Skocz do zawartości
metmez

Start solniczki z Wrocka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Ruszam z nowym projektem słonowodnym i mam nadzieję, że będzie mi się udawało w miarę regularnie dzielić się z Wami jego wynikami ;) Jakieś 2 miesiące temu kupiłem komplety zestaw do akwarystyki morskiej. W międzyczasie nieco go zmodyfikowałem - zmiana lampy, dolewki, grzałki. Czy wyjdzie to na dobre to się okaże. Baniak zalałem na początki sierpnia, tydzień 32, ale jaki dzień to nie pamiętam :P Wszystko wystartowało na suchej skale, suchym piasku i świeżej solance. Dolewam bakterie, jednak w sierpniu z dosyć dużymi przerwami - wyjazdy wakacyjne. Teraz regularność wchodzi na prawidłowe tory ;) Mój zestaw to:

Szkło 130x60x50cm OW + sump 110x50x45cm

Odpieniacz Skimz SK 181

dwa filtry przepływowe

2 x pompy RW-8

Grzałka 200W

Pompa obiegowa Eheim

Lampa Zetlight Qmaven 6800 230W

3 x pompy dozujące Ballinga (to na przyszłość)

Dojrzewanie się lekko rozkręca, ale jak narazie krzaków nie ma ;) w sobotę zrobiłem z ciekawości testy. Parametry w kolejnym poście.

Poniżej parę zdjęć:

59bac9cdf30fd_yD53b1W2SFyQorwCDNTYA_thumb_105.thumb.jpg.b49f30fe4acd502d221c35ca30b192b5.jpg59baca6cc2626_5YEET9UJQFKfVbjmGkUw_thumb_104.thumb.jpg.1c042fc195b0f4efebf92466f1a6ca16.jpgUNADJUSTEDNONRAW_thumb_f2.thumb.jpg.ff45fa47b463ad67b2110c5feeb79107.jpg59baca563f03e_aGXPj1ZSzyHCf0dkiFCQ_thumb_ce.thumb.jpg.d1a664fd3f17451a32f37340c078cb9a.jpg59bacad2c9924_w90L6z6kQcqDUw5iFMDdw_thumb_d1.thumb.jpg.f2790e66bc9e9ad4349c77a81b3cadb4.jpg

Wszelkie rady i sugestie mile widziane :)

pozdrawiam,

Wojtek

Edytowane przez metmez (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc, gratuluję szkiełka :)
Moje kolejne również w tej chwili dojrzewa (2 tydzien). Chyba chciałes podać parametry ale je wcięło :)

Jeśli chodzi o sugestie to wyjąłbym gąbke z sumpa - bedzie z niej więcej kłopotów niż pożytku. Druga sprawa - chyba niepotrzebnie ten zawór na powrocie zrobiłeś...dławienie pompy to nic dobrego...
Generalnie życzę szybkiego dojrzewania i kibicuję :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Fakt gdzieś się zagubiły po drodze :P :

mam nadzieję, że teraz widać bo wstawiam tabelę z arkusza.

Co do gąbki - czemu może być więcej kłopotów niż pożytku? nie zatrzymuje syfu?

Zawór na powrocie jest zamykany tylko w przypadku wyłączenia pompy, żeby woda nie cofała. Normalnie jest cały czas otwarty na ful.

OK, przeklepię parametry z ręki :P

Zasolenie - 1,025

NH3 - 1,0

NO2 - 0,3

NO3 - 75mg/l

KH - 6,1

Mg - 1200

pH - 7,5 - 7,6

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek głównie miękkie i ryby. Chce iść do przodu mały krokami. No i zobaczymy jak sytuacja będzie się rozwijać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Mam nadzieję, że wszystko ci będzie rozwijać się jak należy. Liczę na obszerną relację z dojrzewania i zasiedlania.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani

dzięki. Będę się starał z tymi relacjami, ale nic nie obiecuję bo żona, dzieci, praca itp :P;)

A co myślicie o parametrach? na razie nie przejmować się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwne, bo masz zasolenie 1.025. Ale KH i magnez masz niski.

Puste akwarium, jeszcze nic tam nie konsumuje ani wodorowęglanów, ani magnezu.

Pewien jesteś zasolenia?

Związkami azotowymi się na razie nie przejmuj.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie mierzone refraktometrem, myślę, że jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką sól używasz?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie jak na 1.025 to KH i Mg trochę za nisko. Zrob w refraktometrze test zasolenia wody RO i zobacz czy nie pokazuje ze jest słona :)

No chyba ze uzywasz soli Tropic Marine, bo ona to akurat KH ma 6.5 w świeżej solance :) (tylko Mg dalej za niski troche...)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red Sea Salt

@Blizzard2009

sprawdzałem RO/DI i było 0. Ale dla pewności sprawdzę jeszcze w sobotę, bo jutro może mi się nie udać ;)

Powiedz mi jeszcze co proponujesz w zamian za gąbkę?

Edytowane przez metmez (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako miarkę obrałem kubek, który mieści w sobie 354g gramy soli. Wsypałem do baniaka 50 kubków = 17,7kg soli. Przyjmując, że mam 500L w obiegu wychodzi mi jakieś 35g gram soli na 1 L wody.

Powtórzę jeszcze dzisiaj popołudniu badanie refraktometrem, ale najpierw sprawdzę go na RO/DI. Może się coś w nim skaszaniło.

Refraktometr sprawdzony RO/DI i pokazuje zero. Woda z baniaka zmierzona zaraz po i pokazuje na skali między 1,025 a 1,026. 

Macie jeszcze jakieś pomysły jaka może być przyczyna?

 

Edytowane przez metmez (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tego linku do artykułu z reefhub co dałem wcześniej, to dajesz za mało soli. Jesteś pewien swojego refraktometru, że dobrze pokazuje? Z tego co wiem to refraktometrem kalibruje się płynem referencyjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr raczej jest OK. Jutro powtórzę jeszcze testy wody zobaczymy co pokarzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz pewność, że refraktometr jest dobrze skalibrowany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręki nie dam sobie uciąć...Będę go jeszcze sprawdzał. Tymczasem testy z dzisiaj rana:

Zasolenie - 1,025 - 1,026

NH3 - 0,5; NO2 - 0,3; NO3 - 60; KH - 6,5; Mg - 1220; pH - 7,5.

Tydzień temu było:

Zasolenie - 1,025

NH3 - 1,0; NO2 - 0,3; NO3 - 75; KH - 6,1, Mg - 1200, pH - 7,5 - 7,6

Zmiany jakby w dobrą stronę, ale jakoś nie śmiało i nie wszystkie parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Twój refraktometr źle pokazuje, jest źle skalibrowany. Masz za niskie zasolenie, na to wskazują testy które pokazujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupię jeszcze płyn do kalibracji, a jak nie pomoże postaram się w jakimś sklepie go sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr sprawdzony płynem 35 saliferta. Pokazywał dwie kreski powyżej 35 0/00. Po skalibrowaniu sprawdziłem RO/DI i pokazywało na skali poniżej, mniej więcej tyle co dwie kreski pod zerem. Sprawdziłem wodę z baniaka i... pokazuje 1,024,5 :blink::banghead powtórzyłem operację kilkukrotnie z płynem kalibracyjnym i wodą z akwa - wynik bez zmian.

Macie jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie cyfrowy reflaktometr Milwaukee lub Hanna. Wtedy problemy z pomiarem zasolenia się skończą.  post-317-0-73215000-1467813891.jpg

15ba4867745b76e8_large.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem millwake to polecam zerknąć w notę katalogowa. Nniestety zapisy z datasheeta w moim odczuciu dyskwalifikują ten sprzet dla naszych potrzeb

 

7be16e4d780eba86e02206229b61086b.png

 

Majac wynik 35PSU nasza woda moze miec 33PSU albo 37PSU i pomiar bedzie prawidłowy a problemy z pomiarem zasolenia moga sie dopiero zacząć.

 

Ale jak widac Użytkownicy sa podobno zadowoleni, takze mozliwe ze te zapisy sa nad wyrost.

 

Hanna sie nie interesowałem wiec sie nie wypowiem

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh... no wszystko OK, ale na warunki domowe taki sprzęt to chyba nie do końca rozsądny wybór... to przecież ponad 1k pln :o:D zapewne można to lepiej spożytkować w celach akwarystycznych

Edytowane przez metmez (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
heh... no wszystko OK, ale na warunki domowe taki sprzęt to chyba nie do końca rozsądny wybór... to przecież ponad 1k pln default_ohmy.pngdefault_biggrin.png zapewne można to lepiej spożytkować w celach akwarystycznych

Gdyby pomiar byl pewny to jest to moim zdaniem bardzo rozsądny wybór.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.