Skocz do zawartości
Nailo

Filtr RO

Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, silvia napisał:

porównując cenę zakupu "taniego RO3" (jakiego używam - kompletny z żywicą kosztował niecałe 140zł) a "drogiego" na puszkach 10cali - to wolę co te 6-8 mieś wymieniać pre-filtry :) a co 5 lat cały - razem z membraną  - wymiana wkładu 5mikron+węgiel to jakieś 20zł (z wysyłką jakieś 30) - 30zł raz na pół roku ? - wow toż to kosmiczne koszta :)

 

Na puszkach 10 cali jest drogi? koszt puszek to 100zł z wkładami + puszka z membraną 100zł + puszka z żywicą 25zł.

Mamy 225zł jak byś chciał wymienić co pół roku wkłady z żywicą to wydajesz max 40zł.

Pierwszy rok masz 225 (cały nowy komplet) + 40zł (nowe wkłady które wymieniasz po pół roku) = 265zł 

następne lata 80zł na wkłady rocznie.

Przez 5 lat wyniesie Cię 265+80+80+80+80=585zł

Duży koszt? 

A masz wydłużoną żywotność membrany i żywicy.

Ja żywicę wymieniam raz na rok. więc sporo odpada mi kosztów z tych co wyliczyłem.

Nie chcę Cię urazić ale próbujesz być najmądrzejszy ale wcale Ci to nie wychodzi.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, elespero napisał:

A masz wydłużoną żywotność membrany i żywicy.

Rozumiem, przez to że sprawdziłeś żywotność membrany żywicy na konfiguracji z dwoma filtrami przed membraną zanim dołożyłeś kolejny pre-filtr o ile ta żywotność ci wzrosła ?

 Może skupmy się na tym o co pytał i co ma założyciel wątku żeby miał jakąś konkretną informacje co należy dołożyć i zmienić.

Na moje oko ma tylko pre-filtry do zgrubnego odczyszczenia wody mechanicznie , a brak tam membrany osmotycznej podeślij fotkę całego filtra jeśli czegoś na zdjęciu nie widać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, boo12 napisał:

Rozumiem, przez to że sprawdziłeś żywotność membrany żywicy na konfiguracji z dwoma filtrami przed membraną zanim dołożyłeś kolejny pre-filtr o ile ta żywotność ci wzrosła ?

 Może skupmy się na tym o co pytał i co ma założyciel wątku żeby miał jakąś konkretną informacje co należy dołożyć i zmienić.

Na moje oko ma tylko pre-filtry do zgrubnego odczyszczenia wody mechanicznie , a brak tam membrany osmotycznej podeślij fotkę całego filtra jeśli czegoś na zdjęciu nie widać

Jechałem kiedyś na RO3 i żywica do wymiany po 100l. teraz mam prefiltry i żywicę wymieniam raz na rok. i to i tak profilaktycznie bo nadal pokazuje 000. po membranie mam 8uS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gdzie kupujesz puszki z żywicą po 25zł ? ( jej jak zauważyłeś nie liczyłem bo tutaj nikt chyba nie patrzy na datę a na wskazania TDS )

poza tym chyba ceny liczysz hurtowe - bo nigdzie nie widziałem kompletnego filtra 10cali z 2 pre-filtrami węglem membraną i żywicą w cenie którą podałeś

za to owszem wkłady do puszki są tańsze - ale ja nie "bujam się" z okręcaniem i pilnowaniem czy aby uszczelka dobrze trzyma bo wymieniam cały moduł który nie ma prawa przeciekać - w sumie koszty po tych 5ciu latach są podobne 

 

a propo osobistej wycieczki - to daruj sobie takie docinki - są zbędne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, silvia napisał:

Gdzie kupujesz puszki z żywicą po 25zł ? ( jej jak zauważyłeś nie liczyłem bo tutaj nikt chyba nie patrzy na datę a na wskazania TDS )

poza tym chyba ceny liczysz hurtowe - bo nigdzie nie widziałem kompletnego filtra 10cali z 2 pre-filtrami węglem membraną i żywicą w cenie którą podałeś

za to owszem wkłady do puszki są tańsze - ale ja nie "bujam się" z okręcaniem i pilnowaniem czy aby uszczelka dobrze trzyma bo wymieniam cały moduł który nie ma prawa przeciekać - w sumie koszty po tych 5ciu latach są podobne 

 

a propo osobistej wycieczki - to daruj sobie takie docinki - są zbędne

W Białymstoku są po takiej cenie, raz w roku można rozkręcić i nic się nikomu nie stanie.

Co ile wymieniasz żywicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, elespero napisał:

Co ile wymieniasz żywicę?

po membranie mam 6 - 8,  żywicę wymieniam wtedy kiedy TDS pokaże 1-2 - dobrze ponad pół roku na jednym zasobniku (0,5l dobrze ubite)  (takim http://allegro.pl/wklad-liniowy-pod-zasyp-dowolnym-zlozem-mb20-mb400-i6846835522.html)

 

a co do ceny - ciekawe że w Białymstoku puszka z żywicą kosztuje tyle co jakieś 0,7 samej żywicy na allegro czy sklepie internetowym

aby na pewno to jest odpowiednia żywica ? - bo są różne - tańsza jest np. MB100 (czy jakoś tak) i to ona z puszką kosztuje 25zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, silvia napisał:

po membranie mam 6 - 8,  żywicę wymieniam wtedy kiedy TDS pokaże 1-2 - dobrze ponad pół roku na jednym zasobniku (0,5l dobrze ubite)  (takim http://allegro.pl/wklad-liniowy-pod-zasyp-dowolnym-zlozem-mb20-mb400-i6846835522.html)

 

U mnie po roku wymieniam i to profilaktycznie bo i tak pokazuje 000.

Teraz wymieniłem po 7 miesiącach ale tylko dlatego że zalewalem nowe akwa i chciałem być pewien żywicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

sama żywica Purolite MB400 (odpowiednik MB20) kosztuje od 38 do 42zł (przynajmniej tam gdzie sprawdzałem)

a MB20 ... a zresztą podam linka do wiarygodnego źródła cen  https://allegro.pl/listing?string=Żywica MB20&order=d&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-uni-1-1-0803

https://allegro.pl/listing?string=Żywica MB400&order=d&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-uni-1-1-0803

 

razem z puszką czyli 0,7L żywicy kosztuje minimum 38zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek i wszyscy koledzy - to co mamy po filtrach / membranie zależy od prostej rzeczy - jaka woda do nas płynie a to jest bardzo zmienne - jak miejskie ma wahania i w każdym mieście jest inaczej, jak mamy swoje studnie to jest zupełnie inaczej - chodzi o to że po węglu powinien być filtr aby nie zniszczyszczyć membrany a ich wymiana to jest rzecz względna

p.s.

Marek radze poczytać czym się różni MB400 od MB20 zanim zaczniesz pisać takie rzeczy - dla mnie jako "szarego użytkownika" to w sumie bez znaczenia ale to nie jest to samo i nie jest to odpowiednik  


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

obie żywice to mieszanka anionitu i kationitu różnią się stosunkiem jednego do drugiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, silvia napisał:

obie żywice to mieszanka anionitu i kationitu różnią się stosunkiem jednego do drugiego

mb 400 regerenowana

http://www.vontron.pl/kartykat/MB400.pdf


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czy ta opinia jest poparta jakimikolwiek badaniami w kontrolowanych warunkach

Purolite MB 400 i Amberlite MB 20 są niemal identyczne, różnica to fabryka w której zostały zrobione, nazwa handlowa i cena.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie jestem w trakcie wymiany wkładów i membrany w RO4. Zakupiłem takie jak miałem,ale zastanowiło mnie to że najpierw miałem wkład węglowy w przezroczystym korpusie a po nim 5 w szarym. Tak może być? Co do mb20 a mb400,przy zakupie usłyszałem tylko że mb20 jest czysta i zdecydowanie bardziej poleca do morskiego.mb400 że względu na to że jest to zregenerowana i może to być niezbyt fachowo zrobione może być użyta w słodkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie mam pytanko odnośnie podłaczenia RO. Czy jak podłączacie wężyki do złączek 1/4 w zestawach RO to dajecie jakąś izolację? Połączyłem wszystko wg schematu z reefhub, Jeszcze nie uruchamiam ale zastanawiam się, czy jak się wciśnie dobrze wężyk i zabezpieczy klipsem zabezpieczającym to wystarczy? Niby wygląda na szczelne, ale człowiek od maleńkości oswojony z pakułami... :D


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, katani napisał:

Takie mam pytanko odnośnie podłaczenia RO. Czy jak podłączacie wężyki do złączek 1/4 w zestawach RO to dajecie jakąś izolację? Połączyłem wszystko wg schematu z reefhub, Jeszcze nie uruchamiam ale zastanawiam się, czy jak się wciśnie dobrze wężyk i zabezpieczy klipsem zabezpieczającym to wystarczy? Niby wygląda na szczelne, ale człowiek od maleńkości oswojony z pakułami... :D

Przecież do tego stworzone , czy jak koło przykręcisz  do samochodu to  zabezpieczasz śruby kropelką :huh:

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w środku w złączce jest gumowy O-ring spokojnie wytrzymuje jak reszta jest dobrze złożona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odkopię delikatnie temat żeby nie zakładać nowego. Czy jest jakieś zabezpieczenie aby filtr ro nie przelał wody do baniaka. Zawsze napuszczanie wodę wieczorem i ostatnio mi się przysnęło i kilka litrów poszło na podłogę (na szczęście na płytki w kuchni)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tylko jak to przenieść do baniaka 20l z otworem na korek, który ma kilka cm średnicy

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

o to wiemy już "ciut" więcej - np. to że "baniak" to zbiornik 20l i mały korek a nie "baniak" w sensie "akwarium" (np. zbiornik w sumpie na dolewkę)

czyli zapytałeś ile zatankować jadąc do Szczecina - ale zapomniałeś dopisać że jedziesz triem i przez Berlin :P

podałem jeden z wielu przykładów "dolewki"

tu akurat może łatwiej będzie nawiercić otworek i dać rurkę przelewową do ścieku albo elektrozawór i czasówkę albo ... wróżenie z fusów - każdy ma swoje rozwiązanie jedni takie inni siakie - trzeba pokombinować samemu co Ci bardziej pasuje

(a zawory "spłuczki" są różne - może któryś akurat dopasujesz ... lub zmienisz zbiornik na inny typ - np. beczka do kapusty/ogórków ma duużą zakrętkę a kosztuje naście zł )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak już poruszyłeś temat tankowania to chciałbym jak na stacji, nie da się przelać zbiornika paliwem:) na szybko to baniak będę wstawiał do zlewu jak przeleje to pójdzie w ściek a nie na podłogę

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.