Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Chcialbym sie dowiedziec jak moge poznac ze akwarium jest po tzw" cycling" czyli dojrzewaniu.

zalalem baniak woda morska na skale martwej przygotowanej-wytrawionej i plukanej w RO przez 3 tygodnie.

Minal tydzien i nie mam zadnych oznak glonow.W drugi dzien wlalem bakterie nitryfikacyjne do zasiedlenia dobrych bakterii.

w 3 dzien wlozylem dwie jumbo krewetki zeby podniesc wysokosc amoniaku i tak przez 3 dni amonia skoczyla do 0,5ppm no2 0,25ppm no3 5ppm.Po wyciagnieciu krewetek (3 dni )amonia 0,4ppm no2 0,5ppm i no3 5ppm .Dzisiaj amonia 0,2ppm ,no2 0,2ppm i no3 10ppm.Nie mam pojecia w jakiej faie jest akwarium .Prosze o pomoc.Nie zauwazylem zadnych glonow .Odpieniach chodzi od momwntu wyciagniecia krewetek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej u mnie okrzemki pojawily sie po dobrym miesiacu i to w malej ilosci...Tez startowalem na sztucznej skale,martwej krewetce,po czym wlozylem do sump'a kawalek zywej skaly by pomoc cyklowi dojrzewania...jedyne co Ci jest potrzebne to wiedziec jaka jest wartosc NO2 i dopiero,kiedy te zejdzie do wartosci niewykrywalnych mozesz zaczac mierzyc NO3,gdyz z niezerowym NO2 wynik nie jest miarodajny a poza tym do niczego niepotrzebny w tej fazie...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynik NO2 0,2 moze tez byc zwyklym bledem testu. Mozesz sie wspomoc testem na NO3. Jesli ten rosnie to znaczy, ze NO2 rzeczywiscie jeszcze jest w akwarium i jest nadal przerabiany na wlasnie NO3. 

Prawdopodobnie NO3 za tydzien sie ustabilizuje i to moze oznaczac, ze wstepna faza dojrzewania jest zakonczona i jesli reszta parametrow bedzie ok. (Ca, Mg i kH) to mozna zaczac wprowadzac pierwsze korale.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Martwa materia organiczna, która jest w skale ci się rozkłada. To może jeszcze potrwać. Potem długi czas możesz mieć problem z plagami. Zbiornik by szybciej dojrzał gdybyś użył żywej skały albo nawet imitacji żywej skały. Jeśli zbiornik postawi się na dobrej żywej skale z działającego baniaka to nie ma żadnego dojrzewania i można dzień po zalaniu obsadzić zbiornik... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonów brak, bo zbiornik sterylny. Będzie nim tylko to, co sam do niego włożysz. Garść piachu dojrzałego baniaka zdziała cuda. Jak powtarzam - bioróżnorodność to podstawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to sucha skała to może spokojne bujać się nawet 6 miesięcy;)

U mnie dopiero po tym czasie zaskoczyło:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie i po 6ściu miesiącach nie zaskoczyło na suchej skale.

Po około roku wywaliłem całą suchą skałę i włożyłem żywą od zaprzyjaźnionych akwarystów.

I właściwie dopiero teraz zaczyna się jako  tako akwarium stabilizować a w grudniu będzie już drugi rok od startu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na suchej skale i piasku po 6msc i 6 ampułkach szczepów bakteri zaskoczyło obyło się bez inwazji okrzemek i lasu zieleniny nie wspomnę o dino a wiec cierpliwości 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie, czy baniak dojrzeje na dwóch rurach 80w czy musi być świetlnie docelowe ? Start na suchej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie zamierzam zrobić. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak ktoś startuje na "wszystkim" suchym, czyli piasek, skała i świeża solanka- powinien się trochę merytorycznie do tego przygotować. To trochę inne podejście do tematu, bo nie ma naturalnego źródła amoniaku, czyli pożywki dla bakterii. Sam startowałem w ten sposób, ale od początku lałem wodę amoniakalną. Potrwało do z... 1-1.5 miesiąca w sumie. Były okrzemki, była zielenina. Może nie w wielkich ilościach, ale jednak były. Świeciłem od razu docelowo. Nie dodając nic, tylko czekając- można czekać w nieskończoność, aż się wyczerpie cierpliwość akwarysty. Bakterie muszą mieć co jeść, by się namnażać,  a samo ich wlanie nie wystarczy. 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak dla mnie to zbiornik jest dojrzały kiedy zejdą zielone gloniska. 

A pro po skały to sucha skała jest taka samo niebezpieczna jak żywa. Ze skałą żywą można miec kłopota taki sam jak i ze skałą suchą. Wszystko zależy jak się trafi - normalnie totolotek :)  

 

Kiedyś startowałem, na MARCO ROCKS i przez rok na niej miałem łąkę długich glonów, a obok była żywa - piękna i ładna i zero glonów.  Ta sucha coś musiała oddawać, że glony rosły jak szalone. W końcu poszła na śmieci i skończył się mój koszmar. MARCO ROCKS niby jest skałą chwaloną, ale u mnie się nie sprawdziła - spowodowała wiecej  problemów niż się spodziewałem.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm no to ciekawe a jak się nie ma zielonych glonisk?

27 minut temu, twardovski.michal napisał:

Jak dla mnie to zbiornik jest dojrzały kiedy zejdą zielone gloniska. 

u mnie w ten weekend konczy się 60 dni na żywej skale i jeszcze glonisk nie widziałem

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, marcinsoroka napisał:

hmm no to ciekawe a jak się nie ma zielonych glonisk?

u mnie w ten weekend konczy się 60 dni na żywej skale i jeszcze glonisk nie widziałem

 

miałem na myśli suchą skałę, tak jak powyżej pisałem że też na żywej nie miałem glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.