Skocz do zawartości
Andretti

Niebieskie światło a dzieci.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

z racji tego, że mój mały syn (2 lata) lubi jeść kolacyjkę wpatrzony w akwarium,

oraz tego, że na froncie akwarium (i ogólnie) mam dosyć mocno niebieskie światło (ATI blue plus)

zastawiam się czy to ma / może mieć jakiś negatywny wpływ na jego wzrok ?!

Niebieskie światło powoduje, że niektóre rzeczy w tym świetle (np. plastikowe zabawki, książeczki)

świecą (fosforyzują)? podobnie jak korale, leżąc na krzesełku do karmienia...

Jak to jest ?

 

 

 


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możem spytaj lekarza a nie akwarystów


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie, tak długo jak nie patrzy bezpośrednio na lampę a co gorsza UV'kę :)

Jedyne co mogę Ci powiedzieć, to niebieskie światło "rozbudza". Może mieć problem z zaśnięciem itp. Dla tego np funkcje wieczorne dla komputerów (f.lux) i dla telefonów (mój huawei p10 lite ma takie coś) wycinają niebieskie światło w miarę możliwości, i w efekcie ekran robi się "czerwony/żółty".

Ale to ma każdy, nie tylko dziecko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, piotr7 napisał:

Możem spytaj lekarza a nie akwarystów

Piotrze, wiem że niejeden lekarz jest na forum ;-) ale wystarczy opinia rodziców lub szpeców od oświetlenia (np. PS- Przemek).

 

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpatrywanie się długo w jakiekolwiek źródło światła BEZPOŚREDNIO może powodować problemy ze wzrokiem włącznie z jego uszkodzeniem. Ale w tym przypadku mówimy o świetle rozproszonym i o przejściu przez wodę/szkło/powietrze, przez co ryzyko to jest zerowe (nawet w przypadku UV). Przedmioty "świecą" ponieważ zawierają barwnik/barwę która w większym stopniu odbija promieniowanie o długości fali poniżej 450nm (czyli bliskie uv). Dla ludzkiego oka nie szkodliwy "efekt uboczny". 

Młody może bez przeszkód wpatrywać się w szkiełko, pod warunkiem, że w przyszłości pójdzie w ślady ojca i założy coś własnego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo światło niebieskie pobudza , nie mam pojęcia czy na tyle że mogło by być problemem ,a może plus . 
Co do samego niebieskiego i "płytkiego" UV  ( zakres nie groźny dla człowieka   ) oglądalem ostatnio program o leczeniu noworodków .Okazało się że te które leżały przy oknie rzadziej miały żółtaczkę i inne chorobowe dolegliwości .Okazało się że to dostęp do światła niebieskiego  i kierunek UV  .
Najnowsze inkubatory i łóżeczka są jak Lampa do morszczaka .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do leczenia noworodków z tak zwanej żółtaczki noworodkowej stosuje się lampy UV. Powodują rozpad bilirubiny w skórze do formy łatwiej wydalanej przez niedojrzały organizm dziecka. Promieniowanie UV jest częścią światła słonecznego. Dlatego taki wynik badań. Ubocznym efektem jest synteza witaminy d3, bardzo potrzebnej zwłaszcza dzieciom. Dlatego można karmić dziecko spokojnie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, SU1 napisał:

Jak wiadomo światło niebieskie pobudza , nie mam pojęcia czy na tyle że mogło by być problemem ,a może plus . 
Co do samego niebieskiego i "płytkiego" UV  ( zakres nie groźny dla człowieka   ) oglądalem ostatnio program o leczeniu noworodków .Okazało się że te które leżały przy oknie rzadziej miały żółtaczkę i inne chorobowe dolegliwości .Okazało się że to dostęp do światła niebieskiego  i kierunek UV  .
Najnowsze inkubatory i łóżeczka są jak Lampa do morszczaka .

faktycznie ! Przecież maluchy wkłada się pod "UV" z powodu żółtaczki po porodzie.

30 minut temu, dadario napisał:

Wpatrywanie się długo w jakiekolwiek źródło światła BEZPOŚREDNIO może powodować problemy ze wzrokiem włącznie z jego uszkodzeniem. Ale w tym przypadku mówimy o świetle rozproszonym i o przejściu przez wodę/szkło/powietrze, przez co ryzyko to jest zerowe (nawet w przypadku UV). Przedmioty "świecą" ponieważ zawierają barwnik/barwę która w większym stopniu odbija promieniowanie o długości fali poniżej 450nm (czyli bliskie uv). Dla ludzkiego oka nie szkodliwy "efekt uboczny". 

Młody może bez przeszkód wpatrywać się w szkiełko, pod warunkiem, że w przyszłości pójdzie w ślady ojca i założy coś własnego. 

O takie info mi chodziło , dzięki.

Światło rozproszone w wodzie , sprawdzałem jeszcze jak to wygląda z poziomu 80cm człowieka - obniżę/przesunę  jeszcze lampę tak żeby na pewno nie patrzył się prosto w świetlówki.

(nie mam korony ani obudowy nad akwarium - lampa stoi na nóżkach)


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, dadario napisał:

Do leczenia noworodków z tak zwanej żółtaczki noworodkowej stosuje się lampy UV. Powodują rozpad bilirubiny w skórze do formy łatwiej wydalanej przez niedojrzały organizm dziecka. Promieniowanie UV jest częścią światła słonecznego. Dlatego taki wynik badań. Ubocznym efektem jest synteza witaminy d3, bardzo potrzebnej zwłaszcza dzieciom. Dlatego można karmić dziecko spokojnie :-)

Owszem stosuję się lampę UV przy leczeniu żółtaczki u noworodków, ale w czasie naświetlania zakrywa im się oczy opaską, aby nie uszkodzić wzroku. 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, twardovski.michal napisał:

Owszem stosuję się lampę UV przy leczeniu żółtaczki u noworodków, ale zakrywa im się oczy opaską, aby nie uszkodzić oczu.  

faktycznie ... z9152097IER,Zoltaczke-fizjologiczna-u-no


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak...Ponieważ tak jak pisałem wcześniej BEZPOŚREDNIE narażenie oczu jest niebezpieczne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej szkodliwe jest dawanie dziecku smartfona, telewizor włączony od rana do wieczora i - o zgrozo - ograniczanie przebywania na dworze, gdzie dziecko dostaje witaminę D.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.