Skocz do zawartości
marcinde

[160+40] Solniczka z Glasgow

Rekomendowane odpowiedzi

Heloł,

Jako, że większość gratów zamówionych, i jedzie do mnie, postanowiłem założyć temat. 

Początkowo miał być panel, ale w końcu stanęło na sumpie. 

Zbiornik główny to full optiwhite 100x40x40 160 litrów 8mm bez wzmocnień. Sump to float 50x30x30 ok 40 litrów. Połączenie poprzez pudełko przelewowe tc 2700, które przyjdzie we wtorek.

Szafka diy już stoi, fronty lakierowane będą za tydzień.

Sump jest, zbiornik główny będzie w sobotę.

Dziś chciałbym zamówić lampę, pompę obiegową i falownik. Pompę i falownik mam wybrane: jebao dcs-3000 i jebao rw-8. Natomiast jeśli chodzi o lampę będę potrzebował Waszej pomocy bądź porady. Wybrałem nemolight 54w https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/NemoLight-Lampa-led-54W/5759, ma swoje sterowanie, zmierzchy, świty, i chyba estetyczny wygląd. Będzie ok? Jeśli chodzi o obsadę, którą ma oświetlać lampa, to skłaniam się w kierunku FOWLR, z kilkoma niewielkimi osobnikami: 2x occelaris, 2x pterapogon, gramma loreto, chrysiptera parasema. Do tego oczywiście kraby (porcelanowy i mitrax z obecnego akwarium nano), które wyjątkowo lubię obserwować.

Jeszcze raz proszę o pomoc w ocenie lampy.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie miały by być korale w baniaku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie kilka sztuk, które mam w obcenym nano. Reszta przestrzeni to sama żywa skała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Chodzi o gatunki / rodzaje, a nie ilość :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez kolega pisal ze to ma byc Fish Only With Live Rock, 

Najwazniejsza jest wtedy wedlug mnie estetyka zarowno swiatla jak i obudowy. Moc i spektrum sa wazne dla korali.

Lampa wyglada lekko i zgrabnie, ma regulacje barwy i inne bajery typu wschody zachody - moim zdaniem OK.

Co do ceny pewnie da sie taniej - jak zawsze zreszta:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taniej da się z pewnością, ale nie podejmuję się składania samemu, więc skupiam się na gotowcach. Jeśli chodzi o korale, to mam kilka ładnych miękkich szczepek, i 2 euphyllie, których po prostu nie chcę się pozbywać. Zgrupuję je w jednym miejscu, a reszta baniaka będzie samą skałą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa i pompa obiegowa zamówione. Teraz czekam na wszystkie przesyłki. Zostaje do kupienia falownik i dolewka. Planuję rw-8 i level automatic eye. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wczoraj udało się zalać i posolić. Woda rodi z erybki (nie pytajcie jak ją przywiozłem :) ), w międzyczasie zorganizuję filtr i będę produkował w domu, ale póki co poszło tak.

Sól red sea salt. Bakterie microbe lift special blend. 

Z pierwszych obserwacji:

- pudełko przelewowe prawie bezszelestne, super, obawiałem się chlupotania

- rw-8 buczy, mruczy, generalnie jest głośna. Może przy okazji zakupów w Markach, zabiorę ją ze sobą i zapytam czy tak ma być...

- żywej skały jest 13kg (również erybka) planuję jeszcze kilka małych kawałków, kupię przy najbliższych zakupach.

- pompa aquanowa 3000 chodzi na 3 biegu, i jest niesłyszalna. Plus.

- prowizoryczne mocowanie lockline na trytytki, darujcie mi :) jak się zdecyduję, z której strony ma być lockline, a z której rw-8, to będę mocował na stałe.

Wczoraj po ułożeniu skały odessałem paprochy, dzisiaj zrobię to samo, i wieczorem planuję dołożyć piasek. Mam 9kg natures ocean, warstwa ma być możliwie jak najmniejsza.

Niech się kręci. 

 

 

IMG_0317.JPG

IMG_0318.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywy piasek rozłożony na dnie. Największa grubość warstwy piasku nie przekracza 2cm, a w większości powierzchni jest to ok 1cm. Mniej więcej dobę po wsypaniu, woda wyklarowała się na tiptop. 

Jutro powinny być do odebrania drzwiczki lakierowane, to ważne, bo dzieci korci żeby wejść do sumpa... 

Brakuje mi 2-3 miałych kawałków skały z lewej strony.  Może znajdę coś odpowiedniego przy najbliższych zakupach. 

Falownik skręcony na 4 bieg, bo wydmuchuje piasek. Prawdopodobnie dołożę drugi falownik, rw-4 na przeciwległą stronę zbiornika.

Jedno z kolanek na hydraulice niestety cieknie, kropelka na kilka sekund, ale jednak. Trzeba będzie kupić nowe kolanko, wyciąć ten kawałek i złożyć jeszcze raz. Trudno.

Sump udało się zaprojektować prawidłowo, po wyłączeniu pompy i zejściu wody do spodu grzebienia, w sumpie mam jeszcze 4cm zapasu, co daje jakieś 6 litrów luzu. 

Pytanie: jak prawidłowo przechować piasek? Resztę, która mi została (jakieś 2,5-3kg) zapakowałem w szczelne torebki. Szkoda mi wyrzucać. 

 

IMG_0320.JPG

IMG_0321.JPG

IMG_0322.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem jest to żywy piasek. Wypłucz go dobrze, kilkukrotnie w czystej słodkiej wodzie i wysusz. Nic innego nie da się zrobić jak chcesz go dłużej przechowywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek wypłukałem, wysuszyłem, i do worka. Zobaczymy. Dzięki za poradę.

Reszta bez zmian, w akwarium cisza, przejrzystość bardzo dobra. Czekam na rozwój wydarzeń, a czas wykorzystuję na dokształcenie się w zakresie doboru obsady zbiornika.  Drzwiczki niestety nadal nie gotowe, brrrr... może na początku tygodnia. Sterowniki schowałem w szafce, bo nie chcę mieć wieczorem kolorowych diod na widoku. Na karmienie trzeba będzie zanurkować w szafce, żeby zgasić pompy na chwilę, ale wolę klęczenie przy szafce, niż diody na ścianie. Jeszcze tylko porządek z kablami trzeba zrobić.

IMG_0323.JPG

IMG_0324.JPG

IMG_0325.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 dzień od zalania. Zbiornik chyba zaczyna ruszać. Pojawiły się bąbelki na skale, trochę zielono-brązowego nalotu. Co ciekawe, tylko z lewej strony baniaka. Do wczoraj właśnie na lewej stronie wisiał falownik. Od wczorajszego wieczora wisi na prawej stronie. Na skale zaczyna pojawiać się życie.

Szafka skończona, drzwiczki odebrane i zamontowane. Gitara.

IMG_0326.JPG

IMG_0327.JPG

IMG_0328.JPG

IMG_0329.JPG

IMG_0330.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie powinieneś dołożyć trochę skały i ułożyć to trochę inaczej. Teraz to masz kilka owalnych brył, przydało by się coś bardziej płaskiego. Możesz działać ze skalą bo akwarium jeszcze nie dojrzało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mi się tak wydaje. Z suchej skały co lepiej? Marco rocks czy pukani? A może bez różnicy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Marco rocks, chyba że masz czas i ochotę parę miesięcy bujać się ze skałą pełną martwej organiki - to wtedy wybierz Pusrani :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zatem Marco rocks, spróbuję dzisiaj kupić. Dzięki 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomału do przodu. Glon przyszedł, siedzi, ale na sile nie przybiera.

 Skała przestawiona, wyszło trochę bardziej przestrzennie. Marco rocks doszło, moczy się w ro. Zostawia po sobie mętną wodę, póki co go nie wkładam... jedynie mały kawałeczek dla porównania.

Rurówka ma się dobrze i rośnie! :)

 

C9EDB2F6-EDE2-4C25-99AE-D82C5FA15D44.jpeg

CC29D1FE-A5D5-4D70-8970-25EBFA0E2020.jpeg

87C30D8C-0C16-4DA7-9BA3-DCE14C2FB1A4.jpeg

E4C12186-8C8C-4708-944F-6187E1D453D5.jpeg

D346A7A7-8C63-402E-97DF-FC486F6FC28A.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 22.

zasolenie 1021, delikatnie podniosę dolewając solankę zamiast ro.

temp 24st C, widzę że z temp to najmniejszy problem póki co. Udaje się utrzymać na stałym poziomie

mg 1150

ca 400

nh4 0

no2 0

no3 30

Wjechało część sprzątaczy. Kraby calcinus laevimanus, i ślimaki nassarius, tectus i trochus. Trochusy pięknie czyszczą skałę. Nassariusy chętnie chowają się w piasek. 

E2C1A62E-71FE-4AAA-87B1-C7019BACC225.jpeg

ECD924A8-D7FB-4281-889A-14C19FCA07C3.jpeg

1A8F45B8-E661-48FB-A228-9025D5F7FD72.jpeg

4E70B4A1-0DA4-490F-A133-EE1DBC9915F8.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero 26. dzień.

Wszystko ok, właśnie wróciłem z roboty, wszyscy śpią, więc w spokoju można testy zrobić :)

no2 0

nh4 0

no3 20

Glony powoli znikają. Wpuściłem 2 szczepki briareum. Po kilku godzinach otworzyły się i sprawiają wrażenie, że jest im dobrze. 

Pompy podkrecone, obecnie obieg na 4. biegu, cyrkulacja na 5. biegu.

Koniecznie muszę rozkminić dolewkę. Byłem zdecydowany na level automatic eye, ale jakoś zapał mi do niej przeszedł. Chyba czegoś prostszego poszukam. 

No i najważniejsze: dzieci zachwycone, przyklejają buzie do szyby i obserwują. Czekają na pierwsze ryby. Na początek będą to 2 ocellarisy z nano reefa, którego oczywiście likwidujemy w odpowiednim czasie.

 

189792C5-146D-49C0-8258-E297B76B8B52.jpeg

7909A4BA-D07F-47A9-847C-D0590ACE05FF.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Briareum daj na szybę np bo jest inwazyjne i będziesz żałował jak Ci będzie zarastać inne koralowce.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym, ale z drugiej strony, nie planuję znacznej ilości korali. Kilka sztuk z likwidowanego nanoreefa, i w zasadzie koniec. 

Z nowości w baniaku, zainstalowałem drugi falownik, tym razem rw-4, a w sumpie wylądował odpieniacz tunze 9004.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całą skałę ci zarośnie i będziesz miał Irlandię. Zrób sobie wysepkę na piasku z tego briareum


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.