjada glony - wszelakie, nawet wapienne - goli skałę do gołego białego podłoża, bardzo szybko rośnie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

To fajnie, chyba dzisiaj zamówie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jedna wada jeżowców, stetosum czasami zrzuca szczepki, a duże stetosum jak się da miękki klej to potrafi odkleić szczepkę by sprawdzić czy nie ma coś dobrego do jedzenia pod nią, u mnie już mało glonów i tak kombinuje - muszę dokarmiać :( - próbował zjeść klei taki silikonowy :( 

globulus to kleptoman kradnie szczepki i nosi na plecach, albo włóczy za sobą, jak jest Zoa słabo przyklejone to potrafi urwać kawałek i nosi na sobie, albo Palysy to samo :/ u mnie nosi Palysy na grzbiecie i to nie byle jakie sobie wybrał 

mam dwa jeżyki i codziennie coś do poprawienia, albo globulusowi muszę zabierać jakąś skałę którą ciągnie za sobą, z odklejaniem szczepek od niego dałem sobie spokój, bo jak przykleję do skałki to i tak urwie - mam słaby klej, z wyboru bo jak muszę przestawić szczepkę bo jej coś nie pasuje to wolę taki klej niż ten twardy 2 składnikowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Dlatego globulusa nie chcę, mam na dnie palythoa, parazoanthusy, grzybki, i nie wszystko przyklejone. Szczepki mam albo na skałce i klej dwuskładnikowy albo igły i gumki recepturki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już muszę dokarmiać jeże połową krewetki koktajlowej mrożonej, bo skubane mają mało glonów do zjedzenia, i globus kilka dni temu mi ogolił nogę od Euphylii - ale tą martwą wapienną część, zjadł wszystko co było na nodze i tak się rozpędził w goleniu że rozwalił szkielet trochę. Na karmienie reagują pozytywnie ale chyba będę musiał sprzedać diademę albo zamienić bo wielka jest bardzo już ryby mają przez nią tor przeszkód w pływaniu :) - szkoda bo bardzo lubię tego jeżyka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Piękne są. I ogólnie spokojne z tymi kolcami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podobają diademy i się zastanawiałem do mnie, ale te długie kolce trochę odstraszają. Z kolei mespilla z tego co piszecie to zbój.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam diademę i teraz czeka w sumpie 

tnie wszystko co popadnie , idąc po skale widać tylko białą ścieżkę jego drogi , lecz również potrafi pokosić korale 

natrafił na gonioporę i tylko ścieżka na niej została 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Jano253 napisał:

mam diademę i teraz czeka w sumpie 

tnie wszystko co popadnie , idąc po skale widać tylko białą ścieżkę jego drogi , lecz również potrafi pokosić korale 

natrafił na gonioporę i tylko ścieżka na niej została 

 a to ciekawe, ja mam spore goniopory i na szczęście ich nie tyka 

może twój jest mega głodny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jak miałem w reefmaxie to zaczęła gryżć korale jak zjadła cały glon w akwa włącznie z wapiennym.

Właśnie przeszła i siadła na sinulari i nic. Wracając z drugiej strony widzę dziabniętą końcówké sinularii jednego ramienia. Zrzucała skórę może dlatego została ugryziona hmmm. Jedna szczepka gdzieś zniknęła jak wróciłem z pracy raczej wyrwała igłe i gdzieś pewnie poleciała  za skały.

Przeszedł po niej znowu i nie tknął. Wygląda że jadł schodzącą skórę. Martwą tkankę.

Minęła nocka. Ekstra kosi. Koralowców nie tyka nawet małe szczepki nie ruszone. Jedynie pół szczepki gdzieś poleciało bo jak jechał skałe to razem z gumką recepturką :D

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

To możliwe że diadema zjada martwą tkankę koralowca czy raczejbprzypadkiem dziabnęła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Kupiłem zoaśki i diadema zjadła... Ciekawe czy jednorazowo czy normalnie tak będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, laszek napisał:

Kupiłem zoaśki i diadema zjadła... Ciekawe czy jednorazowo czy normalnie tak będzie.

Może zoa były mocno wymęczone podróżą, podrażnione i pozwijane itp. i je zjadła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

8 polipów ładnie się otwierały. Zeżarła wsio...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Odświeże temat.

Moja diadema dzisiaj zjadła dwie szczepki zielonej monti talerzowej. Podgryza peltiformis i confusa monti. Czy ktoś posiada ją w zbiorniku sps? I jak się u Was zachowuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może głoduje?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Nie chce się jej po szybach chodzić i skrobać wapienia. Na skałach też ma co skrobać. 

Możliwe że jak bardziej porośnie to wtedy da spokój. Może faktycznie głoduje.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przycisnij czyscikiem kawałek liścia sałaty,  jak dokarmiałem scopasa to zaraz zjawiała się diadema. Na plasterku marchewki też lubi śiedzieć i skrobac. 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Sałatę sparzyć wrzątkiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sałate parzylem przez parę sekund a marchew daje świeżą. Zawsze warto spróbować, może odczepi się od zoa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.