Skocz do zawartości
@Pawel

Oświetlenie a dojrzewanie / biały nalot

Rekomendowane odpowiedzi

Jak duży wpływ na dojrzewanie ma oświetlenie? Akwarium stoi już zalane dwa tygodnie. Światła jeszcze brak. Tylko te zza okna :/

Wyprzedzając pytania. Świetlówki zamówiłem jeszcze przed zalaniem, dotarły z poślizgiem, uszkodzone. Reklamacja, świetlówki ponownie wysłane i znów dojechaly pęknięte. Kolejna reklamacja ciągnie się już długo bo sklep czeka na decyzje firmy kurierskiej :/  a ja cały czas bez światła za które juz zapłaciłem. 

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic się nie przejmuj, światło zaraz po starcie jest mało istotne. 

polecam sklep https://aqua-light.pl szybkja wysyłka, bezproblemowa reklamacja - dzwonisz, mówisz że nie pali i następnego dnia kurier przywozi nową świetlówkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkąd światło nie ma wpływu na dojrzewanie? Bzdura, ma i to duże. Bez światła życie nie rozwija się tak jak powinno.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

W grudniu odpaliłem mój drugi zbiornik. W nowym jak i w pierwszym światło zapalałem dopiero po "dojrzewaniu". Cykl azotowy się zamknął, ani jednego glonu nie uświadczyłem.

7 godzin temu, elespero napisał:

Bzdura, ma i to duże. Bez światła życie nie rozwija się tak jak powinno.


 

Jakie życie się nie rozwija? Wytłumacz Kolego jeżeli możesz., głównie chodzi o te przykłady na których najbardziej nam zależy podczas dojrzewania.

Nie mówię, że należy robić to bez światła, piszę tylko że w moim przypadku bez światła wszystko przebiegło bezstresowo. Po dojrzewaniu odpalenie światła na 12 h pierwszego dnia nie przyniosło żadnych negatywnych efektów.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, michalfa napisał:

W grudniu odpaliłem mój drugi zbiornik. W nowym jak i w pierwszym światło zapalałem dopiero po "dojrzewaniu". Cykl azotowy się zamknął, ani jednego glonu nie uświadczyłem.

Jakie życie się nie rozwija? Wytłumacz Kolego jeżeli możesz., głównie chodzi o te przykłady na których najbardziej nam zależy podczas dojrzewania.

Nie mówię, że należy robić to bez światła, piszę tylko że w moim przypadku bez światła wszystko przebiegło bezstresowo. Po dojrzewaniu odpalenie światła na 12 h pierwszego dnia nie przyniosło żadnych negatywnych efektów.

Pozdrawiam

No to jakiś ewenement, bo nawet przy zmianie światła w dojrzałym zbiorniku potrafi wywalić gloniska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak jak dasz za dużo światła to wywali glony :) na starcie światło jest nie potrzebne a według mnie nawet nie wskazane a to dlatego że przy nie zamkniętym cyklu glony mają więcej "pożywki" więc stąd u osób niedoświadczonych są na starcie plagi. To tak w wielkim uproszczeniu żeby zrozumieć o co chodzi ;) też nigdy nie miałem ani grama glonu na starcie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posłuchałem "szamanów" z tego forum, że od razu trzeba świecić na full-a i tak wyglądało akwarium.

Przy drugim zbiorniku na początku wcale nie świeciłem, a później w ograniczonym stopniu i nie było tego co na zdjęciach.

Faktem jest, że każde dojrzewanie jest inne, ale jeżeli ktoś proponuje świecenie od razu docelowym światłem, powinien stosować dużo węgla... (nie do akwarium).

 

akwarium 1a.jpg

akwarium 2a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa
40 minut temu, elespero napisał:

No to jakiś ewenement, bo nawet przy zmianie światła w dojrzałym zbiorniku potrafi wywalić gloniska.

Samo światło nie wystarczy ażeby glony rosły ;) Jeżeli w systemie nie ma pożywki, to raczej nie jest to ewenementem że glony nie rosną. W dojrzałym zbiorniku, gdzie jedzenia jest sporo potrafi wywalić przy zmianie światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze to nie kwestia "szamaństwa". Jest po prostu kilka metod na dojrzewanie.

Tak jak napisał michalfa wyżej, jesli w wodzie jest pożywka, to glony beda rosly bez wzgledu na to czy bedziesz swiecil 5 godzin czy 12. Przy czym intensywne świecenie stymuluje glony do szybkiego wzrostu czyli rowniez do szybszego wyczerpania pozywki.

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Są różne szkoły co do światła. Wg mnie przez pierwsze 2 tyg jest całkowicie zbędne a nawet szkodliwe z tego powodu że na początku muszą namnożyć się bakterie które nie fotosyntezują. Jeżeli świecisz glony zabierają im pożywkę i trwa to dłużej. Do tego jak glony się zadomowią to znów trzeba czekać aż zniknął a w międzyczasie naprodukują przetrwalników które czekają na okazję do inwazji. Podobnie z sinicami, zabierają pokarm bakteriom "lepszego sortu", dzięki światłu mają dodatkowe źródło energii i długo się trzymają no i produkują zarodniki/przetrwalniki...

 

Teoria teorią a sam świeciłem od początku na full bo nie mogłem oprzeć się pokusie wypatrywania czegokolwiek żywego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, dwa tygodnie bez światła i czerwone glony tylko w niewielkiej ilości na skale.

Do tego mam duży biały nalot na skale. Bakterie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Ja zaczalem bez swiatla,jednak po paru dniach swiecilem aktynika i to najczesciej jak bylem w domu,tak dla nastroju...Okrzemki w malej ilosci pojawily sie po miesiacu,kiedy juz zaprogramowalem lampe by swiecila w sposob docelowy...Nie mialem zadnych plag...Pawel,czy lejesz moze vodke?...Ja kiedys mialem taki bialy szron na skalach,ktory powstal z glonow podczas stosowania vodka method...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie leje. Mam podejrzenie, że to bakterie bo zaczęło sie dzień po ich wprowadzeniu - biodigest oraz bioptim. Wlałam po 1 kapsułce. 

Wczoraj po 14 dniach od zalania dodałem piasek. Dziś rano bez zmian. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakos mi trudno uwierzyc ze nalot jest spowodowany biodigest'em,gdyz tych bakteri raczej sie nie da przedawkowac a jakby nawet to mialbys zakwit bakteri ,ktorego symptomem jest "mleczna" woda...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalot jest pod obserwacją. Zauważyłem, że czasami robi się mniejszy, a czasami większy. Utrzymuje się od tygodnia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.