Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Piekne stadko, gratulacje!!! Jakiej wielkości są maluchy po wykluciu? 

W jaki sposób składają ikrę? Tak, jak blazenki przyklejają do skały czy koralowca i samiec wtedy zapładnia? Opiekują się złożoną ikrą? Po wykluciu zjadają swoje młode?

Przepraszam za tyle pytań, ale dla mnie sposoby rozmnażania ryb to bardzo ciekawy temat. Obserwuje swoje apogony cyanosoma i ostatnio je przylapalam w sytuacji, kiedy samica zjadała własne potomstwo, które samiec wypuszczał z pyska :( maluchy są tycie, milimetrowe, udało mi się zobaczyć w świetle latarki dwie czy trzy sztuki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka odpowiedzi.

Mam kilka par,każda jest w osobnym zbiorniku.Może być  w zbiorniku samczyk i kilka samiczek,wtedy samczyk po kolei wyciera wszystkie.Przy dwóch samcach to bardzo sobie przeszkadzają, przeganiają z rurek w których składana jest ikra i ikra bez opieki samca obumiera.W efekcie jeden samiec ginie.Jednak zdarzyło mi się mieć stadko około 50 sztuk,które trzymałem w jednym zbiorniku do 6 miesiąca życia i zaczęły składać ikrę i prześladowań nie widziałem.Być może wychowane w  niewoli i w zagęszczeniu tracą wrodzoną agresję.

Ikra składana jest w jamach/rurkach PCV w moim przypadku, rybki w czasie tarła siedzą w rurce obok siebie  i specjalnie nic się nie dzieje ,złożona ikra przypomina owoc morwy,młode wykluwają się po 5 dniach ok.  21.30.

Są bardzo małe ,błazenki to wieloryby przy nich.Rano rodzicom będzie wszystko jedno ,co jedzą.

Te cegły dziurawki stanowią świetne schronienie dla dość płochliwych rybek i miejsce do spania nocą.Zbijają się w gromadkę po kilkadziesiąt sztuk  w takiej dziurce.

Za 2-3 tygodnie rybki będą na tyle duże ,że będą się nadawały  do pójścia na "swoje".

Obserwacja takiego stadka to też okazja do nauki i zdobycia doświadczenia.

 


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałam, że po złożeniu ikry to samiec dba o jaja. Widzę, że w rybim świecie ojcowie czesto bywają bardziej opiekunczy, niz matka, która ogranicza się do złożenia jaj a potem ma głęboko w ogonie, co się dzieje z jej potomstwem :) Ciekawe też jest to, że kiedy jest ich dużo, to nie walczą o terytorium... a to dość terytorialne rybki chyba. Nie mialam dotąd fridy bo balam się, że będzie mi gonic moje gapowate i spolegliwe rybki.

Czym karmisz maluszki tuż po wykluciu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasze ryby to w ogóle jakoś nie po bożemu żyją. Takich, że rodzi się  z określoną płcią i jej nie zmienia  jest niewiele. No i dzieciakami jak już się ktoś opiekuje to tatuś nie mama. 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fridy nie są agresywne w stosunków do innych gatunków,co do agresji wewnątrzgatunkowej to w moim zbiorniku widowiskowym z koralami trzymałem 5-6 sztuk bez strat/zbiornik ma 1700 litrów/

W tak dużym zbiorniku nie jest możliwa kontrola ich rozmnażania i je wyłowiłem.Poza tym tych rybek nie ma w handlu tak na zawołanie i w przypadku jakiejś wpadki np. wyjęcie skałki z wody z jedynym samcem  trudno jest dokupić  rybkę do pary.Rybki z importu często są w kiepskim stanie  i szybko giną.

Ostatnie ryby  udało mi się zamówić z Niemiec przez sklep Crazy Coral z Bydgoszczy i te rybki  były przepiękne kolorystycznie i w  świetnej kondycji.Te małe są właśnie po tych rodzicach.

Małe karmi się wrotkami,po 5 dniach można podawać solowca,od ok, 12-14 dnia można zacząć skarmiać widłonogi.Niby proste  ,ale takie proste nie jest.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak małe są małe po wylęgu?   Bo opis karmienia jest taki jak i Amphiprion ocellaris (czyli po 5 dniach solowiec),  a raczej nie jest to powszechnie rozmnażane jak błazenki. 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Superowo :clapping, gratulacje, piękne maluszki :) 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też mam z crazy coral tą rybkę. Były dwie ale jak pisałem wcześniej jedna zatłukła drugą ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK

Błazny da się wykarmić od 1 dnia solowcem i nic więcej im nie potrzeba , fridy mają większe potrzeby energetyczne bo ciągle są w ruchu w odróżnieniu od nieruchawych błaznów siedzących za termometrem .

Fridy po 10 dniu życia zaczynają padać,mimo ,że mają pełne brzuszki.Pokarm musi być wzbogacany ,ale czym tego jeszcze nikt nie opisał i nieprędko opisze a to nie wszystkie problemy z rozmnażaniem tej rybki.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rybki jak z bajki :)

Chętnie się zaopatrzę w te rybki z polskiej hodowli :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś fridy mają 7 tygodni  i  purpurowa ławica  bardzo cieszy moje oczy.

Fridy koktajlowe

P9190581.JPG


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cudowny widok i raz jeszcze wielkie gratulacje za taki sukces po tylu latach wysiłku :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już trochę podrosły. Jakiej są dokładnie teraz wielkości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny widok ... tylko gratulować.

Adam - to już światowy sukces wiec trzeba to tu wyraźnie zaakcentować. 

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rosną szybko,trochę to mnie niepokoi bo jak urosną to chciał nie chciał będę musiał się ich pozbyć.

Dziś mają 2,5-3 cm. 

P9190585.JPG


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialabym sie kiedyś doczekać takiego stadka moich apogonow cyanosoma :wub:Obstawiam, że dziś za 2 godziny lub max jutro o tej porze samiec opróżni pyszczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Wyrazy uznania Panie Adamie!
Jestem pełen podziwu dla poświęcenia i dążenia do obranego kiedyś celu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, R.I.P napisał:

Piękny widok ... tylko gratulować.

Adam - to już światowy sukces wiec trzeba to tu wyraźnie zaakcentować. 

PK

Gratulacje i powinieneś pokazać to światu.:czapkizgłów:):respect:


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra latarka,siatka albo wężyk i małe wiaderko i łapiesz.Samo chcenie nie wystarczyB)

P9190579.JPG


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie szybko rosną. Kiedyś będę miał takie ryby u siebie w akwarium. Bardzo mi się podobają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czym by te szkraby wykarmic, skoro są niewiele większe, niz świeżo wyklute naupliusy :) może kiedyś spróbuję odlowic te parę do osobnego akwarium i odseparuje samice po złożeniu jaj, bo ona jest pierwsza w kolejce do zarcia, jak mąż wypuszcza młode. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi jeszcze tej powtarzalności,żeby każde tarło się tak udawało.Akwarium z fridami ma 50-60 litrów pojemności a dookoła są setki litrów  w których hoduje się papu dla tych małych rybek i tak naprawdę to to jest najtrudniejsze.

 

P9190584.JPG


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, pewnie w jednym fitoplankton, w drugim wrotek, w trzecim widlonogi, a w czwartym artemia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.