Skocz do zawartości
AmonS

Aiptasie w 60 litrach... na brzydala za mało wody.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Akwarium 60l. W akwarium zoa lps i sps oraz Aiptasie :/ Czytałem że do takiego litrażu najlepsze byłyby krewetki wundermani :D ale niestety mam krewetkę czyszczącą ... z tego co znalazłem tu na forum czyszcząca zrobi sobie obiad z wundermani :( 

Brzydal odpada z racji małego litrażu ( poprawcie mnie jeśli się mylę ... nowy jestem :D) Chelmony z tego samego powodu :/

Czy jest coś co mógłbym wpakować do tego akwarium co mogłoby wykosić aiptasie? Potrzebuję szybko reagować bo naliczyłem na razie z 6 może 7 małych aiptasii i jedna była większa to ją mechanicznie wywaliłem (po czym doczytałem ze jak się to wyrwie to potrafi się jeszcze bardziej rozleźć po akwa :/ )

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypożycz od kogoś brzydala, a jak wykosi aiptasie to oddasz ale aiptasia i tak pojawi się ponownie jak nie będzie już brzydala. Najlepiej mieć na stałe w akwarium jakiegoś naturalnego wroga aiptasi na stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są też ślimaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie właśnie czytam o tym Brzydalku ... lubuje się w zoa również a bardzo zależy mi żeby one przetrwały :/

3 minuty temu, maciej01 napisał:

 Najlepiej mieć na stałe w akwarium jakiegoś naturalnego wroga aiptasi na stałe.

No właśnie też tak myślę ... tylko co by tu do tej krewetki żeby nie padło :/

 

Teraz, Deklus napisał:

Są też ślimaki.

A nie zostaną potrawą czyszczącej? I czy nie ruszą innych korali? 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, AmonS napisał:

tak sobie właśnie czytam o tym Brzydalku ... lubuje się w zoa również a bardzo zależy mi żeby one przetrwały :/

No właśnie też tak myślę ... tylko co by tu do tej krewetki żeby nie padło :/

 

A nie zostaną potrawą czyszczącej? I czy nie ruszą innych korali? 

Czyszcząca to nie zabójca:)ślimaki nagoskrzelne to specjaliści pokarmowi.Bergia je tylko aiptasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Berghia jak zje wszystkie aiptasie ze zbiornika to padnie z głodu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam czyszczącą i 3 wudermanni i nic sobie nie robią :) jest zgoda - ale mają masę kryjówek i nie mają ścisku, nie ma sprzeczek o norkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, maciej01 napisał:

Berghia jak zje wszystkie aiptasie ze zbiornika to padnie z głodu. 

te ślimaki to nie żadne" krwiożercze predatory" na Aiptasie :)

moim zdaniem jeden ślimak Berghia  w takim litrażu spokojnie będzie kontrolował rozwój Aiptasii i nie zdechnie z głodu pod warunkiem ze nie masz rybek które mogą go zjeść 

Brzydal wcześniej czy ;później może się zająć Zoasami :P i nie jest wcale powiedziane ze będzie jadł Aiptasie 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie w solniczce jest tylko krewetka czyszcząca i korale no i jakieś wężowidła małe gwiazdki (swoją drogą jedni mi mówią wywal inni zostaw - gwiazdki)... w planach parka "nemo" i raczej tyle ... 

Nemo - Berghia ?  nie będzie polowania?


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Można ze sobą trzymać różne gatunki krewetek Lysmata. Tylko ze trzeba je karmić tak żeby nie głodowały. Jeśli krewetki nie będą dokarmiane to się zjedzą i to nawet jeśli będzie to ten sam gatunek. 150 - 200 krewetek wielkości 3 cm można trzymać w 200 litrach i się nie zjadają o ile są dobrze karmione. Oczywiście taki zbiornik musi być wpięty w większy obieg z mocną filtracją - ale to jest do zrobienia. No i musi w nim być dużo żywej skały. 

Ja do tego baniaka nie pakował bym krewetki Lysmata wurdemanni bo ona jak dorośnie to jest taka jak amboinensis - więc jest naprawdę duża. Lepsza była by jakaś mniejsza krewetka na przykład Lysmata seticaudata. Jeśli uda ci się zdobyć Lysmata wurdemanni to chętnie odkupię za 2 razy tyle co kosztuje w sklepie - one sa bardzo trudne do zdobycia. 

Jak krewetki to nie ślimaki. Moim zdaniem Lysmata zrobi sobie obiad z berghi. 

W takim litrażu Acreichthys tomentosus da sobie radę. Te ryby wcale nie są takie wielkie. Tyle, że ta ryba jest bardzo żarłoczna i może być problem z tym żeby filtracja wyrobiła. No chyba, że będziesz ją głodzić. Jeśli ten zbiornik by był podłączony do refugium tej samej wielkości albo scrubbera o powierzchni 50 x 50 cm to nie było by problemu nawet z parą Acreichthys tomentosus. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam lysmata kuekenthali...W moim 100L akwarium skutecznie kontroluje aiptasie. Od początku są tylko dwie dorodne sztuki pomiędzy zoasami...reszty nie widać. A z krewetką czyszczącą całkiem dobrze się dogadują...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem lysmata kuekenthali i wykosiła aiptasie do zera. Niestety krewetki już nie ma, ale aiptasi też nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe no to teraz mam mętlik w głowie :(

Czyszcząca może zjeść Berghie

Brzydal może zjeść zoa

wundermani/kuekenthali mogą się nie dogadać z czyszczącą 

...

Widzę jedno rozwiązanie... wymienić czyszczącą na aiptasiożerną :D
Tylko czy aby na pewno krewetki które jedzą aiptasie nie skubią np zoa :D???

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u mnie nie zauważyłem, żeby podgryzała korale. Podstawa to musi mieć zapewniony pokarm i możesz spać spokojnie, ale były opisywane przypadki że podjadały korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli będzie ich za dużo i nie będą miały dość pokarmu albo zaczną głodować bo nie będą karmione to może się pojawić problem. 

 

Nie ma znaczenia jaki gatunek kupisz. Wszystkie krewetki z grupy "peppermint shrimp" w handlu zwanych "wurdemanni" jedzą aiptasie. Te krewetki różnią się ubarwieniem, wielkością i miejscem występowania w naturalnym środowisku. Ich larwy mają dość krótki cykl larwalny i przez to nie są w stanie roznieść się po całym oceanie. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co utrudniać sobie życie? kup dobry środek typu np. Joes Juice w butelce 20ml jedna kuracja i po temacie mam i się sprawdza polecam. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyszcząca nie zjadła mi Berghi.

Polecam slimaka.

Nie polecam środku colombo i red sea, było tylko gorzej.

Jeśli chcesz hodować ciekawsze zoasy to zacznij wybierać asteriny.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pozytywne doświadczenie z colombo, miałem setki aiptasii, było trochę zabawy ale po pladze nie ma śladu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.